Topiknyitó: Portfolio 2014. 07. 28. 14:10

Tényleg jó példa nekünk Kína és India?  

Ugrás a cikkhez
Meglehetősen rossz példákat választott a miniszterelnök Tusnádfürdőn, amikor a magyar sikerhez keresett mintákat. Az országok egy része egyáltalán nem sikeres, mások pedig legfeljebb olyan módon sikeresek, ahogyan mi soha nem lehetünk azok....

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=201862
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 08. 12. 17:11
#31
A lényeg: a kapitalizmus elsősorban arra jó, hogy a "fókuszpontokban" roppant erőkkel és hatékonysággal elősegíti az innovációt.
Ettől több nem is nagyon kell egy intelligens fajnak, tehát ha az emberiség "rágyúr még IQ-ra" és/vagy tudásra, bölcsességre, stb., akkor ezt a rendszert "ki fogja használni" arra, hogy megoldja a problémákat. Per pillanat talán több problémát "generálunk", mint amennyit megoldunk, de nem törvényszerű, hogy ez így is maradjon, sőt...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 08. 12. 16:57
#30
na, de most aztán tényleg: nem kellene inkább emberiesség elleni bűntettért a hágai ítélőszék elé állítani Lars von Triert? olyan bűnrosszak a filmjei :)
ha a bankokat pellengérre lehet állítani azért, mert "ráerőszakolták" a "hibás terméküket" a gyanútlan vevőkre, akkor ez a dán terrorista is megérdemelné a hibás termékeiért, amiket lenyom a gyanútlan "vevői" torkán... nincs igazság a Földön, jöjjön a Melancholia :)

...and now something comletely different...

A környezet leamortizálásának margójára:

Pár évtizede az emberiség elsősorban a 3. vh.-tól félt (és valóban nem sokon múlott 1962-ben a "dilemma" kimenetele), most meg szinte mindentől :)
Minden korszaknak megvan a maga "mumusa", néha több is. Mindenesetre: az emberiség már nagyon régóta nem él harmóniában a természettel, épp csak eddig nem nagyon tűnt fel sokaknak, mert jóval kevesebb ember élt jóval szerényebb körülmények között, mint a mai emberek. Viszont a "nagy megmondók" sem szívesen adnának alább abból a kényelemből, amibe kvázi beleszülettek mint a társadalom "gyermeke". Tehát függetlenül attól, hogy ki milyen körülmények közé született ténylegesen (gy.k.: milyen szülők közé), az emberiség "érdeme" az, hogy a mai embernek jut tiszta csapvíz, sőt palackozott víz is, nem is beszélve a többi kényelmi szolgáltatásról. Tudom, hogy sok országban nem jut "alapból", de sztem kivehető, hogy mit akartam mondani: az egyén teljesítményétől szinte teljesen függetlenül képes ma egy 19xx-ben született magyar állampolgár egy nagyon egyszerű szerkezet segítségével tiszta vízhez és egyéb szolgáltatásokhoz hozzájutni. Ha úgy tetszik, ennek a kényelemnek az az ára, hogy a saját fészkünkbe piszkítunk (mi, emberek), bár nem szükségszerű, hogy ezt az árat kelljen fizetni érte, mert lehetnénk okosabbak is, de az emberiség már csak ilyen: lassan alkalmazkodik az új körülményekhez. Ma már intelligens módon kellene gondolkodni, nem zombihad módjára viselkedni.
elemes
elemes 2014. 08. 05. 13:31
Előzmény: #28  Csakisazigazat
#29
Q.E.D.
Csakisazigazat
Csakisazigazat 2014. 08. 05. 12:55
Előzmény: #27  elemes
#28
Én tudom hogy nem a pénzért csin álják,hanem a sok papírért.Tutti ,hogy origami mániában szenvednek.Hagyjál már a hülyeségeiddel békén!
elemes
elemes 2014. 08. 04. 20:44
Előzmény: #25  Csakisazigazat
#27
tudod, gyerekkoromban imádtam legózni, és mindig arról álmodtam, hogy ha lesz saját fizetésem, veszek sok-sok legót és az lesz majd a boldogság. most van egy csomó legóm :-) és már tudom, hogy nem az a boldogság.

vagy nézd meg ezt a hajléktalant, aki nyert félmilliárdot:

link

szóval azt gondolom, hogy akinek nincs pénze, azt hiszi, hogy orbán vagy simicska vagy lázár a pénzért csinál mindent, és aztán a még több pénzért, utána pedig a még több pénzért... de akinek nincsen sok pénze, annak hiába mondom, hogy nem azért. mert nem érti. nem hiszi el.
Csakisazigazat
Csakisazigazat 2014. 08. 04. 20:31
Előzmény: #25  Csakisazigazat
#26
A példát csak arrafel hoztam,hogy amikor tőzsdéztem és a topikban többen is felhőköltek,hogy 8 millával toltam.Nekem az nem volt sok,ahhoz képest mint aki 200 millával.Annak meg az nem sok ,aki naponta keres mondjuk 50 millát.Nem is értem hogy jött ide az ,hogy nekem mennyim van.Nekem nem az a bajom ,hogy nekem mennyim van,hanem az,hogy akinek sok van ,annak a társadalom ellopott pénze gyarapítja a vagyonát.
Csakisazigazat
Csakisazigazat 2014. 08. 04. 20:24
Előzmény: #13  elemes
#25
Nekem ,neked és az itt fórumozóknak összesen nincs tizede mint Orbánnak,de még lázárt is ide merném írni Orbán helyett.A fórumozókon kb. 1000 embert értek.Meg sem közelítjük.Neked gondolom ba..ott sok lehet!
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 08. 04. 18:20
Előzmény: #18  upgrayeddAKS
#24
"amúgy is inkább az embereken múlik, hogy odabagóznak-e a fenntartható fejlődésre vagy sem..."

amúgy itt ez volt a kulcsmondat... :)

sztem hülyeség az "izmusokat" okolni az emberi gyarlóságokért
az emberek úgy általában sajnos eléggé hülyék nagy tömegben, talán egyénként képesek okosabb döntéseket hozni (kétlem, hogy ebben lényegesen jobb arányok "jönnének ki"), de a peer pressure jobbára megteszi a magáét a hülye döntések meghozatalában...
sztem nagyobb szükség van arra, hogy az emberek racionálisabban, a lehető legtöbb érzelem kizárásával döntsenek fogyasztóként és szavazóként is, miközben a magánéletben nyugodtan lehetnek érzelmeik (ott meg mintha túl racionálisak lennének...)

sztem a legtöbb ember, saját becslésem szerint 60%-tól több (nem zárok ki ennél jóval magasabb értéket sem, de most óvatos becslést adtam) vagy amúgy is totál hülye, vagy csak "szereti", ha manipulálják, és érzelmi alapon hoz meg szinte minden döntést (arra nem mernék vállalkozni, hogy megbecsüljem, mekkora % hoz magánéleti kérdésben racionális döntést)

ott van példának okáért a vallások kérdése: az emberek döntő többsége ebből érzelmi kérdést kreál, és gyakran észre sem veszi ezt. de ennél is néha "pusztítóbb erejű" a döntések következménye, ha fogyasztói döntésekről van szó... rengeteg ember pl. rá van kattanva a faszbúkra vagy ahhoz hasonló dolgokra, és persze csodálkozik, amikor átverik... naná, hogy átverik, amikor tudatlan, és semmit nem tesz meg azért, hogy ez változzon...

a másik ilyen dolog, amikor fröcsögünk valakire a véleménye miatt, holott Napnál világosabb, hogy tanulni tudna tőle a fröcsögő...

amúgy mindenkinek sok defektusa van, így nekem is, csak vannak olyanok, mint pl. én, akik igyekszünk tanulni ahhoz, hogy minél inkább csökkentsük ezeket ill. minél jobban felismerjük, miközben igen sokan hihetetlenül biztosak abban, hogy a prekoncepcióik egyenlőek a tényekkel... sztem meg nagyon nehéz eldönteni, hogy melyik forgatókönyv fog megvalósulni, viszont jópárat ki lehet zárni mint roppant valószínűtlent :)

pl. nagyon valószínűtlen, hogy az erőforrások kiaknázására építő Oroszo. megállná a helyét, ha nem lennének ilyen bőséggel ellátva nyersanyagokkal :)
sőt sztem előbb vagy utóbb teljesen más berendezkedésre állnának át, akár a kreatív irányba is elmozdulhatnának, bár sztem sokáig nem fognak még, mert nincs meg a kényszer... legalábbis egyelőre nincs

sztem viszont az olajipar "hamarosan" (max. 20 év) össze fog zsugorodni, marad a kőolaj kémiai felhasználása a gyógyszerek, műtrágya, műanyagok, stb. alapanyagaként, de mint energiahordozó, remélhetőleg 20 éven belül "le lesz írva"...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 08. 04. 18:01
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#23
a hazai szereplők nominálisan értelemszerűen jóval kevesebb kamatot kaptak, hisz a részarányuk is bőven 10% alatti
relatíve pedig azt lehet elmondani, hogy a külföldiek több hozamot realizálhattak (eleve az elsődleges piacon vették, mi meg jellemzően a másodlagos piacon, ahol van plusz tranzakciós ktg.)

olyan kicsit ez is, mint a tranzakciós illeték: a külföldi meg tudja úszni akár egy jelentősebb részét is, de a hazai rezidensek kevésbé

a magasabb költségek inkább a hazai rezidenseket terhelték az állampapír-piacon, példa erre az MNYP-tagok hozamai

bár végül nem alakultak rosszul, 2003 körül voltak elég nagy problémák a hozamokkal - olvass utána, ha érdekel

akkortájt egyébként állampapír-hozamok alatt teljesítettek a MNYP-ak annak ellenére is, hogy a vagyon nagy részét pont állampapírban voltak kötelesek tartani... a megoldás kulcsa a hosszú hozamokban keresendő, ti. a MNYP-ak túl sokat buktak a hosszú hozamok drasztikusnak is nevezhető emelkedésén, hiszen az árfolyam azzal ellentétesen alakul
így volt egy komolyabb visszaesés az értékelésben a könyvekben

akkortájt a külföldiek inkább rövid távra "köteleződtek el", bár ma sincs ez nagyon másképp: az ő duration-ük 2 és 3 év közötti, közelebb a 2-höz

egy 5 vagy 10 éves állampapírba befektető hazai (intézményi) szereplő, mint amilyen a MNYP, eleve rosszabb esélyekkel indul, mivel neki muszáj ilyen instrumentumokat is vennie a tv.-ek miatt

szóval a szabályozás sem kedvez a hazai környezetnek... (ezt persze a konteósok biztos annak bizonyítékaként látják, hogy a mi kis korrupt macskajancsijaink kijátszották a nemzeti vagyont külföldi kezekbe, pedig nagyon sok kéz nagyon is hazai volt eleinte, stb...)
na ebbe most nem megyek bele jobban :)
nem akarom, hogy drábukjani átemeljen ezt-azt :) némi módosítással :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 08. 04. 17:46
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#22
elég rossz lehet az absztrakciós készséged...
a világkereskedelem és a világgazdaságba való betagozódás fő szabály szerint a kölcsönös előnyökön alapul, no persze vannak ritka kivételek

régebben a "mai kivétel" volt a fő szabály (lásd még: rabszolgakereskedelem, stb.), ma azonban volumenében a legnagyobb részt a fair trade valamilyen formája képviseli

vannak még mindig kirívó esetek, mint mondjuk a Bo Pal esete Indiában (és még lehetne napestig sorolgatni, hiszen kismillió "tranzakcióból" nyilván akad rengeteg fals eset), de a trend inkább javuló, mint romló

azt sem írtam, hogy gecinak kell lenni, ki kell zsákmányolni szó szerint, stb.
BÁRMELYIK vállalat a világon lehet etikus, a társadalmi felelősségvállalást szem előtt tartó, stb. vállalat, bár tény, hogy a profitkényszer erős, és leginkább ellene hat a fentieknek - de van kiút, sok olyan cég létezik, ami túlnyomó részt pozitív össz-társadalmi hatással jár...

szóval ez az egész bűnözősés meg miegymás elég hülye sarkítás...

amúgy az USA az egyik legkevésbé élhető társadalom szerintem a fejlett világon belül... sztem a skandinávok, németek, svájciak, stb. de még az ázsiaiak is bizonyos szempontból élhetőbbek

viszont tudomásul kell venni, hogy van, és azt is, hogy jobb és megbízhatóbb szövetséges mindent egybevetve, mint mondjuk Oroszo. ("belediszkontálva" az NSA-féle megfigyelési botrányt is...)
Törölt felhasználó 2014. 08. 04. 17:30
Előzmény: #15  upgrayeddAKS
#21
ezt a belföldinek fizetett kevesebbet nem értem...a nyugati biztos pult alól kapta
Törölt felhasználó 2014. 08. 04. 17:29
#20
csak ámulok és bámulok az utolsó pár hozzászóláson..ez igen...tulajdonképpen a megoldás az, hogy gecinek kell lenni, de szedjük össze magunkat és legyünk sokkal gecibbek mindenkivel...nekem az tetszik az ilyenben, ahogy a rosszat addig csavarja valaki, hogy már az a legjobb világon, sőt aki a legrosszabb az a legjobb és csak az működik jól..na ez ám a fasza világ...akkor miért nem bűnöző képzők vannak a tanárképzők helyett??
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 08. 04. 17:17
Előzmény: #5  elemes
#19
hát igen... a norvég paraziták meg a dánok nagyon belelendültek a vikinges dolgaikba, és lerabolják a fél világot :)

na jó, a norvégoknak tényleg ott a sok szénhidrogén, de ha kicsit keletebbre megyünk mondjuk a finnekhez, akkor ők mivel érdemlik ki a parazita jelzőt? (a dánokra is vonatkozik a kérdésem... talán a 2 leginkább "környezetvédő" országról beszélünk a térségben)

nyilván egyik társadalom sem tökéletes, a skandinávok pl. borzasztón rossz filmeket készítenek :) és van képük művészfilmnek nevezni... na mind1... :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 08. 04. 17:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#18
sztem ez inkább Nyugat-ellenesség, és nem a fideszes majmok melletti "hittétel"

nyilván a Nyugatnak elég sok hibája van, de azért a többi sem kutya, szóval nem lepődnék meg, hogy (ha ezt tudományosan mérni lehetne, akkor) a Nyugat vinné a pálmát a "legélhetőbb társadalmi berendezkedés" kategóriában

amúgy is inkább az embereken múlik, hogy odabagóznak-e a fenntartható fejlődésre vagy sem... talán ha belátják, hogy nem a Föld ökoszisztémája a törékeny és sebezhető, hanem pont az ember az, akkor rájönnek, hogy nem jó ötlet a saját fészekbe piszkítani...

amúgy a "Nyugat" is egy nagyon heterogén fogalom, mert pl. Japán és Dél-Korea is "nyugatos" igen sok téren, miközben pont a "Keleti gondolkodásmód" nagyon markáns bennük, és nagyon is markánsan különböznek pl. az USÁ-tól, vagy akár Ny-Európától...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 08. 04. 17:05
Előzmény: #16  upgrayeddAKS
#17
"hogy ezek a civilizációk időutazók lehettek, és úgy fertőződtek meg a nyugati civilizációk által :)"

még jobbat tudok: a jenkik küldték vissza a CSK-1 csapatot az időben, hogy megfertőzzék ezeket a civilizációkat, és így az USA lehessen az egyetlen szuperhatalom (egy történelmi távlatban mérve rövid időre) :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 08. 04. 17:03
Előzmény: #10  elemes
#16
igen, a fejlett nyugat nagyon parazita, ezt példázza a Khmer Birodalom, a mayák, a Clovis-kultúra, a maorik és még ki tudja, hány civilizáció romba dőlése is azon katasztrófák következményeként, amiket ők maguk okoztak egy-egy fontosabb erőforrás kimerítésével, pl. túlvadászattal, túlzott fakitermeléssel... :)

ja, várj, majdnem kifelejtettem, hogy ezek a civilizációk időutazók lehettek, és úgy fertőződtek meg a nyugati civilizációk által :)
szóval egyáltalán nem emberi gyarlóság az ilyesmi, csakis a hedonista nyugatra jellemző :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 08. 04. 17:01
Előzmény: #14  Törölt felhasználó
#15
természetesen azt teszi a GPSZ-rendszer, hogy kiviszik az országból a kizsákmányoló nyugatiak profit és kamatok formájában :)
az már persze senkit nem zavar a nagy nemzeti nyamlongás közepette, hogy akiknek a magyar állam kamatot fizet, azok között növekvő mértékben vannak "kizsákmányoló" hazai háztartások, eközben persze a kamatlábak drasztikusan csökkennek, vagyis a külföldnek jóval magasabb kamatokat fizetett az állam, mint a belföldi rezidenseknek (mind nominálisan, mind relatíve)

persze az is érdekes dolog a "képletben", hogy ha nekünk lenne sok olyan cégünk, mint a MOL, akkor mi is lehetnénk "paraziták" meg "kizsákmányolók"
hát c'est la vie, kemény az élet :)

mikor fogja már a hazai jobbikos mélymagyar réteg a kizsákmányoló, DKJ-tulajdonos kisnyugdíjast KZ-be zárni? (bocs a morbid kérdésért)...
Törölt felhasználó 2014. 08. 04. 15:04
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#14
ha a magyar állam a parazita ,akkor javaslom gondold végig, hogy kinek és miért veszi el azt a lóvét....
elemes
elemes 2014. 08. 04. 14:25
Előzmény: #12  Csakisazigazat
#13
én nem beszéltem putyinról, csak te.

***

neked nincsen sok pénzed, ugye?
Csakisazigazat
Csakisazigazat 2014. 08. 04. 14:22
Előzmény: #11  Csakisazigazat
#12
Orbánt és bandáját semmi egyéb nem hajtja a kelethez való húzásukon kívül,csak a saját zsebükbe ömlő hatalmas pénzáradat.A Putyinos Oroszország a jó példa arra ,ami itt is folyik.Persze ez hatalmas jólétet okoz az ország 5-10 %-ának ,atöbbi meg kapja be a nagy sisakost.Hát ennyire egyszerű a dolog.Nem szabad egy zsiványokból álló csoportnál nem abból kiinduni,hogy nem zsiványkodni akarnak.Ennnnnyi.
Csakisazigazat
Csakisazigazat 2014. 08. 04. 14:18
Előzmény: #5  elemes
#11
Putyin meg a többi azok meg hasznosságukról híresek nem?
elemes
elemes 2014. 08. 04. 14:01
Előzmény: törölt hozzászólás
#10
viktor összes műveiben nem mozgom otthonosan, és nem is szeretném ahhoz igazítani a saját véleményemet, hogy mit mond vagy mit nem mond az aktuális főmufti.

az ökológiai lábnyom fogalmát talán ismered.

link
elemes
elemes 2014. 08. 04. 13:56
Előzmény: törölt hozzászólás
#9
nem tudom, mire gondolsz.
valoigaz 2014. 08. 04. 13:47
Törölt hozzászólás
#8
elemes
elemes 2014. 08. 04. 13:45
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#7
mi történt, elfelejtettél nyugtát adni?
Törölt felhasználó 2014. 08. 04. 13:31
Előzmény: #5  elemes
#6
A magyar állam a parazita!
Elvonja a jövedelmek 50-60 százalékát plusz bírságol,büntet zaklat,mert még az is kevés!
A jövő elkezdődött!
elemes
elemes 2014. 08. 04. 13:23
Előzmény: #3  Csakisazigazat
#5
mielőtt a nyugati jóléti társadalmakat istenítjük, azért vegyük észre, hogy ezek alapvetően paraziták. sajnos.
Törölt felhasználó 2014. 08. 04. 13:16
Előzmény: #3  Csakisazigazat
#4
A lényeg az hogy a magyar állampolgárok mit akarnak!
Pont az ellenkezőjét mint ami most van kialakulóban.Igen, ha itt nem találják meg
akkor költöznek!
Gyógyegér talán majd észreveszi magát ha
már csak ő lesz meg a rejtett tartaléka!
Csakisazigazat
Csakisazigazat 2014. 08. 04. 12:06
Előzmény: #1  Portfolio
#3
Aki úgy érzi ,hogy ezek az országok a siker mintaországai,azok menjenek oda dolgozni és rögtön megtudják,hogy milyen jó napi 3 dollárért robotolni,miközben dollármilliárdosok építik a felhőkarcolókat tucatjával abból,amit emberek százmilliói megélhetési szint alatti fizetésükkel összerabszolgáskodnak.
Én nem szeretném azt ,hogy olyanná váljunk,mert ezen már egyszer túllépett az európai társadalmak zöme ,főleg Nyugaton.Én inkább megyek oda,mert nem akarok a Putyin -féléknek és hasonlóknak a kutyája lenni és éhen lógni a pórázon örülve annak,hogy kapta egy szelet szárazkenyeret!Merthogy ugye a diktatúrák lényege,hogy nem a tehetség és a munka eredménye dominál a gazdaságban ,hanem egész más dolgok.
elemes
elemes 2014. 08. 04. 11:57
Előzmény: #1  portfolio
#2
\"Gazdasági szempontok alapján ugyanis nem tűnik bizonyítottnak, hogy a sikeresség érdekében ezeknek a keleti országoknak a receptjét kellene követnünk.\"

- meg aztán nem is nagyon lehet, mert bárkinek a példáját is akarjuk követni, a népet is le kellene cserélni :-)

nem is kell nagyon komolyan venni ezt a beszédet, csak hát nyár van, ilyenkor már az is hír, hogy az újpestet megzavarta a kettős emberelőny, mint a Bëlga paródiájában (\"Ezután az ellenféltől kiállítottak két játékost, ettől megzavarodtak a fiúk.\")

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek