Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2022. 05. 26. 14:49
Előzmény: #163937  Gaguse
#163940
Emlékeim szerint ez egy összhitel nem fizető hányad volt akkoriban.
sh0rt0s_r0b0t_v0.42
sh0rt0s_r0b0t_v0.42 2022. 05. 26. 14:44
Előzmény: #163869  Hathor
#163939
Jóember, magyarul se értesz? Volt egy nagyon szimpla matek példa, hogy kinek rosszabb. Arra válaszolj légyszíves, ne hisztizz
Törölt felhasználó 2022. 05. 26. 14:40
#163938
A reszsicsokkentes, ha így megy tovább, gyakorlatilag felfalhat mindent. A lakosságot korábban nem irányították abba az irányba,hogy fejlessze a kepessegeit. És így maradtak sokan, kevés tudással, még költözni se költöznek jobb munkáért. Az emberek a rezsiharcban esnek el, mert az árak emelkednek, nem az orosz ukrán háborúban. A magyar saját magát nyirja ki
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 26. 14:38
Előzmény: #163935  berlini
#163937
Köszi az infót. Ez személyi kölcsön vagy lakáshitel data? 
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 26. 14:37
Előzmény: #163934  berlini
#163936
a ft is erősödhet, most ez az álltalános vélekedés hogy a ft csak gyengülhet, ami persze nem igaz. Én mindig megpróbálok előre gondolkozni, ezért adtam el mindent még a csúcson, most lehet gondolkozni hogy mibe menjen a pénz. Ha lesz jó lehetőségem venni fogok, de nem kapkodom el mert brutál esések is jöhetnek még. Időm van, pénzem van, jelenleg ez a legkisebb kockázat amit vállalhatok és arra játszok hogy olcsóbb lesz sok asset, amire valljuk be őszintén most a legnagyobb a valószínűség. 
berlini
berlini 2022. 05. 26. 14:33
Előzmény: #163933  Gaguse
#163935
Nálunk közel 20% volt, de pld. Szerbiában közel 40%, Ukrajnában pedig közel fele volt.
berlini
berlini 2022. 05. 26. 14:31
Előzmény: #163906  Gaguse
#163934
Senki sem tudja, hogy mit hoz a jövő.
Az ingatlanok ára is eshet rövidtávon, mégha én nem is látom ennek előjeleit.
Az állampapirhozamok is nőhetnek, ha az infláció marad 10% közelébe , még akkor is, ha a hajtóerő ehhez (globális láncolatok további leépülése, energiahordozók árának folyamatos emelkedése) már egy-két hónapja nem látható.
De van egy pár biztosnak tűnő pont:
- infláció mellett eszközben érdemes maradni, mert annak az értéke független az inflációtól és attól, hogy lesz-e magyarországon 5-10 éven belül forint vagy már csak fabatka.
- inflációban a legkockázatosabb pénzeszközben állni, függetlenül attól, hogy milyen kamatot igérnek rá (különösen akkor ha ez negativ reálkamat.) Ráadásul ezek csupán igéretek. Mit lehet tudni, hogy a jövőben milyen visszaváltási költségeket állapitanak meg annak aki nem akarja kivárni az 5 éves futamidőt?
Megfigyeltem, hogy a NER azért él túl minden idióta húzást mert mindig el tudja hitetni, hogy a többség védelmében b@szik ki a kisebbséggel.
Felnőtt egy generáció, akik az empátia teljes hiányát mutatják, egészen addig kajánul vigyorognak a másikon, amig ők maguk nem kerülnek sorra.
Én kivánom, hogy az legyen a legnagyobb bajod a jövőben, hogy csupán évi pár százalékot buktál a MÁP papirokon, de ne legyél már annyira magabiztos, hogy a pénzed ennél a rablóbandánál biztonságban van.
- az eszköárak eshetnek stabilan akár évekig is, de előbb vagy utóbb visszanyerik korábbi formájukat. Egy fabatkára mutált forintnál ez kizárt.
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 26. 14:24
Előzmény: #163929  tihamer
#163933
Azt tudja valaki, hogy 2008-2010 es időszakban mekkora volt a nem törlesztő hitelek aránya? Csak hogy legyen mihez hasonlítani...
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 26. 14:20
Előzmény: #163929  tihamer
#163932
ohh de nagyon sok ismerősöm van akik felrántottak 70 misiket, majd most jön a ledöbbenés, hogy azt vissza is kell fizetni kamatostul :D Nem volt jó a kis lakás, nekik kellett a nagy családi :D ohh, semmiből nem tanulnak a kapzsi emberek !
greenman76
greenman76 2022. 05. 26. 14:14
Előzmény: #163924  lacikonyha
#163931
A lényege lehet ez volt, de Inkább úgy értettem, hogy mivel nem (csak) ebből élek, relatíve kevés szabad időm miatt, még ha hiba is, igen korlátozottan tehetem meg. de fontosságát nem vonom kétségbe,
Az utolsó bekezdésedet sem cáfolom, de hidd el, több ez mint "tájkép" memorizálás, Te tudod legjobban szépen differenciálódhatnak az árak akár néhány méteren belül is, ennek megértéséhez bizony kőkemény helyismeret kell.
tihamer
tihamer 2022. 05. 26. 14:10
Előzmény: #163925  Gaguse
#163930
Egy konyhát lehet hogy jobban tudna vezetni lacikonyha.
☝️😄👆
tihamer
tihamer 2022. 05. 26. 14:08
Előzmény: #163923  tihamer
#163929
Kezdődik:
https://www.azenpenzem.hu/cikkek/nagyot-nott-a-hiteluket-nem-torlesztok-aranya/8614/
"nemteljesítő hitelek aránya (NPL-ráta) a lakáshitelesek körében 1,6 százalékról 2,8 százalékra nőtt. Közben a személyi kölcsönt felvevők közül a bajba kerültek aránya 5 százalékról 9 százalékra emelkedett. 
Az MNB érzékelhetően tart attól, hogy mindez csak a kezdet. ❗
Gyűlnek az aggasztó jelek
.... Százalékos formában kifejezve a törlesztőrészlet növekedésének mértékét, a felső decilis 48 százalékos növekedéssel szembesülne a kamatstop hiányában."
Emelkedő árak és megélhetési költségek mellett nőnek a banki terhek"
"A jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) is egyre nő. Tavaly az utolsó negyedévben már a hitelek felénél érte el vagy lépte át a 30 százalékot. Az elmúlt negyedévekben folyamatos volt a JTM növekedése. A szakemberek egyre növekvő aggodalommal figyelik a lakások túlértékeltségét."
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 26. 14:06
Előzmény: #163927  kszsah1
#163928
azért arra nem vennék mérget rövid távon :) 1x biztos lesz annyi, de a piac mindig szembe megy a népakarattal :D Amikor sokan várnak valamit, na az sosem lesz úgy :D
kszsah1 2022. 05. 26. 14:03
#163927
irtam anno hogy 500 Frt lessz az Euró , gyorsabban bejön mint ahogy jósoltam
lacikonyha 2022. 05. 26. 14:03
Előzmény: #163925  Gaguse
#163926

kérdezd meg a boborjánt, vagy csak nézd vissza az irományait
most segitettem eloszlatni a homályodat?
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 26. 13:59
Előzmény: #163923  tihamer
#163925
Ezt a nyugdíj dolgot nem.is rrtem honnan szedi? Amúgy alapvető gazdasági fogalmakkal nincs tisztában az emberünk😅
lacikonyha 2022. 05. 26. 13:55
Előzmény: #163920  greenman76
#163924

konkrétan leirtam már neked, hogy a neten a maradék selejtet találod, ezért kell a sok ingatlanost levizsgáztatni és a használhatoknak udvarolni rendszeresen hogy sugjanak neked elsonek
te meg megválaszoltad hogy ilyen emberek kozé nem jársz
elfogadtam, megjegyeztem
amugy a 20 évvel ezelotti séta egy dolog, de a mai választáshoz csak tájképként használhato
finomhangolásra alkalmatlan ismeret
egy elado pozicioja, vágyai, kényszerei, hiusága, orokolt viselkedési sémái, stb 1000-el tobbet nyomnak a latba az elérheto haszon reményében mint bármi más, ezt ingyen kattintással meg 20 éves emlékekkel nem lehet potolni, bár ábrándozni lehet rola
tihamer
tihamer 2022. 05. 26. 13:52
Előzmény: #163919  tihamer
#163923
Tehát az időzítés a lényeg ❗
Maniában tartani ❗
Válságban vásárolni ✔️😊
.több jegybank is jelezte akár idén év végére újra 5-6% körül lehet az infláció."
😆
Igen, ez hasonló szöveg, mint ami úgy szólt tavaly nyáron hogy a magas infláció csak átmeneti lesz.☝️
"....de még az is lehet hogy igazad lesz majd."
Szvsz én mindenképpen nyerni fogok. ✔️ 
A Map plusz-nál, bevezetésénél is megtorpant az ingatlan piaci emelkedés.
Ugyanez a hatás fog jelentkezni jövőre a 10 % körüli PMÁP-al. Inkább ezt fogja vásárolni a felső 2-3 decilis, legalábbis a többség. A többi 6-7 decilis pedig örül ha megél.
Mert be fog következni a FÉLELEM korszaka❗
És akkor előbb utóbb eljönnek a jó lehetőségek az ingatlan vásárlásra, persze akciósan.✔️
Berlini nagyon bizakodó a további ingatlanár növekedést illetően, de nem reális a gondolkodása.
Az államkötvényeimből pedig előbb utóbb ingatlan lesz, nem pedig nyugdíj kifizetés ,lacikonyha legnagyobb sajnálatára. 
😄
Lassan fordul az ingatlanpiaci Titanic, de már neki kezdett a fordulásnak szvsz.
4-6 év múlva, ha nem előbb, nagyon jó ingatlan vételi lehetőségek lesznek.
És akkor a "CASH THE KING" korszak eljövetele lesz☝️
Ncseed , mamoka47, unison is ebben reménykedhet.
De jó hogy én nem adtam el egy ingatlanomat se 😃
Brutális volt a tőke nyereségem.✔️
Úgyhogy szerintem mostantól a 7 bő esztendő után pihi lesz az ingatlan piacon, tehát minimum stagnálás, hiszen véges számú család és véges számú hitelfelvevő van, volt.
A következő nemzedék 5-7 év múlva fog piacra lépni a kis önrészével hogy lakást vegyen. 
A közelgő recesszió ( megélhetési válság, magas munkanélküliség ☝️) és a magas inflaciót követő PMÁP pedig be fogja fagyasztani az ingatlanpiacot jó pár évre❗
VÁLSÁGBAN VÁSÁROLNI ❗👍
Csak türelem és jó időzítés kell hozzá, és addig a jó öreg tőkefelhalmozás, magyarul készülni kell a nekünk "JÓ" időszakra.😊
greenman76
greenman76 2022. 05. 26. 13:49
Előzmény: #163920  greenman76
#163922
Ja, meg nézhetsz full hülyének is, de annyit mászkáltam pl a II. kerületben még jóval az előtt, hogy lakást vettem ott, hogy kis túlzással megrajzolhattam volna fejből a térképét, egy házról meg tudtam volna akkoriban mondani pontosan hol van….🤤
lacikonyha 2022. 05. 26. 13:45
Előzmény: #163919  tihamer
#163921

a bukta biztos, a majdani profit meg lehetséges várakozás valamilyen valoszinuséggel
eleinte mindig jot rohogtem amikor uzletelés kozben a lehet és a van kozé egyenloségjelet tett valaki
aztán olyan sokszor találkoztam ezzel a primitiv érvelési technikával, hogy nem volt már vicces
az hogy itt is gyakran elofordul, csupán nagy valoszinuségu statisztikai torvényszeruség

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek