Topiknyitó: Portfolio 2015. 01. 06. 14:05

Matolcsy felminősítésre számít  

Ugrás a cikkhez
Nem olyan nagyon jó az olajárak meredek esése, mondja Matolcsy György, aki az Európai Unió válságkezelését sem tartja sikeresnek, és félti a deflációtól. Az MNB elnöke úgy látja, a jegybank a 2013-as fordulatával megakadályozta a hitelezés...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=208519
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
jumbo2 2015. 01. 15. 19:17
Előzmény: #380  Drian875
#382
Ez egy nagyon gyenge írás. A Templeton már most elszenvedte a veszteséget, ha dollárban számolunk. Ha kiszáll, realizálja a veszteségét.

Persze még ez sem ilyen egyszerű. Ha 5 évvel ezelőtt vett magyar állampapírt magas kamatra, akkor még a leértékelődéssel sem olyan nagy az a veszteség.

Gyakorlatilag bármikor le lehet azt írni, ha egy nagy befektető kiszáll, akkor gáz lehet, ez egy roppant nagy közhely. És a kockázatok a kiszállásra nem nőttek jelentősen - szerintem.
Törölt felhasználó 2015. 01. 15. 17:06
Törölt hozzászólás
#381
Drian875
Drian875 2015. 01. 15. 17:01
Előzmény: #379  jumbo2
#380
jumbo2 2015. 01. 14. 17:23
Előzmény: #377  Törölt felhasználó
#379
De, sokakat érdekel és csökkent is a fidesz népszerűsége. Persze 3 év múlva senkinek sem lesz listája az eseményekről, csak azt tudja, kire fog szavazni, azt pedig befolyásolja a NAV ügy is.
Törölt felhasználó 2015. 01. 14. 16:10
Előzmény: #376  Törölt felhasználó
#378
Ez világos, de azért ez csak egy kiélezett helyzetben (pl. 2002, 2006) dönthet. Jelenleg közel sincs kiélezett helyzet.
Törölt felhasználó 2015. 01. 14. 16:08
Előzmény: #376  Törölt felhasználó
#377
Gondolj a Vida ügyre. Alig pár hónapja volt, semmi nem történt és lassan a kutyát sem érdekli.
Törölt felhasználó 2015. 01. 14. 16:05
Előzmény: #374  Törölt felhasználó
#376
Általában a normál választásokra "előkészítik" a terepet.
Nagyon sok minden van időzítve a választásokhoz.
A választók pedig nagyon nem szeretnek visszaemlékezni.

szivacs
szivacs 2015. 01. 14. 16:05
Előzmény: #372  Törölt felhasználó
#375
Csakhogy szvsz elég sokan rájöttek már arra, hogy a választási program semmit nem jelent, mivel a választottak szabad mandátumot kapnak programhoz kötöttség nélkül - azaz azt csinálnak 4 évig a mandátumukkal, amit akarnak. Általában a saját egyéni hasznukra és a pártjuk, háttérszponzoraik hasznára fordítják. A választók pedig semmit sem tehetnek, nincs joguk ezt számonkérni rajtuk, nincs joguk utasítani a képviselőiket, hogy azt tegyék, amit ígértek nekik és nincs joguk visszahívni sem őket, ha elvesztette a bizalmukat.
Egy dolgot tehetnek, a következő választáson nem szavaznak rá, hanem valaki másra. Csakhogy az majd ugyanezt megteheti velük újra.
Na ezért is a pártokból nem kérők tábora messze a legnagyobb:
"A politikától távolságot tartók csoportja valamelyest megint bővült, jelenleg 41 százalékos, tehát 3,3 millió választó most nem kér a pártokból - közölte az Ipsos."
Ma ez a 3,3 millió választó alkotja a 2/3-os többséget.
Törölt felhasználó 2015. 01. 14. 15:51
Előzmény: #373  Törölt felhasználó
#374
Mitől különbözik az előrehozott választás és a normál választás?
Törölt felhasználó 2015. 01. 14. 15:43
Előzmény: #366  jumbo2
#373
"Nyilván nem lesznek most előrehozott választások,"

Én sem gondolom hogy lesznek:(( Egy normál választáson pedig nagyon nehéz lesz a Fideszt leváltani.
Törölt felhasználó 2015. 01. 14. 15:35
Előzmény: #371  szivacs
#372
"A két utolsó választáson nemigen láttunk részletesen kidolgozott programokat. "

Teljesen egyetértünk, viszont szerintem ha mostanában lenne előrehozott választás más lenne a helyzet.
Még akár abban is bíznék hogy nem a "legszebbet" ígérő nyerne, hanem végiggondolnák az emberek.
3 év múlva, normál választásnál, már sokkal kevesebb esélyt látok erre.
szivacs
szivacs 2015. 01. 14. 15:30
Előzmény: #364  Törölt felhasználó
#371
"..elő kelljen állni egy programmal és lehessen választani.
Szerintem lenne alternatíva, de így lehetetlen megismerni."

A két utolsó választáson nemigen láttunk részletesen kidolgozott programokat.
2010-ben a fidesznek elég volt annyi, hogy ők nem az mszp, tavaly meg már egy szavas programmal "álltak elő": folytatjuk! az ellenzék meg annyival, hogy "leváltjuk" de hogy mire, azon túl, hogy magunkra, arról fogalmunk sincs.
Nem hinném, hogy most sokkal komolyabban kidolgozott és valós alternatívákat tartalmazó programjaik lennének a pártoknak.
Ha lennének, akkor nincs akadálya, hogy bemutassák és azzal jelezzék, hogy ők komoly kormányképes alternatíva már most.
Egyedül a jobbik ambícionálja a kormányképességének a bemutatását, viszonylag részletes programmal. Az lmp csak hozzáállást és program töredékeket mutat fel, az mszp meg a fidesz tán még annyit sem.
Úgy fest, hogy a pártoknak nemigazán van mondanivalójuk a választók számára, mivel felismerték, hogy holmi programok nem számítanak, mivel úgysincs lehetőségük a választóknak arra, hogy számonkérjék, ha átverték őket és nem azt csinálták, amit a kampányban ígértek. Elég az ellenfelet lejáratni és néhány népszerű hívószót bedobniuk 4 évente. Protestszavazáshoz ennyi is elég jól működött.
Törölt felhasználó 2015. 01. 14. 14:57
Előzmény: #366  jumbo2
#370
Sorry, valami van vagy a böngészőmmel, vagy a PF fórummal, előbb elszállt, nem is láttam, közben mégis megjelent. Sorry az ismétlésekért.
Törölt felhasználó 2015. 01. 14. 14:56
Előzmény: #366  jumbo2
#369
Kizárható!

A Fidesznek elég nagy mozgástere van akkor is, ha sokat csökken a népszerűsége.

Lehetséges irányok:
- Fidesz-Jobbik. Nem feltétlenül koalíció, mert annak kisebb az esélye, de külső támogatás lehetséges.
- Fidesz-LMP. Igen, ez a felállás még koalícióban is reális lehet szerintem.

Az érdekes helyzet akkor jön el, ha a Fidesz gyengülése mellett valamelyes a bal oldal is magára talál és összefog, akkor nagyon könnyen lehet egy három pólusú szitu. Még akár politikai patthelyzet is előállhat.

Ne felejtsük el azt sem, amit már sokszor írtam, hogy övék a köztársasági elnöki pozíció, ahol 2017-ben, pont a választások előtt 1 évvel csere lesz. Most nem is a sokszor leírt Orbán lesz szöveg a lényeg, hanem az, hogy egy veszélybe került választási győzelem esetében elmozdulhat az eddigi full kormány és így miniszterelnöki központú magyar állami berendekedés egy félelnöki rendszer irányába kiszélesített elnöki jogkörökkel. Ez abszolút megváltoztathatja a viszonyokat, csökkentheti a kormányzat szerepét. Ennek éppen egy, az előzőekben írt patthelyzetben lehet különös jelentősége, de a feljebb írt külső támogatásokban is hozhat kormányképes felállást még egy jelentősen meggyengült Fidesz esetében is.

Összefoglalva. Szerintem kizárólag abban az esetben bukik a Fidesz 2018-ban, ha a baloldali ellenzék képes többséget szerezni a parlamentben. Csak ebben az egy esetben biztos ez, minden más esetben a Fidesz ilyen vagy olyan felállásban továbbra is kormányon marad.
Törölt felhasználó 2015. 01. 14. 14:56
Előzmény: #366  jumbo2
#368
Kizárható!

A Fidesznek elég nagy mozgástere van akkor is, ha sokat csökken a népszerűsége.

Lehetséges irányok:
- Fidesz-Jobbik. Nem feltétlenül koalíció, mert annak kisebb az esélye, de külső támogatás lehetséges.
- Fidesz-LMP. Igen, ez a felállás még koalícióban is reális lehet szerintem.

Az érdekes helyzet akkor jön el, ha a Fidesz gyengülése mellett valamelyes a bal oldal is magára talál és összefog, akkor nagyon könnyen lehet egy három pólusú szitu. Még akár politikai patthelyzet is előállhat.

Ne felejtsük el azt sem, amit már sokszor írtam, hogy övék a köztársasági elnöki pozíció, ahol 2017-ben, pont a választások előtt 1 évvel csere lesz. Most nem is a sokszor leírt Orbán lesz szöveg a lényeg, hanem az, hogy egy veszélybe került választási győzelem esetében elmozdulhat az eddigi full kormány és így miniszterelnöki központú magyar állami berendekedés egy félelnöki rendszer irányába kiszélesített elnöki jogkörökkel. Ez abszolút megváltoztathatja a viszonyokat, csökkentheti a kormányzat szerepét. Ennek éppen egy, az előzőekben írt patthelyzetben lehet különös jelentősége, de a feljebb írt külső támogatásokban is hozhat kormányképes felállást még egy jelentősen meggyengült Fidesz esetében is.

Összefoglalva. Szerintem kizárólag abban az esetben bukik a Fidesz 2018-ban, ha a baloldali ellenzék képes többséget szerezni a parlamentben. Csak ebben az egy esetben biztos ez, minden más esetben a Fidesz ilyen vagy olyan felállásban továbbra is kormányon marad.
Törölt felhasználó 2015. 01. 14. 14:03
Előzmény: #366  jumbo2
#367
Kizárható.

Szerintem a Fidesznek igen nagy a mozgástere még akkor is, ha sokat gyengül.
- Fidesz-Jobbik szövetség, a koalíció kisebb valószínűséggel, inkább külső támogatás.
- Fidesz-LMP, bizony szerintem ez is egy abszolút reális verzió.

A Fidesz-szoci koala tökéletesen kizárható.

Viszont 2018-ban további Fidesz gyengülés és valamelyes magára találó baloldal mellett érdekes három pólusú helyzet is előállhat. Ad absurdum politikai patthelyzet is.

De azt is hozzátenném, hogy a Fidesz számára még a köztásrasági elnöki pozíció is mozgásteret ad, amit már sokszor leírtam. Gyengülő Fidesz és veszélybe kerülő választások esetében kiszélesíthetik az elnöki jogköröket egyfajta félelnöki rendszer alakulhat ki, amiben a kormány háttérbe szorulhat.
jumbo2 2015. 01. 14. 13:56
Előzmény: #364  Törölt felhasználó
#366
Nyilván nem lesznek most előrehozott választások, de el tudom képzelni, hogy a következő választások előőt is valami hasonló lesz a választók pártválasztás, mint most, esetleg a Jobbik még erősödik valamennyit.

Szóval mi lenne akkor? Reális lehet egy fidesz-mszp nagykoalíció?
jumbo2 2015. 01. 14. 13:52
Előzmény: #363  Törölt felhasználó
#365
Lehet azon filozofálni, mi lett volna ha nincsen az öszödi beszéd 2006-ban, de ennek már nincsen értelme, a szoci teljesítményt a tények alapján tudjuk megítélni. A választók meg is ítéltek.

Ennek a mai napig hatása van, ugyanis a szoci 8 évnek köszönhetően a fidesz ma szinte bármit megtehet max. a jobbik erősödik, a baloldal nem igazán.

És ha valami nem jó, az a Jobbik erősödése, ebben azt hiszem sohasem lesz vita köztünk.
Törölt felhasználó 2015. 01. 14. 12:10
Előzmény: #363  Törölt felhasználó
#364
" sőt előrehozott választás kellett volna, de utólag könnyű okosnak lenni"

Szerintem most is azt kellene.
Nagyon nagy hibának tartom akik azt mondják hogy nem kell, mert nincs a Fidesz helyett senki.
Ha tényleg így van, akkor újra nyernek, de elő kelljen állni egy programmal és lehessen választani.
Szerintem lenne alternatíva, de így lehetetlen megismerni.

Törölt felhasználó 2015. 01. 14. 11:32
Előzmény: #361  jumbo2
#363
Ha megnézed a törekvéseket, akkor a szocik borzalmasan elkúrták 2002-2006-ot. Tényleg csak ültek a világgazdasági jó környezetben és nem csináltak semmit. De 2006-tól Gyurcsány már kifejezetten elkezdte rendbetenni a költségvetést, jött az EÜ reform, stb. De 2006 ősze mindent felborított, így aztán a világválság hiába csak 2008-tól jött, itthon már 2006 után gyakorlatilag tűzoltás folyt, egy fokozatosan egyre jobban ellehetetlenülő kormánnyal. Ez persze nem menti fel őket, utólag elég egyértelműen le kellett volna mondjon már sokkal korábban, sőt előrehozott választás kellett volna, de utólag könnyű okosnak lenni. Egy válságban ez nem olyan egyértelmű menetközben.
jumbo2 2015. 01. 14. 11:29
Előzmény: #360  watson
#362
Orbánt értékeli a tőzsde? Vicces.

A magyar tőzsde lassan a megszűnés felé halad, alig maradt pár nagyobb cég (OTP, MOL, Richter, MTEL).

Ha mind a négy céget felvásárolnák, akkor a magyar tőzsde meg is szűnhetne. És ennek semmi hatása sem lenne a magyar gazdaságra.
jumbo2 2015. 01. 14. 11:24
Előzmény: #358  Törölt felhasználó
#361
Ha visszanézel, 2003-2007 periódusról beszéltem általában. A válság 2008 közepén kezdődött csak, 2009 volt a GDP szempontjából a legnagyobb visszaesés. Ekkor jött Bajnai.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek