Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mr_bob
mr_bob 2023. 02. 14. 09:05
Előzmény: #191810  berlini
#191840
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20230214/itt-a-friss-gdp-adat-technikai-recesszioban-magyarorszag-596764
oké, hívjuk technikai recessziónak, ha attól több pénz marad az emberek zsebében a hónap végén. egyébként máp+-om soha nem volt, egy forint sem. viszont pmáp-om van, a te általad birtokolt összeg felében, de ez nem arra van, hogy meggazdagodjon belőle az ember. sőt, értéktartásra is alkalmatlan, ezzel szerintem mindenki tisztában van. az első mondatodra reagálva: lassú a ksh, de azért két év csúszásban nincsenek, inkább 6-9 hónap az.
---
be fogom neked vallani, ha tévedtem, komolyan mondom! egyelőre akárhogy nézem a makrogazdasági adatokat én még mindig azt látom, hogy sodródunk a recesszió felé. nézd meg a mai japán adatokat, vagy éppen a magyar gdp-t. ha valami csoda folytán megússzuk, és újra látni fogjuk a 2020-at megelőző növekedési trendet, akkor becsület szavamra be fogom írni, hogy tévedtem! azt már most is bevallom, hogy alapvetően negatívabban látom a dolgokat, mint te. ebben szerintem egyetértünk ,)
---
nincs időm kifejteni részletesen, de házi feladatnak, ha érdekel, akkor nézz utána mi történt 2019 szeptemberében a fed repo ügyletei környékén. már akkor látszott, hogy valami nem kerek, de aztán tavasszal jött a covid és lehetett stimulálni a gazdaságot. ez a mesterséges folyamat ki is tartott 2021 és 2022-ben, majd jött az infláció és most meg az ellen harcolunk. a probléma az, hogy a magas infláció miatt egy esetleges gazdasági lassulás során (most) meg van kötve a jegybankok és a kormányok keze, mert még egyszer nem lehet eljátszani az elmúlt 2 évet.
slash 2023. 02. 14. 08:33
Előzmény: #191833  berlini
#191839
"- a közalkalmazottak most nem kaptak béremelést. A munkaerőpiac harmadát ők adják."
én is közéjük tartozom. röviden? kibaszottul dühös mindenki. 
slash 2023. 02. 14. 08:32
Előzmény: #191835  kukor-ica
#191838
"egyrészt olcsó lett a gáz, másrészt kevés kellett belőle, tehát reletíve kevés kemény devizát vitt el."
az augusztusi magas áron lévő pánik gázvásárlás katasztrófa volt a költségvetésnek.   
slash 2023. 02. 14. 08:30
Előzmény: #191836  tihamer
#191837
Ezt nem értem, tényként tálalták hogy el van adva. Gondolom a foglalót lerakták, vagy nem? Az bukó a cégnek?  Gondolom most a vevő azt akarta hogy megvan az átépítés meg a lakásfelosztás aztán ha kiárulták a kérókat (vagy 2Mrd-ért) abból fizetnek az öregeknek.  Hát ebbe én se mennék bele. 
kukor-ica 2023. 02. 14. 01:14
Előzmény: #191833  berlini
#191835
Ez is logikusan hangzik...
A háborúval nem lehet számolni, mondhatni "megszoktuk", ettől még lehet bármikor bármi, és ugyanennek az ellenkezője is.  Kb. a legracionálisabb döntés nem számolni vele.
Az biztos, hogy Mo. hálás lehet a jóistennek az enyhe télért, meg egyrészt olcsó lett a gáz, másrészt kevés kellett belőle, tehát reletíve kevés kemény devizát vitt el.
Ha nem így van, cseszhettük volna a fiz. mérleget, és ezzel a Ft árfolyamot is.
Mellesleg ki is vettek rohadt gyorsan 390 Mrd-ot (!!) pár napja a rezsivédelmi alapból...
berlini
berlini 2023. 02. 14. 00:57
Előzmény: #191832  kukor-ica
#191834
Vannak pénzvesztő határidők.
Nem véletlen hogy a miniszteri lemondások is gyorsan jöttek pár hete.
A köpcösnek már nincs ideje manőverezni.
berlini
berlini 2023. 02. 14. 00:55
Előzmény: #191831  kukor-ica
#191833
Pár gondolkodtató:
- a közalkalmazottak most nem kaptak béremelést. A munkaerőpiac harmadát ők adják.
- 360-as eurónál (ha a megegyezés bejön és az eufória elröpiti addig) a boltokban lévő áruk túlnyomó többségénél a forintositott import ár még akkor is minusz 10%, ha az eurózónában marad a 8%-os infla
- épitőipari beruházások harmadát az állam adta eddig. Az szinte teljesen leállt. Ujra inditani nem egy pár hónapos feladat. Kereslet csökkenés már most van. (Koji úr szerint idén megindult az árcsökkenés az anyagoknál.)
Én nem azt állitom, hogy 25%-ról a fentiek miatt azonnal erősen csökkenő lesz az infla, de év végéig egyáltalán nem tartom túlzottnak a 10% alattit.
Persze, ha az energiaárak újra felpörögnek, a háború tovább roncsolja a világgazdasági hálót, akkor minden lehetséges, de egy mai helyzet prolongálása esetén a 10% nem elérhetettlen.
kukor-ica 2023. 02. 14. 00:36
Előzmény: #191830  berlini
#191832
AKKOR én is...
De nehezen nézem ki a köpcösből, ahogy behajol az eunak. Folyamatosan hisztizni fog, meg kibúvókat keresni. 
Oké, miniszter nem lesz  kuratóriumi tag, csak a neje...,de jó, neje sem, kurva EU megvétózza, akkor a gyereke, ja az sem jó nekik, pedig már felnőtt és nem velünk él..., akkor anyósa, sógora, szomszédja, stb.
A rendszer arra épül, hogy "ahol mi nem vagyunk, ott az ellenség". (C) Virág et.
kukor-ica 2023. 02. 14. 00:33
Előzmény: #191770  HPPapa
#191831
"Úgy érzem, még sok pénz van az embereknél."
.
És visszatértünk a feszes munkaerőpiac, meg az ár-bér spirál kérdéséhez.
Nincs ember, aki tudná, hogy a több, egymással ellentétes irányba mutató erőkből végül milyen infláció keveredik ki, de valakiknek a tippje be fog jönni, ők majd hosszasan naugyéznek.
.
Én még 360 körüli eurónál sem várok év végére 1 számjegyű inflációt, egyrészt pont a feszes munkaerőpiac, a pénzbőség, továbbá az élelmiszer árak miatt.
Egyelőre mindenki igyekszik kihozni az inflatorikus közegből a legtöbbet, a kisker. láncok, és az ilyen-olyan szolgáltatók is.
Bankok és telekomok az előző évi inflával automatikusan emelnek. 
Ja, és abban is biztos vagyok, az nagyon sok ilyen-olyan építőanyag meg nem tudommi árképzése kurva gyorsan vissza fog állni Ft alapúvá, ha "túl erős" lenne a Ft. Majd rögzítik az áraikat 390-en, és azt írják ki, hogy az árak 390 Ft/euróig érvényesek. 
Tehát 391-nél automatikusan emelnek, 360-nál meg köszönik szépen, zsebre tesznek 30 Ft árfolyamnyereséget. Megtehetik? Meg, mert van kereslet, ld. munkaerőpiac, meg ár-bér spirál... 
berlini
berlini 2023. 02. 14. 00:26
Előzmény: #191828  kukor-ica
#191830
Én tartom a 360 ft-os árfolyamot, ha felszáll a füst, és lesz végleges megegyezés.
berlini
berlini 2023. 02. 14. 00:24
Előzmény: #191826  Bolton01
#191829
Mert zugügyvédek.
Nem olvastam én sem az EU levelének azt a pontját, ami az egyetemek alapitványi átszervezéséhez kapcsolódóan megfogalmazott aggályokat, de nyilván meg lehetett magyarázni, hogy ez nem a kuratóiumi politikusokkal van kapcsolatban. (De biztosan nehéz lehetett.)
kukor-ica 2023. 02. 14. 00:24
Előzmény: #191819  berlini
#191828
Én nem vagyok az élet shortosa, de a 380 felé tendáló Ft engem is meglep. 
De a piac hajlamos kilengeni, ahogy ősszel túl pesszimista volt, most éppen valamiért az optimista irányba leng ki.
Közben viszont ma hozam emelkedések voltak az állampapír piacon...
kukor-ica 2023. 02. 14. 00:20
Előzmény: #191755  hunball
#191827
Ha nem túl indikszkrét kérdés, mi volt az asszony ellenérve? Mert szerintem is nagyon jó...
.
Nem akarok genderkérdést csinálni az ingatlan vásárlásból :), de tapasztalataim szerint míg a férfiak vért  izzadnak hogy az optimális lakás 20 féle szempontját valahogy összhozzák, míg a nők egyetlen piszlicsálé szempont alapján képesek vétózni, hogy ez vagy amaz nem tetszik nekik, így itt ők nem akarnak lakni...
Bolton01 2023. 02. 14. 00:19
Előzmény: #191825  berlini
#191826
Amit nem értek, miért mondtak hirtelen le nemrég? Miért kellett ezzel pl ennyit várni? Miért nem volt megléphető ez pl tavaly ősszel?
berlini
berlini 2023. 02. 14. 00:16
Előzmény: #191824  Bolton01
#191825
Kerek perec le volt irva a politika mentesség.
Mond már meg hogy ki lehet olyan hülye, ahogy ezt úgy érti, hogy aktiv miniszterek vezessék az egyetemeket?
Bolton01 2023. 02. 14. 00:05
Előzmény: #191819  berlini
#191824

Én is úgy látom, hogy mindent elkövetnek, hogy a megegyezés létrejöjjön. Nem tudom és nem is érdekelnek mélységében a részletek, de nekem az a benyomásom, mintha folyton elővennének valamit, amire hivatkozva csúsztatják a fizetést.
Pl: ez az egyetemi kuratóriumi ügy is, én laikusként úgy gondolom, hogy előbb lemondanak róla, ha ez kerek-perec le van írva mint elvárás.
mpagnes 2023. 02. 14. 00:01
Előzmény: #191818  Vodafonelive
#191823
"Y" közlekedő, semmire nem jó..
mpagnes 2023. 02. 13. 23:57
Előzmény: #191820  Bolton01
#191822
Ja igen. A régi fiatal házasok otthona is egyből konyhával indult. Közlekedő 2-3nm. Ebben volt ruhának és cipőnek szekrény is. Kicsi helyen nincs más megoldás. 
berlini
berlini 2023. 02. 13. 23:55
Előzmény: #191814  Törölt felhasználó
#191821
a baj csupán az, hogy a mairól sem látsz korábban biztos számokat a KSH-től 2025 előtt.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek