Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2021. 09. 15. 16:05
Előzmény: #131975  berlini
#131980
Mi a véleményetek? Megyeszékhelyen új építésű projekt, csak pár lakásos. Utána néztem a kivitelezőnek, kiderült, hogy 2021.03.01. a cég alapítása. A projekt még az alapoknál tart + a közmű van eddig meg. 10% foglaló, 10% előleg és januárban további 30% előleg, amikor szerkezetkész lesz. Átadás 2022. IV. n.év, a maradék 50% ekkor fizetendő. Rákérdeztem erre az értékesítéssel megbízottól, de azt mondja, hogy így szokták csinálni, mindig új céget alapítanak az új projektekre. Nekem ez gyanús és emlékszem régebben berlini írta le a tervasztalról történő ingatlan vásárlását, így érdekelne a véleménye, hogy tényleg így működik a dolog? Új építésű lakáshoz eddig még nem volt szerencsém, így nem tudom, hogy mire figyeljek, mivel vigyázzak... Természetesen más véleménye is érdekel.  :))
kkpp 2021. 09. 15. 15:52
Előzmény: #131975  berlini
#131977
Ez nem ennyire egyszerű, mert az egész kínai ingatlanlufi egy sima piramisjáték volt az elmúlt 4-5 évben, ahol mindenki azt hitte, hogy a fák az égig érnek.Mondjuk a tavalyi felfutást már inkább a lakossági pánik táplálta, mert attól féltek, hogy elszabadul az infláció a gazdasági problémák miatt.
Az Evergrande és más kínai ingatlanfejlesztők rövidtávú likviditását alapvetően az előlegek befizetéséből és lakossági befektetők pénzéből állták. A felhalmozott adósságok nagyrésze mögött a kínai lakosság van. Hiába beszélnek x-y bankról. A háttérben befektetési alapok voltak, ahova nem a levegőből jött a pénz, hanem a lakosságtól kalapozták össze. A most látható állatorvosi ló a cég saját ilyen alapja, ami kötelező volt az alkalmazottaknak. Ez nem fizetett 8-án, és került a hírekbe. Virágnyelven Wealth Management Product-nak mondják az angol cikkek. Vagy fog pénzt nyomtatni a kimentésre a kínai jegybank, vagy a lakosság veszít rajta nagyon sokat. Nem lennék meglepve, ha a cég eszközeinek könyv szerinti értéke a valóságban csak a töredékét érné.
tihamer
tihamer 2021. 09. 15. 15:40
Előzmény: #131974  ahihetetlengyula
#131976
"Most 1-2 evig a turelem a legfontosabb."
👍
Dettó így gondolom.
Befolyásolhatja az áprilisi választások kimenetele is a piaci árakat.
Bár szerintem marad a Fidesz.
A vidék lenyomja a baloldali koalíciót. Budapest meg kb egál lesz.
Mindenesetre kíváncsi leszek.
berlini
berlini 2021. 09. 15. 15:26
Előzmény: #131968  Gaguse
#131975
Tehát úgy gondoltad, hogy elkezdenek sápitozni és jön a fekete furgon pénzzel tömött bőröndökkel?
Először jön :
- a fizetésképtelenség, utána
-  csőd bejelentése csődvédelemmel ,
- a csődvédelem alatt a csődbiztos elszámoltatja a céget (követelések és kötelezettségek pontos számitása és a vagyonelemekkel való összevetése. (Utóbbi a piaci ár alapján számitva)
Ha ennek a számitásnak a végén a szaldó pozitiv, akkor a hitelezők (szállitókkal együtt) vagy elfogadják, hogy követeléseiket átütemezik, vagy nem. Utóbbi esetben egy felszámolás során kapják meg a pénzüket, de ez a legtöbbüknek nagyon kockázatos lenne mert a banki hitelek mögött állnak az igazán értékes biztositékok. (A WC-papir szállitók a sor második felében várnak.)
Tehát inkább valószinű, hogy elfogadják a csődegyezséget.
Ha a számitás végén a szaldó negativ, akkor valószinűbb a felszámolás, mert a bankoknak nem érdeke a többiek szempontjainak figyelembevétele, ha ők legalább a követeléseikhez jutnak.
Ha a szaldó olyannyira negativ, hogy a banki követelések is csak részben térülnek meg, akkor szóba jöhet az hogy a követeléseket arányosan tulajdonrészekké alakitják. (Hitelezők átveszik a céget abban a reményben, hogy az később értékesebb lesz és igy ők pénzüknél maradnak.
Ebbe a folyamatba bármikor bekapcsolódhat a kinai állam, illetőleg egy állami cég (bank) aki ajánlatot tesz a követelések nagyrészének kifizetésére és átveszi a céget.
Mindenesetre ez nem pár hét fejleménye lesz.
ahihetetlengyula 2021. 09. 15. 15:21
#131974
Most 1-2 evig a turelem a legfontosabb. Keressetek nagy reszben biztos befekteteseket es egy-egy kisebb osszegu kockazatosat. 
Tésztavirág 2021. 09. 15. 15:18
Előzmény: #131970  kkpp
#131973
A korlátozott kínálat már most nagyon látszik. Egy-két plusz eladó ingatlant leszámítva nincs más például Gödöllőn, mint volt júniusban. Semmi mozgás nincs. Csak a túlárazott vackok, 100 generációnak együttélésre elég orbitális méretű valamik, vagy az egy-két megmaradt újépítésű, azok közül is többnek emelték az árát, még azét is, ami kész volt már a nyáron... a többi meg olyan is, vagy a gettó blokk közepén, vagy esetleg az elő vagy hátsókertben az M3-as... más nincs.
Innentől az a kérdés, hogy meddig marad meg a mostani a kereslet..., mert ha a mostani kereslet lecsökken, akkor itt érdekes dolgok lesznek. Ennek ellenére hallottam most is budapesti befektetési lakásvásárlóról az ismeretségi körben. Igaz az eredeti kínálati ár 85-90%-a körül lett a vételár, 30m alatti kategória újpalotán (semmi mást nem tudok a lakásról), de bérlővel együtt.
kkpp 2021. 09. 15. 15:07
Előzmény: #131968  Gaguse
#131972
Eddig töretlenül azt hittem, hogy simán kimenti az Evergrandét a Párt. Amióta láttam, hogy az elmúlt évek ingatlanbubijának és a kínai féktelen külföldi expanziójának is az alapját a kínai központi bank nyomtatott pénzéből fedezték, már nem vagyok biztos. Ami nekünk innen a kínai cégek féktelen likviditásának tűnt, csak nyomtatott jegybanki pénz volt gyakorlatilag.
Törölt felhasználó 2021. 09. 15. 15:06
Előzmény: #131959  hétszilvafás
#131971
Igen, ez a projekt. Szoktam arra biciklizni, és láttam, hogy még laknak a bontandó házban. Most meg azt láttam, hogy lekerült a kerítésről az ikerház, felkerült csak hogy simán eladó, comon láttam, hogy 91-ért. 
Nem ezt fogják először, megvenni, már elkelt egy hasonló sarok kb 70-ért 3 utcával arrébb, és van még egy ugyanilyen, amit 79,99-ért árulnak. Azért írtam a sok sikert az eladónak.
kkpp 2021. 09. 15. 15:05
Előzmény: #131942  Gaguse
#131970

Álmodozók mindig vannak:
https://ingatlan.com/32402284
Ennek a háznak az árát ezen a héten pattintották fel 65M-ről 80M-re. Már csak fékezett habzással figyelem a pilisi agglót, de nagy zsibongást továbbra sem látok.
Azt felejti el mindenki a jövő latolgatásából, hogy mind a CSOK-os ingyenpénzből, mind a mostani kamathelyzet emelkedésének félelméből adódó eladások hiányozni fognak a piacról a jövőben. A CSOK-os és az alapkamat emelkedéséből való félelem hajtják a mostani jó tranzakciós számokat, valamint a minden héten bejelentett támogatások. Én is ezek miatt vettem meg rögtön vmit, ami nekem megfelelt a csapnivaló kínálat és a jövőtől való félelem miatt is. Nem is leszek jelen a piacon az elkövetkező években.
Nem feltétlenül az ingyenpénz megvágása után fog beállni a piac, hanem már hamarabb is. Én értem, hogy _valamennyi_ fizetőképes kereslet mindig lesz. De a mostani "rekordszámokat" fenntartással kezelném. Lehet, hogy minél jobban megy most, annál nagyobb lesz a bukta 1-2 év múlva. Persze egy "átlagárat" lehet egyetlen ingatlan eladásából is számolni járásonként az adott hónapra...
Tésztavirág 2021. 09. 15. 15:01
#131969
Tésztavirág 2021. 09. 15. 13:25
Előzmény: #131966  Törölt felhasználó
#131967
Attól függ milyen területen dolgozol. Én tudok cégekről, és most egyfajta specializált B2B szolgáltatókról beszélek a gyógyszeriparban, ahol annyira globalizált a munkaerő elosztása annak korlátozott előfordulása miatt, hogy a globális projekt szintű pozíciók szinte kivétel nélkül HO-sak, még a project director szinten is. Ha valaki ragaszkodik az irodához, akkor persze erre lehetősége van. Nekem van ismerősöm, aki több mint 10 éve csak akkor látja az irodát, ha ő akarja, vagy ha olyan nem rendszeres meeting van...
Törölt felhasználó 2021. 09. 15. 12:32
Előzmény: #131961  CyrusTheGreat
#131966
Egyebkent bar mint otlet nekem nagyon tetszik a full ha, de nem epitek en erre semmit, es masnak se javaslom.
Törölt felhasználó 2021. 09. 15. 12:27
Előzmény: #131961  CyrusTheGreat
#131965
A rálocsolt 15-20 millából amúgy gondolnám, hogy futna egy duplakomfortotsításra is, a gardrób meg a kamra helyén lehetne még 1-1 vizes helység, máris 3 emberre jutna 1 véce meg 1 fürdő.
Az már rommá is ver ezzel az aránnyal egy csomó két-három szobás panellakást.
Tésztavirág 2021. 09. 15. 12:09
Előzmény: #131963  CyrusTheGreat
#131964
A három lakásból a két jobb lakás relatíve hamar elment, azok sokkal szellősebb beépítésű részen voltak. A hamradiknak nem volt akkor az árkülönbözete, mint amennyire nyomott volt a beépítés. Pedig a kivitelezés nagyon jó volt ebben az esetben is, például a teraszt nem öntöttők össze a lakóterület fogadószintjével, hanem csak a lábazati szigetelés felrakása után készítették el. A teraszra nyíló nyílászáró alatt a fogadóbetonig leérő toktoldó volt, hogy ne a belső kilógatott aljazatbeton adja neki a tartást, biztosítva a vizesedést és a hőhidakat...
CyrusTheGreat 2021. 09. 15. 12:01
Előzmény: #131962  Tésztavirág
#131963
Úgy tűnik, az új ingatlanos buzzword a HO-zó informatikus lett a külföldi befektető helyett.
Tésztavirág 2021. 09. 15. 11:59
Előzmény: #131961  CyrusTheGreat
#131962
Agglós kiköltözésről annyit tudok mondani, hogy mi néztük Pécelt is, mint potenciális célpontot elsődleges célpont Gödöllő mellett. Megnéztünk 3 ikerházi lakást, meg persze szétnéztünk a környéken, méricskéltünk google mapsen (óvoda, iskola, stb.). Az ingatlanos annyit mondott, hogy több informatikusnak mutatatta már a házakat, mert hogy a folyamatos HO miatt gondolkoznak az agglós kiköltözésben. Ez az egész olyan május végén volt. Ezek a házak akkor a Ugyanaz, hogy júniusban az általunk kinézett 2008-as ikerház mindkét felét eladták..., ugyanaz újabb beépítésű környék, 1km-re óvoda, iskola.
CyrusTheGreat 2021. 09. 15. 11:50
Előzmény: #131960  Törölt felhasználó
#131961
Nem jutott, de most egy hosszútávú terv készül vagy csak változatlanul adjuk oda "valakiknek" (mert elképzelésünk sincs a megcélzott ügyfélkörről) és aztán majd egyszer csak beüt az infinite money? Véleményem szerint ez a lakás alkalmatlan ilyen célra. 
- - - - -
Bámulatos az, hogy egyrészt arra építünk, hogy innentől kezdve mindenki majd HO-ban tolja Csajágröcsögéről, de a felsőoktatásban tanulók, azok bizony kivétel nélkül (még a bölcsészek is, akik relatíve keveset laboroznak) bejárnak majd és még véletlenül sem a normális lakásokat keresik, hanem megelégednek bármivel, lényeg, hogy egy olyan egyetemi épület közelében legyen, amely mondjuk lehet, hogy csak a III. évfolyamtól lenne számukra releváns.
- - - - - 
Nagyjából hasonlót érzek ezen a téren is, mint a hivatkozott IV. kerületi ikerházas projektnél és agglos társaiknál - mert nagyjából az agglós kiköltözés fellendülését még a reklámcikkeken kívül még sehol nem sikerült tényszerűen megörökíteni (az MNB is növekvő árakról és az átlagnál nagyobb mértékű pandémiás visszaesésről emlékezett meg eddig).
 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek