Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2021. 10. 24. 16:31
Előzmény: törölt hozzászólás
#135300
Határozott szerződés esetén a bérbeadó nem igazán tudja kitenni. Ahhoz rendes felmondás kellene, de a rendes felmondásnál nem tud mire hivatkozni. Ha írásban felmond, akkor a bérbevevő írásban közli, hogy a felmondás semmis. Ott marad az ingatlanban a szerződés szerint.
lacikonyha 2021. 10. 24. 16:23
Előzmény: törölt hozzászólás
#135299
egy társasházi advét bonyolut esetben is rovidebb szoveg, mint egy alapos lakásbérleti szerzodés ami konnyen lehet 15 oldal mellékletek nélkul, vagy 50-70 oldal stulstul
CyrusTheGreat 2021. 10. 24. 16:20
Előzmény: #135252  Törölt felhasználó
#135298
Lehet ezen elég sokat vitatkozni (én szívesen teszem), de talán a legegyszerűbb úgy megfogni, hogy mennyien akarnak Magyarországon élni/üzletelni? 2010 és 2014-5 előtt ez nagyon nem volt népszerű vagy nem tűnt pozitív jövővel bíró ötletnek. Aztán látták, hogy beindult egy üzlet (rövidtáv), elkezdett olcsó lenni a pénz (olyannyira, hogy 2016 óta már ingyen van), elkezdődött a bérrobbanás, nem volt alternatíva. Az eredmény látszik. A belvárosi lakbérrobbanás volt az első fecske az üzlet miatt, ezzel párhuzamosan elkezdett az ország kijönni a recesszióból (jellemzően az EU-s pénzeknek köszönhetően), stb-stb-stb. 
Ezzel kapcsolatban egyetlen egy kérdést kell feltenned: várakozásod szerint jobb lesz itthon élni/üzletelni a nagy többségnek?
- - - - - 
Ha már az árakat nézzük, akkor érdemes megnézned mr_bob táblázatát a HUF/EUR-ban kifejezett árakról, még említettem neki, hogy érdemes lenne az USD-t is mellétenni és akkor világos lesz, hogy egy nagyobb lemaradást már behozunk, de szó nincs arról az elmúlt 2 évben, hogy tovább menne a rakéta. Interpretáció kérdése, hogy erőt gyűjt a következő rakétához vagy korrigál a vásárlóerőnek megfelelően. Én egyelőre csak annyit mondanék, hogy 2018-ban is ugyanannyi USD-ért kaptál budai panelt, mint azóta bármikor, EUR-ban még kisebb volt a mozgás (a BV-hatás például nem is különösebben látszik).
Törölt felhasználó 2021. 10. 24. 16:19
Törölt hozzászólás
#135297
lacikonyha 2021. 10. 24. 16:15
Előzmény: #135295  lacikonyha
#135296
az irományom második része a határozatlanra vonatkozik
lacikonyha 2021. 10. 24. 16:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#135295
a határozott ideju egyetlen biztos elonye a bérbeadoi oldalrolaz, hogy a szerzodés megszunik az ido leteltével, és ha magátol vagy a felszolitás ellenére  sem koltozik ki a bérlo, akkor automatikusan jogcim nélkulivéválik, kozjegyzoi záradék nélkul is, mig a  határozott ideju esetén ha mindent és nyilvánvaloan megszeg a bérlo akkor a jocimnélkuliség megállapitásához birosági eljárás kell, ha nincs kozjegyzoi ráradék
lacikonyha 2021. 10. 24. 16:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#135294

a 2013 elotti régi ptk hosszu ideig érvényben volt,nyilvém beégett a fejekbe, az nem tette lehetové a határozott ideju szerzodés rendes felmondással valo megszuntetését, mig az uj megengedi hogy ebben is megállapodjanak a szerzodésben
a nehézség hogy ha vita lesz és biroság ,na annak mi lesz az eredménye arra nem szabad mérget venni
Törölt felhasználó 2021. 10. 24. 16:06
Törölt hozzászólás
#135293
Törölt felhasználó 2021. 10. 24. 15:59
Törölt hozzászólás
#135292
lacikonyha 2021. 10. 24. 15:55
Előzmény: #135288  CyrusTheGreat
#135291

ezek az alapesetek, és van még néhány olyan aminél a birosághoz fordulás mérlegelése kerul elo, vagy be is lép a biroság
az a bérbeadoi magatartás, hogy határozott idore hosszabb távra szerzodok, majd másnak elkoltom a teljes idore számitott osszeget, mert az immár tuti, nem javallott, bár gyakran bejon
CyrusTheGreat 2021. 10. 24. 15:51
Előzmény: törölt hozzászólás
#135290
Ugyanazt tudom mondani, mint eddig: ha kikötnek a felek felmondási jogot és eljárást, akkor lehetséges, egyébként nem - egyik fél által sem. A bérbeadónak nincs fizetési kötelezettsége, ő nem rakhat ki a lakásból, ő azt vállalja a szerződésben, hogy biztosítania kell a határozott időre az életvitelszerű ottlét feltételeit (plusz még, amiben megállapodtok). 
Törölt felhasználó 2021. 10. 24. 15:47
Törölt hozzászólás
#135289
CyrusTheGreat 2021. 10. 24. 15:44
Előzmény: #135283  Törölt felhasználó
#135288
De talán a legegyszerűbb megfogalmazás: ha a felek nem állapodnak meg felmondási jogban, akkor a határozott szerződés egyik fél részéről sem mondható fel. Ha megállapodnak, akkor a megállapodásnak megfelelően. Ennyi a történet, innentől kezdve a felek motivációján múlik. Jellemzően sem bérbeadói sem bérlői oldalról nem mennek bele (nagyon ritka, hogy találkozzanak az érdekek).
lacikonyha 2021. 10. 24. 15:43
Előzmény: #135283  Törölt felhasználó
#135287

a magyar jogrend és jogalkalmazás sajátossága, hogy irnak torvényeket, aztán a biroságok néha csillagszoroszerun itélik meg ugyanannak a rendelkezésnek az alkalmazási modját, aztán egy ido után kialakul egy biroi gyakorlat, néha még a kuriának is bele kell szolnia, és csak utána lesz  nagyjábol egységes az alkalmazás, pedig ok jogászok mindannyian
..
én egy ido után kiszálltam ebbol a diskurzusbol, mert meguntam, de a cirrus szakszeruen és kiváloan leirta késobb
CyrusTheGreat 2021. 10. 24. 15:35
Előzmény: #135283  Törölt felhasználó
#135286
"[...]Egy bérleti szerződést bérlőként akkor írsz alá hosszú időre, ha vele együtt az árat is fixálod (eleve EUR-ban fizetsz, szóval az infláció implicit benne van) öt évre, az irodakezelő által nyújtott szolgáltatások mellett (takarítás, karbantartás, portaszolgálat, büféhez hozzáférés, liftek), ezekhez pedig mindegyikhez kőkemény, mérhető rendelkezésre állási paraméterek kerülnek rögzítésre. A bérbeadó ehhez nyilvánvalóan azt várja, hogy 5 éven keresztül, mint a katonatiszt fizessen a bérlő. Nagyon ritka, hogy a felek ne állapodjanak meg felmondási jogban, egyedül a felmondási idők hosszával szoktak játszani - így belevéve valamiféle rugalmasságot a rendszerbe. [...]"
Aláírsz 5 évre EUR-ban, fixálod az árat, fizetsz rendesen, aztán, ha esetleg költöznél, akkor a szerződésben rögzített felmondási idővel felmondasz, de ebben az esetben is 9-12 hónapot kifizettetnek veled, de nem kell a teljes 5 évet kivárnod. Vagy ZS-opcióként csődbe viszed a céget (vagy legalábbis azt, akivel bérled), aztán majd beáll az irodaház a sorba a felszámolásnál - de valószínűleg inkább egyoldalúan felbontják a szerződést.A B-kategóriás irodaház pedig nem minimum 5 évet kér, hanem simán szóbaáll veled 2-3 éves időtartamra vagy kisebb irodák (1-2 szoba+tárgyaló) esetén akár 1 évre is. Ez a horizont azért tervezhető (sőt!).
De egyébként új PTK bérleti szerződésre vonatkozó részek:
http://projektjeink.birosag.hu/sites/default/files/allomanyok/ptk_e_learning/ptk9/lecke13_lap1.html
lacikonyha 2021. 10. 24. 15:35
Előzmény: #135283  Törölt felhasználó
#135285
nem biztos hogy mindent elolvastál
lacikonyha 2021. 10. 24. 15:32
Előzmény: #135281  Törölt felhasználó
#135284

6:339. § [A bérleti jogviszony megszüntetése rendes felmondással] (1) A határozatlan időre kötött szerződést bármelyik fél rendes felmondással felmondhatja a) napi bérleti díj kikötése esetén bármikor, egyik napról a másikra; b) heti bérleti díj kikötése esetén a hét végére, legkésőbb a hét első napján; c) havi bérleti díj kikötése esetén a hónap végére, legkésőbb a hónap tizenötödik napjáig; d) hosszabb időszakra kikötött bérleti díj esetén a szerződésben meghatározott időszak végére, legkésőbb az azt megelőző harmincadik napig. (
2) A határozott időre kötött szerződést bármelyik fél rendes felmondással felmondhatja a törvényes felmondási idő betartásával idő előtt gyakorolható felmondási jog esetén a hónap végére, legkésőbb a hónap tizenötödik napjáig.
....
egyébként más torvényi hely figyelembe vétele is szukséges, amugy a torvény rendelkezéseinek hatása kissé bonyolultabb mint egy kiragadott mondat értelmezése
Törölt felhasználó 2021. 10. 24. 15:27
Előzmény: #135282  lacikonyha
#135283
Aztán mikor felvetettem, hogy akkor ezek szerint béna a mgmt nálünk, mert irodáknál sem érvényesítik ezt a fajta "elsétálást", akkor végül a B kategóriát javasolta.
Cyrus, most akkor hogy van ez?
lacikonyha 2021. 10. 24. 15:25
Előzmény: #135281  Törölt felhasználó
#135282

nekem nem fontos itt semmiféle vitát megnyernem
egyébként a cirrus részletesebben megirta, megindokolta, nagyon helyesen és szakszeruen
én csak erdekesnek találtam a berlini kozlését, kiváncsi lettem volna további részleteire is, kértem forrást, kaptam helyette utasitást, ez is rendben és nem hinném hogy bármiféle gyoztest kellene keresni
Törölt felhasználó 2021. 10. 24. 15:15
Előzmény: #135280  lacikonyha
#135281
Hát ha nem küldesz vmi állásfoglalást legalább valahonnan, ha nem is PTK-t, akkor a vita ezen részét bizony ncseed nyerte... :)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek