Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2021. 09. 16. 09:12
Előzmény: #132019  kkpp
#132020
Államkapitalizmus 2021, magyar módra. Nagy tudású politikus hoz egy törvényt, elrontja ahogy az várható, aztán visszamenőlegesen hoz egy másik törvényt. 20-30 éve a visszamenőleges törvénykezés még nem fért bele a jogállamiságba, ma már mindennapos.
kkpp 2021. 09. 16. 08:53
#132019
🤗
https://telex.hu/gazdasag/2021/09/15/meglepo-szabaly-a-kormany-belenyul-a-moratorium-elszamolasaba
Már várom, hogy az első félévés banki nyereségeket különadó címén államosítják, hogy a rekordnyereség bántja a magyar emberek közérzetét. 🤷‍♂️
berlini
berlini 2021. 09. 16. 08:44
Előzmény: #132015  CyrusTheGreat
#132018
A ház 35 éves volt tavaly.
Akkoriban a legjobb minőségű nyilászárókat épitettem be.
SOFA ablakok és VELUX tetőtériek. 
De a tetőtérieken látszott a leginkább hogy cserére érdemesek. (Nehezen nyithatóak és nem teljesen szigetelve záródnak)
Az ablakok cseréje sem volt hátul a listán, de azok jól szigetelőek és jó állapotban lévőek voltak, de miután a földszintet teljesen felújitotta (fürdő és konyha is) ezért azokat kicseréltette, de az emeleten és a pince-alagsorban nem. (Pedig az alagsoriak zöme régi egyszeres üvegezésű ablak. Azonnal cserélni kellene őket.)
Teljesen felújitotta viszont a fűtést, (de annak módjával kapcsolatban tanácsaimat csak részben hallgatta meg.)
A listámon amit átadtam, rajta volt a tető héjalásának (ami rendben volt igy visszarakható) leemelése és a szigetelés megvastagitása (persze a fólia és a cseréptartó lecezés cseréje mellett.)
Erre nem volt pénze ezért elmaradt a szinte nyithatattlan VELUXok cseréje is.
Rá fog erre az egészre költeni még (mai áron) 13-15 milliót és akkor lesz szuper a ház.
2345678 2021. 09. 16. 08:35
Előzmény: #132013  Gaguse
#132017
Coloplast
berlini
berlini 2021. 09. 16. 08:34
Előzmény: #132013  Gaguse
#132016
Talán a Rosenberg?
CyrusTheGreat 2021. 09. 16. 08:32
Előzmény: #132014  berlini
#132015
Azt megkérdezhetem, miért a 2. helyen állt a tetőtéri ablakok cseréje (miért ilyen high prio)? Soha nem volt házam, elnézést, ha triviálisat kérdeztem.
berlini
berlini 2021. 09. 16. 08:29
Előzmény: #132011  CyrusTheGreat
#132014
A DH információ alapján a XVI.kerben egy év alatt azért volt még egy közel 10%-os áremelkedés.
De konkrétan a vevőm helyett én nem valószinű hogy mostanában ennyivel többet fizetőt találtam volna.
A vevőm meg azóta bebizonyitotta, hogy nála a 81 milla volt a felső határ.
9 hónap után költözött csak be és csak kb 10-12 milliós felújitást csináltatott meg.
Nyilvánvalóan elfogyott a pénz ezért több dolgot későbbre hagyott, ami nyilván nem lesz kellemes lakottan. Pld. tetőtéri ablakok cseréje (pedig a javasolt listámon az a 2. helyen állt.)
Gaguse
Gaguse 2021. 09. 16. 08:28
Előzmény: #132012  2345678
#132013
Melyik cég ez ha megkérdezhetem? :D
2345678 2021. 09. 16. 08:24
#132012
A bérinflációhoz egy adalék:nyírbátori telephelyén 50.000 Ft,/hó  és a tatabányai telephelyén 70.000Ft/hó alapbér emelést jelentett be egy cég a napokban operátori munkakörben dolgozóknak. A régi dolgozókat ezzel becsüli meg a cég ,az újakat pedig motiválja (a maradásra).-mondta az igazgató.
CyrusTheGreat 2021. 09. 16. 08:23
Előzmény: #132008  berlini
#132011
Nézd a jó oldalát, te a csúcson tudtál belőle kiszállni.
CyrusTheGreat 2021. 09. 16. 07:03
Előzmény: #132009  tihamer
#132010
“A hozam növelése továbbra is fontosabb számomra, mint a tőke nyereség.“
Azt ugye tudod, hogy az ingatlanarak novekedesenek trendjevel egyutt jar a berleti hozam csokkenese? 
tihamer
tihamer 2021. 09. 16. 00:57
Előzmény: #132007  berlini
#132009
Nagyon jól leírtad, többek között:.
..
"minimálbéremelés ujabb lökést ad a bérinflációnak, ami egyrészt növeli a fizetőképes keresletet, másrészt irdatlan módon növeli az épitési költségeket."
..
Ncseed szintén jól látja. CIKLIKUSSÁG❗
Az ingatlanárak továbbra , - ha ciklikusan is-, de emelkedő csatornában fognak növekedni hosszútávon.
És én hosszútávon gondolkozom életem delén.
A hozam növelése továbbra is fontosabb számomra, mint a tőke nyereség.
berlini
berlini 2021. 09. 16. 00:43
Előzmény: #132006  Placi82
#132008
Túl sok a pénz, ami keresi a helyét és a járvány extrém módon beinditotta az embereket a zöld felé.
Ezek az okok.
Hozzásegitett még az is, hogy sokan a HO áttörést elhitték. 
Amúgy Csobánka egy szép környéken (Pomáz és Pilisvörösvár között) fekvő település.
De onnan bejutni azért 40 perc még Budára is. 
Ma már egyszer irtam, hogy a DH becslések szerint csökken már a zöldkerületek iránti kereslet Budapesten.
Lehet hogy megáll a családiház őrület. (Márcsak azért is, mert ami megmaradt a kinálatban az már tényleg keveset érhet.)
berlini
berlini 2021. 09. 16. 00:37
Előzmény: #132005  Placi82
#132007
Én annak mindig örülök, ha valaki nem kárvallotja ennek a teljesen elcseszett gazdaság politikának.
De a nagyvárosokban egyre több olyan ember van, aki fut a piac után.
Egy inflációs világban nincsen olyan határ, ami gátat szabna az áremelkedésnek a keresleti oldalon.
Ezen a fórumon már lefolytattuk a vitát, és én továbbra is tartom, hogy a minimálbéremelés ujabb lökést ad a bérinflációnak, ami egyrészt növeli a fizetőképes keresletet, másrészt irdatlan módon növeli az épitési költségeket.
Ebből a kettős szoritásból nincs más kiút (trend) mint a lakásáremelkedés legalább az infláció ütemében.
Lehetnek időszakosan lemaradó szegmensek, lokációk, de az általános trend - olyan településeken ahonnan nincsen stabil elvándorlás - továbbra is felfelé lesz.
Ugyanúgy ahogyan a 3 forintos kenyér után is értelmetlen sirni, ezen a piacon is kinevetteti magát az aki folyamatosan a piac után kullogva acsarkodik.
Placi82 2021. 09. 16. 00:14
Előzmény: #132003  berlini
#132006
Ja és még valami. 
Amit nem értek az az agglo helyzete. Az elmúlt 30 évben arról volt szó, hohy ha valaki eladtam a budapesti kis lakását, és beletett valami 10mftot az vett egy házat az aggloban, ki csapta a gyereket a kertbe oszt jonapot. És vállalta az ingazast, gyerek taxizast, infrastruktúra hiányát. Most meg mi van? 100-170mft egy ház az aggloban, a szívás ugyanaz. Vki linkelt ezt a Csobánka házat 170mftert 120m2 és puritán egyszerűt. Azt se tudom hol francba van csobanka😀. Őrület. Volt egy ismerősöm az hegyvideken vett egy tok jó házat, és letolta a francba. Épített egy újat. Azt értem. Mert elit helyen egy modern passziv haz az mindig ritka, nagy érték lesz válságban is. De ezekkel az agglos rissz-rossz házak arany áron, számomra ertelmezhetetlen. Nem érint engem ez most sehogyse. Csak nem értem, hogy hol itt az üzlet és a józan ész. 
Placi82 2021. 09. 15. 23:53
Előzmény: #132003  berlini
#132005
Az igaz, hogy aki lemaradt az most szopik. Én nem. De  tényleg sajnálom, hogy 1 mérnök házaspár alkalmazott, jó esetben kikohog most egy Kelenföldi 43millás panelt, egy élet alatt. Mint a 70 es évekbe,ahol a mérnök kapott utoljára lakast😀. De azért vicces mikor látom a fel dobott hirdetesekbe ezeket az árakat. 1mft egy tégla 12 kerületi használt 40 evestégla lakas, meg kőbányai is a metró mellett is annyi, meg egy 30m2 es11 kerület panel is 30 millió. Szóval nincs differencia. Vagy a Budai hegyvidéki lakasoknak kellene duplázni innentől, vagy a masik nem elit oldalnak csökkenni nagyon. Itt már minden 1 millio/m2. Komoly zavar van itt az erőben, meg a fejekben. Továbbá, ha felhoztad a tőzsdét én nézem a forgalmat is egy adott részvényben. Én azt szeretem ha valami nagy forgalom mellett emelkedik, a kis forgalom mellett az nekem nem tetszik. Tudod én most is kertesben lakok Újbudán,nem a híd alatt:). Ncseed rol meg azt hittem, hogy 1 szűk látókörű fickó, de már látom, hogy azért figyel a pályán. És ha valakik mondják a logikusat, azért elgondolkodik, és mérlegel. Zanzasitva, nem tudom hogy mi lesz a piacon, de komoly egyensulytalansagok, divergencia, van itten. Kb 900e ft-1 mft/m2 a határ amire lassan minden használt ingatlan felemelkedik lokaciotol függetlenül. Gondolom azért mert ez a fizetokepesseg felső határa. De szerintem nagyon nem mindegy hogy svabhegyen, kutvolgyben laksz vagy kőbánya Kispest, vagy angyalfold. Na mindegy. Csak fura. 
ncseed!
ncseed! 2021. 09. 15. 23:28
Előzmény: #132003  berlini
#132004
Nyilván azoknál rezeg a léc akik esésre spekiztek... már írtam én kibeb*sz*ttul ideg lennék mostanra a helyükben, ha lesz esés ha nem.
Én messze több profitot zsebeltem be mint vártam anno, köszi kettőnél elteszem. Tovább megy nem gond, nem megy tovább az sem gond. Nem akartam eladni egyet sem, de mindent figyelembe véve esetemben bolond lett volna tovább tartani bárki mindent lakásban. Választás, ciklusok, alapkamat, stb. ...
berlini
berlini 2021. 09. 15. 23:20
Előzmény: #132002  Placi82
#132003
Az elmúlt évek tapasztalatai itt a fórumon nekem inkább azt jelzik, hogy azok vannak beszarva, akik folyamatosan az árzuhanást várják és ezzel lemaradtak az elmúlt 5-6 évingatlan rallyjéről, rosszabb esetben pedig attól félnek hogy véglegesen kiárazódtak.
Ncseed legfeljebb a jövőbeni hasznát csökkentve cserélte le egy számára most már kényelmesebb befektetési formára (legalábbis részben, mert azért a fele lakása megmaradt.)
Hogy ettől miért kellene magát rosszul érezni?
Azt hiszem ezt Te sem tudod.
Szoktál részvényfórumon embereket kérdezgetni, hogy ugye rosszul érzik magukat hogy 10 évvel ezelőtt nem Teslát vettek és ezzel lemondtak egy tizszereset (1000%-ot) hozó részvényről?
Placi82 2021. 09. 15. 22:04
Előzmény: #131997  ncseed!
#132002
Ne foglalkozz evvel. Be vannak sz@rva azert kerdezgetik. :). 
Benzedrine
Benzedrine 2021. 09. 15. 22:02
Előzmény: #131999  lohran
#132001
Ez mind a házmester dolga, azért fizeted.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek