Topiknyitó: szivacs 2015. 06. 03. 00:43

"Magyar az, akinek fáj Trianon”.  

“Édes kicsi fiam, te még nem tudsz olvasni, neked nyugodtan írhatok és szabadon és őszintén – hozzád beszélve és mégis magamhoz – valamiről, amiről soha nem beszéltem, amit magamnak sem vallottam be soha, aminek a nevét soha ki nem mondtam. Most, ezen a furcsa nyáron, mely úgy hat rám, mint borzongó, kényelmetlen ébredés egy tarka és bolondos álom után, először válik tudatossá bennem, hogy egész életemben kerültem ezt a szót… íme, erőlködöm és nem tudom kimondani most se, különös szemérem fog el, nem tudom legyőzni; pedig nem volnék éppen zárdaszűz, se vénkisasszony – nevén szoktam nevezni, nemcsak a gyermeket, de ama boldog és áldott bölcsőt is, ahonnan származik. Megpróbálom megmondani, mi az, amit érzek, akkor talán nem kell kimondani; ugye?

Különben ha nem értenéd dadogásomat, útbaigazíthatlak. De fordulj el, ne nézz a szemembe. Még nem olvastam ezt a könyvet, amiben levelem meg fog jelenni: de úgy gondolom, ama szót megtalálod benne többször is – hiszen arról szól a könyv, amit ez a szó jelent. És megtalálod régi versekben és széles szólamokban, amik most újra élni kezdenek, én még akkor ismertem őket, mikor egy időre halottaknak tetszettek, üresen, furcsán kongottak a fülemben, nem értettem őket, vállat vontam. Igen, valamiről beszéltek ezek a versek, és szóltak valamiről, amiről tudtam, hogy van, mint ahogy van kéz és láb, különösen hatott rám, hogy emlegetik, mintha valaki minden lélegzetvételnél megnevezné a láthatatlan elemet, mely tüdejébe nyomul. Iskolai ünnepélyeken, tavasszal kiáltották hangosan: azt mondták nekem, hogy szeressem, kötelességem szeretni. Mintha azt mondták volna, hogy szeressem a kezemet és a lábamat. Dac fogott el és furcsa makacsság: – hogyan lehetne kötelességem, hogy magamat szeressem, így szóltam magamban, holott én nem vagyok megelégedve magammal, holott én több és jobb szeretnék lenni, mint ami vagyok – holott én gúnyolom és dorgálom magamat. S mert a földön járok, ne fordítsam szememet a csillagos ég felé, melynek nincsenek határai, csak horizontja van! S mert nem tudok ellenni étel és ital nélkül, tegyem meg istenemmé az ételt és italt? S mert nem tudok szólani másképpen, csak így, ne hallgassam meg azt, aki másképpen szól? S ha erőt adott nekem a föld, amelyből vért szíttam magamba anyám emlőin át – ezt az erőt csodáljam a munka helyett, melyet végrehajtok vele! Dac fogott el és makacsság: embernek neveztem magam – azt kerestem, ami bennem hasonlatos másféle emberekkel s nem azt, ami különbözik. Világpolgárnak neveztem magam – léleknek neveztem magam, mely rokon lelket keres, akárhol itt e földön, s ha kell, a pokolban is.

És nem mondtam ki azt a szót. De ha házat építettek valahol Pesten vagy Fogarason, vagy Szolnokon, vagy Kolozsvárott, megálltam előtte, és úgy néztem, mintha az én házamat építenék. És ha virágot láttam nyílni a pilisi hegyekben vagy a Kárpátokban, tudtam, hogy a virág nekem nyílt. És ha idegen emberrel beszéltem, és az idegen ember dicsérte a lánchidat és a Dunát és az aggteleki cseppkőbarlangot és a dobsinai jégbarlangot és a Vaskaput és a Balaton vizét – akkor lesütöttem a szemem és zavarba jöttem, mintha engem dicsérne. És mikor Berlinben jártam, úgy csodálkoztam és nevettem magamban azon, hogy ezek itt járkálnak és házakat építenek, mint aki álmában tudja, hogy álmodik, és amit lát, nem valóság, álomkép csak, tündérmese, játék. Játék háznak éreztem az idegen házat – csak játszották az emberek, hogy ezt ők komolyan veszik –, és mikor a vendéglőben fizettem, elámultam, hogy elfogadják tőlem a játék pénzt, amit kezembe nyomtak, mikor átléptem a magyar határt. És lelkem mélyén soha nem hittem el, hogy ők komolyan mondják: hélas! és alas! és wehe! és ahimé! – mikor jaj-t kell mondaniok –, és arra gondoltam, hogy haláluk percében ők is jajt mondanak majd, mint én. A megfogható ismerős valóság ott kezdődött nekem, ahol átléptem a határt – ha életemben először jártam is arra, ahol átléptem.

De nem mondtam ki azt a szót soha. És most már nem is tudom kimondani, csak ennyit: valami fáj, ami nincs. Valamikor hallani fogsz majd az életnek egy fájdalmas csodájáról – arról, hogy akinek levágták a kezét és a lábát, sokáig érzi még sajogni az ujjakat, amik nincsenek. Ha ezt hallod majd: Kolozsvár, és ezt: Erdély, és ezt: Kárpátok – meg fogod tudni, mire gondoltam.”

Karinthy Frigyes:

Levél kisfiamnak – Trianon emléknapjára
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
bigyula 2018. 06. 04. 20:17
Előzmény: #1116  pitcairn2
#1120
Ennyi erővel a törökök is visszakövetelhetnék a 150 évig megszállt/elfoglalt területeiket. Végül is, az övék volt... Vagy, a Habsburgok...
pitcairn2 2018. 06. 04. 20:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#1119
Trianon inkább geopolitika volt....
az itteni népek csak díszletül szolgáltak ehhez... 
pitcairn2 2018. 06. 04. 20:16
Előzmény: #1105  bigyula
#1118
ebből is látszik, hogy igazában egy platformon van a "'baloldallal":)
bigyula 2018. 06. 04. 20:16
Előzmény: #1114  Vazsmegyei
#1117

"Olyan Magyarországot kell újra felépíteni, amely mentes az országromboló identitászavaros elméktől!"
.
pl. Orbán? :)
pitcairn2 2018. 06. 04. 20:15
Előzmény: #1104  bigyula
#1116
Trianon még inkább aktuálpolitika mint történelem, bér ez a XX. század egész "történelmére" igaz... 
bigyula 2018. 06. 04. 20:15
Előzmény: #1109  Vazsmegyei
#1115

"Márpedig itt a fórumon minden igaz ami magyar! Ami nem magyar az az a hazugság"
.
Hogy is van ez? Pl. ennek a fényében: "Ne arra figyeljenek, amit mondok, hanem amit teszek"...
Vazsmegyei 2018. 06. 04. 20:15
Előzmény: #1104  bigyula
#1114
Igaza csak annak lehet, akinek igaza van! Nem lehet kötni azt se jobb se bal oldalhoz!
És nem lehet kötni hazugságokat ismétlő atomizált egyénekhez, történelmünkben szándékosan félrevezetett, szakrális iskolákban hallott tudománytalan érvek hangoztatásával! 
Olyan Magyarországot kell újra felépíteni, amely mentes az országromboló identitászavaros elméktől!
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 06. 04. 20:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#1113
Szerintem abban kiegyezhetünk, hogy nemzeti katasztrófa. Azon lehet vitatkozni, hogy minek köszönhető.
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 06. 04. 20:02
Előzmény: #1109  Vazsmegyei
#1112
Vazsikám, hát mikor voltál szemésznél hogy liberális diktatúrát látsz?
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 06. 04. 20:00
Előzmény: törölt hozzászólás
#1111
Az etelköz sanszos. Vagy azt már elbirtokolták?
settevoltesette 2018. 06. 04. 19:59
Törölt hozzászólás
#1110
Vazsmegyei 2018. 06. 04. 19:58
Előzmény: #1099  _Bekre_Pal_
#1109
Erre csak azért válaszolok, mert a hiba nem bennem, hanem a főrummotorban rejtezik!
Egyébként lehet gyártani a rezsiszilárdos elméleteket, attól még Trianon és az orbáni rendszer sem lesz örök!
Márpedig itt a fórumon minden igaz ami magyar! Ami nem magyar az az a hazugság, amit a magyar(ok) neve alatt egyes történelem tanárok által félrevezetett országértékelésben felnőtt nemzedék hitt, elhiszi, hogy ők a letéteményesi a történelemhamisításnak! 
Ami érthető is! Trianont az országokat magánbankok által fizetett politikusok tették valósággá, hatalmukat fitogtatva! 
Raffai jól látja: csak olyan erős hatalomnak kell létrejönnie, ami megszünteti az erőszakos országokat pusztító hiteleket, szankciókat. Világméretű diktatúrában lehet csak történelmet hamisítani, ami most is van!
Ha a "kommunizmus" hamisított, akkor most a liberális diktatúra az amely hamisít!
settevoltesette 2018. 06. 04. 19:39
Törölt hozzászólás
#1108
Csakisazigazat
Csakisazigazat 2018. 06. 04. 19:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#1107
Hát még ha sokáig bolondulnak a felcsúti romák, akkor akár még ezt is kitalálhatják.
settevoltesette 2018. 06. 04. 19:03
Törölt hozzászólás
#1106
bigyula 2018. 06. 04. 18:51
Előzmény: #1096  Vazsmegyei
#1105

"Orbán hívei nem figyeltek a főnökre, amikor Trianon meghaladásáról beszélt"
.
http://hvg.hu/itthon/20180604_Orban_Raffay_trianon_centenarium
.
"Az évfordulóra Orbánnak ki kell találnia valamit, ami több mint egy gyertyagyújtás vagy egy videóklip posztolása a Facebookon. Ezzel a kihívással Orbán maga is tisztában lehet, mert a miniszterelnöki esküjét követő beszédében azt mondta:
A Kárpát-medence területén több államalakulat is osztozik. E történelmi tény mellett is számunkra a Kárpát-medence organikus természeti, kulturális és soknyelvű egység. Szeretném meggyőzni a szomszédainkat, hogy összefogva Európa legbiztonságosabb, leggyorsabban fejlődő, egységes gazdasági, kereskedelmi és közlekedési területévé tudnánk építeni a Kárpát-medencét. Az elmúlt években számos bizonyságát adtuk, hogy a magyaroktól nem kell félni, s jól jár, aki együttműködik velünk"
bigyula 2018. 06. 04. 17:48
Előzmény: #1096  Vazsmegyei
#1104

"Neked vannak legendáid Trianonról! A fent említett történelemtanárok jóvoltából!"
.
Nekem maximum ismereteim vannak, legendáim nincsenek. Szerintem Trianon már történelem.
.
Szóval, azt állítod, hogy kizárólag a (a magukat) jobboldalinak nevezőknek (mint pl. Te) lehet bármilyen konkrét dologban igaza/véleménye a trinanoni békeszerződéssel kapcsolatban? Ugye, ez valami vicc... :)
pitcairn2 2018. 06. 04. 17:44
Előzmény: #1102  _Bekre_Pal_
#1103
a Rothschild rokon Marxot és a - mai szóhasználattal élve multimilliárdos - Engelst körbevevő bankár/gyáros/arisztokrata társaság nagyon szépen le van dokumentálva
mondhatni nem vitatja ezt aki ad magára... 
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 06. 04. 17:24
Előzmény: #1101  pitcairn2
#1102
elgurult a gyógyszered. marx nyomán olyan ámokfutás volt, amely pont az általad felsorolt rétegek alól rántotta ki a talajt. és a mai rezsicsökkentett világ is őket tartja célkeresztben, miközben az újlőrincek és vejkók építik a feúdumot
pitcairn2 2018. 06. 04. 17:20
Előzmény: #1099  _Bekre_Pal_
#1101
a bankárok, arisztokraták és gyárosok által finanszírozott burzsoá Marx munkássága lényegében az elitista hatalomgyakorlásról szól
afféle újramázolt, modernizált feudalizmus

Topik gazda

szivacs
szivacs
3 5 1

aktív fórumozók