Topiknyitó: Portfolio 2014. 05. 06. 09:00

Egyre többet vásárolunk  

Ugrás a cikkhez
Márciusban a kiskereskedelmi forgalom volumene 5,9%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Ilyen magas növekedési ütemet utoljára 8 éve láthattunk. A reálkeresetek és reálnyugdíjak emelkedésére, illetve az elmúlt évek elhalasztott...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=198573
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
szivacs
szivacs 2014. 05. 08. 12:02
#29
"Történelmi csúcsra szökött az import link
..Új elem viszont, hogy márciusban meglehetősen rákapcsolt az import. A 8,8%-os éves bővülés azt eredményezi, hogy a szezonálisan igazított adataink alapján az import történelmi csúcsra hágott.
A behozatal élénkülésének több oka is lehet. Elképzelhető, hogy egyszerűen az export termeléséhez szükséges készletek feltöltése történik (reexport célú import). Ugyanakkor a kiskereskedelem élénkülését figyelve valószínű, hogy a lakossági fogyasztás is pótlólagos importkeresletet támaszt."
Törölt felhasználó 2014. 05. 07. 19:45
Előzmény: #27  Bekre_Pal
#28
akkor tisztáztuk, hogy a szlovákok is sajnos azért járnak külföldre élelmiszert venni,mert rosszul élnek...ennyi az egész...annak idején is a csóró osztrák járt ide kajáért...itt lakom Szombathelyen és az jól látszott...nem azért jöttek,mert olcsóbbak voltunk, hanem ők voltak csórók és nem jöttek ki az osztrák bérből....teljesen logikus, tehát nem az olcsóság, hanem a csóróság vezérli az ilyen élelmiszerturizmust
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 05. 07. 17:54
Előzmény: #24  Törölt felhasználó
#27
mondjuk igaz, ott is van sokféle hozzáállás
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 05. 07. 17:51
Előzmény: #25  Törölt felhasználó
#26
na igen, nyugatról nézve egykutya
Törölt felhasználó 2014. 05. 07. 17:39
Előzmény: #23  Bekre_Pal
#25
én csak azt mondom, hogy a szlovák előny hozzánk képest életszinvonalban az max. egy paraszthajszál és nyugati léptékkel nézve az ugyanolyan színvonal
Törölt felhasználó 2014. 05. 07. 17:38
Előzmény: #22  Bekre_Pal
#24
nem spájzol be??
hát ott annyi kaja van a háztartásban ,mint nálunk egy kisboltban...4 hűtő van egy háztartásban...egyébként minden akciót figyelnek és csak féláron vagy ingyen hajlandóak megvenni mindent
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 05. 07. 17:16
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#23
amúgy jártál mostanában a tótoknál, meg magyar falun?

érdemes volna update-elni a régi benyomásokat
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 05. 07. 17:15
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#22
egy amerikai nem spájzol be spórolásból, másképp működik az agya

sőt: ha drágábban vesz helyben, azt legalább 2 dologgal meg szokta ideologizálni:

1. convenience surcharge
2. ha többet költ, jobban pörög a gazdaság
Törölt felhasználó 2014. 05. 07. 17:10
Előzmény: #20  Bekre_Pal
#21
konkrét kajákra gondoltam, és nem általában
a szlovák sem akármit vesz itt, hanem azt,ami olcsóbb,mint náluk
mindegy összefoglalva,akik külföldre járnak élelmiszerért azok nem jól élnek otthon és a szlovákok ilyenek
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 05. 07. 17:04
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#20
megnéztem 2 mexikói online szupermarket oldalt (nem volt őket könnyű kiguglizni): megkockáztatom, drágább ott a kaja, mint Magyarországon, ami azért nem semmi

úgyhogy usákoknak nincs miért menni
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 05. 07. 16:34
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#19
ja 300, az más :)

én jártam mindkét helyen, igaz, usákoknál többet, mint mehihóban, de utóbbiban nem láttam azt a mocskos nagy olcsóbbságot, igaz, ott nem is boltoztam annyit, úgyhogy nem biztos, hogy jól tudom
Törölt felhasználó 2014. 05. 07. 16:24
Előzmény: #16  Bekre_Pal
#18
nem 3K, hanem 300 az 5K-ból...és egy családról van szó....20 perc autóval megfordulni, de ők nem mennek ki, hogy a 300 dollár helyett 120-at fizessenek...egyébként az USA élelmiszer olcsó, de mexicói annál is olcsóbb
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 05. 07. 14:51
Előzmény: #15  szivacs
#17
csak nyugodtan, örülök, ha tetszik. remélem, hasznosítani is tudod a gondolatokat.

ha eltűnik a multi, azért pont olyan hülyeség kiakadni rá, mintha berágnánk a konyhakertre, ha kiszárad
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 05. 07. 14:49
Előzmény: #14  Törölt felhasználó
#16
kövérek az amerikaiak, de 3k-t nem tudnának az életben kajára elkölteni, az ott olcsóbb, mint itt, nem kicsit

meg mexikó mondjuk a lakosság 98%-ának csak repülővel elérhető, és az amerikai fogyasztási cikk árszínvonallal nem is versenyképes, minek mennének bárhová
szivacs
szivacs 2014. 05. 07. 14:46
Előzmény: #13  Bekre_Pal
#15
Igazán nagyszerű hozzászólás! Jól leírja a multik természetrajzát. Utólagos engedelmeddel el is helyezem a Bízniamultikbannemkellfélnetekjólesz! topikba, mert kiválóan leírja a helyzetet.
Törölt felhasználó 2014. 05. 07. 14:37
Előzmény: #12  Bekre_Pal
#14
én egy szóval sem mondtam, hogy jó nekünk, de a szlovákoknak sem jó....persze, hogy vannak amerikaiak mexicóban, de az csak olyan túrista forgalom...akik kinn élnek azok mondták, hogy nem járnak át oda, hogy jobban járjanak, pedig nagyon közel van San Diegohoz Tijuana......akik jól élnek,azok ilyen kicsinyes dolgokkal nem foglalkoznak.....őket nem érdekli, hogy a havi 5000 dolláros jövedelmen belül a 300 dollár elköltve élelmiszerre 120 dolárból kihozható mexicói bevásárlással...így értem, hogy a jólét jele az nem éppen a külföldön vásárlás,mert az olcsóbb, mert az inkább kényszer
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 05. 07. 14:35
Előzmény: #11  szivacs
#13
szivacs, valamit nem értesz

a multik nem történelem szakosak, nem az érdekli őket, hogy hajdanában-danában kaptak kedvezményt vagy sem, hanem hogy most hol érdemes működniük, mit hogyan tudnak költséghatékonyabban végrehajtani. többek között ennek az az eredménye, hogy nem félmillió egy mainstream lapostévé, hanem 150e, meg hogy nem ezerért kapod a boltban a rizs kilóját.

elég szuverén gazdasági lények, nem lehet őket korbáccsal terelgetni. olyanok, mint az elterjesztendő védett állatok: kedvező körülményeket kell nekik teremteni, és akkor remélhetőleg elszaporodnak

kibaszott ostobának kell lenni ahhoz, hogy valaki haragudjon a multikra, ha azok az érdekeiket követve mozognak a világ piacain
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 05. 07. 14:27
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#12
nem tudom, mexikó melyik részein jártál, de tapasztalataim szerint minden szeglete tele van amerikaiakkal meg a nekik szánt tommy hilfiger jellegű stb. gagyi szuvenírrel

a szlovákoknak nem is jó, nekünk jó. láttam kiírva plakáton.

mondjuk pont tegnap voltam utoljára pozsonyban, első pillantásra jobb karban vannak már, mint mi, az ember azt hinné, hogy le vagyunk gyorsulva. ha nem mondaná viktor az ellenkezőjét, már aggódnék.
szivacs
szivacs 2014. 05. 07. 14:24
Előzmény: #8  Bekre_Pal
#11
"minél inkább szétadóztatják őket, annál inkább így lesz"

Fordítva ülsz a lovon!
Amikor idetelepültek számos adókedvezményt kaptak sok évre. Amióta itt vannak arányában sokkal kevesebb adót fizettek, mint a hazai vállalkozások. Szétadóztatva azok lettek, nem a multik. A multik effektív adókulcsa még az ilyenolyan különadókkal együtt is alacsonyabb, mint a nem multiké, időnként csak ezrelékben mérhető.

Egyébként ezzel (minél inkább szétadóztatják őket, annál inkább így lesz) meg is indokoltad a másik topikbeli kérdést, hogy miért is keletkeznek a "multinacionális vállalatokkal szembeni ellenérzések". Például azért, mert ezt teszik: itt ilyen jogcímen nem adóznak úgy, mint a helyi nem multik, ott meg amolyan jogcímen kerülik el az adózást.
"kinn is vagyok, benn is vagyok, jajj de nagyon ügyes vagyok! A piacokat adó országok meg bekaphatják!"
Törölt felhasználó 2014. 05. 07. 14:20
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#10
az üzemanyag növekedése azért hülység,mert 1 éve az autók a hóból ki sem látszottak...hát így könnyű több benzint eladni....
Törölt felhasználó 2014. 05. 07. 14:19
Előzmény: #4  Commodore64
#9
hát,akkor mégsem jó a szlovákoknak...a faszo járkálna külföldre vásárolni, ha jól élek valahol...tehát kamu a szlovák jólét...tudtam, de az itteni vásárlásuk is erre utal....egy amerikai nem jár mexicóba, pedig ott az árak nem alacsonyabbak, hanem a töredéke az amerikainak
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 05. 07. 14:04
Előzmény: #7  szivacs
#8
minél inkább szétadóztatják őket, annál inkább így lesz

amúgy a miniszterelnök kézi-házi újságírója járt elöl sok éven át jó példával (meg szlovák rendszámmal), amit manapság már sok "nemzeti" vállalkozás is követ

az irdatlan áfa miatt megjátszható cukorlátszatutaztatásról és egyéb óriási adótrükkökről meg nem is szólva
szivacs
szivacs 2014. 05. 07. 13:50
Előzmény: törölt hozzászólás
#7
A nagyobb kisker forgalom -a vásárló állampolgárságától függetlenül- nagyobb ÁFA bevétel a költségvetésünknek és nagyobb árbevétel, haszon a kereskedőknek, termelőknek.
Ez pozitív.
Az már nem annyira, ha a multik nem nálunk adózzák le a megnövekedett hasznukat, hanem kiadóoptimalizálják Svájcba vagy offshoriába.
Sumerolog 2014. 05. 07. 09:02
Előzmény: törölt hozzászólás
#6
Még néhány kozmetikai adalék:

"Egyre kevesebb cigarettát szívunk...egyre kevesebb cigarettát vásárolunk...egyre egészségesebbek a zemberek..."

A fentiekből egy dolog igaz kis kiegészítéssel: egyre kevesebb cigarettát vásárolunk... a nemzetikben:)

De egyre több cigarettát vásárolunk egyes környező országokban és az itthoni csempészektől.

Egyre több a zugszeszfőzde, egyre többet iszunk a zugkimérésekben. A törvényesen főzhető pálinka mennyiséget szinte senki nem tartja be.

70-es évek vége, 80-as évek eleje feeling...

Ui.: Egyre több a fekete vágás hús kiméréssel egybekötve...:)
Törölt felhasználó 2014. 05. 07. 08:41
Törölt hozzászólás
#5
Commodore64
Commodore64 2014. 05. 07. 07:09
Előzmény: #3  Bekre_Pal
#4
El kellene menned egy határhoz közeli városba. Mondjuk Győr, Komárom, Miskolc....a hipermarketek és plázák parkolóiban szinte csak szlovák rendszámú autó áll. A győri árkádban többen beszélnek szlovákul, mint a magyarul. Nekem is vannak kint rokonaim, még 45km-ről is megéri nekik itt bevásárolni. Itt veszik a ruhát, az élelmiszert, szinte mindent. Kint csak a gázolaj olcsóbb, az sem minden esetben. Hétvégén 1,355-ért tankoltam.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 05. 06. 23:57
Előzmény: #2  Diana9024
#3
szerintem egy osztráknak vagy szlováknak még így is drágák vagyunk, a keleti szomszédoknak meg pláne

itt valami más lehet a megoldás, lehet, pl., hogy a jónép stadionfogyasztását is beszámították, vagy ilyesmi
Diana9024 2014. 05. 06. 22:24
Előzmény: #1  portfolio
#2
Vigyázni kell a statisztikai adatokkal.

A Magyarországon történő vásárlásokban szerepel a külföldi állampolgárok által lebonyolított magánimport is, ami időnként jelentősen torzíthatja a belföldi vásárlások és a belföldi fogyasztás közötti arányokat.

Mivel a forint lényegesen gyengült, így az eurozóna állampolgárai (osztrákok, szlovákok és mások) lényegesen jobban járnak, ha eurojukat Magyarországon váltják át és használják bevásárlásra.

Még az is meglehet, hogy a magyarországi értékesítés, kiskereskedelmi forgalom bővülés mögött kizárólag a külföldiek vásárlásai húzódnak meg, a magyarok fogyasztása pedig stagnált, vagy csökkent.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek