Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mr_bob
mr_bob 2023. 02. 14. 10:53
Előzmény: #191858  berlini
#191860
egyrészt kérdeztem, mert magam sem vagyok benne biztos. másrészt ez tényleg hosszú, 10-20 éves távon valósulhat meg (ha megvalósul). nem tudom figyeled-e az eseményeket, de biztosan emlékszel az mnb zöld hitelre, meg a többi állami kamattámogatott vacakra, amiket évet óta öntenek a piacra. felmerülhet a kérdés, hogy mi szükség egy kereskedelmi bankra (közvetítőként), hogy mondjuk a babavárót rajtuk keresztül intézze a polgár? nem-e lehetne-e neki is egy számlája az mnb-nél idővel? látható, hogy már most is túllépi sokszor a hatáskörét az állam és a jegybank (nem piaci hitelek). annyira eretnek gondolat lenne azon morfondírozni, hogy idővel még nagyobb hatalmas/befolyást akarnak majd? értsd nagyobb kiszolgálatottság, több szavazat.
Evehid
Evehid 2023. 02. 14. 10:47
#191859
A kék-sárga skandináv szemléletű dömpingbútora szerintem  - a német Blum vasalatokkal mondjuk :D - verhetetlen funkcionalitásban (főleg konyhai, kamra és gardrób feladatok esetén). A skandi viszont, mint lakber stílus igen jól keverhető a következőkkel: industrial, urban jungle, botanical, komoly arányérzék kell viszont a countryval vagy a vintage-dzsel való keveréséhez, meg építészeti közeg is ,ahol működik. A provanszál és a mediterrán nem való mellé (szerintem ezeket Mo-on eleve is csak néhány tájegység bírja el, és többnyire rossz megvalósult példák vannak, narancs, meg citromszínű vakolattal... ) Panyelkában szvsz pl. az első 3 szuper, az utóbbi 2 nem. És van még a skandi+távol keleti, ami már japandi néven önálló irányzatként fut. Ha a szemnek pihentetőbb, kevésbé inspiráló, inkább nyugtató hatást kerestek, akkor ez egy nagyon szép stílus, és itt is lehet bázis az ikeás alap berendezés. Viszont gyűjtőknek nem való.
Még vmi: általában biztatom a többségben lévő urakat a lakás-önkifejezésre :). A növényes, az ipari, az angol klubszobák kis elemeit használó stílusok, a fekete és szép(!) barna, a csíkos,a kockás minták, a sprődebb, vagy durván faragott textúrák, plédek, szobrok, bőr kiegészítők arányos terítése, steampunk, műszaki régiség tárgyak mind tök jó, füstős, maszkulin ízt adnak egy térnek. A gamer-szék soha nem lesz stílusos... (de tudom, hogy kényelmes, erre nincs mind2 szempontból jó megoldásom sajnos).
berlini
berlini 2023. 02. 14. 10:33
Előzmény: #191849  mr_bob
#191858
Kettős bankrendszer eltörlése?
Ezt vajon miből vezeted le?
Igy már elhiszem.
Komoly recesszió lesz, aminek az egyik kiváltó oka a bankok bezárása lesz.
berlini
berlini 2023. 02. 14. 10:29
Előzmény: #191841  ehe
#191857
Érdekes megfigyelni, hogy Magyarorsszágon külön trenirozzák azokat az ujságirókat, akik a köpcöst kérdezik.
Gondolom:
- nincs előre meg nem beszélt kérdés
- a köpcös minden számát élénk bólogatással kell megerősiteni, közbekérdezés tilos
- utólag sincs megengedve olyan szerkesztőségi kommentár, ami kétségbevonja, hogy a köpcös esetleg tévedett, vagy akár szándékosan ferdit. Vagy olyat állit aminek az ellenkezőjét szavazta meg (lásd minimumadó)
Hánynom kell ezektől.
(No nem a köpcöstől, az egy utolsó senkiházi bűnöző. Egy bankrablótól sem várom el, hogy elitélje magát.)
Evehid
Evehid 2023. 02. 14. 10:23
Előzmény: #191790  wantuu
#191856
Van egy tippem. Ez nem csak másik bolt,  inkább más szemlélet, módszer, és nagyon személyiségfüggő. Ha nem irtózol/tok mindentől, ami nem vadonatúj, akkor az egyediség útja az is lehet, ha a nagyon semleges,tömeg-alapokat keveritek mozdítható, stílus- vagy hangulatváltáskor cserélhető, áthelyezhető valódi régiségekkel. Szolidabb esetben, ha olyan a lakókörnyezet, pl. tégla társasház random szoci évtizedből, akkor retro eredeti moziplakát (A hét mesterlövész?,  A tizedes meg a többiek? -mondjuk ezek nagyon ritkán bukkannak fel, és kommersz festmény árban  vannak, nem véletlenül :),de én pl. kedvenc gyerekkori filmet keresnék :)), rézkarcok, linómetszetek. Egyedi galériafal ezekből , akár családi fotókkal, és tárgyakkal, kisebb tükrökkel keverve. Hogy ezt hogy kell felhányni mesterien a falra, arra oktatóvideók vannak, + jó példák pinteresten, hazai bloggereknél. Én őket ajánlom: Napiszemtorna (Wein Kriszta), Térkultúra (Nikoletti Petra), ÁAT (Kópis Benedek), Otthonkommandó (Krivarics Ditta). Utóbbi online tanfolyamokat is tart, ez már fizetős, de megéri, ha nem is minden témában. 
Ha belefér, akkor egy kicsi Kassák Lajos nagyon széles paszpartuval, oversized kerettel, vagy Vasarely-irányból Gyarmathy Tihamér, más pl. Borsos Miklós, vagy Kádár György, vagy... ... Néhány hónap Galeria Savaria, meg sok Kieselbach és Virág Judit olvasgatás, nézegetés is rengeteget fejleszt a látásmódon, megismersz egy sor művészt, nem kell feltétlen aukciókra kijárni. Vicces, meghökkentő, egyedi holmikat, kerámiát, kisplasztikát, gyerekeknek alkalmas dekort bolhákon is lehet találni (Fonyód, Eger közismert), de ehhez habitus kell, sok türelem és mázli. A boho-flea market style még cuki giccset is elbír, a polgári és a vegytiszta skandi irány nem. Skandi és néhány régi stílus (Retro=angolszász oldalakon MCM; art deco, historizmus)  keverésének viszont jó alap az IKEA-bútor, főleg ha fehér. Lehet szép formájú, tömör, és a fehérrel kontrasztosan sötét fa, mondjuk neoreneszánsz, vagy art deco éjjeliszekrény, pl. oldalsó lerakóasztal helyett is akár! Lehet valódi régi, adott esetben ténylegesen kopott kézműves szőnyeg (itt ez érték, nem hiba). Ha csak a puhát szeretitek, akkor perzsa, amúgy kilim is, ha nincs 4lábú, akkor világos berber stb. Ezek komolyabb méretben még sérülten sem olcsók azért, de carpetvistáról pl. nyugodtan rendelhetsz.  Ikea mellett/helyett néhány termékcsoportban a jyskös is megfelelő. Időnként van sikerült, szépen formatervezett és olcsó lakástextiljük/kisbútoruk - ezt  ki kell fogni! Az üvegárujuk közt van sokszor szép, lakástextilből is van egyszerű, de tisztességes konfekció-minőség, ami mellé 2 luxusmárka 1-2 párnahuzata is elég, hogy felhúzza az egész enteriőrt! Ezt úgy értsd, hogy a 12 ezres jysk bézs ágytakarón van 2 olcsó, egyszerű díszpárna, +2 20-30 ezres, mondjuk Designers Guild, Christian Lacroix. Pénzügyi szemmel nézve elmebaj, de működik. A végeredmény különlegesebb lesz, mintha 4 egyformán középáras kommersz díszpárnát használtál volna. Nagyon szép, értékes, és a szobához mérten túl kicsi szőnyeg lehet a falon is, itt a rögzítést kell igényesen megoldani.  Folyt. köv. 
ehe
ehe 2023. 02. 14. 10:23
Előzmény: #191852  Bolton01
#191855
Hazudnak ezek is reggel, éjjel meg este.
berlini
berlini 2023. 02. 14. 10:17
Előzmény: #191839  slash
#191854
Megértem, de az infláció szempontjából ez pozitiv (visszafogó)
berlini
berlini 2023. 02. 14. 10:17
Előzmény: #191838  slash
#191853
igy van
Bolton01 2023. 02. 14. 10:16
Előzmény: #191841  ehe
#191852
Ezt a havi 181.000 Ft-ot családonként nem hiszem el. Sok lakásnál 180-200e Ft az éves energiadíj, én elhiszem hogy drágult az energia, de időközben korrigált is vissza az árfolyam. A havi 180e emelés, de megkockáztatom hogy annak a fele is a fél országnak azonnali csődöt jelentene ...
mr_bob
mr_bob 2023. 02. 14. 09:30
Előzmény: #191841  ehe
#191851
ez nekem új, átsiklottam felette anno
Törölt felhasználó 2023. 02. 14. 09:24
Előzmény: #191848  somogyi
#191850
mr_bob
mr_bob 2023. 02. 14. 09:22
Előzmény: #191847  Bolton01
#191849
igen, az is egy nagyon érdekes téma. az elöregedő társadalmakban szerintem lesz feltétel nélküli alapjövedelem, ott lehet ennek majd szerepe. nagyobb kérdés, hogy a kétszintű bankrendszer meg tud-e maradni, vagy átveszik a jegybankok ezt a szerepet is.
somogyi 2023. 02. 14. 09:20
#191848
Anyósom 400-430 at kap kezhez nettoban itthon 20 eves palyafutassal. Dunántúl. Megyeszékhely kórház.
Érdekesség képpen ( és nem, nem elégedett vele😀)
Bolton01 2023. 02. 14. 09:15
Előzmény: #191840  mr_bob
#191847

A harmadik részben irottakkal egyetértek, én ennek tudom be a reáleszközök áremelkedését világszerte (nem csak az ingatlanokra gondolva és nem csak Magyarországon van ez így).
Mostanában a CBDC-k amiről igyekszem olvasni és tanulni, nem tartanám azt se kizártnak, hogy ha kezelhetetlen lesz a helyzet globálisan, az lesz a "megoldás" ...
Törölt felhasználó 2023. 02. 14. 09:15
Előzmény: #191845  Tapasz01
#191846
Az a teteje teteje, szakmailag többet tudhat, mint sok fiatal orvos.
Tapasz01 2023. 02. 14. 09:13
Előzmény: #191844  Törölt felhasználó
#191845
7100? Akkor egy orvos mennyit keres?
Törölt felhasználó 2023. 02. 14. 09:11
Előzmény: #191732  Bianco
#191844
Németországban egy ápoló teljes munkaidőben 2300-7100 EUR között keres bruttó, besorolástól függően.
Országrészenként is van eltérés, 15%-kal kevesebbet keresnek keleten, mint nyugaton.
Törölt felhasználó 2023. 02. 14. 09:10
Előzmény: #191840  mr_bob
#191843
Éves 0,9% GDP növekedés volt úgy, hogy 2022. év elején a király a karmelita erkélyéről két kézzel szórta az aranyat a nép közé. Mellette lakásfelújítási támogatás, zhp, és minden volt, amit egy ínyenc fogyasztó csak el tud képzelni.
Evehid
Evehid 2023. 02. 14. 09:07
Előzmény: #191732  Bianco
#191842
Elhiszem, hogy van, aki ennyit keres. Két aprócska megkötéssel: Bp-en, MAGÁNegészségügyben. 
ehe
ehe 2023. 02. 14. 09:07
Előzmény: #191840  mr_bob
#191841

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek