Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Gaguse
Gaguse 2022. 09. 20. 10:15
#178840
Akkor ennek is kakukk egy darabig, és szerintem a belengedett (utólag kacsának mondott Gulyás által) támogatásoknak is kapufa. Semmi nem támasztja a piacot, max a babaváró és a jelenlegi CSOK.
https://www.portfolio.hu/ingatlan/20220920/hiaba-varunk-a-zoldhitelekre-az-inflacio-elleni-kuzdelem-minden-eroforrast-lekot-567763
scs1980 2022. 09. 20. 10:14
Előzmény: #178837  Murdoch
#178839
Szerintem pont hogy o is sokallja, nem irta hogy meg akarja venni.
Törölt felhasználó 2022. 09. 20. 09:36
Előzmény: #178835  2345678
#178838
Murdoch 2022. 09. 20. 08:56
Előzmény: #178833  Bertus70
#178837
Kiadásra vennél? Mert akkor nem világos, hogy egy Budafok környéki kis lakás 77M-ért hogy a fenébe lehet jó befektetés...
tihamer
tihamer 2022. 09. 20. 08:51
Előzmény: #178834  tothjoco
#178836
A gazdag embernek pénze van,
A vagyonos embernek pedig ideje.😃
https://kiszamolo.hu/henry-es-miriam-elete/
2345678 2022. 09. 20. 08:50
Előzmény: #178821  Törölt felhasználó
#178835
  Amennyiben a lakás 150 000Ft/hó alatt van kiadva nem kell SZjA-t fizetni. 
tothjoco
tothjoco 2022. 09. 20. 08:45
Előzmény: #178832  tihamer
#178834

Nálunk ezzel az ingatlannal ugyanaz a gond mint sok egyébbel. Hogy meghalljuk hogy ű a szomszéd haver ennyit keresett ezzel.... Nekem is kell! Nálunk minden egy kicsit hatványozottabb, felfokozottabb! Ilyen a mentalitás.  És ha ehhez még lóvét is adnak...Ilyen volt a 80-as évek végén pl. a gilisztafarm...
https://hvg.hu/gazdasag/20120612_Kihagyott_ziccerek_biogiliszta_Benedek
Bertus70 2022. 09. 20. 08:39
Előzmény: #178723  Placi82
#178833
Ha bizonyitek kell akkor itt van: 11.ker. a Siskin Walzerja. Korabban a teljes lakas listat mutatta, mellette az "eladva" es "foglalva" feliratokkal. Most csak a szabad lakasokat mutatja. Kerlek szurj ra a halofulkes lakasokra, talalsz osszesen 4db-ot ugy hogy a hazat meg epitik. Az a 4 lakas is foldszinti es eleg szerencsetlen helyen vannak. A tobb tucatnyi halofulkest elkapkodtak (engem elsosorban garzonok erdekelnek a likviditas vegett), de ugy hogy a honlapon meg kint volt 20 db kineztem kettot es a telefonba mar mondtak, hogy hamarosan frissitik a listat mert kizben eladtak 4-et... Ugyanez a 11ker Uniparkban, ott a lakaslista, talan ha az utolso 7db legszerencsetlenebb lakast lehet megvenni, a tobbi mind eladott.
Ami keszen van es megveheto a com-rol pl. A  Kondorosi lakoparkban az 31nm 48.5 ert hirdetve vagy 25!!nm-esek 39 ert vagy ha tetoteri az elso utemben akkor csak 37.5nm. Elobbirek kozul tettem egy szamomra irrealisan magasnak tartott ajanlatot, es megmosolyogtak, hogy ennel magasabb ajanlatot mar korabban kaptak es azt sem fogadtak el. 
De 11 ker epulo piacara visszaterve a Kek Duna Rezidencia B tornya amit egyenlore egy betonszerkezet es elegge kint is van a varosbol, egeszenna Savoya l-haznal! Elottem a lista es a 85 lakas kb. 90% mellett ott a felirat hogy eladva. Itt garzon nem is volt ezert 2 szobasat kerestem, van meg 1 db masfel szobas 77 millioert, ami majd 2023 utolso negyedevben lesz atadva. A nehany megmaradt lakas meg a 100M koruli 4 szobas...
Az lehet, - mivel ne tudhatom, - hogy az utobbi hetekben csokkent az ertekesites uteme, de az elolem lefoglalozott lakasok esetei még augusztusi tortenetek.
tihamer
tihamer 2022. 09. 20. 08:24
#178832
"Az ingatlanárak jó eséllyel 10 százalékkal alacsonyabbak lesznek fél év - egy év múlva. A hitelezés és a befektetői aktivitás várható visszaesése, illetve az extrém mértékű infláció egyaránt meggyengíti a lakossági keresletet. 
Ez pedig az ingatlanárak csökkenését vetíti előre.
 Különösen a felújítandó, nagyobb méretű lakások, házak esetében lehet majd valószínűleg nyomottabb árakon vásárolni.
A megnövekedett inflációra válaszul az MNB lendületes kamatemelési ciklust folytat. Emiatt lassan a kétszámjegyű tartományba lépnek a jelzáloghitelek kamatai. A kamatkörnyezet ráadásul tovább emelkedhet és tartósan magasan maradhat.Ez érdemben visszaveti a jelzáloghitelek iránti keresletet, ami meggyengíti az ingatlanok iránti keresletet is.Ez azért jelent gondot, mert a vásárlók többsége jellemzően hitel segítségével tudja megvenni új otthonát.
Befektetők
Egy lakás vagy ház kiadásán egy év alatt nagyságrendileg bruttó 3,5 százalékos kiadás arányos hozamot lehet elérni, ha kalkulálunk az üresen állással, amortizációs és egyéb járulékos költségekkel.Ezzel szemben a kötvénypiacon már 10 százalék feletti hozamok repkednek, ami ráadásul kockázatmentes. Az ingatlanok ára azonban a gazdasági válság irányától függően akár lendületesebben is csökkenhet.
Infláció
Az idén és jövőre együttesen 25 százalék körüli infláció várható. A kockázatok ráadásul erősen felfelé mutatnak. Az élelmiszerinfláció augusztusban 30 százalék felé emelkedett.A fogyasztói árak drasztikus emelkedése és a fogyasztói bizalom gyengülése érdemben visszaveti az ingatlanpiacon a fizetőképes keresletet.Az infláció ráadásul az MNB előrejelzései alapján ősszel tovább emelkedik, amit az ársapkák várható kivezetése is elősegít.
Rezsi
A rezsicsökkentési politika szigorítása, valamint a nemzetközi földgáz- és áramárak megugrása az elkövetkezendő negyedévekben komoly terhet jelenthet a lakosság számára. Ez szintén érezhetően csökkenti a mozgásterét a lakásvásárlóknak.
Gazdaság
A nemzetközi energiaválság alakulásától függően a gazdasági teljesítmény is várhatóan visszaesik az Európai Unióban, illetve különösképp a nagy energiaigénnyel rendelkező Németországban. A negatív gazdasági környezet Magyarországra is begyűrűzik.Idehaza is magasabb kamatkörnyezet, mérsékeltebb beruházási aktivitás és magasabb munkanélküliség várható. Ez szintén nem az ingatlanárak emelkedését segíti.
Előjelek
Magyarország vezető ingatlanközvetítő vállalatainak adatai alapján az ingatlanpiaci tranzakciószám durván 15 százalékkal alacsonyabb napjainkban, mint egy éve. Az eladáshoz szükséges idő is egyre jobban hosszabbodhat.Ez első körben az átlagos 4-5 százalék körüli alku kiszélesedéséhez, második körben általános ingatlanpiaci áreséshez vezethet.
Túl sokat ment
Az ingatlanárak 10 éves masszív emelkedő trendben mozogtak. Ennél hosszabb ingatlanpiaci felívelő ciklus jellemzően nincs.Az MNB által publikált átlagos ingatlanár / átlagos jövedelem mutató egy évtized alatt közel megduplázódott. Egyértelműen nehezebbé vált tehát az otthonteremtés.Egyre időszerűbb egy negatív korrekció az árakban, amihez a jelenlegi negatív környezet alapot teremt.
Igazi vesztesek
A legnagyobb vesztesek a felújítandó, nagy méretű ingatlanok lesznek. A vevők 80-90 százaléka ugyanis jelenleg felújított vagy olyan jó állapotú ingatlant keres, melyben legfeljebb festeni és burkolni kell.A magas rezsijű, nagy méretű és nagy belmagasságú lakások a magas energiaárak miatt nagyobb áresést szenvedhetnek el.A kereslet egyértelműen eltolódhat a kisebb méretű, jó állapotú ingatlanok irányába, amelyek beleférnek a rezsitámogatott keretbe.Ennek fényében a kisebb méretű lakások értékállóbbak lehetnek.Nagyobb, régi lakást azonban várhatóan igencsak nyomott árakon lehet majd fél év – egy év múlva venni.
Az ingatlanpiac ugyanis lomha. Ennyi időre lehet szükség, hogy a negatív folyamatok begyűrűzzenek az árakba."
Murdoch 2022. 09. 20. 08:14
Előzmény: #178830  mr_bob
#178831
Jóvanakkor, elég cizellált volt, át vagyok ejtve :)
mr_bob
mr_bob 2022. 09. 20. 08:10
Előzmény: #178829  Murdoch
#178830
nem értitek az iróniát a hozzászólásban ,))
Murdoch 2022. 09. 20. 07:58
Előzmény: #178826  Ishar
#178829
Mihez kezdesz a növekvő kínálattal? Most volt belinkelve Veszprém, Tatabánya stb., van ahol duplázódás volt... Bp-en is egyértelműen nő, április óta.
mpagnes 2022. 09. 20. 07:55
Előzmény: #178827  mpagnes
#178828
Ja, hogy a cikk írója? De hát ebben nem téma az ingatlan.
mpagnes 2022. 09. 20. 07:53
Előzmény: #178826  Ishar
#178827
Én már vettem fél éve.
Ishar
Ishar 2022. 09. 20. 07:48
Előzmény: #178822  mpagnes
#178826
Megint egy károgó/lebeszélő, biztosan olcsóbban akar ingatlant venni. A dilettáns nem tudja, hogy 2023 elején lehetséges egy iciripiciri visszaesés, de az sem biztos. 
tothjoco
tothjoco 2022. 09. 20. 07:25
Előzmény: #178811  Placi82
#178825
Röviden a kérdésedre a válasz: következetesen!!!
tothjoco
tothjoco 2022. 09. 20. 07:22
Előzmény: #178811  Placi82
#178824
Sajnos nem vagyok jó példa, a fiam -egyenlőre-csak keresgéli a helyes utat. Így nem  lenne hiteles ha én adnék tanácsot! Sajnos elkényeztettem, mindenhová is elvittem, és mindenből a legjobbat próbáltam adni.Itt főleg programokra gondolok nem ruhákra vagy ilyesmi. Hát igényei lettek is de ezért tenni is kellene. És itt jön be a képbe a lustaság.... Én is bejártam gyerekkoromban Európát  de én mindig megpróbáltam tolakodni ha munkáról volt szó. Ő inkább kivárja a sorát, hátha addigra már kész is a meló...Nagyon sok fiatalhoz hasonlóan, természetesen tisztelet a kivételeknek. Nem ez a sikerhez vezető út.  Én is bocs a többiektől mert nem idevaló téma! A generációs probléma már más kérdés mert az mindannyiunkat érint most és a jövőben még inkább! Aki dolgozott hosszú ideig vezetőként az tudja.És az elmúlt bőpénzes időszak és a Covidos bezárás nem segítette az ifjúságot....
szieszta 2022. 09. 20. 07:15
Előzmény: #178815  Törölt felhasználó
#178823
Szerintem ez gyereke válogatja. Az egyik ismerősöm ugyanígy nevelte gyerekét, most ha orvoshoz viszi a fia, pénzt kér a fuvarért. A kertet is a napszámos ássa, mert a fia is pénzért akarta megásni. Igaz, a srác már elköltözött, ezért semmi köze a családi házhoz. Korábban az apja még a rezsit is levonta a zsebpénzéből.
Törölt felhasználó 2022. 09. 20. 06:03
Előzmény: #178818  Placi82
#178821
"Alberletezesbol kapsz ado utan 3%ot."  
Simán évi 5% felett hoz a kiadott panelem. Milyen adó? :-) Úgy hogy olcsón van kiadva.  Még ha az értéknövekedés leállt,  a vételár (7M , 2006) kb négyszerese lett az értéke most. Ki gondolta volna...szar lepra nyócker. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek