Topiknyitó: pomperj 2018. 02. 27. 07:28

Financial Forecasts  

 Azsia: mersekelt optimizmus
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
yooio 2021. 10. 24. 13:05
Előzmény: #51735  SPraga
#51740
Nem vitazom, csak ahogy Humanoid irta, ha valami nincs, azert barmennyit megadnak, vagy akinek nem lesz, az tonkremegy/visszafogja a termelest. Ma a fa,epitoanyag,gaz,celluloz, holnap a kaja/viz es wc papir? Esetleg az olaj? Ki tudja, de ami teny, az teny. A fejlodo vilag miatt az olajkereslet porogni fog, es szerintem nagyon alulbecsli az, aki 2030ra varja a tetozest, de mindez mindegy is, mert ezt a kitermelesi szintet se tudjak fenntartani 2-3 even belul, ha nem lesz beruhazas. De egyebkent ezt nem is en mondom, hanem az egyik legnagyobb termelo orszag miniszerelnoke. Most meg halkan, neha, de ebbol baj lesz… https://www.reuters.com/business/energy/putin-warns-possible-oil-shortage-due-lack-investment-2021-10-21/
Törölt felhasználó 2021. 10. 24. 12:56
Előzmény: #51733  yooio
#51739
Ez teljesen korrekt levezetés.
Lehet itt mondani mindent, egy a lényeg: adott egy árumennyiség, amit előállít a világ. Ha a pénzmennyiséget megnöveled, akkor első körben egyre több pénz kerget ugyanakkora (jelenleg kevesebb) árut. Ebből áremelkedés lesz. Utána, amikor az infláció elszabadul, akkor egyszerűen hiány. Egyszerűen nem drágábbak lesznek a dolgok, hanem nem fog mindenkinek jutni (mert vannak olyanok, akik bármennyit meg tudnak érte adni).
Persze, van sok egyéb ok is (kevésbé fontos), pl. a költségvetési hiány. De ez utóbbi azért lehetett ekkora, mert a jegybankárok megvették az államadósságot... (Ez a QE definíció szerint)
Én tényleg komolyan nem értem, hogy hogy vannak emberek, akik ezt az egyszerű logikát nem értik.
biggabi76 2021. 10. 24. 12:56
Előzmény: #51733  yooio
#51738
Látható melyik eszközosztályokba ment a plusz lóvé nagy része.
Mikro szinten a készlet és hr gazdálkodás a legtöbb cégnél agyon van optimalizálva, egy koszos fillérrel se legyen több ráköltve mint ami nagyon muszáj (kivétel a felső kaszt, ott végtelen a habzsidőzsi budget) . Nem pici cégek állnak le emiatt. Vagy egyáltalán nem ismerik a jegybankárok/politikusok a mikro szintet és szimplán idióták, vagy nagyon is ismerik és vérre szopatnak kb mindenkit aki nincs a klubban. Egyik sem bíztató, teljesen szubjektív de a második felé hajlok. 
SPraga 2021. 10. 24. 12:54
Előzmény: #51735  SPraga
#51737
De ha ebből a cikkből indulunk ki…
https://concordeblog.hu/2021/10/18/orosz-fuggeshez-es-csucsra-jaratott-szeneromuvekhez-vezetett-az-unios-energiapolitika/
A kérdést feltették maguknak….de rossz válaszokat adtak…és ezért nem indul meg az olajkutatás?????
Viszont az ismerősömnek az a realitás, hogy próbál előremenekülni. Az olajkereső szoftvereket úgy átalakítani, hogy más területen eladhassa. 
Ezek az öngerjesztő folyamatok.
hellforceone 2021. 10. 24. 12:43
#51736
Szerintem sem a fed van a dolog mögött, de már le sem írom az esetleges érveket.
SPraga 2021. 10. 24. 12:35
Előzmény: #51734  yooio
#51735
Gondolom, hogy nem velem vitatkozol…a sötétben tapogatózunk…de feltételezem, hogy az ezzel foglalkozók feltették már ezeket a kérdéseket, sőt ennél összetettebbeket is, melynek következményeként az ismerősöm azon töri a fejét, hogy az olajkutatásra kifejlesztett szoftvereket mi másra lehet majd használni…Neki már ez a jövő.
yooio 2021. 10. 24. 12:13
Előzmény: #51732  SPraga
#51734
Es ha nem lesz olaj? Akkor mi lesz? Ezen az aron lehet 15 ev a megterules. Es ha 300 az olaj?? 😎3? 🙄 az mindjart jobban hangzik…
yooio 2021. 10. 24. 12:10
Előzmény: #51729  somebody
#51733
Azert mert rohadt sok embernel van love, ingyen vagjak utanad a hitelt es mesterseges keresletet generaltak, csak hogy porogjon a GDP es ne nezzen ki olyan szarul az allamadossag GDP aranyosan. A penz nagyresze egy szuk reteg kezeben landolt, a vallalatok mar akkor majdhogynem ingyen hitelt kapnak, ha trusszentenek egyet. De most tenyleg, az normalis, hogy NHP kereteben 1-2 %ra nyomjak ki a penzt? Ennyi tokemegterulese barminek van, a marzsot meg lehet szepen fejni. 
Szoval rengeteg penz, es emelle a lezarasok miatt akadozo ellatasi lancok, pont mikor az ingyenpenzzel futott gazdasag beporogne, es bumm, kesz az aruhiany, es mivel van penz arverseny alakult ki a javakert, idealis egy infla beporgetesenek.
Amugy barmit is hazudjanak, USA-ban kozelebb van a 10%hoz az infla, itt meg boven 10 % felett van. 
SPraga 2021. 10. 24. 12:08
#51732
Egy ismerősömtől kaptam az infót: Houstonban élő olajkutatásra specializálódott sikeres magyar. El kell kezdenie gondolkodnia, hogy milyen új munka után nézzen. Nemrég egy konferencián vett részt. Ott elhangzott (a Shellhez köthető a kijelentés). Nem rendelnek meg új olajlelőhely kutatást, mert abból leghamarabb 5 év múlva indulhat meg a termelés, a megtérülési idő pedig 15 év. Az előrejelzéseket és piaci folyamatokat figyelve ez már nem éri meg…Én csak átadom az információt Nektek…RIG kilátásait illetően ezt is figyelembe kell vennünk.
sh0rt0s_r0b0t_v0.42_beta
sh0rt0s_r0b0t_v0.42_beta 2021. 10. 24. 12:04
Előzmény: #51730  biggabi76
#51731
A mi termékünk is hiányban van, eddig raktár, vagy Max 1-2 hónap szállítási idő helyett 8-12 hónap szállítással megy csak. Céges IT beszerzések pl laptop csere 4-6 hónap! 
biggabi76 2021. 10. 24. 11:45
Előzmény: #51729  somebody
#51730
Kotkamills nem szállít csomagolóanyagot ( papírt ). A versenytársak hívogatnak minket, tudunk-e adni bármennyiért. Nem tudunk, tényleg nem szállítanak, 10x áron se, nincs. Kora tavasszal azonnal szállítottak, meglepően olcsón. Most semennyiért. Olybá tűnik mintha visszavették volna a kapacitást a covid alatt, kifuttaták a készleteket, és teljesen ugyanezt tette a keresleti oldal is, mindkét oldal csökkentette a készletszinteket és most hogy bezúdult a kereslet és töltené mindenki a készletet, nincs. Persze lehet ennél szofisztikáltabb magyarázata is, árfelhajtás hosszabb távra stb... De egyszeri halandó annyit lát most, hogy rendelne, de nincs, és hiába lenne millió vevője, le kell állnia mert nincs alapanyag. 
somebody 2021. 10. 24. 11:17
Előzmény: #51728  macskassy
#51729
Én nekem is ez a gondolat jutott eszembe, hogy miért nem emelnek árat? 
(szerződés kötné? de azt is újra lehet tárgyalni)
Szlovákia már megtiltotta az exportot. 
Ismerősöm mesélte, hogy 10 ezer litert akart valaki venni és nem érdekelte, hogy mennyibe fog kerülni, enélkül tényleg leáll a fuvarozási cég.
Nekem 2 hónapra jött meg Softbox amit rendeltem, kamera állványból a rosszabbat kellett vennem, mert idén már a másik gyártó nem szállít,  sőt lehet, hogy semmit nem fognak kapni új árut. 
Iphone-t se nagyon kapok, pár hete Telekomnál. 
Áruhiány miért épp most alakul ki mindenből? 
Félvezető chip hiány,  Ad Blue,  szén, energia, földgáz, olaj ára az egekben ( vagyis lehet még lesz feljebb)
Nem látom a logikát abban a gondolatmenetben, hogy a Fed pénzpumpája miatt... szóval kitalálhatnánk itt a fórumon.
Nekem kicsit irányítottnak tűnik. 
macskassy 2021. 10. 24. 11:04
Előzmény: #51727  somebody
#51728
Most olvastam a totalcar cikket. Nem igazán értem a problémát. Ha megdrágul az input nem az a megoldás, hogy bezárjuk a gyárat. Árat kell emelni, majd a user kifizeti. Persze nyafi lesz, de még mindig jobb, mint a hiány, meg a pánik.
somebody 2021. 10. 24. 10:25
Előzmény: #51726  Törölt felhasználó
#51727
Ez még semmi, mi lesz ha AdBlue hiány miatt majd leáll vagy a tizedére esik az kamionforgalom és az árubehozatal... 
Na akkor lesz hiány :) 
Törölt felhasználó 2021. 10. 24. 10:14
Előzmény: #51724  pomperj
#51726
Micsoda véletlen. Egy újabb hiány.
https://index.hu/gazdasag/2021/10/24/papir-hiany-dragulas-kereskedelem-csomagolas/
Talán most már elgondolkodik mindenki, hogy mitől van ez a rendszerszintű hiány minden területen.
Persze energiában lehet a zöld mozgalmakra hivatkozni, de a valóságban az történt, hogy a jegybankok mesterséges keresletet generáltak akkor, amikor a termelés visszaesett. És ennek hiány a következménye. Meg vágtató infláció.
Jó lenne megérteni mindenkinek, hogy a recesszió nem ellenség, hanem egy természetes folyamat, ami helyrerak sok mindnet. Pl. a túlkeresletet, a túlhitelesedést, stb.
De hát a gazdaságpolitikusok, meg az önjelölt wall streeti befeketetők, illetve a szilícium völgy zsenijei mindent is jobban tudnak mindenkinél.
stolz
stolz 2021. 10. 24. 09:47
Előzmény: #51724  pomperj
#51725
Kevesebb szankció, több pragmatizmus kell. Európa megeheti amit főzött magának...
pomperj
pomperj 2021. 10. 24. 09:25
Előzmény: #51718  szieszta
#51724
A WSJ mai cikkben mar vilagosan megfogalmazza  Europa energia mazochizmusat:
,
" European leaders have handicapped themselves on energy in the name of pursuing a climate agenda that will have no effect on the climate but is raising energy prices, harming consumers and industry, and is now empowering the bullies in the Kremlin.
.
The U.K. and EU have pledged net-zero greenhouse gas emissions by 2050, closing coal plants and pouring billions into solar and wind projects. Germany and several other European countries have largely banned fracking. This has transformed European leaders into the equivalent of 16th-century naval explorers, praying for favorable winds and weather as energy prices rise and fall depending on cloud cover and wind conditions.
.
Germany also hurt itself when Chancellor Angela Merkel chose to eliminate nuclear power in an overreaction to the 2011 Fukushima accident. Germany will phase out its final nuclear station next year. The European Commission is now debating whether to classify nuclear as a sustainable energy source, which could lower financing costs for nuclear projects. 
But Germany is opposed. Europe’s willingness to harm itself in the name of unachievable climate goals is one of the greatest acts of democratic self-sabotage in history. Yet Europe’s leaders are heading to the global climate confab next month in Glasgow to increase their energy masochism.  "
.
szieszta 2021. 10. 23. 23:25
#51723

Most nézem a forma 1 időmérőjét. Oroszok anno újraaszfaltozták az egész pályát, az arabok fel is mosták. Amerikaiak meg vetekednek az M1 esünkkel. Pedig, ha jól tudom, a tulajdonjog már amerikai  kézben van, igazán kitehettek volna magukért.
Persze tudom, náluk a legnagyobb nyereség a fontos, minél kisebb befektetéssel a legnagyobb profit. A külsőségekkel nem szarakodnak.
Placi82 2021. 10. 23. 22:04
Előzmény: #51721  szieszta
#51722
Így van. Sose leszünk nyugat:). 
szieszta 2021. 10. 23. 20:40
Előzmény: #51720  Placi82
#51721

Nekem is van sok ismerősöm, akik megszenvedték a vírust, meg olyan emberek haltak meg, akikről soha nem gondoltam, hogy bajuk eshet. Amint lehetett, az egész családunk oltakozott, annak ellenére, hogy nem nagy bizalmam volt a sietősen összedobott vakcinákban.
Nem vagyok vírustagadó, de az óvintézkedésekre elköltött százmilliárdok töredéke ment jó helyre. A nagy része a csókosok és a vályúhoz közel lévők zsebét tömte degeszre.
Ezért írtam, hogy nagy  a  hasonlóság a zöld őrülettel, ahol nem a valós problémát kezelték, hanem a zsebüket tömik.
Már egyszer írtam róla, hogy a Mosoni Duna áradásakor egy kamionos ismerősöm egy hétig éjjel nappal úton volt, segítette a védekezést. Helyi lakos, tette ezt önzetlenül, magáért és az ismerőseiért. Később tudta meg, hogy nagyon sok kamionos ismerőse kért kompenzációt a védekezésért és kaptak is úgy, hogy a közelben sem jártak. Még a  tartálykocsis is, aki állítólag homokot hordott, de volt olyan is, aki 3 hétig Németországban volt, csak a hírekből tudta, hogy baj van.

Topik gazda

pomperj
pomperj
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek