Topiknyitó: Portfolio 2016. 10. 19. 15:20

A magyar munkaerőhiányra panaszkodnak a német autógyártók  

Ugrás a cikkhez
Az Audi és a Daimler már a saját bőrén érzi a magyarországi munkaerőhiányt, ezért tovább kell javítani a munkaerő mobilitásán és a helyi infrastruktúrán - mondták a német autógyártók magyarországi vezetői szerdán az Automotive Hungary szakkiállítás...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=238981
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2016. 10. 21. 10:05
Előzmény: #20  _pampa
#27
Én nem így látom. Akadnak ilyenek, és akadnának is még többen. Kérdezz meg egy átlag egyetemi oktatót, vagy egyetemi vezetőt, és mind azt fogja mondani, hogy szerintük rossz irány, ha a munkaerőpiaci igényeket ők kiszolgálják. Ahol tudnak, próbálnak is ennek a folyamatnak keresztbe tenni. Azzal a szöveggel, hogy ők szemléletet adnak, pedig valójaban a szemléletük is elavult, a tudásuk meg a 0-hoz konvergál, nem véletlenül választották az akadémiai szférát... Tisztelet a kivételnek.
Phylaxa 2016. 10. 20. 20:10
Előzmény: #24  gyula1971
#26
Nincsenek olyan bérlakások, amiket a havi jövedelemből ki tudnának fizetni. Addig ne is várjon senki mozgást! Örök téma lesz ez. Ennyi.
ujonc 2016. 10. 20. 19:51
#25
gyula1971
gyula1971 2016. 10. 20. 16:14
Előzmény: #1  Portfolio
#24
A munkaerő mobilitása nehézkes a sok saját tulajdonú vidéki nagy telekkel rendelkező családi házak miatt.
Nem likvidek,és állandó gondozást,kaszálást igényel.
Akkor ha a nagyszülő vállalja és egészsége,akkor mobilis a fiatal munkaerő.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2016. 10. 20. 15:23
Előzmény: #22  ujonc
#23
efelől vannak kétségeim

pontosabban nincsenek kétségeim hogy nem
ujonc 2016. 10. 20. 15:07
Előzmény: #16  Bekre_Pal
#22
Minden bizonnyal!
A fiatalok meg kalandvágyból mennek külföldre, de majd úgy is visszajönnek.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2016. 10. 20. 08:49
Előzmény: #19  marcus
#21
kérlek

az akkori magyar iparági szint felett 30%-kal

perszepersze, az kevesebb, mint amit külföldön lehet megkeresni ezzel a munkával, de nem szabad elfelejteni, hogy összeszerelőüzem a gazdasági előnyök miatt megy egyik vagy másik országba

a helyes kérdés úgy hangzik, hogy vajon miért annyi a piaci bérszint magyarországon, amennyi?

ha megnézed egy termelő beruházás költségszerkezetét és a beruházásokért versenyző országok ajánlatait, akkor ki fog derülni, hogy nálunk a bérköltség nem különösebben marad el a régió többi országától annak ellenére, hogy a melós a végén kevesebbet visz haza, viszont a többi versenyszempontból nem emelkedik ki az ország által adott ajánlat, vagyis lényeges versenyszempont a bérszint tartása.

A mi esetünkben amúgy annyira ki volt élezve a helyzet, hogy végül azért nem a lengyelekhez és szlovákokhoz rakták a beruházást, mert az itteni logisztikai hátteret, konkrétan az ország földrajzi elhelyezkedését kedvezőbbnek ítélték meg. A többi szempontot egybevetve egész egyszerűen nem volt kiemelkedően versenyképes az ország, akkora ajánlatot a többi is tudott villantani.

Ezt felejtik el sokan, hogy azért ez kicsit bonyolultabb összefüggésrendszer annál, hogy hát adjanak többet aztán lesz melós. Mert akkor az is opció, hogy felszedik a beruházást és leteszik máshol. Nyilván ezek a dolgok meg fognak történni, mert látszik, hogy a használható munkaerő lassan mind egy szálig lelép, és onnan fogva a munkaerő drágulása már egy törvényszerűen bekövetkező piaci folyamat szerint lezajlik, de ennek az lesz az ára, hogy elhúznak cégek.

Mivel látszik, hogy a multicégek nélkül itt jobbára közmunka van meg állami hivatal, na meg a még szarabbul fizető hazai kkv és mikrovállalkozások, ezért a folyamat nem történik egyik napról a másikra, ez az ellenhatás fékezi a folyamatot. Ha pértunk és kúrmányunk kicsit elfáradna a dolgok ezen oldalán is a stadionok sorozatban fosása és a plakátolás meg harci retorika mellett, akkor lehet, hogy jobban tudna gyorsulni a folyamat. De jelen pillanatban én inkább leépülést látok, nem tudom tetten érni, hogy hol is fejt ki hatást a politika ebben az egészben. Szerintem kb. nem értenek ehhez se meg le is szarják, van (a maguk számára) fontosabb dolguk.
_pampa 2016. 10. 20. 08:09
Előzmény: #18  HALIS
#20
gyakorlati képzéshez olyan munkahelyek kellenének akik alkalmaznak "gyakornokokat".

mivel jelenleg csak a "profitmaximalizálás" a cél...ebbe a "tanítás" nem fér bele.

szvsz
marcus 2016. 10. 20. 08:07
Előzmény: #3  Bekre_Pal
#19
Még 1 titkot osszál + velünk Pali légy szíves!
Amikor a multileányt vezetted, milyen bérrel kínálták meg azt a 100 embert, aki a jó végénél tudja megfogni a csavarhúzót?
A konkrét összeg ( Bruttó/hó + egyéb juttatások ) láttán kicsit tisztább lenne a kép.
HALIS
HALIS 2016. 10. 20. 07:55
Előzmény: #17  _pampa
#18
Nem csak a szakmunkásképzés csapnivaló. A mérnökképzés az milyen? Csak az elméletet nyomatják ezerrel, (mert az szinte semmibe se kerül, ha a prof. krétával rajzol a táblára) viszont gyakorlat alig-alig van, legfeljebb felületesen, érintőlegesen. Szánalom.
_pampa 2016. 10. 20. 07:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#17
gyakorlatilag 10-15 éve alig van szakmunkásképzés Magyarországon.

így ne csodálkozzunk azon, hogy hamarosan nem lesz "munkára" fogható szakmunkásunk.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2016. 10. 20. 06:37
Előzmény: #11  ujonc
#16
Simán nem fogtad fel mit írok csak kötekedni jöttél.
Törölt felhasználó 2016. 10. 19. 23:06
Törölt hozzászólás
#15
mpagnes 2016. 10. 19. 22:58
Előzmény: #13  plumoza
#14
nem kell bevenni....én ezt látom, de hát én sem értem....igaz, nem fizikai melósokról van szó az irodaházban....itt egyébként dollár van...az biztos, hogy semmi extra nincs a munkájukban
plumoza 2016. 10. 19. 22:48
Előzmény: #12  mpagnes
#13
"Szerinte a munkától nem lehet izzadni, de ezzel el is mondtam mindent a tempójukról.Ezek a melósok itt egész nap esznek, wc-n vannak meg a gym-ben edzenek vagy röplabdáznak az udvaron. Kb. ebből áll a munkaidejük fele.."
Azért szerintem ez egy kicsit erős,finoman mondva enyhe túlzás.
Te tényleg azt gondolod hogy itthon beveszi mindenki hogy tőlünk nyugatabra szinte a munka idő felét henyélésel lehet tölteni??Hogy ott csak úgy dobálják befele a kerítésen a 100€-s kötegeket,szinte csak el kell kapkodni?
mpagnes 2016. 10. 19. 21:27
Előzmény: #11  ujonc
#12
Jól írod. Te egy kicsit más oldalról közelíted meg, de tetszik.Az én példám olyan, hogy otthon is meg itt 11 ezer km-re is ugyanúgy dolgozom. Csak az a különbség, hogy itt ezt elismerték a maga szintjén. Ne nagy feladatra gondolj, csak tök egyszerű melóra.Aztán az is érdekes, hogy fogalmam sincs itt ahol vagyok az USA-ban arról, hogy az amcsi melós mi a fenét csinál jobban, mert ahogy kiismertem őket semmiről nincs fogalmuk. Az a story tetszett a legjobban ,amikor izzadtam meló közben, szólt a munkatársam, hogy nagyon izzadok és, ha nem jól érzem magam, akkor menjek haza. Szerinte a munkától nem lehet izzadni, de ezzel el is mondtam mindent a tempójukról.Ezek a melósok itt egész nap esznek, wc-n vannak meg a gym-ben edzenek vagy röplabdáznak az udvaron. Kb. ebből áll a munkaidejük fele....
ujonc 2016. 10. 19. 21:15
Előzmény: #3  Bekre_Pal
#11
A mindenségit!
Micsoda kulissza titkokat tudhat itt meg az ember!
Gondolom a magyar vezetőkkel semmi hasonló probléma nem adódott. Azok képzettek voltak és tökéletesen tudták a dolgukat. Csak az a fránya munkás, hogy aszongya a csavarhúzót sem tudta megfogni.
Következtetés: a magyar munkaerő vagy végletekig tanult, képzett és professzionális alkalmazott vezetője a multinak vagy hülye, kétbalkezes tunya stb.
Csak azt nem értem, hogy amikor ez a béna kacsa többedmagával kitotyog külföldre, hogy a faszomba fogja meg azt a csavarhúzót úgy, hogy Günter tapsikol örömében és boldogan fizeti ugyan annak a melósnak az itthoni bér többszörösét (egy azon multinál).
mpagnes 2016. 10. 19. 21:04
Előzmény: #3  Bekre_Pal
#10
De aki jól végzi el a munkát az is rosszul keres. Akkor mi a fenének akarna valaki érteni a feladathoz?Azt nem írtad le, hogy mennyi fizetésről volt szó. A dolgozó nem dolgozni akar , hanem keresni , de most én arról beszélek, ha jól is csinálja. Én dolgoztam pár helyen, de soha nem volt feldobva, ha jól csinálom ,akkor több lesz a fizetés.
vigkrisz 2016. 10. 19. 19:19
Előzmény: #8  vigkrisz
#9
Amíg a menekült - akarom mondani "illegális gazdasági migráns" - szálláson történő henyélését többet fizetnek a németek, mint a magyar dolgozóknak a Mercedes-ben történő több műszakos munkavégzésért, jobb, ha nem nyilatkozgatnak semmit.
vigkrisz 2016. 10. 19. 19:13
Előzmény: #1  Portfolio
#8
Esetleg dolgoztassanak Audiék Ahmed-ékkel Németországban, ha ilyen nagy a gond, jött most sok erős munkás kéz hozzájuk.
Mikieger85 2016. 10. 19. 18:42
Előzmény: #6  jumbo2
#7
Miért költözne vki külföldről fele pénzért? Ok, egy koszos lyukban nyomorgatott segédmunkás talán, de egy mérnök a családjával, 8-10éve berendezett életével, ebbe a katyvaszba? Esélytelen...
jumbo2 2016. 10. 19. 18:39
Előzmény: #2  Mikieger85
#6
Első lépésben kínáljanak fele annyit, egyből lesznek jelentkezők. Haza is költöznek külföldről.
Mikieger85 2016. 10. 19. 18:27
Előzmény: #3  Bekre_Pal
#5
10éve is hasonló volt a helyzet, aki a jó végénél tudta megfogni azt a csavarhúzót, már bőven német, osztrák, brit, norvég csavart csavarászott, EUR-ért, fontért, NOK-ért ÉS NYUGODTABB ÉLETÉRT cserébe.

#4: hehe, megszívták. Olcsó húsnak ugyebár...
Törölt felhasználó 2016. 10. 19. 18:19
Előzmény: #2  Mikieger85
#4
Ugyan már Mikiegér akkor miért jönne ide az autógyártó?Komolyan nem gondolhattad a beírásodat.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2016. 10. 19. 18:18
Előzmény: #2  Mikieger85
#3
elárulok egy titkot, de ne mondjátok el senkinek

amikor multileányt vezettem, a cég úgy döntött, idehozza a termelését, ez bő 10 éve történt. pest megyében vért izzadtak, hogy találjanak 100 olyan embert, aki a jó végénél tudja megfogni a csavarhúzót. ároktisztító munkást találtak volna, de nem hülye összeszerelőt alig tudtak toborozni. először műszerész meg egyéb tapasztalatokat, végzettséget kértek, aztán annak is örültek, ha egy fejőnő bejött az utcáról és össze tudott csavarozni 3 alkatrészt: fel volt véve.

úgyhogy ez nem új jelenség
Mikieger85 2016. 10. 19. 18:09
Előzmény: #1  portfolio
#2
Első kézből tudnak segíteni a problémán: tessenek annyi fizetést kínálni, mint amennyit egy németországi dolgozónak ajánlanak, akkor lesz jelentkező.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek