Topiknyitó: Tésztavirág 2020. 08. 18. 15:55

Saját használatra ingatlant vásárlók topicja  

Ez egy egyszerű topic saját használatra ingatlant vásárlók részére élményeik, tapasztalataik megosztására, területek árszínvonalának megvitatására. Befektetői ingatlanvásárlókat várja a

Lakás/Ingatlan árak topik
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 09. 08. 13:39
Előzmény: #176  Placi82
#180
2014-ben egy lakás ára kb 10%-kal volt több, mint 2001-ben. 
Azért írtam 2001-et, mert akkor volt az előző nagy emelkedés vége. Az 1998-2001 emelkedés után sose volt olyan pillanat, amikor a lakás olcsóbb volt, mint 2001. előtt.
Az infláció ette meg az 1998-2001 növekedés után a lakásárakat, nem a nominál árcsökkenés. Sőt, 2001-2003 között még oldalazás és pici árnövekedési is volt, de ez már nem volt reálár növekedés (inflációnál kisebb volt), és ebből eresztett aztán egy picit 2009-től az ár egészen 2014-ig, de az előző nagy emelkedést már sose adta le a piac a nominál árból.
Más tapasztalat a mai állapotnak megfelelő piaci helyzetre pedig nincs a magyar lakáspiacon.
impudent 2020. 09. 08. 13:37
Előzmény: #174  Törölt felhasználó
#179

a Dunadűlű korábban ölég veszéles hely volt, vérebek ugattak ,rendezetlenség.
Mára kitisztultabb lett.
a közlekedés egy picit lassú mert a hévtől messze és a Gubacsi hídon át érhetű él jó közlekedés
egy illen lakásért max 9-10 milliút ádnék ha mög lennék szorrulva, felújítás stb viszi a pinzt mint a cukrot
Törölt felhasználó 2020. 09. 08. 13:29
Előzmény: #175  Placi82
#178

Ez nézőpont kérdése (hogy ki fizeti valójában).
Ha alku van, és az eladó arra hivatkozik, hogy azért nem enged, mert ki kell fizetnie az ingatlanost, akkor finoman utalni kell rá, hogy ő akart az ingatlanossal szerződni, nem te, ez téged nem hat meg.
Igen, ha hirdeti magánszemély, akkor azt hívja fel inkább. Azonban előfordul, hogy az eladó kizárólagosra adta be, akkor azzal semmire se mégy.
Placi82 2020. 09. 08. 13:22
#177
A régen alatt a 2014 es évet értettem kb:) 
Placi82 2020. 09. 08. 13:19
#176
Megmonom szerintem moer nem fog emelkedni 2 évig a lakások ára Budapesten, azért, mert nagyon előre szaladt az ár a berekhez és az infláció hoz képest, pár év míg utoléri. A másik topikba felettem a kérdést, hogy ki vett az utóbbi időben lakást, ezeken az arszinteken Budapesten úgy hogy nem effektíve csere volt, és csak 1 ember volt összesen. Az a baj hogy a megélhetési költségek a duplájára ugrottak az elmúlt 6 évben kb. Tudom mert én vásárlok  a családnak, és látom. Régen 200 e ft, most 400 e ft minimum ugyanazon az arszinvonalat feltételezve, és ebben nincsen az eseti dolgok tehát, hiaba nőttek a bérek a duplájára, nem tudnak többet felretenni mint 6 éve. De a 12 milliós lakás 40 millió lett. Ertem én hogy a kamatok lecsokkentek, de vannak, és a fix végig kamatozású meg mindig 5 % kb. De régen 12 millióból megvettem a lakást, most meg az az önerő, és feheti fel az ember még 28 milliót hitelt!!!!! Szuper,!! hát ezért gondolom hogy növekedés az már nem lesz az fix pár évig, sőt! És a megélhetés kaja pia ruha csak tovább emelkedik és bizony nem 4 %al 😀. Mit csinálnak majd az emberek majd ételt vesznek, vagy hitelt? 
Placi82 2020. 09. 08. 13:07
Előzmény: #173  Törölt felhasználó
#175
Ingatlanos jutalékot is a vevő fizeti. Tapasztalatból tudom, hogy ha kikerulod az ingatlanost akkor a jutalékot simán le lehet alkudni minimum. Érdemes megnezni, hogy hirdeti-e  magánszemély esetleg más portálon. 
Törölt felhasználó 2020. 09. 08. 12:46
Előzmény: törölt hozzászólás
#174
Beleszerelmesedsz ebbe a lakásba, és mindenki lebeszél róla. Én is inkább egy panelt vennék elsőre, már van belőle 18 M alatt is lakható állapotban X., XXI, XVII. kerben. Azoknak már a szobája is nagyobb, mint itt az egész lakás.XXI-ben ott van egy, ami párral, sőt, egy pici gyerekkel is kibírható. Én inkább ezt venném meg.
https://ingatlan.com/xxi-ker/elado+lakas/panel-lakas/31735733
 
Törölt felhasználó 2020. 09. 08. 12:28
Előzmény: #172  Törölt felhasználó
#173

A com az ingatlanosokból él, ezért megtette nekik azt a szívességet, hogy levette ezt az opciót. A kalmár kantinban még külön meg is köszönték a com-nak, hogy ilyen jófejek voltak az ingatlanosokkal. Mivel nem a vevőkből élnek és nem a magánszemély hirdetőkből, azért letojják, hogy mi a jó a vevőnek és a magánszemély hirdetőnek, velük most nem jó fejek a com-nál. Ha a hirdetőik zöme ingatlanos, akkor ők az ingatlanosok érdekeit fogják szem előtt tartani, ebből élnek.Valójában mi a cél? Ingatlant akarsz venni vagy csak magánszemélytől akarsz ingatlant venni? Ráklikkelsz az ingatlanra, és látod, hogy ingatlanos-e. Megnézed, hátha hirdeti a magánszemély is (kb egy-két perc alatt meglátod), ha igen, akkor a magánszemélyt hívod fel. Miért is hagyod ki azokat, akik szándékosan ingatlanoson keresztül adják el? Ha neki így jobb, és kifizeti a jutalékot, az az eladó dolga, nem?
Törölt felhasználó 2020. 09. 08. 11:43
#172
Sziasztok!
Tud valaki olyan ingatlanhirdetési oldalt, ahol kizárólag magánszemélyek hirdetései vannak?
Az ingatlan.com egy ideje törölte ezt  az opciót. Pedig szerintem a vevők 80%-a nem kíváncsi a sablonos, magukat ingatlanos "szakembernek" nevező személyek semmitmondó hirdetéseire.
Toniba 2020. 09. 08. 11:14
Előzmény: törölt hozzászólás
#171
A villanyfutessel is vigyazni kell. Mondjuk itt, ha jol latom, nem tul nagy a belmagassag.
De at kell gondolni, mert eleg combos tud lenni a villanyszamla.
infin 2020. 09. 08. 03:28
Előzmény: törölt hozzászólás
#170
Abból az árból még bőven alkudni kell, hogy megérje :) Legalább addig le kell alkudni, amennyiért már biztosan el tudnád másnak is adni azt a öööö, minilakást nagy szenvedés és sok várakozás nélkül.
Törölt felhasználó 2020. 09. 07. 22:29
Törölt hozzászólás
#169
Placi82 2020. 09. 07. 12:43
Előzmény: #167  Törölt felhasználó
#168
Fogjuk bizony. De hogy is mondta Matolcsy úr, ő a kanyarba szeret előzni. Csak nehogy az árokban kössünk ki:) 
Törölt felhasználó 2020. 09. 07. 12:06
Előzmény: #166  LJG
#167
Abszolút. És még hány évig fogjuk ez a gáláns családtámogatást nyögni...
Meg az MNB monetáris lazaságát.
Pff.
LJG 2020. 09. 07. 11:29
Előzmény: #165  Törölt felhasználó
#166
Ennél azért kicsit bonyolultabb a rendszer. Persze nem mondom, hogy nincs benne kockázat. Csupán jeleztem, hogy nem kell rögtön megijedni a sok negatív véleménytől. Saját használatra jó beszálló lehet a jelenlegi időszak is. Most még jó feltételekkel lehet hitelhez jutni, viszont kicsit konszolidálódott a piac, van kínálat, lehet alkudozni. Az eladók is kezdenek lemondani azokról az álomárakról, amin már tavaly sem volt tranzakció. 
Egyébként ennek a kamatkörnyezetnek a terhét már most is nyögi az állam például. A hitelezés felpörgetése mögött is nagy részben állami/jegybanki finanszírozás áll, miközben a MÁP+-ra piaci ár feletti kamatot adnak. Ha már ezt adófizetőként elszenvedi az ember, legalább egy kis haszna is legyen belőle.
Törölt felhasználó 2020. 09. 07. 11:08
Előzmény: #161  LJG
#165
Még egy gondolat. A fix kamattal kapcsolatos felvetésed nem annyira riogatás.
Gondolj bele: valaki viseli annak kockázatát, amit a hitelfelvevő nem visel. Vagy a bank, vagy az állam (CSOK és társai), vagy azok a szereplők, akik megvették ezt a kockázatot. Tehát mikor elkezdenek emelkedni a kamatok, valaki piszkos nagyot szív. Lehet a bank, lehet az állam, lehet külföldi fundok, vagy éppen külföldi bankok. Egy biztos: valaki bele fog rokkanni, és annak a fix kamatos adós sem fog örülni.
LJG 2020. 09. 07. 10:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#164
Nagyjából ez a valóság is. A kormány hajlana a hosszabbításra, a bankszövetség pedig azért pedálozik, hogy bízzák rájuk ezt. Nyilván egy olyan ígéret mellett, hogy nem lesznek sorozatos kilakoltatások stb., mint 2008 után. Persze sokkal jobb a hitelek minősége most, mint akkor volt, és a devizakockázatot sem futja a legtöbb adós, így egyébként is lényegesen kedvezőbb a helyzet. 
Törölt felhasználó 2020. 09. 07. 10:48
Előzmény: #161  LJG
#163
Abban egyetértünk, hogy ha mélyen elkezdel elemezni ebben a témában, akkor előjönnek a kockázatok és a szubjektív elemek, amik miatt ezt a döntést felesleges pénzügyileg elemezni, mert nem összehasonlíthatóak az alternatívál. Lásd az általad is említett személyes biztonság érzete.
De ugye felesleges is, mert ugye ez egy fogyasztási és nem befektetési döntés. Valójában Te azért elemzel, hogy meggyőzd magad, hogy helyes az érzelmi döntésed. :) Hidd el, ez így van, csak még nem látod be.
Ha jobban érzed magad benne, vegyél házat, és ne legyen bűntudatod. Elvégre ha kocsit veszel, akkor azért döntesz egy márka mellett, mert tetszik, nem azért, mert pénzügyileg megéri. A ház is ilyen fogysaztás.
Azt viszont felelősséggel kijelenthetem, hogy a kamatszint 5-10 éves távlatban nem marad ezen a szinten. Jelentősen emelkedni fog. Erre garanciát merek vállalni. 
Törölt felhasználó 2020. 09. 07. 10:39
Törölt hozzászólás
#162
LJG 2020. 09. 07. 10:38
Előzmény: #156  Törölt felhasználó
#161
Az amortizáció hiányzik a képletből, ez tény, de hiányoznak a hazai bérleti piaccal kapcsolatos problémák is. Míg nyugaton ha kiveszel egy lakást hosszú távra, az relatív biztonságot ad. Ha akarsz 10 évig laksz ott, gond nélkül. Itthon a kisbüfik királysága van, és folyamatosan attól remeghetsz, hogy mikor adják el a fejed felől a lakást. Különösen kemény lehet ez családdal, hiszen pontosan tudjuk, hogy a gyerekeset sok kiadó élből elutasítja. 
Ráadásul a képletem szintén nem számol azzal, hogy évről évre kisebb tőkére fizetem meg a 10 évig FIX kamatot. Tudom, a másik topikban azzal riogatnak, hogy majd az állam belenyúl a szerződésekbe, és felemeli a 10 évre fixált kamatot a kamatforduló előtt. Ez azért inkább megmosolyogtató, mint hihető rémtörténet :) 
Az elmaradt hozamokkal kalkuláltam, bár tény, hogy a jelenlegi kamatszinten. Szerintem ebből a szempontból megváltozott a világ, nem térnek vissza jó ideig a magas fix hozamok. Szerencsére a 20/80-as kontrukció miatt ez egyébként is csak kisebb része a költségnek, jelentős változás sem vinné el nagyon a számítást. 
Mikor jön ki tehát mégis rosszabbul a saját lakás megvásárlása? Akkor, ha rövid-, max középtávon bezuhan a lakáspiac, de minden más marad a régiben (hitelkamatok, hitelkihelyezés, bérszínvonal stb.). Erre azért csekély esélyt látok jelenleg. 

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek