Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
infin 2022. 09. 17. 00:36
Előzmény: #177352  pickpepe
#178420
Igen. Itt ez a színvonal megy. 2 db kiragadott tényből/feltételezésből akarnak mindent kiszámolni, az ingatlanpiac legkisebb mozgásait is. :) (Akinek nem inge, ne vegye magára. :) )
szieszta 2022. 09. 17. 00:12
Előzmény: #178417  szieszta
#178419
Az angolok is azért örömmel fogadták a bevándorlókat, mert azok dolgoztak rájuk, ők meg elüldögéltek az irodáikban. Csak azt nem vették észre, hogy a nagy demokráciában a bevándorló is szavazhat és szépen a fejükre nőnek.
infin 2022. 09. 17. 00:09
Előzmény: #178411  Törölt felhasználó
#178418
Ok. Gondoltam, hogy kisváros.
szieszta 2022. 09. 16. 23:58
Előzmény: #178412  berlini
#178417

Az audis Ungolstadtban azért kereshet annyit, mert a magyar csak a harmadát. Azért tudják olcsóbban adni a kocsit és így is megvan a nyereségük.
Én láttam például az osztrák raiffeisen agro "életútját". Háromszor volt a csőd szélén és csak bukdácsolt. Aztán beszálltak a németek és nem tudtak kikeveredni, egészen a ´90-es évekig. Akkor betörtek a középkeleti  piacra és máris irány a csillagos ég. A szart itt csináltatták meg, a nyereséget meg bezsebelték. Voltak itt látogatóban, külön asztal, majd külön terem volt nekik biztosítva, ne kelljen a keletiekkel "keveredniük". Úgy lenéztek minket, mintha leprásak lennénk, közben azok is csak buta parasztok voltak.
berlini
berlini 2022. 09. 16. 23:52
Előzmény: #178411  Törölt felhasználó
#178416
Nagyon kivételesek ezek a kis városok.
Én is ismerek ilyet.
Például Hagenben is lehet közepes méretű 2 szobás bútorozottat 520 euróért rezsivel (még internettel is) bérelni.
De ezek kivétel nélkül azok a városok ahonnan a nép elvándorol és lakások tömege van kiadatlanul. Ez nyomja mélybe a lakásbérleti dijakat.
A nagyobbakban 3-5-szörösek a rezsis bútorozott bérleti dijak.
berlini
berlini 2022. 09. 16. 23:49
Előzmény: #178414  Törölt felhasználó
#178415
Nekem meg barátom dolgozik az Audinál.
Engedd meg már, hogy ő jobban ismerje az ottani körülményeket. (Amúgy hónapokat dolgozott kint Németországban is az Audinál)
Ez nem ugyanaz mint a McDonaldsnál dolgozni. (Pedig az is egy multi.)
Törölt felhasználó 2022. 09. 16. 23:10
Előzmény: #178412  berlini
#178414
Egy kinti német Audi mérnök általában szakmailag komolyabb munkát végez mint győri kollégája, ezért logikus, hogy több pénzt kap. A multis termelés általában úgy megy, hogy a külföldi központban kitalálják, mit és hogyan kellene csinálni, általában meg is csinálják a prototípust, és Magyarországra csak a gyártás, karbantartás jön. Dolgoztam pár multi magyar telephelyén, általában nem volt magas szintű a munka (a mérnöki szinten se...), de volt 1-2 kivétel
siemens 2022. 09. 16. 23:06
Előzmény: #176833  siemens
#178413
Tegnap lezárult az árverés. A kikiáltási ár 90%-án megérkezett az első ajánlat a vártaknak megfelelően. Majd az utolsó 20 percben elindult a tűzijáték. Csak kapkodtam a fejem és a minimum árhoz képest 27%-kal!!!!!!!!!!! magasabb eladási ár alakult ki. Így 1,1 Millió Ft/nm áron vásárolták meg a lakás.
berlini
berlini 2022. 09. 16. 22:49
Előzmény: #178406  Törölt felhasználó
#178412
Értem.
Az, hogy az Audiban egy mérnök haramadannyit keres mint egy ugyanazt a munkát Ungolstadtban elvégző kollégája az nem kizsákmányolás?
Ha már örököltél pár Marx művet, elolvashatnád őket alaposabban.
A kizsákmányolás nem ott kezdődik, hogy valaki háromszoros áron adja el neked a kenyeret mint két évvel ezelőtt.
Mint ahogy az sem az, ha egy belvárosi lakásért kétszer annyit kérnek mint Soroksáron.
Jóval komplikáltabb ez mint ahogyan ezt itt előadod
Törölt felhasználó 2022. 09. 16. 22:29
Előzmény: #178408  infin
#178411
2016-17 ig laktam 300 Euro/honap áron (rezsivel együtt) egy német kisvárosba. Talán most már 400-450 lehet ugyanaz a lakás,
Vodafonelive
Vodafonelive 2022. 09. 16. 22:24
Előzmény: #178404  infin
#178410
Tényleg kiderül, kíváncsi leszek mennyire leszek keresett és mennyire szeretnének a munkáltatók a jövőben alkalmazni. Itthon tudom, hogy viszonylag könnyen tudnék állást találni (3-4 hét) de vajon világ szinten is így menne?
AudreyDeak 2022. 09. 16. 22:23
#178409
"lacikonyha" - kolléga merre van mostanában? En pl. elveztem a tapasztalatokkal atitatott monológjait. Elüldöztétek?
infin 2022. 09. 16. 22:21
Előzmény: #178406  Törölt felhasználó
#178408
Aha, tehát anélkül hogy előbb átgondolnád, miért magasabb itt a bérleti díj a fizetéshez képest, kapásból elkönyveled a bérbeadó részéről történő kizsákmányolásnak. :)
Ez durva. De tényleg nem értem, hogy lehet így "érvelni", mint ahogy te tetted itt.
Pedig ez elég alapvető dolog, amit azt hittem mindenki tud: a gazdag országokban Nyugaton több pénz marad meg a fizetésből az alapszükségletek kifizetése után. Ez rendszerszintű különbség, nem(csak) a bérleti díjakra vonatkozik, és természetesen semmi köze ehhez a bérbeadó hozzáállásának.
Még azt sem veszed figyelembe, hogy a tanárok fizetése az, ami megalázóan alacsony nálunk jelenleg, nem pedig a bérleti díjak az extrém magasak. Akkor a kormány kizsákmányolja a tanárokat gondolom (amúgy igen).
És ha már a fenti logikát nézed, akkor az élelmiszerboltok is kizsákmányolók, hiszen az élelmiszerek is drágák a fizetéshez képest, főleg a tanári fizetéshez képest, igen. Kajánál maradva a McDonalds is kizsákmányol, a bankok is, a mobilszolgáltatók is, a mediamarkt is és így tovább. (Felsoroltam pár dolgot, ami drágább itt nálunk, relatíve sőt néha abszolút értékben is, és ezek jutottak eszembe elsőre, de még rengeteg mindent lehetne sorolni:) )
Ja és nem tudom, hol 300 euró német nagyvárosban egy akkora lakás bérlése + rezsi, mint ami a tanári fizetésbe kerül Budapesten...... Költői kérdés, mert sehol.
szieszta 2022. 09. 16. 22:03
Előzmény: #178403  infin
#178407

Én ezt még a szociban tanultam, hogy a kapitalista rendszer kizsákmányoló.
Ez nem azt jelenti, hogy jaj de rosszul élünk, de semmi nincs ingyen. A lakás sem, a kaja sem, de fizetni kell az orvost és a gyógyszereket is.
Ezzel sokkal nagyobb felelősség van az emberek vállán, a szociban ezt átvállalta az állam.
Ha jól emlékszem, marx a szocializmust és a kommunizmust a fejlett imperializmusnak a következő lépcsőfokaként írta le. Netán elkezdődött? A korábbi próbálkozás azért futott zátonyra, mert az orosz feudalizmusból akartak kommunizmust faragni. Kimaradt egy-két lépcsőfok.
Az ársapkás árak már a szocit idézik, mikor a politika mondta meg, mi mennyibe kerülhet és nem a piac szabályozta.
Törölt felhasználó 2022. 09. 16. 22:02
Előzmény: #178403  infin
#178406
Kizsákményolásnak azt tartom, hogy egy budapesti lakás bérlése annyi, mint egy tanári fizetés. Nyugaton nem ilyen az arány, ott a szállás bérlés maximum harmad a fizetésnek. Én dolgoztam Németországban, havi 300 Euro volt a lakás bérlés rezsivel, és bonusszal közel 3000 Euro a havi netto fizetés. Majdnem 1/10 volt a szállás bérlés.
Sok_az_allja 2022. 09. 16. 22:02
Előzmény: #178404  infin
#178405
Egyetértek. Illetve egy esetben lehet, ha ők visznek és nem te kulcsolsz. Ekkor sign-on bónuszt meg egyebeket kialkudni és akkor jó. De ha már úgy akarnak vinni, akkor itthon is lehet már jól élni. De nyilván a világlátás, a próba szerencse az addig működik amíg nem gyerekekkel asszonnyal kell csinálni…
infin 2022. 09. 16. 21:56
Előzmény: #178367  Vodafonelive
#178404
Nee, ha USA-ba mennél ki, azt nem szabad így! EU-n belül se nagyon, de onnan max hazamész rögtön és minimális összegből ha nagyon nem megy.
Megéri fél évet vagy 1 évet félretenni a pénzt, mielőtt kimennél. Nem hajt a tatár vagy igen?:)
infin 2022. 09. 16. 21:52
Előzmény: #178402  Törölt felhasználó
#178403
A te gondolkodásmódoddal a kapitalizmus simán kizsákmányolás.
Amúgy meg, mit tartasz a lakáskiadásban kizsákmányolásnak? Miben tér el számodra más szolgáltatásoktól, ahol szintén fizetni kell a szolgáltatásért?
A munkaadókat is kizsákmányolónak tartod, mert nem fizetik ki az összes profitot az alkalmazottaknak? Merthát ugye nagyságrendekkel többet nyúl le tőled a munkaadód, mint akitől bérbe veszed az albérleteset.
Törölt felhasználó 2022. 09. 16. 21:40
Előzmény: #178389  szieszta
#178402
Világos, amit irsz, de te irtad, hogy kapitalizmus van. Én a lakás kiadást nem nevezném kapitalizmusnak. Nem lenyulás, de mégiscsak valamiféle kizsákmányolás. Ahogy elhangzott, Londonban vannak gettok, de vannak elit egyetemek is (Imperial College of London), pláne Oxfordban és Cambridgeben. Ami Angliában van, az a kapitalizmus. Magyarország azért nem kapitalizmus, mert az állam rendszeresen beavatkozik. Magyarországon a szocializmus és kapitalizmus keveréke van. Fejlesztésnek nevezném pl. az Olyster kártyát, amit Magyarország már 15 éve is meg akart csinálni Budapesten, de nem tudták... Magyarország egyszerüen nem tud ilyen jellegü dolgokat  megcsinálni. Bár szerintem a magyar mérnökök meg tudták volna csinálni az Olyster rendszer másolatát, de valószinüleg nem volt rá anyagi forrrás. Pl. a 80-as években amerikai csúcs számitógépet, a DEC PDP-8 ast TPA néven lemásolták, az nagy teljesitmény volt, Manapság ilyen másolatot se tudnak csinálni, mert nem adnak elég pénzt rá. 
Vodafonelive
Vodafonelive 2022. 09. 16. 21:26
Előzmény: #178386  J0hnnyEnglish
#178401
Az biztos, hogy itthon fizetem szépen a hitelecskéimet, aztán egy-egy hitelt kipengetek mire a végére csak a lakáshitel marad... Ha kimennék nyilván ezeknek az egyesével való kifizetése lenne a fő cél. :) Társaság pedig, eddig sem rendelkeztem nagy társasági körrel, én magamnak való vagyok és 1 szobában elvagyok, ennyi. :D

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek