Topiknyitó: Portfolio 2014. 11. 17. 13:02

Devizahitelek: itt a forintosítási törvény, minden eldőlt  

Ugrás a cikkhez
Benyújtotta a kormány az Országgyűlésnek a forintosításról szóló törvényjavaslatot. Szinte minden fontos kérdés eldőlt:a jelzálogfedezetű hiteleket forintosítják a korábban megismert (CHF esetében 256,5 forintos) árfolyamon,
bár az ügyfelek...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=59&i=206572
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 19:36
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#40
"Mindezekre jön rá az éppen aktuális külső környezeti hatás, amit nem tudunk előre."
Szerinted van reális esélye közeljövőben / pl.1-2 éven belül / eur visszaerősödjön 1.5-re chf-hez képest ?
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 19:31
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#39
" kormány nyilván nem akar majd Ft erősödést, így viszont további kamatcsökkentésre nyílik meg a mozgástér, azzal lehet gyenígteni a Ft-ot."
Azt a kis 2%-ot levágja nullára az gyengíthet még jelentősen, mondjuk 10-20 % -ot ? Mert kb. ennyit gyengülhetett a ft, mióta levágta 8-ról 2-re.

Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 19:17
Előzmény: #35  fed
#38
"Miután az államadósság nagyobb része devizában van, nem egészen éretem azt hogyan inflálja el. egyébként pont ez az egyik akadálya szerintem a túlzott devizagyengítésnek"

Az államadósság 40%-a devizás.

Vegyük viszont azt is észre, hogy az MNB devizatartaléka nagyságrendelieg annyi (most persze, ez a devizahitelek Ft-osítása után kisebb lesz már), mint a devizás államadósság. Persze a kettő nem nettósítható egy-az-egyben, de azért ez jelzi, hogy a nettó pénzügyi stabilitásunkat jelentősen nem veszélyezteti a Ft gyengülés (nyilván nem durv mértékű gyengülésről beszélek). De az tény, hogy a mindenki által nézett és a piac által érzékenyen követendő adósságszintet növeli.

Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 19:07
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#37
"- Miért ,mikor sokan azt írják alig várja kormány megszűnjenek dev.hitelek és utána a forint gyengítésén keresztül elinflálhatják az államadósságot ?"

Hogy összhatásában mi lesz, az nyilván a külső környezettől is függ. A devizahitelek kikerülése önmagában Ft erősítő.

A kormány nyilván nem akar majd Ft erősödést, így viszont további kamatcsökkentésre nyílik meg a mozgástér, azzal lehet gyenígteni a Ft-ot.

Mindezekre jön rá az éppen aktuális külső környezeti hatás, amit nem tudunk előre.

Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 19:04
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#36
"- Miért ,mikor sokan azt írják alig várja kormány megszűnjenek dev.hitelek és utána a forint gyengítésén keresztül elinflálhatják az államadósságot ?
- A végtörlesztésnél is kikerül "jó sok " dev.hitel de a forint számottevően nem tudott erősödni."

A végtörlesztés pont nem jó példa. Mert ahhoz sok volt az adott devizaigény, ami rövid idő alatt jelenetkezett, hogy gyengítsen, de mivel a hitelek 85%-a maradt, a nemzetgazdaság egészének devizakitettsége alig csökkent, nem került ki ez a rendszerszintű kockázat.

Itt a bankok nem piacon váltanak (ennyit nem is tudnának egyszerre), hanem az MNB-től veszik a devizát. Így gyengüléssel nem jár, miközben hirtelen a teljes lakossági devizakitettség közel 0-ra íródik. Egyrészt kikerül a rendszerből ez a nagy kockázat, másrészt megszűnik a havonta jelentkező Ft gyengítő devizakereslet.

Tehát BIZTOSAN Ft erősítő hatású a devizahitelek kikerülése.
fed 2014. 11. 17. 18:45
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#35
Miután az államadósság nagyobb része devizában van, nem egészen éretem azt hogyan inflálja el. egyébként pont ez az egyik akadálya szerintem a túlzott devizagyengítésnek, hipp-hopp a gdp 100%-a felett lenne az államadósság, aztán kapnánk a nyakunkba az újabb EU-s ejnyebenyét. Az viszont hogy eltűnik az lakossági devizaadósság után a devizakockázat, pont hogy csökkenti az országkockázatot.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 18:37
Előzmény: #27  Törölt felhasználó
#34
"Márpedig a devizahitelek kikerülése bizony Ft erősítő hatású..."
- Miért ,mikor sokan azt írják alig várja kormány megszűnjenek dev.hitelek és utána a forint gyengítésén keresztül elinflálhatják az államadósságot ?
- A végtörlesztésnél is kikerül "jó sok " dev.hitel de a forint számottevően nem tudott erősödni.

Oszo 2014. 11. 17. 18:30
Előzmény: #27  Törölt felhasználó
#33
Sajnos nem értek hozzá, de sok helyen találkoztam már vele, hogy a kormánynak jó lenne, ha kedvére gyengíthetné a forintot (V M is forintgyengülést jósol). Valaki megmagyarázhatná, van-e olyan szempont, ami miatt valóban előnyös lenne a kormánynak (vagy a fidesznek, vagy csak néhány korrupt gazember vezetőjének..) a forintgyengítés?
stock33
stock33 2014. 11. 17. 18:09
Előzmény: #31  Törölt felhasználó
#32
egyelőre ne is számold, majd a bank tájékoztat róla, hogy mennyi a "nagy elszámoltatás" utáni tőketartozásod, és az mennyi Ft-ot jelent.
most nincs az az ember, aki vállalná, hogy végigszámolja a hiteledet. bízd a bankra.

ehhez társul majd a kezdeti hitelkamatod.

ez adja majd ki a forintosított hiteledet. + az egyebek, amiket a "fair bank" törvény keretek közé szab (kezelési költség, stb.).

egyelőre várj, pár hónap múlva, amikor a bank kiküldi az emlegetett tértivevénye levelet, annak birtokában kezd el agyalni az egészen.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 18:00
Előzmény: #30  stock33
#31
Jó kötelező kérdés kicsit irónikus volt.

Átlagos,átlagos, de az enyém nem átlagos, ki sem tudom számolni...

stock33
stock33 2014. 11. 17. 17:57
Előzmény: #29  Törölt felhasználó
#30
"Rogán Antal példaként azt mondta, egy átlagos lakáshitelesnek, aki 2006-2009 között vett fel 43 ezer svájci frankot, ami akkor megfelelt 6,8 millió forintnak, ma 8,8 millió forint a tőketartozása. Az ő szerződéskötés-kori törlesztőrészlete 46 ezer forint volt, ma 91 ezer. Az elszámoltatással és a forintosítással ez a havi összeg 64 ezer forintra csökken, ami stabilan úgy is marad - ismertette."

a fidesz-magyar szótárt elővéve a "nem kötelező"-nél azt fogod találni, hogy kötelező. kb. senki se felel meg a kritériumoknak.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 17:52
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#29
De ha olvassa a cikk írója, szívesen vennék tőle egy hivatalosabb állásfoglalást az ügyben, meg mi van akkor ha valaki hasonló cipőben van, mint én.
Meg ugye mi a véleménye arról, hogy rebesgették mégsem kötelező kilépni, aztán mégis...
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 17:48
Előzmény: #27  Törölt felhasználó
#28
Nem véletlenül nem szeretnék kilépni...
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 17:46
Előzmény: #24  gyula1971
#27
Márpedig a devizahitelek kikerülése bizony Ft erősítő hatású...
stock33
stock33 2014. 11. 17. 17:44
Előzmény: #22  Törölt felhasználó
#26
úgy rémlik, hogy a "fair bank" törvény kezeli a kezelési költséget is
stock33
stock33 2014. 11. 17. 17:42
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#25
nem, nem nőtt.
gyula1971
gyula1971 2014. 11. 17. 17:39
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#24
Az volna szép, ha 2015-nyarára 275 Ft lenne 1 Euró, 200 Ft meg 1 Chf.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 17:08
Előzmény: #17  stock33
#23
Bocs, de nőtt. Mert forintot kapott kézhez, és mostantól ft-ban tartják nyilván. Melyik a nagyobb szám? Amit felvett, vagy amivel most tartozik? Ez a tipikus Fidesz megoldás, mindenki veszít, csak ők a helikopterek.
Törölt felhasználó 2014. 11. 17. 15:49
Előzmény: #21  stock33
#22
oks, meddig tart az alacsonyabb kamat?
Kezelési költség mennyi lesz? Mert a kamat lófitty, de a mostani kezelési költség 1%-al nőne, mint látszódik a 18 millás tőkénél ez 187KHUF lenne... az a nem mindegy...

jó 340 Ft is oké, értem, és ha utána 500 lesz 10 évig szívtam, azt is értem...
stock33
stock33 2014. 11. 17. 15:35
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#21
mellesleg azt se feledd, hogy alacsonyabb kamatfelárral kapsz 10-15 éves hitelt, mint amekkorát a magyar államnak felszámolnak a hitelezők...

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek