Topiknyitó: Portfolio 2019. 04. 01. 08:40

A magyar bérnövekedés - nyolc év mérlegen  

Ugrás a cikkhez
Az utóbbi hónapokban számos közgazdász hívta fel a figyelmet a bérnövekedésrõl számot adó statisztikák ellentmondásaira. A munkaügyi statisztikák - amelyek a gazdasági híradások alapjául szolgálnak - a mögöttünk lévõ nyolc
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
lzoli41 2019. 04. 01. 08:40
Előzmény: #1  portfolio
#2
Nagyon tetszett a tanulmány mind az aktualitása, mind a megközelítése miatt. A termelékenység a fejlettség kulcskérdése, ezért annak növelése megkerülhetetlen. A bérek és termelékenység viszonya sajnos sohasem koherens. Érdekes lenne azt is megtekinteni, hogy amikor olyan jó volt a termelékenységünk hogyan nőttek a bérek, mert szerintem gyengébben, mert a piacon munkaerő többlet volt. Szerintem ebből az következik, hogy a bérmegállapítás módját nem megegyezésre és bérharcra kellene alapozni politikai mozgástérrel kombinálva, hanem egyfajta szaktestületre. Másrészt szerintem a gazdaság mind makro, mind mikroszinten felfogható a humán a reál és a pénzügyi tőke kombinációjaként aminek két multiplikátora van egyrészt az állami intézményrendszer illetve a vállalkozó minősége. A humán tőke gerincét is az állam biztosítja a képzéssel illetve egészségüggyel. Így az állam ez irányú romboló tevékenysége hosszú távon még rosszabb hatású lesz. Nálunk ez trendszerű, már Bokros is ezeken igazított ki. A másik kérdés a vállalkozók versenyképessége. Ha rossz a vállalkozó multiplikátora, arra kellene pénzügyileg (adókon keresztül) szorítani, hogy vagy fejlődjön vagy adja el a rossz hatékonyságú vállalkozását. Az állami intézményrendszer fejlesztésére pedig a kedvező körforgások (Miért buknak el nemzetek könyv dolgozza föl) kialakítása lenne szükséges.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek