Topiknyitó: Portfolio 2015. 01. 06. 14:05

Matolcsy felminősítésre számít  

Ugrás a cikkhez
Nem olyan nagyon jó az olajárak meredek esése, mondja Matolcsy György, aki az Európai Unió válságkezelését sem tartja sikeresnek, és félti a deflációtól. Az MNB elnöke úgy látja, a jegybank a 2013-as fordulatával megakadályozta a hitelezés...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=208519
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Drian875
Drian875 2015. 01. 11. 22:37
Előzmény: #279  Törölt felhasználó
#280
adjunk hozzá havi 30-40 Mrd-t, amivel a költségvetési hiányt dolgozták le, de gyakorlatban a nyugdíjunk hitelként történő felvétele, nyilván esély sincsen, hogy 20-30 év múlva normális nyugdíj legyen ilyen korfa mellett... ez további 1-2 ezer MRD...
Törölt felhasználó 2015. 01. 11. 22:25
Előzmény: #277  szivacs
#279
" még legalább lefelezték a nemzeti vagyont."

Mit is feleztek le? Konkrétumok?

Aztán mesélj az MNYP 3000 mrd-ról is... 2010-ben volt. Most nincs. Az nemcsak hogy nemzeti vagyon volt, hanem effektív az embereké is.

Eszem megáll, hogy te miket hazudozol itt össze-vissza.
Törölt felhasználó 2015. 01. 11. 22:23
Előzmény: #277  szivacs
#278
Tehát a válaszod arra, hogy most is rossz az ÚT megintcsak az elmúltnyolcév...
szivacs
szivacs 2015. 01. 11. 22:20
Előzmény: #274  Peterbond
#277
És Hangsúlyozom megint:
NEM nem volt jó az első fidesz kormány idején sem. AZ se volt jó út!
De mintha pont azért szavaztuk volna meg az mszpszdszt hogy majd ők megoldják vagy legalább is jobban csinálják.
Ehhez képest megduplázták az államadósságot és még legalább lefelezték a nemzeti vagyont.
Törölt felhasználó 2015. 01. 11. 22:18
Előzmény: #274  Peterbond
#276
2/3-al meg lett volna a lehetőség arra is, hogy jól csinálják.
szivacs
szivacs 2015. 01. 11. 22:16
Előzmény: #270  Peterbond
#275
" magas az eladósodottságunk." - így van, ez nyilván közrejátszik a magasabb CDS-ben is. Nem néztem meg, de úgy hiszem a CEE meg a visegrádiak átlagos adósságszintje alacsonyabb volt végig és most is az, mint a miénk.
Ami még szerintem kiolvasható az indexes második ábrából, hogy a válság második (európai) hulláma idején 2011-ben ment fel újra a CDS-ünk. Akkor volt ugye az a téma, hogy Rászorultok egy újabb imf hitelre! - Nem is! - De igen! - Akkor inkább elzavarunk! - Akkor mentek a .... bóvliba! - játék?
Na amikor ez a hirig, meg a görög-spanyol-olasz-portugál euroválság lecsengett, akkor visszament a CDS-ünk ugyanoda imf "védőháló" nélkül is, mint ahol korábban imf-hálóval volt. Viszont mivel a bóvlit rajtunk hagyták, nem csoda, ha magasabb a CDS-ünk mint a visegrádiaké.
Peterbond 2015. 01. 11. 22:05
#274
És Hangsúlyozom megint:
NEM nem volt jó az MSZP kormány idején sem. AZ se volt jó út!

De mintha pont azért szavaztuk volna meg a Fideszt hogy majd ők megoldják vagy legalább is jobban csinálják.
Törölt felhasználó 2015. 01. 11. 21:57
Előzmény: #272  Peterbond
#273
Az árfolyamokon is pont ez látszik, sokszor beírtam ide régiós összehasonlításban.

Íme a Ft teljesítménye az elmúlt 5 évben a régiós devizákhoz képest:
zloty -13%
korona -12%
lej -10%
leva -18%
kuna -13%
euró -19%
Peterbond 2015. 01. 11. 21:48
Előzmény: #270  Peterbond
#272
Itt pedig a legfrissebbek:

link

Egy kicsit régebbi ( fél éves ) cikk is ahol a visegrádi 3-akkal hasonlítanak össze minket.

link

Itt is látszik hogy továbbra is szakadunk el a régiónktól és egyre távolabb kerülünk.
Törölt felhasználó 2015. 01. 11. 21:35
Előzmény: #270  Peterbond
#271
Az ilyenekre sose fog reagálni...
Peterbond 2015. 01. 11. 21:32
Előzmény: #268  szivacs
#270
Ez így szép és jó. De csak 2009-ig van.

Amint én találtam ( MNB tanulmány 9. ábra. )

link

Ha megnézed a régió átlagán voltunk 2010 Áprilisáig. ( itt 11 CEE országot vesznek és az átlag felett vagyunk de alig pár 10 bázisponttal. Ez azóta 50-100 majd 150 bázispontos távolságra nőtt. 2011 Decemberében pedig volt 200 bázispont is ( magyar 350, CEE átlag 150-170 körül ) és 2012-ben ameddig a tanulmány megy tartotta ezt a nagy távot.

Szóval én úgy látom hogy a régióhoz képest nagyon is visszaestünk. És igen magas az eladósodottságunk. Ettől függetlenül nekünk elvileg sokkal jobb lehetőséünk van fejlődésre mint a PIGS országok hisz ők jóval elöttünk járnak és nekik nehezebb fejlődeni %-ban mint Kelet közép-európának.

szivacs
szivacs 2015. 01. 11. 17:50
Előzmény: #268  szivacs
#269
Egészen 2010-ig kockázatosabbnak tartottak bennünket (és a Románokat), mint a PIIGS országokat, ez 2010-ben fordult meg: link
szivacs
szivacs 2015. 01. 11. 17:39
Előzmény: #260  Peterbond
#268
"A mi összehasonlítái alapunk a RÉGIÓ országai."
OK, nézzük azt. link
Mint látható, a CDS-ünk a régió országaiéval hasonló pályán mozgott a válság alatt. 2008 októberében, majd 2009 márciusában tetőzött majd csökkent valamennyit, de beragadt olyan szinten, hogy 2009 nyarára az imf hitel felvételének ellenére is a középső helyről a legrosszabbra csúsztunk vissza, megelőzve ebben Romániát, Bulgáriát és Törökországot.
jumbo2 2015. 01. 11. 15:16
Előzmény: #266  Törölt felhasználó
#267
Az államadósság és a hiány objektívabb mutatók, mint a főképp a bankrendszer által fizetett hitelminősítők.

A disznók közé a hitelminősítők kerültek a válság előtt és alatt mutatott teljesítményükkel.
Törölt felhasználó 2015. 01. 11. 14:31
Előzmény: #265  szivacs
#266
Tényszerűen nem igaz, amit írsz. A disznók közé az untordoxiával kerültünk, 2011 őszén vágtak oda minket (az MNYP lenyúlás, a végtörlesztés, az IMF hazazavarás után).
szivacs
szivacs 2015. 01. 11. 14:21
Előzmény: #263  jumbo2
#265
Mivel beszorult a piaci hitelfelvételünk és imf hitelt is vettünk fel, a disznók közé soroltak minket is a méjnsztrím "minősítők és elemzők".
email69
email69 2015. 01. 11. 11:20
Előzmény: törölt hozzászólás
#264
De viccelek. Alkotmány bíróság Fidesz többséggel hozza a döntéseit. A devizahiteles perek kapcsán is látszott, hogy a kormánynak kedveznek és a felháborodott bírók is el lettek tüntetve az útból. A kormány a médián keresztül véleményezte a bírói döntéseket. Pedig bőven alkotmány ellenes, ami történt. A PSZÁF folyamatosan ott volt és jóváhagyta a devizahitelezést. A devizahitelt, mint banki terméket a Fidesz kormány idején vezették be. Most még is a bankokra verik az egészet.
Schiffer pedig nem teljesen ezt mondta. Mert többek között arról is beszélt, hogy 2008 óta tudnak az 1000 milliárdos áfa csalásokról és nincsenek illúzióik a NAV vezetők érintettségét illetően.
Te is a világ felét érzékeled magad körül és ülsz a rózsaszín ködben. Nézzél több ATV-t.
jumbo2 2015. 01. 11. 10:44
Előzmény: #260  Peterbond
#263
Hitelválság után vagyunk és a gazdaság ettöl sznved ma is. Hasonlóan magas eladósodottsággal a piigs országok indultak neki a válságnak, a környező országok nem.
Ezért hasonlítottam össze Magyarországgal a piigs országokat ill. az államadósság alakulását.
jumbo2 2015. 01. 10. 23:29
Előzmény: #257  Peterbond
#262
Nem relatiziváltam a korrupciót egyik hozzászólásomban sem. Csupán annyit mondtam, hogy a gazdpolról szóló vitánkat ne tereljük ebbe az irányba. Vannak erre más topikok.
Peterbond 2015. 01. 10. 21:10
Előzmény: törölt hozzászólás
#261
"Aztán ott van még a családosok szja kedvezménye,lakás támogatás ami a népesség szaporulatot segitené elő.
Valamint a támogatások elosztása aszerint hogy dolgozik e az illető.Ez régi adóssága volt a magyar kormányoknak."

Na ilyenekről lehet esetleg vitázni. Meg lehet felhozni hogy a Fidesz célja a tömegek bevonása az adózásba ezért az általános forgalmi adók felé terelik a hangsúlyt a jövedelem tipusú ( és így könnyebben kikerülhető ) adók helyett. De ezt mint érvet még egyszer se halottam, senki nem is hozza fel példának. Pedig ez mint koncepció még létezhet is.

Jelen helyzetben én is kedvezményezettje vagyok az SZJA csökkentésnek. Mégis úgy érzem elhibázott döntés volt egykulcsosra vinni. Egy magasabb adókulcsot én meghagytam volna egy bizonyos szint felett. De ez már tényleg gazdaságpolitikai kérdés lehetne amiről lehet eszmét cserélni.

Családi adókedvezmény nagyon jó ötletnek tartottam. De be kell látni egyenlőre nem hogy nem váltotta meg a világott de még nyoma sincs javulásnak ( Nem egy újabb Ratkó korszakot vár senki de még csak a csökkenő születés szám se fordult meg leszámítva 2013-at azt hiszem amikor a bázisév annyira gyenge volt hogy ahhoz képest jobb volt de messze a 2 évvel azelöttitől )

A Támogatások nem a szerint járnak, hogy dolgozik e valaki ( ha itt a segély jellegűekre gondoltál ) ezeken viszont amennyire tudom sokat faragtak le. Én annak a híve vagyok hogy megfelelő környezetet kell kialakítani hogy emberek munkát találjanak és nem segélyezni vagy látszat munkát ( Közmunka ) adni nekik. Persze ehhez oktatás kellene mert képzetlen munkaerőre nem sok szükség van a cégeknek. Arra ott van India és Kína és a többi Ázsiai ország.

Ebben viszont pont azt látom hogy az Orbán kormány inkább ilyen vonalon képzeli el az ország jövőjét ami szerintem lehetetlen. Ezekkel az országokkal nem fogunk tudni versenyezni. Nekünk mérnököket, szakembereket éskvalifikált értelmiségeket, kreatív embereket kéne kinevelnünk. gy kis ország akkor lehet sikeres ha valamiben innovatív. Az eszét használja mert ha tömegre, olcsóságra épít abban nem versenyezhet olyan orsázokkal ahol a mi minimálbérünkért egy család vállal embertelen körülmények között munkát.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek