Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
earth 2022. 08. 16. 06:49
Előzmény: #175894  infin
#175900
Az írásom melyik része zaklatott fel ennyire? Kérdeztél, higgadtan, érvekkel válaszoltam.
Remélem, nem csak én mondhatom el kettőnk közül, hogy van, enyém, saját tulajdon, hitelmentes, ház.
Az, hogy nem most veszek még egyet (hitel nélkül), az nem döntésképtelenség, hanem maga a döntés.
Murdoch 2022. 08. 16. 06:26
Előzmény: #175894  infin
#175899
Szóval Hathor/Ncseed is amatőr csodaváró, na persze.
Ishar
Ishar 2022. 08. 16. 06:18
Előzmény: #175857  tothjoco
#175898
"Füreden egy 200 Millás ház 160 ra csökkentett!" A balga, hiszen mennek fel az építőanyag árak és a "mesteremberek" munkadíja is egyre drágább. Gondolom a madárcsicsergés jelenthet plusz 60-80 milliót...
mpagnes 2022. 08. 16. 04:26
Előzmény: #175894  infin
#175897
Ez nem piac. Olcsóbb volt a pénz ( hitel) évekig. Ennyi. Nincs itt semmi látnivaló. Csak azt ne mond, hogy felértékelődött a környezet és egyéb körülmény.
Azt meg főleg ne mond, hogy jó a fizetés.
mpagnes 2022. 08. 16. 03:28
#175896
statisztikák szerint a magyarok 70 százaléka családi házban él, és az ingatlanok háromnegyede a '80-as évek előtt épült, tehát energetikai szempontból igencsak korszerűtlen. 2020-ban a magyar családi házak és a tíz lakásosnál nagyobb társasházak 63 százalékának nem volt egyáltalán hőszigetelése, míg a kis társasházaknak a 77 százalék volt ez az arány, a paneleknél valamivel jobb, 55 százalékos.
berlini
berlini 2022. 08. 16. 01:54
Előzmény: #175894  infin
#175895
Jól összefoglaltad a lényeget.
Amúgy a DH barométer szerint a befektetési lakásvásárlások nagyban nőttek tavalyhoz képest.
tehát vannak azért döntésképesek, csak nem ezen a fórumon. :)
infin 2022. 08. 16. 01:41
Előzmény: #175792  earth
#175894
Ja értem. Te is most hozzátettél a megértésemhez erről a bizonyos rétegről a fórumon. KP-s vevők 50-60 M Ft-tal a zsebükben, akik semmit nem értenek az ingatlanokhoz, nemhogy az ingatlanpiachoz, és nem is döntésképesek.
Ezért sose vesznek semmit, és persze nem tudják azt sem elfogadni, hogy ami pénzük van az nem arra a kategóriára elég amit kinéztek - amit viszont akkor se bírnának megvenni ha mégis meglenne rá a pénz, annyira döntésképtelenek. Nem tudtak venni a több éves konjunktúra kellős közepén se, akkor meg miért tudnának döntést hozni és vásárolni amikor majd esetleg recesszió lesz?
És azt sem értik, hogy ez az 50 M Ft már most sem az az 50 M Ft, mint 10 éve - ha már infláció a téma -, de nemcsak emiatt nem értik, hogy álomvilágban élnek a spekulációikkal és anélkül, hogy valaha cselekednének a spekulációik mentén vagy akárhogy máshogy. Egyszerűen nem értenek az ingatlanokhoz - és nem is nekik való igazából az ingatlanbefektetés -, se a piachoz nem tudnak alkalmazkodni menet közben, maradnak a vágybeteljesítő elméletek.
Ezért éri minden csak a felét számukra és ezért álmodoznak arról, hogy majd nemsokára végre 50%-ot esik minden jó ingatlan nominálisan, úgy, hogy közben mindenhol máshol mennek fel az árak.
Álmodozz tovább nyugodtan, csak ne zavarjon, hogy mélyen a bilibe lóg a kezed.
De szerintem inkább azt tanuld meg, hogyan tudsz még több pénzt csinálni, ha őszintén olyan nagy értékű ingatlanra vágysz. De még előtte gondold át azt is, hogy tényleg vágysz-e rá vagy csak valami társadalmi elvárás, nyomás hatására "vágysz" rá és esetleg emiatt vagy olyan döntésképtelen, ha vásárlásról van szó? 
Mert amúgy pénzed gondolom van, csak valamiért mégsem tudsz lépni, csinálni vele valamit. Mert talán nem neked való ez a piac, ha befektetésről van szó. Lehet, hogy valami más piac, más befektetés jobban passzolna neked, talán elég, ha csak marad állampapírban és más stabil, egyszerű befektetésekben a pénzed. Vagy ha az a nyomás rajtad, hogy a családnak elvileg kellene a nagyobb, szebb lakás vagy ház, akkor is lehet hogy inkább valami egészen más dolognak örülnétek, pl. lehet boldogabbak lennétek, ha inkább elmennétek sokat utazni a családdal a pénzből, vagy akármi másra költenétek, ami titeket tényleg boldogít.
De ez a csodavárás ez tényleg zsákutca. Bocs.
infin 2022. 08. 16. 01:05
Előzmény: #175781  Vodafonelive
#175893
Köszi az infót. Hát én is így tudom, hogy elég zsákbamacska tud lenni.
infin 2022. 08. 16. 01:03
Előzmény: #175871  Benzedrine
#175892
Most megértettem valamit abból, hogy miért írja egy bizonyos réteg ezeket a furaságokat itt a fórumon, hogy 50%-os nominális árcsökkenés lesz meg hogy semmi sem éri a felét sem. :) Ha te erre a nyaralóra azt írod, hogy "negyvenéves gázfűtéses hodály" "semmit sem érne"....Neked pármilliárd Ft-ból kastélyod van vagy mi?:) Gondolom pont ellenkezőleg :D
mpagnes 2022. 08. 16. 00:57
Előzmény: #175889  Second Wave
#175891
Az erkély fele rendben. 
3d
3d 2022. 08. 16. 00:02
Előzmény: #175888  Second Wave
#175890
Voltam olyan nagy lakopark foldszinti lakasban amely feltehetoleg a kazanhaz mellett helyezkedett el mert kikapcsolt futessel, bukora nyitott ablakokkal volt 22 fok. 
Mostani 1. emeleti bérelt lakas igazi rezsitemeto. Északi tájolás, alatta üres üzlet, sarki, ezert csak egy falszomszéd van, az is trezornak használja.
Second Wave 2022. 08. 15. 23:02
Előzmény: #175884  mpagnes
#175889
Az alapterület eléggé véleményes lenne egy perben, ugyanis nem eltakart, bárki ellenőrizheti. Aki meg elmulasztja ellenőrizni, az saját maga is felelőtelen volt. Főleg, ha "nincs kifejtve az igazság minden részlete" típusú állításról van szó. Pl 120 nm-es ház, és van olyan értelmezés, ami szerint a ház pont 120 nm, amiről utóbb kiderül, hogy hát ez a külső falsík által határolt terület. Itt be lehet tolni egy szép összeget az ügyvéd zsebébe, egy másikat az államnak, de nyerés ebből szvsz nem lenne.
Ha a lakásnak van önálló tulajdoni lapja, akkor én az oda felvezetett nm-t írom a .com űrlapra kerekítve, a leíró szögvegben pedig tizedre pontosan. Lehet menni perelni, ha valakinek nem tetszik. Lakásoknál az erkéllyel van a kavarás.
Second Wave 2022. 08. 15. 22:52
Előzmény: #175871  Benzedrine
#175888
Pont a napokban mondta a TV a háttérben, hogy csak 17 fokra szabad fűteni. Nálam a sorházban fűtés nélkül van 17 fok télen (3-4 nap távollét után). Gondolkoztam is, hogyan valósítsam meg a 17 fokra fűtést.
Na de 10 fokra fűteni? Azt hogy? Szellőztetéssel? :-)
tothjoco
tothjoco 2022. 08. 15. 22:16
Előzmény: #175886  J0hnnyEnglish
#175887
Örök talány, hogy minek is. Sokan csak azért mert ingatlan és nő az ára. No meg eddig az értéke is...De már mindenki az ingatlanárakról beszél! Mert itt ugye ez okés de .....
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2022. 08. 15. 22:06
Előzmény: #175882  tothjoco
#175886

Mindenhol mindent (is) felvásároltak (hitelből is), szinte az összes MO-i szőlőhegyen kivágják a szőlőt/gyümölcsfát bekerít, elkerít, nyaraló hodályt/házat épít de ültetni (fát,bokrot, szőlőt) azt nem, az nem megyen mert nem értünk hozzá és kertész kell hozzá. Beszarás mi megy itt bizonyos helyeken Velence környéke borvidék = Balatonfelvidék.
Új módi MK3 külterületen borvidéken:
- Gyalul minden, 3 telket megveszek így kijön a nm a házra.
- 3 méteres akácoszlopokkal, zöld takaróval körbe kerítek mindent
- szőlőt átjelentem rétre, vagy kaszálóra
Utóbb a pázmándi szőlőhegyen akadtam ki, azt hittem ez csak a Balaton mellett szokás.
Aurumus
Aurumus 2022. 08. 15. 22:02
Előzmény: #175876  tothjoco
#175885
Azért a 180-200 erős :D Úgy látom bizonyos szegmensekben megindult a kijózanodás :)
mpagnes 2022. 08. 15. 21:56
Előzmény: #175827  peggy01
#175884
Hát közölni kell mindent. Nekünk 161nm bruttó, 133 nm burkolt és 117 nm nettó volt a ház területe. Közölni kell mindent, mert simán vissza is perelhető az összeg, ha nem valós nm van feltüntetve.
mpagnes 2022. 08. 15. 21:48
Előzmény: #175819  Vodafonelive
#175883
Hát mi mínusz milliókkal kezdtük a külföldi turnét.
tothjoco
tothjoco 2022. 08. 15. 21:47
Előzmény: #175881  J0hnnyEnglish
#175882
Én sem értem Veszprémet sem, Alsóőrsöt sem.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2022. 08. 15. 21:44
Előzmény: #175871  Benzedrine
#175881
A kelet-balatoni régió nagyon jó barométer lesz, de a Nyugat-dunántúl is elég sz..pó most. Veszprémben és Győrben gazdagréti/pókutcai panelárak vannak ami azért kuriózum a kuriózumban és nyilván ugyan így mozog a többi is tégla/társas/családi. Én nyugodtan alszom, annyit megtanítottak nekem, ha sok pénzért csak egy viskót is veszel 5 feltétel közül első három a lokáció.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek