Topiknyitó: szivacs 2015. 06. 03. 00:43

"Magyar az, akinek fáj Trianon”.  

“Édes kicsi fiam, te még nem tudsz olvasni, neked nyugodtan írhatok és szabadon és őszintén – hozzád beszélve és mégis magamhoz – valamiről, amiről soha nem beszéltem, amit magamnak sem vallottam be soha, aminek a nevét soha ki nem mondtam. Most, ezen a furcsa nyáron, mely úgy hat rám, mint borzongó, kényelmetlen ébredés egy tarka és bolondos álom után, először válik tudatossá bennem, hogy egész életemben kerültem ezt a szót… íme, erőlködöm és nem tudom kimondani most se, különös szemérem fog el, nem tudom legyőzni; pedig nem volnék éppen zárdaszűz, se vénkisasszony – nevén szoktam nevezni, nemcsak a gyermeket, de ama boldog és áldott bölcsőt is, ahonnan származik. Megpróbálom megmondani, mi az, amit érzek, akkor talán nem kell kimondani; ugye?

Különben ha nem értenéd dadogásomat, útbaigazíthatlak. De fordulj el, ne nézz a szemembe. Még nem olvastam ezt a könyvet, amiben levelem meg fog jelenni: de úgy gondolom, ama szót megtalálod benne többször is – hiszen arról szól a könyv, amit ez a szó jelent. És megtalálod régi versekben és széles szólamokban, amik most újra élni kezdenek, én még akkor ismertem őket, mikor egy időre halottaknak tetszettek, üresen, furcsán kongottak a fülemben, nem értettem őket, vállat vontam. Igen, valamiről beszéltek ezek a versek, és szóltak valamiről, amiről tudtam, hogy van, mint ahogy van kéz és láb, különösen hatott rám, hogy emlegetik, mintha valaki minden lélegzetvételnél megnevezné a láthatatlan elemet, mely tüdejébe nyomul. Iskolai ünnepélyeken, tavasszal kiáltották hangosan: azt mondták nekem, hogy szeressem, kötelességem szeretni. Mintha azt mondták volna, hogy szeressem a kezemet és a lábamat. Dac fogott el és furcsa makacsság: – hogyan lehetne kötelességem, hogy magamat szeressem, így szóltam magamban, holott én nem vagyok megelégedve magammal, holott én több és jobb szeretnék lenni, mint ami vagyok – holott én gúnyolom és dorgálom magamat. S mert a földön járok, ne fordítsam szememet a csillagos ég felé, melynek nincsenek határai, csak horizontja van! S mert nem tudok ellenni étel és ital nélkül, tegyem meg istenemmé az ételt és italt? S mert nem tudok szólani másképpen, csak így, ne hallgassam meg azt, aki másképpen szól? S ha erőt adott nekem a föld, amelyből vért szíttam magamba anyám emlőin át – ezt az erőt csodáljam a munka helyett, melyet végrehajtok vele! Dac fogott el és makacsság: embernek neveztem magam – azt kerestem, ami bennem hasonlatos másféle emberekkel s nem azt, ami különbözik. Világpolgárnak neveztem magam – léleknek neveztem magam, mely rokon lelket keres, akárhol itt e földön, s ha kell, a pokolban is.

És nem mondtam ki azt a szót. De ha házat építettek valahol Pesten vagy Fogarason, vagy Szolnokon, vagy Kolozsvárott, megálltam előtte, és úgy néztem, mintha az én házamat építenék. És ha virágot láttam nyílni a pilisi hegyekben vagy a Kárpátokban, tudtam, hogy a virág nekem nyílt. És ha idegen emberrel beszéltem, és az idegen ember dicsérte a lánchidat és a Dunát és az aggteleki cseppkőbarlangot és a dobsinai jégbarlangot és a Vaskaput és a Balaton vizét – akkor lesütöttem a szemem és zavarba jöttem, mintha engem dicsérne. És mikor Berlinben jártam, úgy csodálkoztam és nevettem magamban azon, hogy ezek itt járkálnak és házakat építenek, mint aki álmában tudja, hogy álmodik, és amit lát, nem valóság, álomkép csak, tündérmese, játék. Játék háznak éreztem az idegen házat – csak játszották az emberek, hogy ezt ők komolyan veszik –, és mikor a vendéglőben fizettem, elámultam, hogy elfogadják tőlem a játék pénzt, amit kezembe nyomtak, mikor átléptem a magyar határt. És lelkem mélyén soha nem hittem el, hogy ők komolyan mondják: hélas! és alas! és wehe! és ahimé! – mikor jaj-t kell mondaniok –, és arra gondoltam, hogy haláluk percében ők is jajt mondanak majd, mint én. A megfogható ismerős valóság ott kezdődött nekem, ahol átléptem a határt – ha életemben először jártam is arra, ahol átléptem.

De nem mondtam ki azt a szót soha. És most már nem is tudom kimondani, csak ennyit: valami fáj, ami nincs. Valamikor hallani fogsz majd az életnek egy fájdalmas csodájáról – arról, hogy akinek levágták a kezét és a lábát, sokáig érzi még sajogni az ujjakat, amik nincsenek. Ha ezt hallod majd: Kolozsvár, és ezt: Erdély, és ezt: Kárpátok – meg fogod tudni, mire gondoltam.”

Karinthy Frigyes:

Levél kisfiamnak – Trianon emléknapjára
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pitcairn2 2018. 05. 11. 12:26
Előzmény: #1057  Tibi0002
#1060
ezt a putyini Oroszországról is el lehet mondani:)
Vazsmegyei 2018. 05. 11. 12:25
Előzmény: #1055  _Bekre_Pal_
#1059
Pal! Csak nem akarod az ichthyoszauruszokat is NoGo zónákba kényszeríteni?
pitcairn2 2018. 05. 11. 12:23
Előzmény: #1056  _Bekre_Pal_
#1058
ott tényleg van mit tanulni
Tibi0002 2018. 05. 11. 12:22
Előzmény: #1034  Vazsmegyei
#1057
Ezek már kevésbé számítanak, mert a leendő európai egyesült államokban már egy irányítás alatt lesznek ezek a területek, és szabadon lehet mozogni, akár ingatlant is vásárolni. 
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 05. 11. 12:13
Előzmény: #1054  pitcairn2
#1056
a svejciaknak tulajdonképpen van egy olyan jogrendszerük, amivel pofára megvétózhatnak bárkit. lehet, hogy csutihuszár is azért küldte oda a lányát a pénzünkből, hogy tanulja el a módszert
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 05. 11. 12:12
Előzmény: #1052  pitcairn2
#1055
hát konkrétan szertintem a terület jogelődje az ichthyoszaurusz, bár neki a mostani vízállás nem hiszem, hogy kielégítő lenne
pitcairn2 2018. 05. 11. 12:05
Előzmény: #1044  _Bekre_Pal_
#1054
34 év helyben lakás után egy ménkű nagy nem az állampolgársági kérelemre helyi népszavazás útján
ez lenne a valódi bázisdemokrácia...
pitcairn2 2018. 05. 11. 12:03
Előzmény: #1044  _Bekre_Pal_
#1053
és ahogy látom még ma is él a helyi népszavazás nemes intézménye az állampolgársági ügyek kapcsán:)
"In 2015, Holten’s application for naturalization was approved by local authorities but then rejected, in a vote, by 144 of 206 residents of Gipf-Oberfrick."
https://www.theatlantic.com/international/archive/2017/01/switzerland-citizenship-nancy-holten/513212/
az isten tartsa meg a svájciakat eme bölcs és jó szokásban:)
pitcairn2 2018. 05. 11. 11:59
Előzmény: #1044  _Bekre_Pal_
#1052
mondjuk a történelmi hűségnél maradva morva, frank, avar és bolgár területekről volt szó:)
pitcairn2 2018. 05. 11. 11:57
Előzmény: #1044  _Bekre_Pal_
#1051
és ennél korábban sokkal komolyabb kompetenciák voltak helyi szinten
pitcairn2 2018. 05. 11. 11:56
Előzmény: #1044  _Bekre_Pal_
#1049

Vazsmegyei 2018. 05. 11. 11:55
Előzmény: #1044  _Bekre_Pal_
#1048
És a "rómaiak" meg a gepidák honnan jöttek?Meg a longobárdok, meg a vandálok is erre vonulgattak!
És kihagytad az AVAROKAT, akikről az "európai történészek" nem is akarnak tudni! 
-
Vae Victis? Ezzel kedveznél  az UNIOs diktatúrásoknak? Mert jaj a legyőzötteknek az UNIOban!
pitcairn2 2018. 05. 11. 11:55
Előzmény: #1046  pampa
#1047
ők találták ki az egészet:)
pampa 2018. 05. 11. 11:44
Előzmény: #1042  Vazsmegyei
#1046
Kicsit elkanyarodtunk az eredeti felvetéstől.
Az angol Miniszter Elnök szerint hibás döntés volt.
Lassan időszerű lenne a hiba kijavítása.
pitcairn2 2018. 05. 11. 11:44
Előzmény: #1044  _Bekre_Pal_
#1045
és azóta 1100 éve itt vannak...
a németek is lehúztak jó 700 évet Poroszországban
nem is beszélve az elnémetesedett porosz lakosságról (amely eredetileg sem szláv hanem balti volt)
különben nekem mindig is az volt az álláspontom, hogy az efféle kérdéseket a mikroközösségre kell bízni
pl. Svájcban sok helyütt még ma is bevett dolog, hogy helyben szavaznak arról, hogy kit engednek letelepedni plusz egyéb megkötések is vannak, pl. ingatlantulajdont kell szerezni, sorkatonai szolgálatot felvallani, sok évig életvitelszerűen helyben élni, helyi közösségbe aktívan beilleszkedni, asszimilálódni,. stb.
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 05. 11. 11:21
Előzmény: #1043  pitcairn2
#1044
erről a tyúktojás akademizálásról az jutott az eszembe, hogy mo. ilyen szempontból nagyon különleges, mert részben római, részben gepida területre jöttek be a migránsaink :)
pitcairn2 2018. 05. 11. 11:00
Előzmény: #1027  bigyula
#1043
hát ha a Kalinyingrad Oblasztra gondolsz az inkább német terület lenne...
Vazsmegyei 2018. 05. 11. 10:59
Előzmény: #1039  Clint
#1042
Én inkább a szept. 19.i eseményektől számolom a problémát! Akkor talán azt is elmondhatjuk, hogy a Fidesz nem  is akarta  az erőszakot!  Toroczkai TV székházi akciója nem a fidesz találmánya volt! Hanem a  MIÉP-Jobbiké, mert akkor ment az utcára a tiltakozás!
Vazsmegyei 2018. 05. 11. 10:49
Előzmény: #1036  bigyula
#1041
Königsberg!

Topik gazda

szivacs
szivacs
3 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek