Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2022. 01. 30. 14:06
Előzmény: #147936  J0hnnyEnglish
#147940
Atom leállitás öngóllal egyetértek.
Amúgy meg nem lehet elég zöldnek lenni.
Hacsak nem akarjuk, hogy 20-30 év múlva a föld jó része lakhatattlan legyen.
A számitásod az elektromos autóknál nem stimmel.
Egy autó élettartama 15-20 év, 300-500 ezer km.
Az elektromos autóknál 100 ezer km után már jóval kisebb a co2 lábnyom.
Törölt felhasználó 2022. 01. 30. 14:02
Előzmény: #147935  Atti
#147939
A feleséged érzelmileg kötődik, neki nem csak egy eszköz.
Ha távolabbról nézed, mint egy idegen, akkor ez egy eszköz, mint bármilyen más befektetés.
Mennyi a fenntartása? Le lehet-e zárni télre, mint egy nyaralót (vízteleníted), és az a megoldás okozna-e értékvesztést? Ha nem, akkor a temperáló fűtés költsége, és minden lehetséges előforduló költség (oda kell menni, nyáron ne legyen parlagfű, és minden, ami csak lehetséges, biztosítás, akármi). Ha egyáltalán nem használod, idővel a gépészet szépen leromlik magától is.
Mi van a közvetlen környezetében? Gombamód nőnek ki vagy újulnak meg a házak, prosperál? Vagy épp hanyatlik?
Ki tudod/akarod adni?
Milyen egyéb vagyonotok van, mekkora részt képvisel benne? Múltkor írtam, hogy nem biztos, hogy egy db 80 milliós vagyontárgy a legjobb, lehet inkább 2 db 40 milliós.
berlini
berlini 2022. 01. 30. 14:02
Előzmény: #147932  Törölt felhasználó
#147938
Én nem azt álltitottam, hogy nem lesz áremelés és igy infláció.
Csupán azt várom, hogy szép lassan lefelé megy. Idén kb 5%, jövőre 4,5% és lehet hogy lejjebb nem is megy a következő években.
ncseed!
ncseed! 2022. 01. 30. 13:59
Előzmény: #147932  Törölt felhasználó
#147937
Azé' megnézném a zarcukat az itteni kommenthuszároknak ha további jelentős lakásár emelkedés lesz... 🤣🤣🤣 Mivel a fő kontraindikátorok bejeleztek (a zitteniek közül többen se bírtak tovább várni és vettek) + Kiszámolós barátunk is belecsapott a lecsóba (nincs TIK-TAK, á dehogy) ezért szinte biztosan lesz valami negatív történés. 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2022. 01. 30. 13:55
Előzmény: #147902  berlini
#147936

off: Ezzel nagyon vigyázni kell! Sokan úgy gondolják, hogy a tényleges infla azért ekkora, mert teleszórták pénzzel a bankok a piacot! Ugyanakkor ez csak részben igaz, mert ezt az inflát pörgeti tovább a nyersanyagok ára, ez az igazán alattomos a mostani inflában.
Elmondom nektek én miben látom a legnagyobb kockázatot infla tekintetben! A németek egy begyöpösödött sötétzöld politikai érdeknek eleget téve lemondanak a leghatékonyabb CO2 mentes energiaforrásról az atomról. Senkit nem akarok meggyőzni az atomenergiával kapcsolatban, de a sötétzöld bullshit miatt nem fejlesztették kellően ezt az elmúlt 30 évben + a belső égésű motorokat. Szintén egy nagy pofon, hogy mekkora zöldek a lítium aksis elektromos autók, kiderül, a végén, hogy egy 20 éves otto motoros átlag gépjármű CO2 lábnyoma kisebb.
Szóval a lényeg a lényegben, hogy a gáz ára kérem a csillagos egekben lesz amennyiben ez változatlan marad (konkrétan a németek miatt). Mivel a földgáz az energetikán és a vegyiparon (műtrágya gyártás...stb) keresztül mindenhol ott van, ezért pl az élelmiszerek árát megint drasztikusan emeli.
Vixi Paks2 megépítésének politikájával én nagyon egyetértek (kell), e-mellé kellene még + nap és szél + puffernek a gáz és villamosenergia szektorban + mérleget felállítani.
(anyagi részbe és politikába ne menjünk bele)
Szóval infla (Európa) szempontból a legkockázatosabb dolog a földgáz ára - Oroszország ezt nagyon jól tudja!
Atti 2022. 01. 30. 13:53
Előzmény: #147928  Törölt felhasználó
#147935
Megvan mindenünk. Van hol laknunk.
Sajnos örököltük. Apósomé volt. /most a feleségemé./
Nem szándékozunk a mostani lakóhelyünkről elköltözni. Gyerekeknek tartogatni meg minimum 5 év.
Aztán ki tudja akarnak-e egyáltalán ott lakni?
lohran 2022. 01. 30. 13:51
#147934
Tegnap Auchan és vettem egy fél kiló fonott mákkal megszórt kalácsot 250 ft ért.
Látom az eredeti ár 500 ft ????
Ezért nem vettem észre az áremelkedést mert eddig szinte mindent féláron vettem.
Törölt felhasználó 2022. 01. 30. 13:50
Előzmény: #147927  Atti
#147933
100 milla+ árért az ember mindent, tökéletesen és azonnal akar. Ez van.
Törölt felhasználó 2022. 01. 30. 13:47
Előzmény: #147930  berlini
#147932
Hol nem fogják önteni a pénzt a gazdaságba?
- Családtámogatások?(megtartjuk és erősítünk)
- Nkp és hasonló NER-es nyalánkságok (tudjuk, hogy nagyrészt az ingatlanpiacon landoltak)? (nem lesz helyette más, csak más néven?)
- Közszféra bérstop? (szerinted lesz?).
- A fodrásznál hónapokra előre foglal időpontot a feleségem, gondolod, nem emel majd árat?
- Melós se emel majd árat?
Ki nem fog árat emelni?
berlini
berlini 2022. 01. 30. 13:37
Előzmény: #147909  Murdoch
#147931
Pedig ott is 5% körüli az infla.
berlini
berlini 2022. 01. 30. 13:37
Előzmény: #147906  pogramozo
#147930
Nem tehetik meg.
A NER is csökkenő államadóság pályával számol.
berlini
berlini 2022. 01. 30. 13:36
Előzmény: #147905  mr_bob
#147929
Én csak akkor ha nem tudok legalább részben végtörleszteni egy mégis erősödő inflációs környezetben
Törölt felhasználó 2022. 01. 30. 13:35
Előzmény: #147922  Atti
#147928
Ha benne laksz a házban, és házban akarsz lakni, akkor mik a lehetőségek?
Eladod és hova mégy?
Vagy megtartod - nyilván - akkor ez nem kérdés.
Ha nem laksz benne, csak valamiért van egy elfekvő házad az aggloban, és filózol rajta, mint egy eszközön, az egy másik szitu
Atti 2022. 01. 30. 13:35
Előzmény: #147925  Murdoch
#147927
Igazad van az ingázásban és a falújítandóba nem jó menni is, de
Én úgy csinálnám, ha ilyet terveznék, hogy vennék egy most használhatót nyilván 10 milliókkal olcsóbban, mint ami fel van újítva. Tehát használható, azonnal költözhető.
Mondjuk csak 30-as tégla fal van, nincs hungarocell.
Egy ilyennek mostani gázárakon 250 ezer körül van a fűtés számlája kondenzációs kazánnal.
Ha leszigetelteted 15 cm hungarocellel, kb 4 milla. És mit nyersz? 150 ezer lesz a gázszámlád/év?
Mert 20 ezer biztos nem lesz egész télre.
A 4 millának a MAP+ kamata meg évi 200 ezer. Betenni a 4 millát, a kamatból meg befizetni a gáz számlába.
Aztán lehet a nagy többség nem így gondolkodik, hanem mindent, tökéletesen, és azonnal akar.
Ishar
Ishar 2022. 01. 30. 13:25
Előzmény: törölt hozzászólás
#147926
Most én is sneciskedem, jóféle borokkal. :)
Murdoch 2022. 01. 30. 13:21
Előzmény: #147924  Atti
#147925
Lehet, de az elmúlt években erősen nézem-néztem a budai agglót, nagyon sok beragadt házat látok. Ilyen árak mellett én speciel felújítandóba biztosan nem mennék. A falusi élet még hagyján, az ingázásba viszont pár év alatt bele lehet őszülni.
Atti 2022. 01. 30. 13:10
Előzmény: #147923  Murdoch
#147924
Szerintem is kor és családfüggő, illetve ha jók az emlékek a gyermek évekről, akkor miben nőtt fel az egyén, jól érezte-e magát.
 Forgalomképtelenek is lehetnek, illetve a városról kiköltözők minden sz@rt megvesznek a csilliókért eladott lakásuk árán. Aztán sokaknak csak később esik le hogy a falusi élet nem nekik való. Meg játszák a Csekonics bárót a lakásból maradt pár millára. -:)))) 
Tisztelet a kivételnek, mert nem szeretnék általánosítani, de sok ilyet látok. Főleg hétvégi házas, hobbis területen.
Murdoch 2022. 01. 30. 13:03
Előzmény: #147922  Atti
#147923
Szerintem a ház vs lakás kérdés kor, illetve családfüggő. A probléma viszont inkább az, hogy nehéz a váltás, a bp-i lakásárakat nyilván láttad. Az ennek függvényében beárazott falusi, agglos - felújítandó - házak viszont gyakran forgalomképtelenek. 
Atti 2022. 01. 30. 12:51
Előzmény: #147845  Törölt felhasználó
#147922
Rosszul látod.
Nem döntöttem el, hogy eladom, vagy marad, ezért kérdeztem.
Csak arra reagáltam, hogy a ház mellett a lakás jobb.
Miután az indulás óta olvasom a fórumot, látom, hogy sokan a saját példájukat általánosítva mondanak véleményt. Az a jó ami nekik van, vagy amire nekik futotta.
Én nem ilyen vagyok, hanem mindig próbálok a másik oldal fejével is gondolkodni.
Eladni vs megtartani?
Ház vs. lakás?
Főváros vs. vidék.
Én falun nőttem fel, családi házban. Most is falun lakok családi házban, pont ezért kérdezek, hogy megismerjem mások véleményét, amit én nem tapasztaltam meg.
Murdoch 2022. 01. 30. 12:44
Előzmény: #147919  lohran
#147921
Semmi extra. Lett belőle kétszer egynapos túra, otthonról vitt szendviccsel. És ez így is fog maradni.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek