Topiknyitó: pomperj 2018. 02. 27. 07:28

Financial Forecasts  

 Azsia: mersekelt optimizmus
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
somebody 2021. 01. 11. 08:40
#33800
Úgy látszik elkezdődött a Bitcoin korrekciója és a többi kriptó követi a nagy testvért.
Mondjuk elég markánsan történt, -25 % -ok vannak, így elég hamar.
Ami érdekes,hogy közben nem jött ki semmi olyan nagyon negatív hír, legalábbis én nem láttam ami ezt indokolta volna, azon kívül,hogy realizálni akarnának sokan a többszörös nyerőt. 
Törölt felhasználó 2021. 01. 11. 08:26
#33799
SATOSHI-k ON SALE ( a keszlet erejeig)!!!!
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2021. 01. 10. 21:46
#33798

hidrogén témában mit láttok a közeli pár éves jövőre? Az EU mintha kezdené komolyan venni:
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/FS_20_1296
Feketefoton1
Feketefoton1 2021. 01. 10. 20:51
Előzmény: #33793  upgrayeddAKS
#33797

bocs ,akkor lehet rosszul fogalmaztam;én csak arra próbáltam a figyelmet felhívni,1900-as évekhez képest nagyjából 2* annyi ideig élünk./https://hu.wikipedia.org/wiki/Orsz%C3%A1gok_list%C3%A1ja_a_v%C3%A1rhat%C3%B3_%C3%A9lettartam_alapj%C3%A1n/Szerintem abban nincs vita köztünk,nyilván a gyermekhalandóság magas aránya okozta részben az alacsonyabb átlagéletkort.
A szánkban lévő szerv ahol én erről hallottam ,ott nem sötét anyagnak nevezték,egyszerűen új szervként definiálták,ha jól értettem ,eddig erről úgy vélekedtek,mint valami rákos sejtburjánzás.
Igazad van ,a sejtjeink nagyjából 20 évente cserélődnek,ha jól emlékszem,a gond ott van ,egyre rosszabbul tudják magukat reprodukálni és a vége sejthalál.
Ha jól emlékszem nagyjából 9 évente 10% körüli a bőrünk vékonyodása,Te valószínú fiatal vagy,de ha megnézel egy idős ember bőrét látni fogod amiről írtam.
Törölt felhasználó 2021. 01. 10. 16:57
#33796
Törölt felhasználó 2021. 01. 10. 16:55
#33795
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2021. 01. 10. 15:07
Előzmény: #33793  upgrayeddAKS
#33794
az lehet a gond, hogy az UV fény meg egyéb behatásokra melanómák, stb. keletkeznek... ja, és hogy "száraz", repedezik a bőr... tehát nem elvékonyodik, hanem könnyebben bejutnak a kórokozók, mert a kollagén-tartalma alacsony, nem elég elasztikus, stb. - persze a fertőzöttség mint eredmény kb. uaz, de kiküszöbölhető a probléma pl. kenegetéssel is, megfelelő kollagéntartalmú étrenddel, stb. (nem vagyok dietetikus, van amit csak tippeltem) nem kell szkafander, elég megfelelően gondoskodni róla krémekkel + étrenddel
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2021. 01. 10. 14:48
Előzmény: #33792  Feketefoton1
#33793
https://www.ssa.gov/history/lifeexpect.html
ezek amcsi adatok, ami alapján 1940 és 1990 között (bár 1930-ra kerestem rá, amiről vitatkoztunk eredetileg, sajnos ilyeneket dobott ki) 12,7-ről 15,3-ra emelkedett csak az "Average Remaining Life Expectancy for Those Surviving to Age 65" ffiak esetében, de nőknél jobb ez az adat. Bár nagyrészt egyetértek a hsz-ben leírtakkal, a fizikáról meg még majd írok pár sort, azért ne felejtsük el, hogy a gyermekhalandóság már az 1930-as években is töredéke volt az általad megjelölt 1900-as évekének. Itt van erről is egy link:   https://www.pbs.org/fmc/timeline/dmortality.htm
nyilván a születéskor várható élettartam (én ugyebár nem részleteztem, hogy melyikre gondoltam, mea maxima culpa) a fenti kettő "vektornak" az "összege" (konyhanyelven fogalmazva, mert inkább csak korrelál)... így szerintem 1930 és mondjuk 2000 (tőlem akár 2020 is lehet, vagy 2019 a COVID miatt) között "az orvostudomány fejlődése sem annyira látványos, ha a lakosság élettartamát nézed" amúgy a 80+ év a hölgyekre vonatkozik, az is fejlett országokban... a ffiak jellemzően 70 körül haláloznak el, bár aki megéli a 65 éves kort, az még ugyebár 15-öt fog még élni átlagosan, vagyis a 80-at eléri, ha a 65-öt túlélte. (Itt megint előjön a különbség a szül. várható élettartam és a 65 feletti... között.) Szánk szerve: nem a biológiai sötét anyagra godnolsz, ami az orr+száj nyálkahártyájában fedeztek fel nemrégiben? Mert az nem szerv, csak egy oylan anyag, aminek a DNS-e kvázi ismeretlen, de annyira, hogy sem az archeákhoz, sem a baktériumokhoz, eukariótákhoz, stb. nem tudták besorolni... Lehet, hogy szervet is találtak, ami számomra még meglepőbb, mint a bioszos sötét anyag, mivel utóbbi "kicsi" és megbújt :) viszont boncoláskor a szervet fel kellett volna szerintem fedezni... de lehet, hogy így volt, csak fura. Amúgy a gazdasági hatások befoylásolják a XX. század kb. közepétől leginkább az élettartamot :  https://watermark.silverchair.com/dyt122.pdf?
Fizika: persze, kellene nekik komolyabb teljesítményű részecskegyorsító, ez tiszta sor. Az elméleti fizikusok szakményban gyártják a kísérleti fizikusoknak a teóriákat, szegény utóbbiak meg nem tudnak ezzel lépést tartani, hiszen a kísérleteknek óriási anyagi és egyéb vonzataik vannak. Ettől függetlenül: régóta az elméleti fizika fejlődése szabja meg az irányt, annak viszont kevésbé van korlátja. Szerintem olyan sok elmélet létezik már, hogy számos párhuzamos Univerzumra vonatkozó modellt is készítettek már a fizikusok, mert mind nem lehet igaz erre az Univerzumra. :)  Ja, és a hámsejtek folyamatosan újraképződnek, ergo nem értem ezt a 120 évesen elvékonyodott bőr problémát, inkább szerintem az lehet a gond, hogy az UV fény meg egyéb behatásokra melanómák, stb. keletkeznek...
Feketefoton1
Feketefoton1 2021. 01. 10. 13:21
Előzmény: #33791  upgrayeddAKS
#33792

azért hozzáfűzném,a lakosság élettartama az 1900-as évek 40 valahányról 80 valahány évre nőtt.
A fizikával kapcsolatban:a fizikusok jelentős része vár valami újabb fizikára,mert a jelenlegi elég komoly "fal".Az orvostudomány is inkább az őt kiszolgáló technikai apparátus miatt tűnik sokkal jobbnak,gondolj bele nemrég a szánkban fedeztek fel valami új szervet...ha az átlagélettartam hasonló ütemben nő,lehet elérjúk a 120 év körülit,csak ott is van egy kemény határ ,mert a bőrünk olyan vékonnyá válik,hogy a legegyszerűb virus,baci akármi elintéz bennünket.Persze lehet szkafanderben is élni...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2021. 01. 10. 12:42
Előzmény: #33781  Alexander_Greybeard
#33791
Mondom én, hogy a fejlődés talán nem olyan látványos, mint anno, de annál mélyrehatóbb... Az a baj a listáddal, hogy: 1. a gondolatmeneted alapján a 20. sz. eleji fontosabb találmányoknak meg 18.+19. századi előzményei voltak, amik nélkül... (pl. Maxwell-egyenletek, de ott volt Farady és Euler is...) A Tesla azonban tényleg nem hozott olyan szintű áttörést, mint ami a marketinges brosúráikban szerepel, DE az is igaz, hogy a technológia nagyságrendekkel fejlettebb a korai taxiknál, amit példának hoztál. Lásd még QuantumScape battery, egy sor gyártó super/hypercapacitora, stb. Nem tudom, hogy a 2. vh.-nak+hidegháborúnak  "köszönhető" fejlődés a rakétatechnikában hogy jön az 1930-as évekhez, sztem itt önkényesen "odasoroltad", ahová nem tartozik. De igen, amit Cialkovszkij anno kidolgozott, azt meg tudták valósítani nagy nehezen, ügyes mérnöki tervezéssel, stb. Btw. sokkal fejlettebb lett az űrkutatás, csak itt sem látványos a fejlődés: az 1930-as években elképzelhetetlen lett volna nem csak az űrszonda, hanem az is, hogy annak az erőforrása egy miniatűr atomreaktor legyen, ami persze nem gőzturbinát hajt, hanem a maradékhőt hasznosítja, stb. De ha már atomfiz.: na pont ez fejlődött talán a legtöbbet. Az 1930-as években még csak elképzelések voltak arról, hogy esetleg talán lehetne ebből energiát kinyerni, aztán ugyebár ez először háborús célokra meg is valósult, majd az 1950-es évektől egyre jobban elterjedtek az atomerőművek, és egyre biztonságosabbak lettek, ami egyébiránt az űrutazásról is elmondható. Szerintem a fúziós erőmű azegyik legrosszabb példa, mert már TÖBB is MEGVALÓSULT, egyelőre negatív energiamérleggel, de épül az ITER, aminek pozitív lesz a mérlege. Ráadásul az 1930-as években még csak fissziós elven működő sem volt, mára azt is bepipálhatjuk, és van egy sor design a HB11-től az ITER-féle tokamakokon át a sztellarátorokig (no meg számos lézeres, lézer+fuel pellet-es, szimplán dugattyús (meglepő, de ilyen is van) és egyéb megoldásokig). Valamelyik előbb-utóbb be fog futni. 2. az orvostudomány fejlődése sem annyira látványos, ha a lakosság élettartamát nézed, de ennek egyik fő oka az egészségtelen életmód, ami eléggé elterjedt. Persze én is hiányolom itt az olyan áttörő sikereket, amik után csak beveszünk egy pirulát, és volt-nincs rák, diabétesz, stb. Más kérdés, hogy ez mennyire reális. Van tehát fejlődés, nem mindig látványos, mondjuk a diagnosztikában, képalkotásban nyugodtan nevezhetjük áttörőnek a sikereket, és tudtommal operáltak már távolról, robotkarokkal "távirányítással". De van még egy fontos társadalmi innováció, aminek rég lerakták ugyan az alapjait, de csak (jóval) 1945 után valósult meg: EU ill. már 1945-től ENSZ. Ezek elég szépen fejlődtek, éás legyenek bármekkora gittegylet, akkor is a négykézláb járás az első lépés ahhoz, hogy járni tudjon a kisded, majd később szaladni, stb. Egyelőre ennyi...
stolz
stolz 2021. 01. 10. 12:36
Előzmény: #33788  mkbr220
#33790
Én is azok közé tartozom, akik dollár gyengülést várnak. Ma hasonlónak látom a helyzetet, mint 2008 után. Kamat 0, Fed nyomtat ezerrel. Azzal a különbséggel, hogy ma a nagy adósság ellenére EU talán stabilabb, mint akkor volt. Hogy miért? Mert ,,whatever it takes" programban van az ECB, akkor meg Trichet elkezdett a válság közepén kamatot emelgetni. Most az más kérdés, hogy lehet jobban jártunk volna, ha Trichet hagyja német nyomásra bedőlni a délieket, de ez egy másik történet...a dollár gyengülést továbbá támogatni fogja a nagy demokrata költekezés is. Ezzel párhuzamosan pedig beindulhat egy nagy commodity ralli. Nem csak pusztán a dollár gyengülés támogatja ezt, hanem pl olajszektorban Biden tervei is. Ha valóban visszaszorítja a frackinget akkor bizony nemsokára erősen keresletivé válik majd az olajpiac. Amennyire tartani kellett Bidentől az olajiparnak annyira jól is elsülhet a dolog. Ha Trump maradt volna, nagy valószínűséggel marad a fracking is, ami továbbra is középmagas szinten tartotta volna az árakat. Így viszont látok esélyt arra, hogy újra a 100 dollár felé menjen, mint ahogy 2008 után is. Szumma szummárum, ma vannak nagy hasonlóságok a 2008 utáni időkkel. Amit én várok és ami szerintem egymást gerjeszti és egyben alá is támasztja: nagy kiadásnövelés, gyengülő dollár, fracking visszaszorulása, emelkedő olajár, infláció...
Dt74 2021. 01. 10. 12:08
Előzmény: #33787  pomperj
#33789
A forint még lenézhet 340 köré de aztán egy erőteljes emelkedés 400 fölé és az állampapírosok a kardjukba dőlnek.
mkbr220 2021. 01. 10. 12:06
Előzmény: #33787  pomperj
#33788

DOLLÁR
Én kicsit másként látom a dollár helyzetét, bár rövidtávon egyet tudok érteni kis eséssel, de összességében én dollár gyengülésre számítok az EURUSD és USDHUF chartok alapján.
EURUSD chart bullish jeleket mutat
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=335EURUSD_bullish_2021011.png
áttörte a csökkenő trendvonalat, ezzel kitört a piros háromszögből és ha ezt egy hatalmas háromszögnek nézzük akkor célár a zöld terület, mely a fibo szintek által kijelölve.
USDHUF chart pedig bearish jeleket ad
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=130USDHUF_bearish_2021011.png
csökkenő csúcsok és csökkenő aljak mellett rajzol egy háromszögnek is nézhető alakzatot, amiből szerintem sokkal több jel mutat arra, hogy délnek indul, mint északnak. Ha megindul és a 2008óta tartó emelkedést korrigálja akkor 262-242 közé várnám.
Vélemények?
pomperj
pomperj 2021. 01. 10. 11:38
Előzmény: #33784  pomperj
#33787
Bond es Deviza piac.
Egy javasolt deviza ero-sorrend egy honapra?   CNY  > AUD >  USD > EUR > JPY > CHF > GBP.
,
1)Azt tudjuk, hogy 2021 febr.12 -en kezdodik a BIVALY eve.
A kinai tozsden is ugy nez ki, az lesz. De most a lenyeg az, hogy 2021ben lehet eloszor, hogy a Kina GDP vasarloero (ppp) paritason merve,  NAGYOBB LESZ, mint az USA  GDP.   Lehet probalkozni a statisztikak valosaganak megkerdojelezesevel.
,
De ugy nez ki, a Kinai penz erosebb lesz iden, mint a Dollar. Pedig a dollar gyengulese szerintem befejezodni latszik a devizakosarral szemben, es erosodesbe valt. De CNY siman lenyomja a dollart most, es nem latom, hogy vege lenne. Sem azt, miert nem nyomja le sokkal tovabb is.
.
Kina az egyetlen orszag, ahol nem csokkent a GDP, hanem nott. Az EEM idex is, SSEC Index is emelkedesben van, es Kina  befejezte a 13 eves oldalazo ABC(DE) korrekciot, es most wave(c of D)hullamban emelkedik. Az idealis target 4400 kornyeke, az meg innen +30%.
.
2)Az USDEUR chartban nem latok ujdonsagot a multhethez kepest, 
es USDJPYban is kozeledo fordulat sejtheto.
,
http://keptarhely.eu/view.php?file=20210110v02u7nttg.jpeg
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20210110v02uzkocq.jpeg
.
3)EURHUF
http://keptarhely.eu/view.php?file=20210110v02uz6qab.jpeg
Placi82 2021. 01. 10. 11:29
Előzmény: #33784  pomperj
#33786
+++++++++++++++++++++
Törölt felhasználó 2021. 01. 10. 10:30
Előzmény: #33779  trader21
#33785
Rengeteg ok van, amiért a ZIRP káros. Ezeket felesleges leírni, bárki utána tud olvasni.
Hadd írjak le egy személyes példát inkább. A családom pár évvel ezelőtt kiadott egy családi házat egy házaspárnak.
Egy darabig a házaspár rendben fizetett. Aztán jött egy táppénzes időszak, majd a másik, a harmadik, stb. Mondvacsinált ürügyekkel persze, mert valós gond nem volt. A munkát szerették, csak dolgozni nem szerettek...
Lényeg a lényeg, amikor kiraktam őket, örültem, hogy megszabadultam tőlük, persze a kaució nem fedezte még az elmaradt közüzemi költséget sem, nemhogy annak az időszaknak a bérleti díját, amit azért engedtem meg nekik, mert télen a híd alá mentek volna.
A meglepetés ezután jött: pár héttel a kiköltözés után egy levél várt a levélszekrényben, miszerint az addigra 10 milliósra duzzadt hitelt nem fizették, és a követeléskezelő kereste a házaspár egyik tagját, hogy jó lenne fizetni.
A házaspárnak még egy ágya sincs. De 10 milliós tartozása igen. Tegyük fel, hogy 100 embernek ad hitelt a hitelintézet, legyen 10%-os hitel kamata. Ha csak 10 ilyen ember kap kölcsönt, és a szolgáltatónak nincs költsége, akkor is veszteséges a portfólió. Ha 3% a kamat, akkor 3 ilyen ember is elég...
Magyarán a ZIRP elfedi a valós kockázatot, és hitelexpanziót okoz. A QE, ami összefügg ezzel, csak tovább tetézi a bajt. A buborékképződés, az infláció és minden egyéb, amit olvasni fogsz valójában ennek a hitelexpanziónak és látszólagos kockázatcsökkenésnek a következményei.
pomperj
pomperj 2021. 01. 10. 10:25
Előzmény: #33783  pomperj
#33784
Bond es Deviza Piac.
Van 3 ujdonsag is.
1)A US 30Y Bond ara elkezdett elesen esni, es a kamat elesen emelkedni. 
A Bond piac elkezdte erezni az inflaciot.
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20210110v02uzgtdk.jpeg
.ES nemcsak az USA-ban van indulo kamat-emelkedes. 
Peldaul tessek megnezni, merre is tendal az Austral  Dollar es az AU10Y bond?
,
http://keptarhely.eu/view.php?file=20210110v02uvr67.jpeg
,
2) Aki hajlando volt nagyobb rizikokat vallalni a Bond piacon, mostanaban kapott egy orrbavagast.
Az Argenti peso a legrosszabb penz volt 2020ban. Es most a 65Mrd USD bondjait atutemezni kenyszerul, nem birnak fizetni arra se. A mult heten Equador csatlakozott, 17Mrd atutemezese kezdodott.
Aki meg nagyobb rizikot vallal, annak erdemes yudni hogy Zambia csodbe ment, aprocsak 42m USD kamatot se birt kifizetni.  Libanon ugyanez. ES eppen bedolni latszik Angola, Belize, Laosz.
Hogy messze vannak? Jo lesz vigyazni. Ezek papirjait sok London-bazisu, 100Mrd-os Alap vette.
,
3)Aki a Junk mufajba menekulni tervez, jobb ha korulnez.
Az SPY is tele van zombi cegekkel: akiknek annyi profitjuk sincs, hogy az elmult 5 evben kis kamaton eladott bondjaik kamatat sem birjak fizetni.  Nemcsak aprocskak vannak am. Turistas, setahajokazas, airline cegek  tomege tantorog az osszeomlas szelen. Ezek egyuttesen 2 TRILL dollarral tartoznak, es az Sp500 mintegy 20% resze ilyen. a Bloomberg elemzese szerint. 
Az alacsony FED kamat es bond vasarlasa bevonzotta ezeket a bond piacra az olcso penzert. Es csak addig birjak, amig a kamat ilyen alacsony. De ha elindulnak fel, ahogy az latszik?
  Nem tanacsolnam senkinek, hogy ott probalkozzanak.
.
folyt. kov:   terjunk at a devizakra.
,
pomperj
pomperj 2021. 01. 10. 09:00
#33783
Bond es Deviza piac.
2020 egesz eve folyamatos es ketsegbe esett hozamvadaszattal telt el a Bond piacon.
1)Ennek a vege egyik oldalon az lett, hogy a 8 eve meg pokolian rizikosnak tekintett Spanyol Portugal, Olasz, Gorog allampapirok  hozama az akkori 10-12% hozamrol lecsokkent, HIHETETLEN !, 1% ala, sot egesz minusz (!) kmatszintig.
Tessek megnezni peldanak a Portugal es Italia 10Y bond kamatot. Annyi penz van/volt a piacon, hogy soha nem latott boseg es alacsony kamat van a PIIGS-ben is.
Nade. Innen nincs tovabb hova esni. Aki ezt a papirt megveszi, 10 evre sem kap kamatot. Mekkorat fog bukni, ha az inflacio begyorsul? Es meg csak ezutan jon az EU megszavazott mentocsomagja!,  az ujabb penz eso.
,
http://keptarhely.eu/view.php?file=20210110v02u8wxr1.jpeg
,
2)A Bond piac masik oldalan, a corporate Bond kamat is tortenelmi melyponton (arfolyamban csucson) van. Most ott tart, hogy a real yield (=  kamat - hivatalos inflacio) negativ.  Igy nez ki az USA-ban, ha  elfogadjuk, hogy az Inflacio-koveto Bond (TIPS) a valos inflaciot koveti. Azt meg tudjuk, hogy nem igy van, es a valos helyzet az abranal is sokkal rosszabb.
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20210110v02u5jtg6.jpeg
.
3)A kerdes nyilvanvalo. Ha a Bond piacon 10 evre elore tekintve nincs hozam, sot a realis inflaciot beszamitva 2-5% negativ a hozam lesz, akkor mi lesz a Tozsdeken 10 ev alatt a hozam?
.
Nincsenek csodak.  Nemcsak a Bond arak mentek fel az egbe. A reszvenyeke is. Olyan mindig van, hogy a 10 evre kitekintve a Bond es SPY piac nemileg eltero hozamot mutat. De leginkabb paralel mozognak, ahogy az arszintjeik is paralel vannak most, ugy a hozamaik is paralel varhatoak, ami abszolut logikus. A penz szabadon valaszt, hogy melyikbe megy. Es ha 1% varhato hozameleteres van, akkor maris indul abba, szoval mukodik az Efficient Market valamennyire.
,
Szoval? A Bond piac azt mondja: Kedves reszvenypiac, a 10 eves varhato hozamod ugyanugy negativ lesz, mint az enyem. Sot, mivel a volatilitasod magasabb, menetkozben meg nagyobb esessel is szamolhatsz.
,
Most a treasury papirok  kb. felet a FED tartja.  Japan tobbet, es ECB is egyre tobbet. Igy tartjak a kamatot lennt.  Egy ponton tul ez sem lesz eleg. Ha mar megvettek  a maradek treasuryt,  az kb. 8-10Trill, es akkor mi lesz? MIvel lehet meg penzt benyomni?
Nincs messze, hogy a FED direktben elkezd Tesla papirokat vasarolni, hogy fenn tartsa tozsdet, mint a BOJ vasarol NIkkei papirokat? De akkor vegkepp elfogy a bizalom, es kiderul,  hogy szandekosan galoppozo inflaciot gyartanak? Mi lesz akkor mas, mint Venezuela?
.
folyt .kov.
Giovanni_Gatto
Giovanni_Gatto 2021. 01. 10. 06:29
#33782
Mit gondoltok a Arcturus Therapeutics Holdings Inc (ARCT) ról?
Covidos cég, itt egy kis leírás meg, hogy mi történt vele:
https://www.fool.com/investing/2021/01/07/why-arcturus-therapeutics-stock-skyrocketed-today/
https://www.investing.com/equities/alcobra-ltd-advanced-chart
TA-ban hogy látjátok, vissza megy 50  vagy elindul, mert első nap bizakodó voltam de másodikon kifulladni látszik. Tegyem el nyerőt és vegyem vissza 50 en, vagy ez csak egy megálló TA-t nézve. köszi.
Alexander_Greybeard 2021. 01. 10. 01:41
Előzmény: #33780  upgrayeddAKS
#33781

A kvantumfizika megváltoztatta az életünket: tranzisztorok és számítástechnika, lézer, MRI, atomóra stb. De az elméleti alapjait 1930 környékén fektették le. 1900-ban több elektromos taxi volt New-Yorkban, mint belsőégésű. A Tesla újra feltalálta a spanyolviaszt, csak a gyártás lett hatékonyabb. 1969-ben a Holdon sétáltunk. Most vissza sem tudnánk menni és a technológia sem változott semmit sem, pedig azóta rengeteg dolgot megfejtettek az atomfizikusok. Ugyanúgy egy nagy robbanást lovagolnánk meg és ugyanolyan elven működő számítógépek végeznék a számításokat. A fúziós erőművekhez 20 évente még 20 év kell (az elmélete 100 évet nyúlik vissza). A cukorbetegség hatásmechanizmusa még mindig nem teljesen ismert (1920-as évek óta van inzulinos kezelés). A rákot még mindig csak eseti jelleggel lehet gyógyítani. Vírusok? Sok szerencsét. Tudnám még sorolni.
Én a saját kis buborékomban azt látom, hogy a jelenlegi fejlődés nem úttörő ötleteknek köszönhető hanem annak, hogy a nagyobb számítási kapacitásoknak hála a régi ötleteket jobban meg lehet valósítani. De ettől a mobiltelefon még mobiltelefon marad, aminek a matematikai alapjait az 1800-as évek közepén fektették le. Most mindenki a kvantumszámítógépektől várja a megváltást, talán jogosan. Csak ugye a számítási kapacitás növelése nem egyenértékű a világmegváltó ötletekkel.

Topik gazda

pomperj
pomperj
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek