Topiknyitó: Portfolio 2016. 07. 01. 06:05

Drasztikusan fogy a munkaerő Magyarországon  

Ugrás a cikkhez
A rendelkezésre álló munkavállalók száma az elmúlt egy évben drasztikusan visszaesett Magyarországon, és létszámuk továbbra is fokozatosan apad. Ennek ellenére még van szabad munkaerő a gazdaságban, ám köztük sokan nem elég motiváltak, és vannak...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=234093
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2018. 08. 28. 22:12
#285
szivacs
szivacs 2016. 07. 06. 15:55
Előzmény: #236  dexter
#284
"a fidesz valóban nem tudja ezt megállítani, mivel ők sokat tettek érte, hogy az emberek ilyen tömegesen hagyják el az országot

első lépés lenne, hogy lemondanak"

OK, akkor 2 kérdés:
1. Holnap lemond a kormány. ETTŐL miért is emelnék meg a munkaadók a fizetéseket a duplájára?
2. Akik kimentek, a mai magyar fizetések duplájáért mind visszajönnének?
szivacs
szivacs 2016. 07. 06. 15:51
Előzmény: #235  gyula1971
#283
"Sajnos elmenekülnek a szakképzettek innen,a Fidesz nem tudja megállítani ezt."
A potenciálkülönbség hatására áram indul meg ha nincs a két pont között szigetelés. Minél nagyobb a különbség, annál nagyobb lesz az áram. Aztán ha a potenciálkülönbség kiegyenlítődött, megszűnik az áramlás.
Egyszerű fizika.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 07. 06. 15:39
Előzmény: #281  elemes
#282
Tehát ha "rittyentek egy kvázi-SWOT-ot" konkrét intézkedésekről, az már szenvedő-fikázó attitűd? Ma is tanultam valamit... :)
elemes
elemes 2016. 07. 06. 15:30
Előzmény: #279  upgrayeddAKS
#281
itt a fórumon viszonylag értelmes emberek között is olyan tömény a szenvedő-fikázó attitűd, hogy abba tényleg bele lehet unni.

upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 07. 06. 15:07
Előzmény: #275  Törölt felhasználó
#280
"én 10. osztály végére tenném fel a kérdést, vagy szakmai tárgyak emelt óraszámban, vagy választott közismereti tárgyak emelt óraszámban "

Gondolom, hogy előtte azért "iránytű" gyanánt nem ártana valami teszt is, hogy tudják, kinek mihez van affinitása... nagyon sokan külső "tanácsokra" hoznak döntéseket.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 07. 06. 15:04
Előzmény: #277  elemes
#279
Volt valaha olyan az oktatás terén, hogy jó koncepció + jó kivitelezés? Pl. a maszopos tandíj ezt megközelítette, ott a kommunikáció volt "elégtelen".
A fityiszes "könyvtár-ruhatár-büfé szak beszüntetése" elég jó koncepció, de a kivitelezés kb. mínusz végtelen :)
2010-ben meghirdethették volna, hogy pár év múlva ilyen meg olyan változások lesznek, hogy legyen idejük felkészülni a diákoknak... de nem, inkább át akarták nyomni erőből, aztán csodálkoztak, hogy az amúgy jó koncepciót "szétkapják", mint foxi a lábtörlőt...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 07. 06. 15:00
Előzmény: #270  Törölt felhasználó
#278
"A felsőoktatást például teljesen új alapokra állítanám, mert a jelen formájában menthetetlen..."

Sajnos tényleg menthetetlen... amúgy elsősorban a fejkvótát törölnéd el, ami miatt az egyetemek automatice mennyiségi szemléletben leledzenek a minőségi helyett?
elemes
elemes 2016. 07. 06. 11:25
Előzmény: #276  Törölt felhasználó
#277
"A mostani tüntetéseknél is jól szétválasztható a (bármely) változás elleni tüntetés és a rossz koncepció elleni tüntetés."

Háááát....
Törölt felhasználó 2016. 07. 06. 11:19
Előzmény: #274  elemes
#276
"Aztán jönnének a tanártüntetések :-))))"

Így van, és sokkal nagyobb is lenne. A mostani tüntetéseknél is jól szétválasztható a (bármely) változás elleni tüntetés és a rossz koncepció elleni tüntetés.
Törölt felhasználó 2016. 07. 06. 11:17
Előzmény: #273  elemes
#275
Ha engem kérdezel, én 10. osztály végére tenném fel a kérdést, vagy szakmai tárgyak emelt óraszámban, vagy választott közismereti tárgyak emelt óraszámban az utolsó 2 évben (illetve szakmai esetén akár tovább). Így persze a döntés még csak végleges sem lenne, hiszen a 2 év heti 2 óra eleve feljogosít qz adott tárgxból érettségizésre, viszont aki adott irányba akarna menni, azt is megteheti.
elemes
elemes 2016. 07. 06. 10:23
Előzmény: #270  Törölt felhasználó
#274
"Nem az az 50 éve elavult. Hanem a poroszos oktatáas az."

Rudolf Steiner kb 100 éve kezdte a kompetencia alapú oktatás kidolgozását, szerintem elég jól sikerült :)

"fenekestül forgatnám fel az oktatási rendszert, ha én lennék hatalmon"

Aztán jönnének a tanártüntetések :-))))
elemes
elemes 2016. 07. 06. 10:21
Előzmény: #269  Törölt felhasználó
#273
"Rosszul tudod. Minden említett tárgyból megvolt a heti 2 óra 2 éven át, ami amúgy az érettségi feltétele adott tárgyból."

Valóban, van már biológia és kémia.

De hadd kérdezzek én is: ha emelt óraszámban tanítunk szaktárgyakat, és meg akarjuk tartani a közismereti tárgyakat érettségit lehetővé tevő óraszámban, heti hány órájuk legyen?
Törölt felhasználó 2016. 07. 06. 10:08
Előzmény: #262  elemes
#272
A lényegi különbség a szakképzés gyakorlati részében van, nem az általános tárgyakban. De ugyanaz az oktatás nem biztos, hogy nálunk is jól működne. Nekem a finn modell szimpatikusabb amúgy.
ts3 2016. 07. 06. 10:07
Előzmény: #266  elemes
#271
Nem tudom, hogy érzed e a különbséget?
"nem lesz pl fizika, kémia tantárgy a szakgimnáziumokban."
" kémia pedig csak elsőben."
Tehát eddig volt fizika, kémia, eztán nem lesz. Így nehéz lesz egyetemre menni.

"Ahogy biológia, földrajz eddig sem volt, "
EÜ szakközépben nem volt biológia? Ne viccelj :))
Törölt felhasználó 2016. 07. 06. 10:05
Előzmény: #268  elemes
#270
"a középiskolai szintű szakképzés 50 éve elavult modell? ez elég erős kijelentés. "

Nem az az 50 éve elavult. Hanem a poroszos oktatáas az.

"akármire hivatkozva: minden változtatási kisérletnél lehurrogók mindig abszolút többségben voltak. ez passzív, panaszkodó, fikázó attitűd. a magyar felnőtt lakosságnak mindössze 10%-a aktív-cselekvő."

Vicces, hogy nekem írod, mikor én tényleg fenekestül forgatnám fel az oktatási rendszert, ha én lennék hatalmon. Többen is utálnának, mint a Fideszt. A felsőoktatást például teljesen új alapokra állítanám, mert a jelen formájában menthetetlen, az óvatos reformok ott már nem működnének.
Törölt felhasználó 2016. 07. 06. 10:02
Előzmény: #266  elemes
#269
Rosszul tudod. Minden említett tárgyból megvolt a heti 2 óra 2 éven át, ami amúgy az érettségi feltétele adott tárgyból. Efölött utolsó kettő évben fel lehetett venni emelt szintű előkészítő órákat. Ha adott suliban nem indítottak, akkor más iskolaba jártak át. Tehát eddig bárhová tovább tudtak tanulni. Amiről te beszélsz, az 20 éve volt.

Amúgy az is vicces, hogy a 4 tárgy közül logisztika szakon nem a földrajz, hanem a fizika lesz...
elemes
elemes 2016. 07. 06. 09:58
Előzmény: #265  Törölt felhasználó
#268
"ha 50 éve elavult modellt akarunk erőltetni, az nem modernizálás, hanem épp az ellenkezője."

a középiskolai szintű szakképzés 50 éve elavult modell? ez elég erős kijelentés.

"bőven akadtak előremutató tervek is az elmúlt 26 évben, csak azokat épp arra az elvre hivatkozta hurrogtak le"

akármire hivatkozva: minden változtatási kisérletnél lehurrogók mindig abszolút többségben voltak. ez passzív, panaszkodó, fikázó attitűd. a magyar felnőtt lakosságnak mindössze 10%-a aktív-cselekvő.
Törölt felhasználó 2016. 07. 06. 09:57
Előzmény: #261  elemes
#267
Már rég nem ilyen volt a szakközépiskola. A 4 évben alig volt már szakmai tárgy, az 5-ödikre meg nem maradtak a továbbtanulók. Nem mondom, hogy jó volt, de ha valamiről vitatkozol, akkor ne a 20 évvel ezelőtti állapottal legyél csak képben, hanem a tavalyival is.
elemes
elemes 2016. 07. 06. 09:55
Előzmény: #264  ts3
#266
"nem lesz pl fizika, kémia tantárgy a szakgimnáziumokban."

Ahogy biológia, földrajz eddig sem volt, kémia pedig csak elsőben. de lehet, hogy másutt akkor sem volt.

NEM IGAZ, hogy nem mehetne egyetemre -- csak olyan egyetemre nem mehet, amely olyan tárgyból követel érettségit, amit abban az iskolában nem tanítanak.

Ha egy iskolában NÖVELT óraszámban tanulnak spec tárgyakat, akkor nyilvánvaló, hogy más tárgyakat alacsonyabb óraszámban lehet csak tanítani.
Törölt felhasználó 2016. 07. 06. 09:54
Előzmény: #260  elemes
#265
"abszurd :-) Nem tudom elképzelni, hogy (mondjuk Rogántónit kivéve) a fideszes politikusok azzal kelnek reggel, hogy "ma milyen bűnt kövessünk el... hm... verjük szét a zoktatást"

Attól, hogy nem szándékos, még elkövethetsz dolgokat.

"dehogynem akarja. legfeljebb nem jól csinálja. vagy legalábbis nem úgy, ahogy szerinted jó lenne. "

Vitatkozhatunk, hogy mi a modernizálás, és mi nem, de szerintem ha 50 éve elavult modellt akarunk erőltetni, az nem modernizálás, hanem épp az ellenkezője.

"Pont az van az oktatásban is, mint az országban mindenütt: passzív, panaszkodó, fikázó attitűd. "

Nem, mert bőven akadtak előremutató tervek is az elmúlt 26 évben, csak azokat épp arra az elvre hivatkozta hurrogtak le, hogy a magyar poroszos oktatás hagyományosan jó, és na akarja senki sem a kompetencia alapű baromsággal tönkretenni. Hogy mi lesz, ha nem tudja a következő generáció felmondani az Anyám tyúkját, vagy éppen a neves költőin életrajzát. De verjük a mellünket, hogy mennyi Nobel díjasunk volt, közben az nem érdekes, hogy a lakosság 80%-a funkcionálisan analfabéta, és a tévhitekkel ellentétben nem csak a fiatal generáció.
ts3 2016. 07. 06. 09:46
Előzmény: #261  elemes
#264
"A Zalka Máté Gépipari technikumban rengeteg csudajó szaktárgy volt: műszaki mechanika, gépelemeket, műszaki rajz, hajtások, tartószerkezetek stb"

Te a múltról írsz, én a jövőről, ahol nem lesz pl fizika, kémia tantárgy a szakgimnáziumokban.
Törölt felhasználó 2016. 07. 06. 09:45
Előzmény: #257  elemes
#263
"Villamosipari szakközépből most sem lehet pl. orvosegyetemre menni. "

Pedig de. Ahogy egészségügyi szakközépből is villamosmérnök szakra. Utóbbit ismerek is ilyet. De közgáz szakközépből informatikusnak továbbtanulót még többet. A szakközépiskolákban is ugyanúgy fel lehet(ett) venni emelt szintű előkészítőket.
elemes
elemes 2016. 07. 06. 09:40
Előzmény: #256  Törölt felhasználó
#262
"Amúgy nekem az jön le, hogy a német oktatási rendszert akarják utánozni."

Lehet, de abban a rendszerben német tanárok oktatnak német gyerekeket :-) azt is le kéne másolni, mert egy-egy részlet magában nem fog működni.
elemes
elemes 2016. 07. 06. 09:38
Előzmény: #259  ts3
#261
"Ez már csak kötekedés részedről."

Dehogy kötekedés, ez evidencia.

A Zalka Máté Gépipari technikumban rengeteg csudajó szaktárgy volt: műszaki mechanika, gépelemeket, műszaki rajz, hajtások, tartószerkezetek stb.

Kémia viszont csak elsőben, fizika elsőben és másodikban (mondjuk a szaktárgyak ezt jól helyettesítették), de pl. biológia és földrajz EGYÁLTALÁN nem. Öt év alatt nulla biológia és földrajz óra.

Jelentkezhetett valaki egyetemre? Simán. Bármelyik egyetemre? Természetesen nem. Ez most is így van és később is így lesz.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek