Topiknyitó: Portfolio 2016. 07. 01. 06:05

Drasztikusan fogy a munkaerő Magyarországon  

Ugrás a cikkhez
A rendelkezésre álló munkavállalók száma az elmúlt egy évben drasztikusan visszaesett Magyarországon, és létszámuk továbbra is fokozatosan apad. Ennek ellenére még van szabad munkaerő a gazdaságban, ám köztük sokan nem elég motiváltak, és vannak...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=234093
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2016. 07. 04. 17:30
Előzmény: #159  elemes
#160
Az nem elég, hogy csak emlékeznek egy rendszerre!! Ha még mindig az emlékezés megy, akkor most is valami kibírhatatlan élménnyel bírnak!
elemes
elemes 2016. 07. 04. 17:26
Előzmény: #157  Törölt felhasználó
#159
igen, vannak, akik még emlékeznek a kádár-rendszerre.
kardkovacsi 2016. 07. 04. 17:19
Előzmény: #150  kimpaa
#158
A mobilszolgátatóknál csak a telekomot ismerem. Ott biztosan nem :)
Törölt felhasználó 2016. 07. 04. 17:15
Előzmény: #142  upgrayeddAKS
#157
Mindig elcsodálkozom, amikor értelmes emberek tudják, hogy milyen, a feudalizmusban dolgozni és pénzügyi tranzakciókkal magyarázni a feudalizmusukat!
Az utolsó mondatodra!
Törölt felhasználó 2016. 07. 04. 16:45
Előzmény: #154  elemes
#156
Vannak konkrét számok, termelési mutatók amik alapján nem vagyunk rosszabbak európai,amerikai,afrikai versenytársainknál.
Említetted az infrastruktúra pontjait, ott sincs lényeges lemaradásunk.
A humán tőke felsorolt pontjaid nekem elég szubjektívnek tűnnek, nem ismerem, hogy a felsoroltakat gazdasági mérőszámokkal mérnék / pl. becsületesség ? / és ezeket közvetlenül a termelékenységbe és hatékonyságba kalkulálnák.
Persze közvetve lehet de akkor mindent, az éghajlati viszonyoktól kezdve a demográfiai mutatókig stb.
csendben 2016. 07. 04. 16:40
Előzmény: #154  elemes
#155
Elég hiányosak az ismereteid a németek munkavégzésével kapcsolatban...
Azt próbálná meg a neves auzógyártó otthon,hogy a túlmunkát ne fizesse ki azonnal,hanem egy füzetbe feljegyezze.
Másnap már nem volna gyára....
Egyáltalán: túlmunka fogálmát sem ismerik...
A fizetésről biztos nem fog Neked nyilatkozni,de azért csak érdeklődj...

elemes
elemes 2016. 07. 04. 16:10
Előzmény: #153  Törölt felhasználó
#154
Persze, a német emberek sem hibátlanok.

Mégis, egy kicsivel minden felsorolt dolog jobban működik Németországban -- és ebből a sok kicsiből az jön össze, hogy az egész német (osztrák, svájci, vagy akármelyik skandináv) gazdaság egésze termelékenyebb ennyivel.

A német multi magyar leányvállalatánál a húsz dologból csak néhányat tudnak "honosítani", a többi nehezen importálható adottság.
Törölt felhasználó 2016. 07. 04. 15:55
Előzmény: #152  elemes
#153
Közel húsz éve multinál dolgozom.A külföldi beszállítóink / multik / és vevőink / multik / semmivel sem különbek az általad felsorolt dolgok sztereotípiák. Ugyanúgy hibáznak megrendelésekben,minőségben,szállításban,számlázásban,munkahelyi balesetekben reggelig sorolhatnám, ráadásul a jobbik eset hogy tévednek vagy benézik de van mikor egyenesen "szarnak" a problémákra, küzködjünk vele eddig is megoldottuk...
elemes
elemes 2016. 07. 04. 15:44
Előzmény: #151  szivacs
#152
"Az volt a felvetés, hogy a multik kivonulnának, ha felmennének a bérek az ottani szintre."

Ha csak a BÉREK mennének fel, akkor nyilván.

"Ezeknél a multiknál általában ugyanolyan szinten van a termelékenység, mint otthon"

De pont nem, felsoroltam kb húsz tényezőt, amelyben iszonyúan le vagyunk maradva akkor is, ha mondjuk kettő-háromban a multi cég igyekszik is az otthoni rendszer "lemásolni", a többi 17-ben nem megy.

Ha Kovács G. Béla a mekméten szerelés közben megkarcolja a kasznit, körülnéz, nem látta senki, gyorsan továbblöki a darabot a következő munlahely felé, aztán amikor 5-10 állomással arrébb észreveszik meglehetős nagy a kiesés.

Brémában Günther, ha megkarcolja a kasznit, azonnal szól, herr Kurt, megkarcoltam. Dicséretet nem kap érte, de TUDJA, hogy ha sumákolni próbál, az egész üzem eredménye rosszabb lesz, ami neki is (meg a többieknek is) rossz.

Ez egy fontos szemléletbeli különbség, szerintem a legfontosabb aminek a termelékenységre talán a legnagyobb hatása van, ezért tud Németország a világ egyik legmagasabb bérszínvonalával együtt is a világ egyik legversenyképesebb országa lenni.
szivacs
szivacs 2016. 07. 04. 15:33
Előzmény: #90  elemes
#151
"nyugati bérekhez nyugati termelékenység kéne."
Az volt a felvetés, hogy a multik kivonulnának, ha felmennének a bérek az ottani szintre.
Ezeknél a multiknál általában ugyanolyan szinten van a termelékenység, mint otthon, némelyiknél még magasabb is. Időnként a magyar egység nyeri a cégen belüli termelékenységi versenyeket. Úgyhogy nem ez a valódi oka az alacsonyabb berszintnek a multiknál.
kimpaa
kimpaa 2016. 07. 04. 15:28
Előzmény: #149  Törölt felhasználó
#150
Bankoknál, mobilszolgáltatóknál lehet elérni magasabb fizetéseket.
Na meg amit írtál, ha a nagy része feketén jön.
Törölt felhasználó 2016. 07. 04. 14:45
Előzmény: #147  kimpaa
#149
Kik adják a legmagasabb fizetéseket? Mert úgy látom, hogy a kis cégek kb. ugyanannyit vagy kevesebbet adnak azonos szinten nézve, úgy hogy a felét zsebbe fizetik, és nincs efölött cafeteria.
kimpaa
kimpaa 2016. 07. 04. 14:29
Előzmény: #146  kardkovacsi
#148
Ja és azt se felejtsük el hogy ha valami őrült Mo-n valahogy kiléptetné az országot az EU-ból, ezek a cégek tudnak a legkönnyebben elhúzni innen.
kimpaa
kimpaa 2016. 07. 04. 14:27
Előzmény: #146  kardkovacsi
#147
Akiket írtál, azok a nagy multik a szoftverfejlesztés, tesztelés területén, még az Evosoft, Bosch Budapest is ide tartozik. Több ezres alkalmazotti létszám/cég, jól szervezettek, de nem ők adják a legmagasabb fizetéseket. Viszont messze a magyar átlag felett fizetnek. Ellenben stabilak, jók a munkakörülmények, vállalati programok, képzések, bőven kárpótol, mert nem a pénz a minden.
kardkovacsi 2016. 07. 04. 13:58
Előzmény: #134  Törölt felhasználó
#146
Pontosan.
Valójában az van, hogy annyiért amennyiért itthon az IT-ban dolgoznak az emberek 100e-et is el tudnának helyezni, mert alatta van szinte az összes uniós bérnek. IT-ben meg ugye nem bonyolult a munkát kiszervezni.
Ami pedig a béreket illeti (és ezt már többször leírtam talán itt is) én inkább azt látom, hogy vannak sávok amiket kurvára nem akar átlépni senki mert akkor vagy a meglévő munkaerőnek is kéne emelni vagy jönne a bérfeszültség.
Nem egy fejvadásszal beszéltem az utóbbi időben és mindegyik kb. ugyanazt a sávot mondta ami már 3-5 éve is megvan a piacon.
Tehát kéne az ember de olcsón :)

Az más kérdés, hogy mikor jön el a pont amikor valamelyik nagyobb szereplő robbant (ilyen nagy outsourcing cégekre gondolok mint az IT Services vagy az EPAM) és akkor muszáj lesz a többinek mennie utána.
kimpaa
kimpaa 2016. 07. 04. 13:33
Előzmény: #134  Törölt felhasználó
#145
Én az informatikában vagyok s emelkednek. Persze nem kétszámjegyü %-s az emelkedés évente, mert így is magasabban van már mint az átlagfizetés, de emelkedik minden évben.
Továbbá már nem mindig várják el a teljes tudást, hanem ha már csinált az illető hasonlót akkor a készség is megfelel. Persze azért valami azonosság kell lennie a kiírás és a tudás között, de nem kell már minden egyes sornak megfelelni.

A 22 ezer az túlzó. Az csak egy terv szerintem hogy ennyi új munkahelyet tudnának létrehozni hirtelen ha lenne ennyi ember. Vagyis más országokból idehozni. De nem fognak, mert nincs, s nem is keresnek most ennyi embert.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 07. 04. 13:33
Előzmény: #127  Törölt felhasználó
#144
"Ma már drágán sem lehet olyan kerékpárpumpát kapni, aminek kibírna 20 használatot a szelepcsatlakozója,"

1 és 2 ezer Ft között kaphatóak. Az a lényeg, hogy fémből legyen a csavarmenet, és oldalt jöjjön ki, nem alul. (Láttam már példát utóbbira is. Nem is találok szavakat rá...) U R welcome :)
P.S. az "ezer éves" pumpa sokkal sz..abb, de ez elsősorban az amortizáció következménye.
Törölt felhasználó 2016. 07. 04. 13:26
Előzmény: #139  elemes
#143
Najó! Neked van orosz gondolkodásmódod ismered és ajánlod mindenkinek a kárára!
Én azért nem kérek sem az orosz gondolkodásmódból sem annak valótlanságából!
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 07. 04. 13:26
Előzmény: #131  szivacs
#142
Velük "bizonyítják", hogy nem létezik evolúció :)
(Az ember nem származhat a majmoktól, máskülönben az NDK-sok nem bírták volna ki 40 évig banán nélkül...)
(+1 hülye német vicc: Lengyelo.-ban azért jó nyaralni, mert az autód már ott van :) ...a lengyelekről meg azt mondják, hogy lopósak.)
Sztem amúgy totál fals a legtöbb ilyen sztereotípia. Az már megállná a helyét, hogy pl. a magyarok nagy része egy (fél)feudális rendszer terhét nyögi...
Törölt felhasználó 2016. 07. 04. 13:22
Előzmény: #133  upgrayeddAKS
#141
Az UNIOban 28? nyelv van! Amikor idejön a nagy befektető a technológiájával nincs annak a magyarnak megfelelő technológiai leirata! Idegen nyelvű, általában angol!

Unios jog szerint jöhet, de azt már nem kéri az UNIO számon, hogy a magyarnak, magyarul adja át a tech. tudást!

Igy aztán akinek nincs nyelvismerete ki van zárva felvételkor!

Tudok már olyan cégeket akik áttértek a mygyar nyelvű dokumentálásra és azért mert belátták, hogy sokkal hatékonyabban alkalmazhatták a behozott technológiát!

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek