Topiknyitó: Tibi0002 2015. 04. 29. 12:41

Value Investing  

Minden létező gondolatra van már fórum, erre a kb. 80 éves stratégiára pedig még nincs... a value investor a részvényt annak tekinti, ami valójában: üzletrésznek. Eszerint értékeli azt, és diszkontáron vásárol belőle.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pomperj
pomperj 2018. 04. 15. 10:34
Előzmény: #3135  felcsorgok
#3140

Es ha az ATT elbukja a TimeWarner akviziciot a birosagon? A DOJ November ota blokkolja. A kormany erveles ellene eleg eros, mert CNN, HBO stb.  megszerzesevel, plusz a fele cabelpiac megszerzesevel T ugyan jol jarna, de nyilvan  emelhetik az arakat, es az sok 100M aremelkedes a Tv nezoknek... es ezt nem akarjak engedni.
.
Jo draga a Tv elofizetes, mar igy is 50 USD alatt alig van rendes csatorna-valasztek Californiaban. Az olcso Tv szolgaltatok, mint DirecTV Now, az internet streaming-esek egyebkent orrbavaghatjak a 85Mrd-os akvizicio sikeret a kovetkezo evekre. Ezek az olcso szolgaltatok terjednek, maris van par M elofizetojuk, bar  meg eppencsak eletben vannak, de most semmi profitjuk.  Szoval, azert az akvizicioban is van riziko.
.
Nem lebeszelni akarlak, en is figyelgetem. Az 5.5% osztalek. P/B=35/25,  es a PE=10.5 igencsak vonzo.Kivarnam, amig eldol...mert ha bukik, akkor T esetleg olcsobban is megveheto lehet. A CEO nagyon lelkes, es azt varja hogy a birosagon atmennek. A chartot nem neveznem szepnek.
McDee 2018. 04. 15. 10:09
Előzmény: #3137  Tibi0002
#3139
 A legrosszabb kimenetel (ha előre definiált áron akarod megvenni részvényt), hogy az árfolyam elszalad és nem kapod meg. Ekkor az opció elértéktelenedik és a kiírásáért kapott prémiummal lehet vigasztalódni és megismételni a kiírást későbbi lejáratra újabb prémiumért (ami tovább csökkenti a majdani BEP-t). 
 Esetünkben ez azt jelenti, hogy ha a lejárati (januári) árfolyam meghaladja 35-t, akkor 270 dollár tied marad, felszabadul a letét és újra ki lehet írni ugyanarra, vagy más kötési árszintre egy későbbi lejáratra, ezzel tovább növelve a kumulált prémiumot, illetve csökkentve a majdani fedezeti pontot (ha egyszercsak lehívásra kerül az opció).
 Ha az árszint 35 alatt van lejáratkor, akkor (vagy előtte akár) lehívják az opciót, minek következtében opciónként 100 db T részvény boldog tulajdonosa leszel kötési ár-prémium, azaz 32.7 bekerülési áron. Persze lejárat előtt bármikor kizárható a kiírt opció, ha mégsem kell a részvény és a kiírási és visszavételi árkülönbözet (P/L) tied marad, majd megismételhető a kiírás a fentiek szerint többlet kitettség vállalása nélkül.
felcsorgok
felcsorgok 2018. 04. 15. 10:04
Előzmény: #3136  McDee
#3138
Köszi a tanácsot! Figyelnem kell a jutalékra is, mert nem olyan nagy pozíciókkal dolgozom, így ha megfelezném, akkor %-osan nagyon magasra szökik fel a jutalék mértéke. 
KBC-nél vagyok, nem tudok róla, hogy lehetne náluk opciózni. De őszintén szólva nem is nagyon szeretnék, nem az én világom. 
Felét 35-ön, másik felét 33-on még gondolkodom, nem vetem el teljesen. :) 
Tibi0002 2018. 04. 15. 09:42
Előzmény: #3136  McDee
#3137
Felcsorgok, mindig szigorú limitárat határoz meg, én meg türelmetlen vagyok, és rögtön meg akarom vásárolni. :) Mi az opció hátránya? Ha valaki meg akarja vásárolni a részvényt, és él az általad írt példával, hol érheti veszteség?
McDee 2018. 04. 15. 09:06
Előzmény: #3135  felcsorgok
#3136
Én felét talán megvenném jelenlegi árszinten, másik felére pedig 33-ra tennék be ajánlatot. Így az átlagár az általad már akceptált 34. Ha pedig nem megy le érted, akkor sem maradsz ki a buliból és időközben kapod az osztalékot.
Másrészről, ha a számlád alkalmas rá, érdemes lehet 2019 januárra kiírni 35 strike-on 2.7 pénzért opciót. Ekkor BEP-d 32.7körül lesz, ha lehívják az opciót. Ha nem, akkor pedig megtartod a kapott prémiumot, ami csökkenti az első vásárlás BEP-t. Egy ilyen pozíció letéti követelménye 700-800 körül van. Ehhez és a kockázathoz kell mérni a 270 hozampotenciált 9 hónapra.
felcsorgok
felcsorgok 2018. 04. 15. 08:50
Előzmény: #3121  McDee
#3135
T-vel már én is régóta szemezek, 33-ra be is raktam limit árat, de nem akar lejönni addig, úgy hogy feljebb kell tennem az árat(felhúztam 34-re). :) 
pomperj
pomperj 2018. 04. 15. 07:39
Előzmény: #3133  pomperj
#3134
pomperj
pomperj 2018. 04. 15. 07:36
Előzmény: #3069  pomperj
#3133

Ujra visszaterek a GE temara. Megiscsak a legnagyobb value tema. 
.
1)Eloszor is, #elozo ota esett ujabb -8% korul. Egy Leveraged Buyout mar nem kizart ezen a 13 arszinten, vegulis "mindossze 110 Mrd". Ennyije lehet nemi banki segitseggel 10-15 cegnek WB-n kivul is. Mostanra volt ideje az erdeklodoknek elokeszulni egy ajanlatra, a GE management persze kap egy arany-ejtoernyot, es oda is adjak. WB mar benne van 11% mertekig.
A 13 USD arfolyam nincs messze a 7.5 Bookvalue-hoz sem, PB= 1.7, ami az SP500 atlagos PB= 3.1 hez kepest majdnem a fele. A PE=14, es az osztalek sem rossz 3.7%. Ez, plane GE neven, velue-kategoria lett.
.
2)Van negativum  is rendesen. A 125 Mrd adossag eleg huzos, es a mostani 5% prime rate mellett viszi a kamat  az op.profit 40% reszet. A 8600M net profit nem nagyon tud noni 1-3 ev alatt sem az elemzok szerint,  szoval 1.00/sh profitszinten  maradhat a ceg. Most a BakerHughes olajszerviz szektoranak sincs  (meg) jo eve, de ez 2 ev alatt nagyot fordulhat. Azt se ertem, hogy mikozben a repulo-gyartas nagyon profital, hiszen BA szalguld, es egyesek mar 500-ra taksaljak jovore, az hogy lehet, hogy aki a hajtomuveket szallitja hozzajuk, mint a GE, az viszont doglodik?
.
3)A chart itt mar arra utal, hogy valamifele alj formalodik. Volt eppen eleg alkalma minden Growth- Alapnak kiszallni a 2 eves lejtmenetben a GE-bol.
Es itt mar a Value-Fundokat erdekelheti a dolog annyira, hogy elkezdik venni. Mar nem akar annyira esni, az inflexios pont 22.5 szinten volt, es onnan lefele-felfele egyforma a tavolsag...., szoval Ta alapon innen egy kisebb fibo 38% felpattanas hozhat 19*0.38=7 pontnyi felpattanast.
Reszemrol mar a napos chartot nezem, es ha megvan a setup, mondjuk 14.09 fole zar, bizony azt tervem hogy bele is veszek.
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20180414v00nlvmrk.jpeg ;
Tibi0002 2018. 04. 13. 19:12
Előzmény: #3131  McDee
#3132
köszi ezt a kimerítő választ
McDee 2018. 04. 13. 17:13
Előzmény: #3128  Tibi0002
#3131

Az opciós prémium a várakozásokat mutatja, de semmiképpen nem mondható ki róla, hogy vezetné az árfolyamot. Ez derivatív eszköz, aminek elméleti értéke az árfolyam szintjéből, volatilitásából, lejárati dátumából és még néhány egyéb faktorból kerül kiszámításra.
Az opciós prémium elméleti értéke számítható a Nobel díjas Black-Scholes-Merton képlettel (ami egyébként nem igényel különösebb erőfeszítést, ugyanis a jobb platformok ezt prezentálják, mint pl. TOS). Ez az érték természetesen az elmúlt időszak historikus adataiból kerül kiszámításra, mert más nem áll rendelkezésre. Az elméleti értékhez képest lehet eltérés az opciók árában lefelé és felfelé is. Amennyiben lefelé van jelentősebb eltérés, akkor az opciós piac az előző időszak volatilitásánál kisebb volatilitásra számít az előttünk álló periódusban és vica versa. Minden prémium összetevő fixen számítható, az un. implied volatility (implicit volatilitás, rejtett volatilitás) az egyetlen, ami az aktuális piaci opciós prémiumból visszafelé számolva mutatja, az opciós piac várakozását.
Jól lekövethető ez a jelenség pl. a biotech szektorban. FDA riport előtt általában jelentősen megnövekszik IV értéke, azaz megdrágul az opció, ugyanis jelentősen megnő a bizonytalanság (félelem). Ugyanez volt látható  SDRL esetében, amikor az opciós volatilitás az extrém 150-180% szintre nőtt. Ekkor egyértelműen csődre árazta az opciós piac a céget. említettem is ezt valahol még a csődbejelentés előtt. Ugyanez volt BBBY-nál a közelmúltban gyorsjelentés előtt a bizonytalanság eluralkodásával, majd GYJ után összeszakadt a volatilitás.
IV-nek persze szimmetrikusnak kellene lennie (fenti képlet szerint), hiszen az árfolyam növekedés tulajdonképpen ugyanaz a kockázat, mint a csökkenés. Mégis IV (és VIX, ami SnP 500 opciózható részvényeinek IV-je) akkor növekszik, ha árfolyamesés várható, vagy éppen aktuálisan megtörténik. Árfolyamnövekedés esetén IV (és az opciós prémium) csökkenő trendben van.
Tibi0002 2018. 04. 13. 16:55
Előzmény: #3129  pomperj
#3130
Ebben a cégben nincs semmi olyan, ami miatt kirobbanó növekedést várnék. Olyan papírt kerestem, aminek tűrhető a p/e rátája, normális osztalékot fizet, olyan szektorban működik, amiből még nem tartok túl sokat. Én a chartot nem nézem, csak arra igyekszem figyelni, hogy ne jelentős emelkedés után vegyek bele :)
pomperj
pomperj 2018. 04. 13. 16:42
Előzmény: #3125  Tibi0002
#3129

Tibi, segits mar, nem talalom mi tetszik MOST neked PDCO-ban?
Nem rossz a ceg. A fogaszati szegmens is, es a allatorvosiban is nagyjabol a tavalyi szamokat varjak ujra iden, ha jol latom. Az igaz, hogy ha lesz 2.20/sh profit, akkor PE=11 korul van, a mostani lezuhant aron. A 15 USD bookvalue se rossz, a piaci atlaghoz kepest plane nem, de nem is kiugro. Lehet, hogy tobb csirke, marha, kutya  lesz beteg iden? Vagy az adokulcs javul nagyot?
A chart pocsekul nez ki, en 15 ala varnam az aljat. Itt most felpattanhat, de nem latom value kategorianak. Szoval, mit nem latok rajta most?
Tibi0002 2018. 04. 13. 16:38
Előzmény: #3127  McDee
#3128
Milyen összefüggés van a részvény normál piaca és az opciós piaca között? Vezeti egyik a másikat? Vagy egyszerre mozdulnak? Vagy mind megy a saját feje után? :)
McDee 2018. 04. 13. 16:22
Előzmény: #3125  Tibi0002
#3127
PDCO jónak tűnik  (GIS-ről nem írok, mert elfogult vagyok irányába). Ezzel együtt érdemes lehet megnézni, ugyan mi okozza, hogy (1)  net income>operating cash flow (2) a két éve megugró árbevétel miért párosult csökkenő free cash-el (talán valami akvizícióval kapcsolatos?) (3) nekem a korábban már jelzett beta=1.4 magas.
A számított céláram 50 körül van. Ha a fentiekre van (megnyugtató) válasz, jó lehet.
Úgy nézem, hogy az opciós piac sem áraz különösebb katasztrófát. Az aktuális IV=31%, ami  nagyjából megegyezik a HV szinttel.
MetalHeart
MetalHeart 2018. 04. 13. 15:37
Előzmény: #3125  Tibi0002
#3126
na majd megnézem, hogy miket szúrtál ki...
:D
Tibi0002 2018. 04. 13. 15:29
Előzmény: #3121  McDee
#3125
General Mills és Patterson Companies maradt nálam versenyben. A következő hónapokban - ha nem változik a helyzet - akkor ezeket veszem meg.
Tibi0002 2018. 04. 11. 10:41
Előzmény: #3123  McDee
#3124
Köszi, nagyjából értem. :)
McDee 2018. 04. 10. 20:47
Előzmény: #3122  Tibi0002
#3123
Némileg önkényesen számolom a tőkeáttételt. Alapvetően short PUT opciókkal operálok (ezek prémiuma tartalmazza a lejáratig kifizetésre kerülő osztalékot+call opció értékét a put-call paritás miatt). Az adott pozíció (elméleti) tőkeigényét úgy számolom ki, hogy a kötési (strike) árból prémiumot levonva megkapom a BEP-t. Elkészítem az egyes pozíciók fedezeti pontjából aggregált portfólió BEP-t és összehasonlítom a tőke+aggregált prémium értékkel. Ezt 1.5 körülire akarom beállítani. Ez abban az elméleti esetben realizálódik, ha az összes kiírt pozíciómat lehívják és fedezni kell a papírok megvásárlásának tőkeigényét. Ez a worst case scenario.
.
A tényleges, valóságos tőkeigény viszont ennél sokkal kisebb. Az egyes opciók letéti igényének összege, ami az aggregált BEP mintegy 30%-a körül van. Az így igénybe vett letét a valóságban nem mozog, ugyanúgy a számlámon marad, mint a szabad hányad, csak nem látom a jelentésekben.
.
FLO-t kizártam, mert kijött egy 16-os fair price szint, ami nyilvánvalóan vitatható. Értékelésem vegytisztán kvantitatív alapú. Mindenesetre biztonságosabbnak gondoltam így eljárni.
Tibi0002 2018. 04. 10. 20:11
Előzmény: #3121  McDee
#3122
Hogyan és mihez alkalmazol tőkeáttétet? Miért zártad ki a Flo-t? A T nem rossz, remélhetőleg évtizedekig tarthatom. :)
McDee 2018. 04. 10. 19:55
Előzmény: #3120  Tibi0002
#3121
NWL az én listámon is szerepel. A kizárt FLO helyett szántam a portfólióba, de most kissé elszaladt a tőkeáttételem, inkább óvatosan csökkentem a kitettséget.
.
SCS-ben sokallom az 1.45-ös beta-t (tovább nem is vizsgáltam). Új pozíciót nem akarok ciklikus szektorból/ágazatból felvenni a gazdasági ciklus teteje környékén. PBI detto.
.
PG-t jónak gondolnám, csak jelenlegi szintjén drágállom. A fair price modelljeim közül a legpesszimistább eredményt a PE alapú adja, ami pedig 72. Nálam csak ez alatt jöhet számításba.
.
Különösebb screen-elés nélkül T-re (láttam, hogy van már neked, nekem is van) gondolok a követett papírok közül jó jelöltként 35 körül, de 33-nál már kihagyhatatlan. Szerintem.

Topik gazda

Tibi0002
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek