Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2022. 05. 29. 10:22
#164200
Kedvencem amikor vki azt mondja hogy házam meg lakásom meg ingatlanom. Holott hitelfizetés van mögotte, tehat a banké is...
lacikonyha 2022. 05. 29. 10:20
Előzmény: #164197  Törölt felhasználó
#164199

még mindig leesve vagy a lo tuloldalán, és kozben azt hiszed lovagolsz
nem az egyetlen tévedésed, akár a kiskanduré mikor elindult az oregkandurral dugni
lacikonyha 2022. 05. 29. 10:13
Előzmény: #164193  Törölt felhasználó
#164198

az a jtény, hogy átlag hány fo használ egy lakást laghatás cáljára nem állando
ezt belekalkulálnád?
Törölt felhasználó 2022. 05. 29. 10:11
#164197
Lacikonyha az alfahim, aki szereti hogy naluk a nők hordják a nadrágot
Törölt felhasználó 2022. 05. 29. 10:10
Előzmény: #164193  Törölt felhasználó
#164196
Egy lakásban lakók száma nem állandó, hanem folyamatosan csökken. És kijön a matek.
Törölt felhasználó 2022. 05. 29. 10:05
Előzmény: #164191  lacikonyha
#164195
Ezt boborjannak magyarazd ne nekem
lacikonyha 2022. 05. 29. 10:05
Előzmény: #164190  Vodafonelive
#164194

oké megsimogatom a buksidat, ugyes vagy, nagyon ugyes
most jo?
Törölt felhasználó 2022. 05. 29. 10:03
#164193
Én azt nem értem teljesen, hogy ha a lakosság mondjuk 10 millió volt 20 éve, 10 éve (valójában csökkent, csak a példa miatt egyszerusitek), és talán minimális számú lakást bontottak le, akkor miért kell új lakást építeni ? Illetve elvileg egyre több üres lakásnak kellene lennie, mert a lakosság lényegében csökken, és egyre csak építkeznek. Az új lakás építésnek akkor kellene elterjedtnek lennie, ha nő a lakosság szám
Törölt felhasználó 2022. 05. 29. 10:02
Előzmény: #164154  Gaboracing
#164192
Ha otthon is kivitelezhető lenne, akkor csináld meg. És visszajutottunk a kesergésedhez, hogy ezt te nem fizeted ki. 
Az igények és a lehetőségek nem találkoznak, ilyenkor szoktak leadni az igényekből. Vagy semmit se csinálni és sokat es hangosan keseregni.
Ezt a helyzetedet a külföld nem fogja megoldani, sőt.
lacikonyha 2022. 05. 29. 10:02
Előzmény: #164189  Törölt felhasználó
#164191

legyen igy, nevezz mostantol érdekembernek
de csak akkor, ha legalább 30 másodpercig jobban leszel ettol
ha nem, akkor hiábavalo, mint a futotestek nélkuli falicirko
Vodafonelive
Vodafonelive 2022. 05. 29. 10:02
Előzmény: #164185  lacikonyha
#164190
Úgy tudom ha dolgoztál bejelentve pár évet minimálbérrel bejelentve és eléred a nyugdíjkorhatárt Magyarországon akkor kapsz nyugdíjat (30-40e forint?).
Engem nem érdekel az akkori banki hitelszerződés, 2008-ban mindenki is kapott lakást, bátyám is kapott, sajnos ráfázott. Én ilyen történelmi események után illetve saját tapasztalatom alapjául brutál biztonságos játékos vagyok minden tekintetben, hogy még véletlenül se bukjak meg vagy bele, tiszta nyílt lapokkal kell játszani.
Törölt felhasználó 2022. 05. 29. 09:57
Előzmény: #164187  lacikonyha
#164189
Ne ferditsd el a leirtakat. Ez is a te jellemedet tukrozi.
ÉRDEKember vagy.
tihamer
tihamer 2022. 05. 29. 09:54
Előzmény: #164175  Törölt felhasználó
#164188
A hitel jó dolog.
Legalábbis nekem 😃
lacikonyha 2022. 05. 29. 09:51
Előzmény: #164184  Törölt felhasználó
#164187

hogy te nem érzed jol magad okos és sikeres nok mellett, vagy estleg szoba sem állnak veled az egy dolog
átesni a lo tuloldalára az meg egy másik
engem okos no szult, az o anyja is okos no volt,hát mit tesz istem én szeretem az okos noket, és jobban érzem magam koztuk mint a buta sikertelenek kozott
berlini
berlini 2022. 05. 29. 09:50
Előzmény: #164158  Törölt felhasználó
#164186
Igen, ez bejöhet.
Döntések előtt azonban a valószinűségeket próbálja meg az ember felmérni.
Mert hogy mi van most?
1.
Recesszió?
Ki sem lábaltunk a járvány okozta válságból és háború dúl Európában. Ilyenkor derül ki, hogy mind Oroszország, mind Ukrajna mennyi mindent szállit az európai gazdaságba. Hiány és sokszor többszöröződő árak.
Ennek ellenére az európai országok mindegyikében még mindig 2-4%-os gazdasági növekedés látszik idénre.
Tehát idén egy recesszió egyellőre nem látszik, ez nem fékezi az inflációt meghaladó bérkiáramlást, márcsak azért sem, mert a legtöbb ágazat munkaerőhiányban szenved. Ezek különösen emelik a béreket.
2.
Mi a helyzet a a konkurens befektetésekkel?
Az infláció önmagában semleges, de a biztos pénzbefektetéseken realizált negativ hozam már ösztönöz ingatlanvételre.
Lesz--e ebben változás?
Idén nem, hiszen a PMÁP konstrukciója miatt csak jövőre várható ott pozitiv reálhozam, igy akkor fogja leginkább kifejteni a vételi kereslet csökkentő hatását.
Ha jövőre nem lesz robosztusabb a a gazdasági növekedés és ennek következtében nem lesz az inflációt jóval meghaladó bérkiáramlás növekedés, akkor ez okozhat jövőre ingatlanár esést. Be is következne, de ezen a piacon sem buta emberek dolgoznak. Az újlakásépitési fronton már most nagy a visszaesés, alig indulnak projektek (ezt most már a fejlesztők is elismerték,) igy felkészültek a visszaeső keresletre. Áresést igy az újlakásoknál jövőre sem várok, még reálértékben sem. Ahhoz ujra be kellene indulni a lakásépitéseknek és ennek a háború vége is előfeltétel, hogy kivételesen ne nőjenek már tovább az épitőanyagárak.
Következtetésem:
Én úgy érzem, hogy a fentiek szerint idén komoly áremelkedés lesz az újlakásfronton, ami ha kisebb mértékben is húzza a használt lakások árát is felfelé (márcsak azért is mert kifogynak az új lakások.)
Jövőre már kétesélyes a dolog, 
- ha a háború tartósan velünk marad az fékezi az európai gazdasági növekedést. De még egy ilyen kedvezőtlen környezetben sem várok komoly nominális áresést, viszont az ingatlanpiac nagy részén lehet már reálértékben csökkenés. 
- ha a háború úgy ér véget, hogy a szankciók nagy része visszavonásra kerül, akkor már csak egyedül egy nagy ország újraépitése hihetetlen nagy lökést ad az európai ujjáépitő országok gazdaságának. Komplett gyárakat, lakóstelepeket, infrastruktúrát kell majd megépiteni 43 millió embernek. Ez több százalékponttal emeli a gazdasági teljesitményt és persze az épitőipari anyagárakat méginkább. Mindezek eredménye egy ujabb lendület lehet az ingatlanáremelkedésben, elsősorban az újlakásoknál.
lacikonyha 2022. 05. 29. 09:46
Előzmény: #164183  Vodafonelive
#164185

okos kérdés, nagyon okos
egyrészt ha feketén éltem volna egész életemben, hogy kaphatnék nyugdijat jovo májustol?
ha ezt megfejtetted, aztán nézz utána hogy változott meg 2008 nyarárol 2010-re a banki lakáshitelezés
persze tudom, ujszulotteknek sok uj van a világon
Törölt felhasználó 2022. 05. 29. 09:44
Előzmény: #164182  lacikonyha
#164184
En inkabb a erdekbol penzes sikeres nokkel ismerkedos tipust tartom szanalmasnak. Megtudtuk h te ilyen vagy. 
Vodafonelive
Vodafonelive 2022. 05. 29. 09:41
Előzmény: #164166  lacikonyha
#164183
Ha nem voltál hitelképes már akkor akkor leginkább feketén nyomtad az ipart egész életedben? 🤔🤔🤔
lacikonyha 2022. 05. 29. 09:41
Előzmény: #164177  Törölt felhasználó
#164182

nekm kifejezetten tehetséges sikeres okos nokkel kezdodott a felnott életem, nekem éz a természetes és hidd el sokkal finomabb egy sikeres no husa mint a sikertelen butáké
ismerem azt a  férfitipust aki retteg a sikeres okos noktol
azt is pontosan tudom miért
Törölt felhasználó 2022. 05. 29. 09:33
Előzmény: #164179  Törölt felhasználó
#164181
Gondoltam visszakerdezek neki, de nem vette a lapot...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek