Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Aurumus
Aurumus 2022. 10. 27. 11:33
Előzmény: #182503  Murdoch
#182520
Törölt felhasználó 2022. 10. 27. 11:10
Előzmény: #182513  Evehid
#182519
Mindent egy lapra nem szabad feltenni.
tothjoco
tothjoco 2022. 10. 27. 10:57
Előzmény: #182514  Second Wave
#182518
Az ingatlan bérbeadás ugyanúgy egy üzlet, ahol ki-ki a saját "tehetségéhez" mérten tart árukészletet! Van a non-stop közért és van a Spar. És vannak akik ezeket adják veszik. Ennyi. A siker pedig valóban relatív, én is hasonló múlttal rendelkezem, és abszolút értem amit írsz!
Murdoch 2022. 10. 27. 10:50
Előzmény: #182514  Second Wave
#182517
Ez így kerek, thx. Amúgy jó sokáig én is béreltem, kiváló volt a kapcsolat a tulajjal, ebben a tekintetben nincs is gondom. Mindenesetre azért nem csak a lakáskiadók irányában van előítélet, hanem azokkal szemben is, akik az elmúlt években kivártak, mert az álomáras eladói elképzeléseket nem kívánták megfinanszírozni. 
tihamer
tihamer 2022. 10. 27. 10:32
Előzmény: #182514  Second Wave
#182516
Így van, alkalmazottak, vagyis munkajövedelem.
Ezért törekedtem mindig is a tőke jövedelem folyamatos növelésére.
Sokat is dolgoztam ezért, hogy eljussak erre a szintre.
Eddig én dolgoztam a pénzért,
Mostantól a pénz, a tőke dolgozik nekem.
tihamer
tihamer 2022. 10. 27. 10:27
Előzmény: #182513  Evehid
#182515
Én az egyik kiadott lakásomra vettem fel a szabad felhasználású jelzáloghitelt (3,24%) 2020. elején.
Aztán akkor ment máp pluszba.3,5% , 4 %, 4,5% ✔️
Aztán PMÁP 6,6 % ✔️
Most pedig PMÁP 11, 75 % ✔️
Jövőre, február 21-től ~15-16 % ✔️
Így egyre több a kamathasznom.
Ingyenpénz.
Second Wave 2022. 10. 27. 10:16
Előzmény: #182502  Murdoch
#182514
1) jómagam nem vágnék most bele a siker definiálásába. Számomra ez egy relatív dolog, nyilván más a siker Bill Gates fiának meg nekem. A szüleim élnek, köszi, örökség nuku, anno sokat vettek el tőlük a kommunisták, de ez föld volt. Kádárvakarékok nem lettek, anno nem jutottak főiskolára. Amit lehet látni, hogy van egy prekoncepció itt, hogy aki lakást ad ki az:
- adócsaló
- egybites
- úgy lett lakása, hogy örökölt kettőt és az egyiket elkurvázta
- hasitasis
- külföldön még nem járt
- beképzelt
- szarrágó, ha piaci ár alatt ad ki,
- és még lehetne sorolni, de lehetőleg több jelző is illik rá, ideális esetben mind. Ha netán nem, akkor ha elegen és sokszor mondják, hogy de igen, akkor előbb utóbb rajtuk marad.
2) senki nem gondolja magát rendkívűli lénynek, azért mert lakásokat ad ki. Ezt állítani megint az 1) szerinti profilozás stratégia része.
3) Jómagam végigmentem a vállalati ranglétrán (persze nem FB és Google), volt néhány 100 beosztottam. Van akinek siker alelnöknek lenni, de ha felérsz erre a hegyre rájössz, hogy ők is csak alkalmazottak, csak jár hozzá a limuzin és egyéb pénzért vehető dolgok.
Evehid
Evehid 2022. 10. 27. 10:08
Előzmény: #182511  Törölt felhasználó
#182513
Persze, időráfordításban nálad a pont. Én inkább azt feszegetem, ahol ez az 50 M minden lényeges vagyoneleme egy fazonnak, pláne családnak. (Ez az én fejemben azt is jelenti, hogy valószínűleg olyan településen, v. egy fejlett hely olyanabb részén élnek, ahol ez a 3,5 M eleve mesésen sokkal többnek látszik, mint amennyinek a Te helyzetedből. És ott nagyon el lehet szédülni.) 
slash 2022. 10. 27. 10:08
Előzmény: #182511  Törölt felhasználó
#182512
Egy Kormányinfó szopó  aztán a nagy terv dugába dől és buktad mindened. 
Törölt felhasználó 2022. 10. 27. 09:58
Előzmény: #182510  Evehid
#182511
Pl 50  milliónál lehet most éves 3.5M forintot keresni vele, nettóban. A ráfordított munkaóra szerintem 100 alatt van, vagyis 35.000-es órabér. A végbéltükrözésen kívül a többi macerára nekem ez egy sima go döntés lenne.
Evehid
Evehid 2022. 10. 27. 09:48
Előzmény: #182501  tihamer
#182510
Szoktam olvasni Kiszámolót, örülök is, amikor felhívod a figyelmet, ha van új bejegyzés. De itt az egyik kommenttel értek egyet: "Intézkedés, egy valagnyi papír aláírása, közjegyző, végbéltükrözés, értékbecslés, ilyen-olyan költségek, új számla nyitása, fizetés oda utaltatása, beszedések átirányítása, telefonálgatás orrba-szájba, buktatók keresése, stb. A fullánkomnak se hiányzik. Ha lehet, akkor inkább csökkentem a bankszámláim számát. Inkább spórolok azon, hogy nem veszem meg azt a sok szart, amit eddig vettem. Inkább főzök, nem rendelek több kaját házhoz. Stb." És a blogger maga is óvatosságra int a cikkben. Egy csomóan az egyetlen, lakott ingatlanukra hazardíroznak, a jövedelmükhöz képest fájdalmasan nagy értékben. Nem f@sza. 
Murdoch 2022. 10. 27. 09:25
Előzmény: #182507  DAXHU
#182509
Ja, KSH :) Nem mellesleg:
"...A fővárosban nőtt a munkanélküliség..."
Amúgy ahogy a kolléga is jelezte:
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20221011/orban-viktor-12-szazalekra-nohet-a-munkanelkuliek-aranya-magyarorszagon-572321
Evehid
Evehid 2022. 10. 27. 09:25
Előzmény: #182480  steadyp
#182508
Hááát... Az egyik fürdőszoba rögtön kuka. A régi alsó lakás alaprajza nagyon gáz, csomó falat ki kéne verni, funkciókat cserélni ahhoz, h. jobb legyen, ez visz minden padlóburkolatot a szobákon kívül. A hátsó lakás konyhája kiegészíthető, menthető, világos, funkcionálisan nem a legjobb, de használható. Én min. az összes ajtófrontot ott is azonnal dobnám. A hozzáépítés lábazata szigeteletlen, a falon meg nagyon vékony van. (Én csak 5-6 centinek saccolom.) A beharapott terasz hőhidasságát megszüntetni... khm. A kert érték is lehetne, de a szokásos igénytelen, tudatlan siralom sajnos, hiába kicsi, sok pénzbe és főleg hosszú időbe kerül olyanná tenni, hogy érdemes legyen használni. :-( A 150 M álomvilág tényleg. 
DAXHU 2022. 10. 27. 09:22
Előzmény: #182503  Murdoch
#182507
Törölt felhasználó 2022. 10. 27. 09:21
Előzmény: #182498  tihamer
#182506
Igen, ez lehetséges. Társadalmilag pedig eszméletlen káros, kidobunk csak úgy kb 7%-ot a nagy semmire, beleillik a magyar gazdaságpolitikába, a 30 centis kilátók és a letérkövezzük az országot mellé.
Ebből a 7%-ból a pedagógusok és a közoktatás helyzetét kényelmesen rendbe lehetne hozni.
slash 2022. 10. 27. 09:15
Előzmény: #182480  steadyp
#182505
Ennek a háznak itt a 15 kerben a nagyon jóindulatú ára max 90-100M. Ennyiért Budán sokkal jobb letisztultabb házakat tudok, nem ezt a katyvaszt. 
egynapod 2022. 10. 27. 09:14
Előzmény: #182503  Murdoch
#182504
a kolostormalac 12% munkanélküliséget delirált pár hete, ha kivételesen igaza lesz az nem lesz vicces
Murdoch 2022. 10. 27. 09:06
Előzmény: #182493  Second Wave
#182502
Nem az a lényeg, hogy vannak kiadó lakásaid, hanem az, hogyan indultál el. Ha örökölted a kezdő tőkét, akkor nem látok az ügyben túl nagy sikerességet. Tihamér/Izom is csak egy mezei pénztáros, max azt jól csinálja. Van pár cimborám, az egyik felsővezető Fortune500-as top cégnél, másik pedig egy szintén nagy cégnél alelnök. Mondjuk jó 15 éve leléptek már,  őket sikeresnek mondanám, de nem is kanizsai garázssorokkal, csepeli panelokkal foglalkoznak. Izom meg gyakorlatilag himnuszt írt a CSOK-hoz, meg valami nukleáris propagandát nyom. Valahol érdekes, hogy pár emberkének attól teljes az élete és gondolja magát rendkívüli lénynek, hogy ingatlanokat ad ki. Ha mindezt örökségből, az meg pláne mesés ügyesség.
tihamer
tihamer 2022. 10. 27. 09:03
Előzmény: #182498  tihamer
#182501
"Ugyanezt csinálod akkor is, amikor hitelből ingatlant veszel, hogy majd a bérlő kifizeti és neked lesz egy ingyen lakásod. Kérdezd meg azokat, akik átélték a 2008 utáni viharokat, mennyi álmatlan éjszakájuk volt, ha voltak olyan szerencsések, hogy ennyivel megúszták.
S hasonló ügy volt az is, amit a brókernetesek csináltak 2007-2008-ban: felvetettek mindenkivel pénzt az ingatlanjukra, japán jenes hitelre és azt kínai tőzsdére rakták be. Az volt a mondás, hogy két év alatt annyit nő a kínai tőzsde, hogy utána csak ki kell venni a pénzt, visszafizetni a banknak és máris van talált 20-50 millió forint. Egész addig a kínai tőzsde szárnyalt, a japán jen meg egyre olcsóbb volt évről-évre, úgyhogy tényleg nagyon nyerő tippnek tűnt a dolog első látásra.Aztán a japán jen árfolyamváltozása miatt a hitel a két és félszeresére nőtt forintban, a kínai tőzsde meg a felére zuhant. Még hat-hét év múlva is több ilyen ügyfelem volt évente, akik azt kérdezték, mit lehetne tenni, hogy megmaradjon a lakás."
Mondjuk én a szabad felhasználású jelzáloghitelt (fix 10 év, 3,24%) alkalmaztam, ami most PMÁP 2029/I ben arbitrálódik.
A kamatkülönbözetből nagyon szép hasznom van. Ezt az ötletet még annak idején Tibor78-nak köszönhetem.
Ezért is jó ezt a fórumot olvasni , mert azért akadnak jó ötletek.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók