Topiknyitó: Portfolio 2016. 08. 04. 08:05

Varga elárulta: új gazdasági stratégia jön ősszel  

Ugrás a cikkhez
Magyarország már bukott el autóipari beruházást a súlyos munkaerőhiány miatt - derült ki többek között ez is Varga Mihály Figyelőnek adott interjújából. A nemzetgazdasági miniszter továbbra sem zárja ki a külföldi vendégmunkások tömeges...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=235623
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 08. 04. 15:30
Előzmény: #53  upgrayeddAKS
#54
A tipikus magyar vezető:
1. vagy nem tud jól motiválni
2. vagy nagyon hangulat- és/vagy érzelem-vezérelt
3. vagy nagyon szubjektív
4. vagy nagyon képmutató
...esetleg ezek valamilyen kombinációja.
Lehet, hogy máshol is sok a "kutyaütő" manager, de ott meg is engedhetik maguknak a cégek: dől a lé, mert bőven van megrendelés, hiszen dúskál a pénzben a gazdaság. Mo.-on ez csak a csókosokról mondható el...
(Kivételek mindig akadnak, mint említettem korábban. De a hazai manageri mezőny nagyon rosszul teljesítene egy nemzetközi felmérésben...)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 08. 04. 15:24
Előzmény: #52  _pampa
#53
Pl. alacsonyabb adókkal. Hiába "versenyképes" az szja kulcs, ha a britek alig adóztatják az élőmunkát, mi meg szanaszét adóztatjuk.
Pl. azzal, hogy a cégeknek esélyük legyen a magasabb hozzáadott érték elérésére. Az óriási árelőny miatt elvileg komoly versenyelőnyben volnánk, de a minőség (szemléletmód, attitűd, stb.) messze nem elég.
Ráadásul a tipikus magyar vezető brutálisan ALULKÉPZETT manageri kvalitásait illetően. Őszintén szólva én borzasztóan ritkán találkozok (ilyen téren) jól képzett vezetővel. Még a multiknál sem gyakori! Ez azért is durva, mert a multik elég nagy hangsúlyt fektetnek erre.
Szóval az ún soft skill-ekben (is) nagy a lemaradás, mégpedig brutálisan...
_pampa 2016. 08. 04. 15:13
Előzmény: #51  upgrayeddAKS
#52
tudom,és szerintem nem fog "végbemenni"...

ami a felvetésből érdekelne mégis:

hogyan versenyeznél értük az EU nyitott munkaerőpiacán?
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 08. 04. 15:02
Előzmény: #50  _pampa
#51
"arra a szintre felhozzuk az oktatást amit te elfogadhatónak tartasz.
nagyon okos, egy vagy több nyelvet beszélő, jól képzett munkaerőt "állítunk" elő."

Ott van a hiba (többek közt) az "algoritmusodban", hogy ez nem pillanatok alatt fog végbemenni, hanem sok-sok év alatt.
_pampa 2016. 08. 04. 14:51
Előzmény: #49  upgrayeddAKS
#50
amit továbbra sem értek......

arra a szintre felhozzuk az oktatást amit te elfogadhatónak tartasz.
nagyon okos, egy vagy több nyelvet beszélő, jól képzett munkaerőt "állítunk" elő.

hogyan tartod idehaza?
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 08. 04. 14:43
Előzmény: #46  _pampa
#49
Még valami: egy relatíve elit egyetemen, a Corvinuson is túl sok a buta ember. Elba.ott egy finanszírozási rendszer van abban a felsőoktatásban, ahol nem csak a foximaxi sulikba jutnak be az olyanok... lásd még felvételi ponthatárok...
Peterbond 2016. 08. 04. 14:43
Előzmény: #33  watson
#48
Hol mondtam en olyat hogy "dogoljon meg" barki is.
Teljesen ertem hogy a gazdagabbak tartjak el a szegenyebbek ingyenes ellatasat is reszben ( paran mondjuk nincsenek ezzel tisztaban ).
Nem is vitattam hogy tarsadalmi szolidaritasra van szukseg reszben. En konkretan a maximalizalt nyugdij miatt emeltem fel a hangom. Hisz igy is nagyon sok esetben ugyanazert tobbet fizetbe egy atlagtol jobban kereso ember. Akkor mi jogon vonjuk el meg a magasabb nyugdijat is tole amiert o mar befizetet.
Es azert a szolidaritasnak is van hatara. Vagy mostantol mindenki adja kolcson a kocsijat a szomszednak akinek nincs. Mweg ha van nyaraloja ha epp nem hasznalja adja oda ingyen azoknak akiknek nem futja ra? Mert hat szolidaritas...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 08. 04. 14:39
Előzmény: #46  _pampa
#47
"de miért nem ott kezdjük ahol már "ég a ház"?"

Szerintem is ott kell kezdeni, de én arról "papolok" itt elég régóta, hogy ott IS kell javítani, ahol átlagos a szint.
Én egy picivel jobb suliba jártam az átlagnál, de tényleg nem sokkal jobba. (Ált. isk. és gimi is.)
Mégis piszkosul sok az a kb. 10%, akikből neurotikus és/vagy alulképzett lótifuti lett. (Valószínű, hogy a 10% egy optimista becslés volt. Csak azokat vettem bele, akikről tudok...)
Tehát én már a versenyképesség problémáját is nézem: az nem elég, hogy beérjük a status quo-val. Ha beérjük, akkor nincs jövője Magyarországnak. A könyvtár-ruhatár-büfé szakosok, nyugdíjasok és köztisztviselők/közalkalmazottak országa leszünk. (Már így is nagyon közel vagyunk hozzá, alig van igazi versenyszféra, ami nem a politikai kapcsolatokból él.)
Semmi bajom amúgy pl. a közszféra dolgozóival önmagában... a létszámmal van bajom. A versenyszféra és a közszféra aránya elborzasztó...
_pampa 2016. 08. 04. 14:26
Előzmény: #45  upgrayeddAKS
#46
ismerek egy vidéki sulit. átlagos minden. egy nem, nincsen HHH tanuló.
a végzősük továbbtanulnak és min. egy szakmát elvégeznek. kb. az országos átlagnak megfelelő a magasan képzett tanulóik aránya. és semmi extra az iskolában, tanári karban.

akkor ott miért "megy minden szépen" ahogy kell?

persze,mindenhol lehetne javítani,de miért nem ott kezdjük ahol már "ég a ház"?
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 08. 04. 14:15
Előzmény: #44  _pampa
#45
"nem ott kellene javítani! "

Dehogynem. Ott is...
Túl sok az agyatlan droid az országban, mindenki meg nem mehet rendőrnek :)
Magas hozzáadott érték akkor lesz, ha jó a "megalapozó" képzés is. Ebben az esetben ugyanis kevesebb lesz a "lébecoló" az egyetemeken, stb. "Végigfut" a rendszeren a magasabb nívó...
_pampa 2016. 08. 04. 14:06
Előzmény: #43  upgrayeddAKS
#44
Persze a többség kisebb-nagyobb fegyelmezési problémákkal küszködik, aminek nagy része "otthonról hozott" teher a diákok részéről, de ezen is sokat lehetne segíteni, ami már persze nem annyira a pedagógus kompetenciája, és sokkal inkább az államé."

most írtad le a lényeget! :(

amennyiben egy pedagógus "RÁRIPAKODIK" a diákra és ezért "megrovást" kap.....nincsen miről beszélni....

az átlagos iskolák átlagos diákjainál nagyon szép eredményt produkálnak az átlagos képességű pedagógusok.

nem ott kellene javítani!

" Ózd" környékén van a baj, és nem kicsi!

vissza kell adni a tanároknak a fegyelmezés lehetőségét!

Igen ez kormány feladat, de ha visszakapnák még akkor sem mernék kijelenteni,hogy azt a "kárt" amit az előző 15-20 év okozott helyre lehet hozni.

szvsz
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 08. 04. 13:57
Előzmény: #41  _pampa
#43
Bizonyos tanárok óráin rend és fegyelem van, mások óráin meg elszabadul a pokol. Persze a többség kisebb-nagyobb fegyelmezési problémákkal küszködik, aminek nagy része "otthonról hozott" teher a diákok részéről, de ezen is sokat lehetne segíteni, ami már persze nem annyira a pedagógus kompetenciája, és sokkal inkább az államé.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 08. 04. 13:52
Előzmény: #41  _pampa
#42
Azért nem érted a problémát, mert végletekben gondolkodsz (elit iskola vs. ózdi).
Átlagos iskolákban SOKAT segítene, ha az ÁTLAGOS pedagógus színvonala jóval magasabb volna. A két véglet meg kb. speciális eset: elit suliban már nagyon nehezen lehet csak javítani, Ózdon meg könnyű lenne, ha meg lehetne oldani ezt-azt (pl. bentlakásos iskolák, stb.)
_pampa 2016. 08. 04. 13:47
Előzmény: #39  upgrayeddAKS
#41
nem a pedagógus felkészültsége a fő baj.

lehet "rájuk kenni" de hiába lennének "jobban motiválva" akkor sem hoznának nagyobb eredményt.

valaki felvetette régebben, hogy egy pesti "menő" iskola tanári karát le kellene 4 évre valahová Ózd környékére vinni tanítani. Az ottani tanári kart pedig a helyükre.

majd 4 év után megnézni az átlagokat.

hidd el, ez sokat segítene a jelenlegi probléma megértésében.
_pampa 2016. 08. 04. 13:42
Előzmény: #37  Peterbond
#40
képzeld el, ha lenne több adó kulcs!

akkor még durvább lenne!
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 08. 04. 13:40
Előzmény: #6  _pampa
#39
Tudom, hogy nehéz megértened, de próbáljuk meg így: mi lenne, ha egyre szigorúbb követelmények vonatkoznának a pedagógusokra, viszont cserébe egyre több fizetést is kapnának? Csak nem növekedne a színvonaluk? (Ehhez nem kell 3x ennyi közpénzt elkölteni az oktatásra, sőt...)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 08. 04. 13:33
Előzmény: #18  ts3
#38
:)
Peterbond 2016. 08. 04. 13:23
Előzmény: #32  johai
#37
Arra celzol hogy a piacgazdasagban valakit a ceg tulfizet es inkabb alkalmazza olyan beren amit ki se termel szamara?

Mert persze allami szferaba meg csak csak lehet ilyen de nem ok adjak a nyugdijasok javat.

Tekintsunk egy peldat. Van ket testver. K. Istvan es K. Bela. Gyoriek.
Istvan elvegez egy szakiskolat es elmegy dolgozni az audihoz havi 200 bruttoert. Bela felmegy pestre es elvegzi a muegyetemet. 5 ev mulva o is elmegy az audihoz mernoknek havi 500.000 ert.
Bar istvannak van 5 ev elonye munkaban a kettenjuk altal fizetett ado es jarulek kulonbozet elg nagy hogy Bela 3-4 ev alatt utolerje.
Innentol kezdve Bela utan evente 1.2 millio forinttal tobb nyugdij jarulekot 320 ezerrel tobb egeszsegugyi jarulekot 576 ezerrel tobb szjat kap az allam. Tehat 2.2 millio plusz ado es jarulek bevetele lesz evente. Es ennek ellenere ugyanaz az egeszsegugyi ellatas, ugyanaz az oktatasi szolgaltatas, rendori katonai vedelem, hivatali ugyintezes jar neki mint istvannak. Es meg te maximalizalnad a nyugdijat is igy a 2 testver ugyanazon nyugdijat kapna (150 ezer ).
Hat biztos kurva igazsagos.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 08. 04. 12:52
Előzmény: #33  watson
#36
"az dögöljön meg Peterünk szerint."

Nem kell itt dramatizálni. Lehet, hogy félreértettél eleve valamit... sajnos HOZZÁSZOKIK az ember, hogy a másféle véleményen levőket hovatovább ellenségnek tekinti. Az orbáncfélék meg pont ezen "gazdagodnak" meg. (Mármint így maradhatnak hatalmon...)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 08. 04. 12:49
Előzmény: #26  Peterbond
#35
Alkotmányosan úgysem lehetne keresztülvinni ezt a "huzzol egy vonalat ahol te mar igy erzed valaki gazdag es elveszel nindent felette" koncepciót.
Az AB már az elején elmeszelné...
Sokkal jobb lenne MEGADÓZTATNI valamilyen algoritmus szerint a nyugdíjakat. Abba nem lehet belekötni jogilag.
+ előny, hogy lehet szociálisan érzékeny adózást kitalálni. (pl. 150e-180e havi nyugdíj között 15% szja kulcs, felette valamivel több, esetleg bele lehetne vinni a képletbe a szolgálati időt is, így akinek azért magas a nyugdíja, mert nagyon magas volt a fizetése és/vagy sokat is dolgozott, mondjuk 50-60 éven keresztül, annak minimális lenne az adó - de a 20 év után nyugdíjba ment heréknek annál magasabb, mondjuk 50 %. Ezek persze ex has számok voltak...)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 08. 04. 12:43
Előzmény: #27  _pampa
#34
Arról beszélünk, hogy a pedagógusok túlontúl nagy része:
1. motiválatlan
2. digitális analfabéta
3. nem elég művelt ill. intelligens
A "nyugaton" (meg a Távol-Keleten is) a tanári szakma az egyik tipikus értelmiségi szakma. Idehaza a tanárok elég nagy része nagyon nem ilyen...
(A kontraszelekció hatása...)

Hozzáteszem, (ha már szóba hoztam a kontraszelekciót) a rendőrök igen nagy része pedig funkcionális analfabéta.

Ezzel a színvonallal nem vagyunk versenyképesek. Árban tudunk versenyezni, de nem abban kellene! Ha valakinek megfelel a hazai bérszínvonal, akkor persze biztos megfelel az oktatásé is. Ha előbbivel valami baja van, akkor legyen utóbbival is :)
watson
watson 2016. 08. 04. 12:41
Előzmény: #14  mro
#33
Régóta mondom hogy minisztériumokat kellene már Ózdra meg Komlóra telepíteni.
Van ott olcsó szolgálati lakás is aki a hivatalban akar jópénzért dolgozni ;)
Nem kéne ezeknek a párt csinovnyikoknak V. kerületi albikat fizetni csillagászati árakon!

Peterbond meg a szolidaritás gyönyörű...
Akinek nem futja egészségügyre (takarító, portás, telefonos kisasszony... stb.) mert nem keres annyit hogy a járulékaiból ellássák, az dögöljön meg Peterünk szerint.
johai 2016. 08. 04. 12:37
Előzmény: #31  Peterbond
#32
En ugy latom a fizetesek,tehat a jarulekok sem aranyosak az elvegzett munkaval.
Az allami szferara ez kulonosen igaz,a jegybankrol ne is beszeljunk.

Te ugy latod hogy ezeknek az embereknek eletuk vegeig extra jovedemet kell biztositani?
Peterbond 2016. 08. 04. 11:57
Előzmény: #30  Törölt felhasználó
#31
Ha tudd rola szoljon a munkavallalonak.
Es nem az a kerdes kit visel meg hanem miert fizessek akkor dupla jarulekot? Igy is tiszta lotto mennyi nyigdijat kapok majd vissza a befizeteseim utan. SZJAt is tobbszoroset fizetem ugyanazert az allami szolgaltatasert. Egeszsegugy szinten.
Ertem en hogy az irigyseg nagy ur de legyen mar egy szint ahol megallunk.
Vagy akkor adjuk torvenybe hogy akinek van 2 millio felett penze az kotelezoen ossza szet azok kozt akinek nincs. Oszt irany eszak korea.
Törölt felhasználó 2016. 08. 04. 11:40
Előzmény: #26  Peterbond
#30
Sokan nem tehetnek arról sem,hogy csak részmunkaidőben vagy csak minimálra vannak bejelentve! Ez mind a kormányzati hiba,hogy nem is akarnak tenni ellene! Próbáljunk csak csökkenteni egy 70 ezres nyugdíjat 20% al vagy egy 300 erest! kit viselne meg jobban?
Törölt felhasználó 2016. 08. 04. 11:35
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#29
bocsi, természetesen kimennek:((
Törölt felhasználó 2016. 08. 04. 11:31
Előzmény: #27  _pampa
#28
és hány százalékuk orvos annak akik ki mennek?
_pampa 2016. 08. 04. 11:25
Előzmény: #22  Törölt felhasználó
#27
miért, ez nem a véglet?

"Igen a statisztika is engem igazol, hogy tragikus az oktatás színvonala. "

ez szerintem akkor lenne esetleg igaz, ha 10 munkára jelentkező orvosból 1-2 kapna állást Londonban.

Amennyiben mindet felveszik.....miről beszélünk?

tragikus oktatás.....
Peterbond 2016. 08. 04. 11:25
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#26
En i kabb azt mondanam hogy atlagos nyugdij csokkentes kell.
Az mitol igazsagos hogy huzzol egy vonalat ahol te mar igy erzed valaki gazdag es elveszel nindent felette?
Szintiszta kommunizmus.
Az akitol havi szinten 200 feleti nyugdijjarulekot vonnak 40 even at miert kapna havi 150 et jo esetben 15-20 evig ugyanugy mint az akitol havi 40-50 et vontak?.
Peterbond 2016. 08. 04. 11:25
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#25
En i kabb azt mondanam hogy atlagos nyugdij csokkentes kell.
Az mitol igazsagos hogy huzzol egy vonalat ahol te mar igy erzed valaki gazdag es elveszel nindent felette?
Szintiszta kommunizmus.
Az akitol havi szinten 200 feleti nyugdijjarulekot vonnak 40 even at miert kapna havi 150 et jo esetben 15-20 evig ugyanugy mint az akitol havi 40-50 et vontak?.
Törölt felhasználó 2016. 08. 04. 11:23
Előzmény: #15  _pampa
#24
ez nem igaz
_pampa 2016. 08. 04. 11:22
Előzmény: #21  ts3
#23
azután pedig már a robotok fogják gyártani,programozni a robotokat.....

de szép világ lesz itt! :)))))
Törölt felhasználó 2016. 08. 04. 11:21
Előzmény: #17  _pampa
#22
Ugye Te csak végleteket ismersz?
Szerintem nálad valami nagyon komoly probléma lehet.
Meg kellene próbálnod a való világot is a fórumon kívül. Lehet meglepetés érne.

ts3 2016. 08. 04. 11:19
Előzmény: #19  Tapasz
#21
Sőt a jövőben, a robotok a maradék szakmunkás helyeket is el fogják venni.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek