Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
lacikonyha 2023. 01. 26. 07:09
Előzmény: #189859  Ishar
#189860

néhány bocsánatos hiba csúszott a tévedésbe zapponlack úr éjféli monológjában
de kiírta magából, helyreállt a balance, nem fog többet előfordulni
.
bár a szórás, az átlag, és a reprezentatív minta témakörökben van még hova előre mennie, hamár az épített ingatlanoknak reszeltek az úgy általában
Ishar
Ishar 2023. 01. 26. 07:00
Előzmény: #189857  Paja1975
#189859
Ennyi, Magyarországon kiépült a munkaalapú társadalom. :)
tothjoco
tothjoco 2023. 01. 26. 06:59
Előzmény: #189855  HPPapa
#189858

Igen, ez lehetséges, de:
Az ingatlanoknál a legfontosabb tényező a lokáció! Nem Északnyugat Mo. és Bp frekvenciális helyei lesznek a vesztesek hanem a kis falvak a keleti régióban. Már most is iszonyatos aránytalanságok vannak a két országrész között.
Paja1975 2023. 01. 26. 06:49
Előzmény: #189854  Rincewind2
#189857
Baszki , az £117k . Angliaban, csak top managerek , CEOk keresnek ennyit. Irany haza 
Ishar
Ishar 2023. 01. 26. 06:43
Előzmény: #189851  slash
#189856
"Amikor nekem 2019-2022 között volt MÁP-om az nagyon szarul kamatozott nem értem most mi ez a 16%."  --- Ez bizony nagy probléma, mert ennek a folyamatnak (változásnak) kellene nagy vonalakban meghatároznia a befektetői döntéseidet.
HPPapa 2023. 01. 26. 06:33
Előzmény: #189847  zapponlack
#189855
Abban egyetértünk, hogy az évszázad végére, már az is jó, ha 5 millióan maradunk az országban. Annak is nagy része nyugger lesz. Kelet-Európának hosszútávon reszeltek, így az ingatlanbefektetés jövedelmezősége is kérdésessé válik.
Rincewind2 2023. 01. 26. 06:25
Előzmény: #189848  zapponlack
#189854

Ha évi 50MFT nettó jövedelme van az embereknek, nem értem miért ilyen olcsók az ingatlanok, akkor a reális pesti panel ár 250-300 MFt.
mpagnes 2023. 01. 26. 06:23
Előzmény: #189852  Paja1975
#189853
Mi már nagyon készülünk haza, ha többet lehet keresni, mint itt. Itt 5300 $ a nettó átlag. Otthon 1000 dollár, de mégis többet keresnek otthon. A sapka gondolom azért kell, hogy 900 dollárt tudjanak megtakarítani és 100 dollárból élnek. Fasza. Mi meg itt szívunk feleslegesen.
Paja1975 2023. 01. 26. 06:15
Előzmény: #189848  zapponlack
#189852
Akkor nincs itt baj, ha ilyen jol keresnek az emberek Magyarorszag on. Nem is ertem, hogy Akkor minek kellenek ezek a sapkak? 
slash 2023. 01. 26. 06:09
Előzmény: #189847  zapponlack
#189851
Két kis ingatlanunk van, egy kis panel Pesten és egy horvátországi nyaraló. Mármint a házon kívül amiben lakunk. Mindkettő kicsi, értékük 25-30M között van. A panel még hagyján de a nyaraló eddig nagyon pénzt nem hozott , érzelmi alapon vettük. Nem ér sokkal többet mint a szomszéd Teslája, asszony imádja most adjam el?  Mindegy, bukó. Értéknövekedése van, meg egy kevés bérleti díj. Plusz nem kell a bookingon minden nyáron euroezreket költeni. Mi nem két hetet vagyunk a tengernél nyaranta, hanem két hónapot.. 
 Amikor nekem 2019-2022 között volt MÁP-om az nagyon szarul kamatozott nem értem most mi ez a 16%.  
Várok. Nem kapkodok, ebben a hazai halott ingatlanpiacban nem adok el semmit a nyaralóra bünti van ha 3 éve belül eladod.  Most minden jövedelmemből spórolok (ahogy eddig) aztán pár M-ért veszek MÁP-ot és kész. elcsesztem (főleg a nyaralóval) de mostmár mindegy. 
mpagnes 2023. 01. 26. 06:03
Előzmény: #189848  zapponlack
#189850
170 ezer jól írtam. Tudod csak szerényen. 
zapponlack 2023. 01. 26. 01:55
Előzmény: #189842  lacikonyha
#189849
"több mint félévet töltöttem reggeltől estig azzal, hogy feldolgozzam a négy nagyszülőm és a két szülőm élettörténetét, ez 3 kötet lett, 240, 420és610 oldal, kb háromnegyede  eredeti irat
az apai nagyszüleim 1946-ban a gazdálkodásból élő 1,7 millió család legvagyonosabb 5%-ba tartoztak"
Hogy is írta itt valaki itt a fórumon nemrég?  Megvan: nyomod itt az ellenőrizhetetlen adatokat.
Értem.
zapponlack 2023. 01. 26. 01:50
#189848
Még egy hosszú a munkabérekkel kapcsolatban. Akinek jó szakmája van, az egyre több pénzt fog zsebre tenni - a tőke(és ingatlan) befektetésekkel összehasonlítva is. Példával szemléltetve:
ismerős család, Kelet M.ország, nagyközség. Anya szomszédos városban Boschnál dolgozik(420 ezer netto) a 18 éves nagyfiú most állt munkába, csomagol, első fizetése 460 ezer netto volt. Családfő lakatos vállalkozó de nem nagymenő, kb 1 M. netto megvan havonta. Ez még akkor is szűk 1.5 M. havonta ha a fiút nem számoljuk. 5 évvel ezelőtt a két felnőtt fizetése nem érte el az 500 ezret. 200 %-os növekedés 5 év alatt. Nagy, szigeteletlen 80-as években épített házban laknak, nem lettek öngyilkosok a rezsi növekedése miatt.
 Most nézzük a bérleti díjat(nem ott laknak csak hasonlítsuk össze). 5 évvel ezelőtt 100 ezer volt most 150 ezer. 50 %-os növekedés. Az élőmunkából származó bevétel 4-szer jobban nőtt mint a tőkéből származó bevétel.Na persze az ingatlanértéke is nőtt, mondjuk 2-szeresére, amit most kezdett el visszadni.
Másik példa, ugyanebből a községből: másik házaspár 3 éve kamionozik, 1 hétig járják Európát, felváltva vezetnek,  hazérnek, néhány nap aztán újra indulnak. Ha arra van igény hajlandóak veszélyes anyagot is szállítani. Havi bérük most netto 4,5 M ft. Megszokták, már egész évben mennek, járják a világot, szeretik.
Éves tiszta jövedelmül 50 M. ft, mai árfolyamon uszkve 139.000 USD. Per year. (ha jól emlékszem mpagnes írta hogy 170.000 dollárral akarnak hazajönni, de lehet hogy egy 0-át lehagyott). A pénzt félreteszik.
Ők ketten 5 évvel ezelőtt mezőgazdaságban voltak alkalmazottak, szintén ÖSSZESEN 500 ezer körüli netto jövedelemmel. Ugyanabba a falusi családi házban laknak mint eddig. Felújíttatták. Csak a házuk értéke a teljes vagyonukhoz képest egyre kisebb.
Több tanulság van. Az egyik hogy a hasitasi urak 5 év alatt lejjebb kerültek a jövedelmi létra fokain a bérből élőkhöz képest.
A másik hogy nem feltétlen szükséges most egy egyszerű jó minőségű élethez nyugatra vándorolni és IT menedzserkedni vagy takarítani.A harmadik hogy Orbánéknak igaza van, jól fizető munkát kell adni és a gyerekszülést támogatni(más lapra tartozik hogy nem úgy ahogy eddig, nem pénzt fizetni érte és felborítani az ingatlanpiacot).
zapponlack 2023. 01. 26. 00:50
Előzmény: #189753  slash
#189847
"olyan híreket olvasok a külföldi oldalakon a magyar gazdaságról hogy a zsepit be kell készítenem." Ez hosszú lesz. Most van időm. És kedvem. Előre elnézést kérek.
Van a mondás hogy akinek a halálhírét költik az sokáig fog élni. Hagyjuk a nyugati médiát, az oroszok is már sokszor kifogytak a lőszerből, Putyin is meghalt már többször,  a legfaszábbak a multikulti társadalmak, bármikor teherbe eshetsz, minden ember egyforma, 10 év múlva a marson leszünk, stb. Viszont ha 360 ft környékére erősödne az EURHUF valamint 1.05 körülre az EURCHF akkor(ez év nyara)  irány forintból frankot venni. Még 16%-os állampapír visszaváltásból is. Erre van esély ha nem szélesedik a háború és nem csökkentik a forint kamatot.
 Veszélyes üzleti modell minden pénzt egyfajta instrumentumba tenni. Van akinek bejön, mert pl. született ingatlan vagy részvény-zsonglőr de a többségnek nem. A többség az átlag és nem tudja, pontosabban nem érzi mit és mikor és hogyan kell adni és venni. Én se vagyok jós, tavaly januárban 356-on vettem eurót és 347-en frankot, nem 10 ezrekben mérve. De nyílván nem láttam a háborút, csak éreztem hogy talán erős a forint.
.
Most vagy kivárod az ingatlan apály végét, vagy visszamész az időben pár évet és azon az áron próbálsz eladni. De akár most, akár évek múlva a  befolyó pénzből valami mást vegyél, ne ingatlant. Az én portfólióm 50% ingatlan(kisebb rész épített ingatlan, nagyobb rész föld) és 50% pénzügyi befektetés(kis részvény, nagy kötvény és deviza játék HUF EUR CHF CZK, az USD-RŐL és TRY-ról már rég leszoktam, szórakozzon velük akinek két anyja van). Bő 20 éve kezdtem az "ipart". Már akkor se szerettem az épített ingatlant(sok vele a macera) de kipróbáltam magam benne mert kíváncsi voltam. Most se a szívem csücske, azért vagyok nyugodt mert ez volt a vezérfonal: csak a legjobb helyen veszek speciális, ritka ingatlant nyomott áron. Nem erősködök, nem licitálok. HA EZ NEM JÖN ÖSSZE, EJTEM, VISSZA SE NÉZEK. Az elmúlt 15 év alatt 3-szor sikerült. Ilyen stratégiák is vannak.
A "lakásbefektetés" jórészt a városi polgárság biznisze. A következő 20 évben viszont szerintem rosszabbul fog muzsikálni mint az elmúlt 2 évtizedben. Sok 10 ezer eladó lakás van és még több olyan ami csak "van", talonban. Mindenki búbig van lakással. De ezeket lakni is kellene. A pénzügyi folyamatoktól függetlenül sok a fóka és kevés az eszkimó. Az se lenne megoldás ha muszlim keletiek és négerek áramlanának be mert csak elfoglalnák az épületeket, nem fizetnének érte. A háború kicsit megdobja a keresletet de ez is elfogy egyszer. Az állami stimulus sem örök. Baj van ha az új lakás árát nem tudja valaki a régiből -részben- fedezni. Sokan még csak most fogják felfedezni hogy nem tudják eladni a régit. A vagyon csak papíron létezik. És akkor a 20 éves hitelekről még nem szóltam. Egyszóval tartós visszaesésre számítok. Apadó és öregedő lakosság akkor sem hoz gazdasági pezsgést(és magas, növekvő ingatlan árakat) ha a nyugdíjasokat kommunista szombaton viszik dolgozni és az áruházban robot szolgál ki. Eddig az ingatlan hosszú távon megverte az inflációt, szerintem ez megváltozik, a jövőben egyre kevesebbeknek lesz járható a terep. És egyre nehezebb lesz a megálmodott passzív jövedelmet megszerezni. Ez nem pesszimizmus, ez realizmus. Nem azt mondom hogy nem fognak sokan meggazdagodnak ingatlan-ügyletekből, csak arányaiban lesznek kevesebben.
 
Törölt felhasználó 2023. 01. 25. 22:41
Törölt hozzászólás
#189846
norbi040122 2023. 01. 25. 22:31
Előzmény: #189840  2345678
#189845
1400 euros fizetés nem túl acélos Németországban.
Nem inkább annyi marad a lakbér+rezsi fizetése utána?
Stg 2023. 01. 25. 22:13
Előzmény: #189837  lacikonyha
#189844
Az jó ha érzed a Budapesten kívüli piacot is Budapestiként.
Ugye azt írtad régebben, hogy erős személyes-családtörténeti kötődésed van a történeti Budapesthez, belvároshoz.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 01. 25. 21:45
Előzmény: #189842  lacikonyha
#189843
Soha nem értettem mire ez a magas ló, mindenben? Tényleg szegénységi bizonyítván, hogy a megfogalmazásaid alapján lenézed itt a többi fórumozót minden téren - nem baj élj ebben a gondolatvilágban és hitben.
lacikonyha 2023. 01. 25. 21:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#189842

több mint félévet töltöttem reggeltől estig azzal, hogy feldolgozzam a négy nagyszülőm és a két szülőm élettörténetét, ez 3 kötet lett, 240, 420és610 oldal, kb háromnegyede  eredeti irat
az apai nagyszüleim 1946-ban a gazdálkodásból élő 1,7 millió család legvagyonosabb 5%-ba tartoztak a birtokméret alapján, az anyai nagyanyám és a három gyereke kutúrálisan az ennél még szűkebb legfelső rétegbe
az a 700-800,feldolgozott irat (1898-as keltezésű a legrégebbi, 1995-os a legfiatalabb) a kedvező helyzetek létrejöttéről, majd az elporladásáról szól, döbbenetes részletességgel
..
messze nem vagyunk egy súlycsoportban a valós ismereteinket tekintve a veszteség elszenvedési lehetőségekről (még nem voltam 2 éves amikor az apai nagyanyám vagyon és jövedelem nélküli vált 67 évesen a Kádár rendszer jóvoltából, és még 15 évet élt így a szemem láttára)
az apám az első 1945-ben készült orvosi iratban 90% nyomorék minősítést kapott, majd a  48 nyári utolsó műtétje után 75%-as hadirokkant minősítést kapott 51-ben tudott újra önállóan járni,90 nyarán halt meg
nekem beszélsz lehetséges veszteségekről, te aki moziban láttál már ilyet
somogyi 2023. 01. 25. 21:15
Előzmény: #189840  2345678
#189841
stimmel. 700-800 eurókért tudok 3 szobásakat. errefele 1000 euro ujépítésű tokkal vonóval 50 ezres városban. baden württemberg. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek