Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mpagnes 2021. 07. 30. 04:49
Előzmény: #126878  berlini
#126880
Egyébként egy másik téma.
Kivitelezőt hogyan lehet leellenőrizni? A múltja elég?
mpagnes 2021. 07. 30. 04:42
Előzmény: #126878  berlini
#126879
A teleknek nincs külön ára, ha be van építve.
Én is azt hittem, hogy van 1995-ig, de fel lettem világosítva.
Egyébként Te vettél újat és adtál el 40 évest. Akkor hogy is van ez? Nekünk, a buta betanított munkásnak jó a 40-90 éves drágán? 
berlini
berlini 2021. 07. 30. 03:31
Előzmény: #126875  Placi82
#126878
Úgy látom túl meleg volt ma a balaton :)
Kiváncsi vagyok, hogy honnan szedted azt az állitást hogy a magyar lakásállomány 90-92%-a műszaki hulladék?
Persze ha a műszaki hulladék ott kezdődik ahol nincsen új márvány burkolat mindenhol, akkor akár még stimmelhet is.
Persze a sok éves keresés során akár végigjárhattad az összes ingatlant is és akkor tényleg nem tudom mit kekeckedek.
Először is, ha vége a nullkamatos kánaánnak, akkor vége lesz az épitkezésed szinte ingyenes finanszirozásának is. tehát ha a "sok hülye romhalmaz eladó észbe kell hogy kapjon" idő eljön, akkor egyidejűleg a te olcsó épitkezésednek is lőttek.
"a használt sz@r haz és egy újépítésű haz között nehogy már  10-15-20%legyen már a különbség!!! "
Itt több hibát is el lehet követni.
Az 1. eset az, amit emlitesz, hogy az eladó rosszul lövi be a romhalmaza árát.
Ezt a legkönnyebb kiküszöbölni.
Nem lesz aki megveszi. És ha tényleg el akarja adni, akkor korrigál
A 2.  eset, ha hosszú éves keresés után az ember csupa ilyen hülye eladóval találkozik és egyre kevésbé érti őket. (Úgy látom ez a Te eseted.)
Mi lehet ennek az oka?
Előfordulhat, hogy ényleg csak max 20% a reális különbség egy első osztályúan megcsinált új ház és egy romhalmaz között?
Mik lehetnek ezek az esetek:
2.a eset:
Nézed a romhalmaz házakat egy viszonylag lazán (nagy telkes) de mégis fokhijnélkül beépitett területen. Új házak ugyanabban az utcában de még a környéken sincsenek. (Épitkeznek persze nem messze de társasházat, de erről később.) Igy az összehasonlitható új épitésű családi házat már kicsit odébb találod meg. (Olyan durva hibát persze nem követsz el, hogy a XII.ker helyett Solymári újépitésűt hasonlitasz) De találsz egyet amelnyek mondjuk  1,5 millió forintos a négyzetméterára. (Egyszerűség kedvéért 100m2, igy 150 millió ft.) A 100m2-es romhalmazt pedig kicsit beljebb látod 20%-kal olcsóbban , tehát 130 millióért.
A vállalkozó pár utcával kijebb 70 millióért vette a telket igy a felépitménye 80 milliót kóstál. 
Eléggé valószinű,  hogy a romhalmazé (tegyük fel ugyanakkora 1000m2-es) 100 millát ér. Igy a romhalmaz, mint felépitmény már csupán 30 milliót kóstál. tehát a romhalmaz mint felépitmény kb. 60%-kal olcsóbb.
2.b eset:
fenti hibát nem követed el, mert összehasonlitható szinte egymás melletti új és romhalmaz házakat hasonlitasz össze. A különbség azonban az, hogy a szomszéd telken a vállalkozó sorházakat épit.
1000m2-en 100m2 helyett felhúz 3 sorházat (házanként 100m2-eseket) darabonta 150 millióért, egy ugyancsak 100 milliós telken. Igy a sorházankénti telekhányad csak 33 millió ft. Azaz 330 ezer ft/m2 Itt afelépitmény ára 1,5 millió minusz 330 ezer, azaz 1,167 millió ft. A romhalmaz felépitménye továbbra is 30 millió azaz 300 ezer ft/m2. Itt a romhalmaz négyzetméterára  több mint 70%-kal olcsóbb.
2.c eset:
Neked romhalmaz, másnak egy szép XIX.század elejei villa. Tulajdonosa úgy gondolja, hogy lesz vevő ugy is rá, hogy az nem akarja elbontani.
És bizony vannak olyan vevők akik nem CSOK-kal és hasonlókkal meg hitelekkel rakják össze a vételárat. Vannak akik beleszeretnek az ingatlanba, lelki szemeik előtt az már a felújitott állapotban jelenik meg. Ha bejön az eladó számitása (tehát nem az 1.  esetről beszélünk) akkor ez is elkel.
Törölt felhasználó 2021. 07. 30. 00:16
Törölt hozzászólás
#126877
Törölt felhasználó 2021. 07. 30. 00:10
Törölt hozzászólás
#126876
Placi82 2021. 07. 30. 00:07
#126875
Na a balaton vize ma 28 fokos volt legalabb:). Ezúton én is kijelentem hogy a magyar ingatlan állomány szinte 90-92% a egy kalap sz@r. Konkrétan műszaki hulladék. Jelentem sok éves keresés után. Én építkezni fogok jovore. Nettoban 5%afa visszaigenylesere is lehetőség van. Mindezt 2.5% Fix zoldhitel mellett. A dozernak való ekszerdobozukat meg árulják haláluk napjáig, emelkedő jegybanki kamatok, növekvő megélhetési költségek mellett. 1 burkolat cserére nem volt pénze, 40 év alatt!! :) de a használt sz@r haz és egy újépítésű haz között nehogy már  10-15-20%legyen már a különbség!!! Lokaciotol függetlenül csak a számok változnak. Idiota,pénzügyileg dilettáns sötét b@rmok. Itt  Magyarországon ha vége lesz az EU pénznek, a külső csodás gazdasági konjunktúranak, a nulla kamatok korának!!! Akkor itt nagyobb szop@s lesz mint a Bokros Lajos alatt. De legalább vége lesz ennek a bosszantó ungarische attitudnek hogy sz@rt, Balkáni minőséget adunk, drágán nyugati árakon. Tök mindegy hogy ingatlanról vagy szolgáltatásrol vagy bármiről legyen szó hazánkban!! Ha drága akkor legyen minőség. De ez így, ahogy most mennek a dolgok, sok jóra nem fog vezetni. 
lohran 2021. 07. 29. 23:36
Előzmény: #126873  lohran
#126874
Vége a játéknak.
Lehet füzetni keményen ha ingatlant tartasz.
lohran 2021. 07. 29. 23:35
Előzmény: #126872  tihamer
#126873
Illen sok ?
Az ingatlan pénztemető.
Egy kisebb javítás 50-100 rongy
tihamer
tihamer 2021. 07. 29. 23:27
Előzmény: #126871  ncseed!
#126872
Erste ingatlan alap hasonló.
Az elmúlt 6-8 évben 2-4 % évente.
Vicc❗😆
ncseed!
ncseed! 2021. 07. 29. 22:50
#126871
Azé milyen durva már hogy az OTP három legnagyobb eszközértékű alapja az alábbi hozamokat érte el ÖT ÉV  alatt évesített hozamban:
Ingatlan: 2,66%
Tőkegarantált kötvény: 0,98%
SUPRA: -3,4% (!!!!!!!!)
https://maximax.hu/OTP/2020-07-29/akteszkoz/
Hiába, no! Megérte ezekbe rakni!
kkpp 2021. 07. 29. 22:20
Előzmény: #126868  berlini
#126870
"Ez egy piac."
De annyira mégsem az, a magyar eladói-vevői kultúra miatt. Erre mondtam, hogy nagyrészük hülye, amit te szépen fogalmazva ugyanazt leírtad két hsz-ben. Az eladók jórésze amiatt hirdeti irreálisan a házát, mert annyira nem sürgős eladni, és arra számítanak, hogy jön egy "hülye", aki majd "beleszeret" és épmérnök átnézése nélkül megveszi. Lehet részletezni az okokat, de mindketten tisztában vagyunk vele. Én értem, hogy az ilyeneket telekárban kéne megvenni, de annyiért egyrészt úgysem adják el, másrészt meg a jelenlegi kínálat jobbjára ilyenekből áll. Ez így nem jó.
Én nem rinyálok, hogy ki vagyok árazódva, és áttételesen én fizetem ki a CSOKosok támogatását, amikor saját erőből kell ugyanazt megvennem. Elfogadom, hogy ennyibe kerül, amennyibe, és nekem annyi elég, hogy a lehetőségeimhez képest vmit sikerült venni, ami nekem jó. Kellett hozzá sok hitelt felvennem, de nem rinyálok emiatt. De azért abban reménykedem, hogy hamarabb kifizetem, mint a futamidő és közben el is inflálódik a fix törlesztőm szépen-lassan. Nincsenek gazdagodási elvárásaim, megelégszek azzal, ami van. És még így is sokkal szerencsésebb vagyok, mint sokan mások Magyarországon. Ennek tudatában vagyok, és örülök, hogy megadatott ennyi is.
kkpp 2021. 07. 29. 22:05
Előzmény: törölt hozzászólás
#126869
https://youtu.be/yFG8BP0eHsk
Ez nagyon tetszett a videóban: :DDDDDD
"Bejött a 3 millió Ft-os felújítási támogatás, az építőanyagárak 50-100 %-kal emelkedtek. Nem tudom, hogy vagytok vele, de az én véleményem az, hogy ha kijön még egy családtámogatási program, akkor innentől fogva nem cementtel rakjuk majd a falat, hanem kokainnal."
berlini
berlini 2021. 07. 29. 21:58
Előzmény: #126866  kkpp
#126868
Ez egy piac.
Ha valami tényleg romhalmaz, akkor mindegy hogy milyen áron hirdetik. csak telekáron fog elmenni.
És ezen teljesen felesleges bárkinek is felizgatni magát.
Csak hogy itt is megemlitsem a vevői felelősséget.
Aki elmegy egy lakást vagy házat megvásárolni egy kb 60-100 milliós kerettel az szakemberrel vizsgálja meg a ingatlan mielőtt aláirja a szerződést.
A bicikli boltban sem veszünk meg véletlenül egy 7 sebességes kerékpárt a megálmodott 24 sebességes helyett.
berlini
berlini 2021. 07. 29. 21:49
Előzmény: #126865  kkpp
#126867
Sok mindenben jó lenne közeliteni a nyugathoz.
Ez természetesen az épitőiparra is érvényes.
De ennek az érmének is két oldala van.
Sok vevő is tehet erről.
Gondolkodás nélkül beleugranak újlakásvételbe, anélkül hogy komolyan végiggondolnák, hogy mit vesznek és kitől.
Semmi tulzás nincsen abban, ha állitom, hogy ma egy TV vételt jobban meggondolja a többség mint élete nagy vételét egy 50-100 milliós lakásvételt.
Ezért hemzseg a piac a fusizó lakásépitő-beruházóktól.
A szerződések sokszor nem tartalmaznak rendes műszaki leirásokat, terveket.
Igy a vevő zsákbamacskát kap.
És sokszor még azt is rossz minőségben
kkpp 2021. 07. 29. 21:42
Előzmény: #126864  berlini
#126866
"Tehát mindenki hülye az ingatlanpiacon."
Miért próbálsz olyat a számba adni, amit nem mondtam? A nagyrésze hülye. Mintahogy a magyar emberek nagyrésze pénzügyi analfabéta. _Nagyrésze_. Nem mind.
kkpp 2021. 07. 29. 21:40
Előzmény: #126861  berlini
#126865
"Ugyanabban az álomvilágban élsz min Lohran."
El vagy tévedve. Én vettem egy olyan házat, amivel én abszolút elégedett vagyok. De attól még a fosok ott maradtak az ingatlan.com-on irreális árazással.
"Pont azt kapjátok az ingatlanpiacon mint amit ér a pénzetek."
Én értéket szeretnék kapni a pénzemért. És ez független attól, hogy 200K, 1M vagy 10M a havi nettóm. 40M vagy 200M van lakásra-házra. Legyen már még a mi hibánk, hogy a magyar ingatlanállomány olyan elavult, amilyen. Legyen már a mi hibánk a sok újépítésű silány minőségű ház/lakás.
"Szart."
Ez így pont nem igaz. Magyarországon nagyrészt szart, Nyugaton meg vmi jobbat, aminél legalább attól nem kell félni, hogy mi van a vakolat alatt. De neked úgy néz ki, hogy nagyon fáj az objektív magyar valóság. Nekem nem fáj, de nem vagyok vele elégedett. Jobb lenne, ha lassan, de közelítenénk a Nyugathoz.
berlini
berlini 2021. 07. 29. 21:35
Előzmény: #126858  kkpp
#126864
Tehát mindenki hülye az ingatlanpiacon. A vevők és az eladók is.
Erről már megint az autópályán haladó és a rádiót hallagató sofőr kifakadása jut eszembe, amikor hallja a közlekedési hirekben, hogy egy ember a forgalommal szemben halad.
Még hogy egy, több száz.
PBoborjan
PBoborjan 2021. 07. 29. 21:34
Előzmény: #126861  berlini
#126863
Lohran, Ő Zsugori uram, aki azt hiszi s pênz önmagában érték,  nem csak egy eszköz céljaink, vágyaink eléréséhez. Javaslom a nemesfémet ilyen habitushoz.
PBoborjan
PBoborjan 2021. 07. 29. 21:31
Előzmény: #126820  mpagnes
#126862
A minőségi környezet ahol minőségi időt töltesz?
Biztos sokat jártál akkor a várba, könyvtárba. Ja, nem:)
berlini
berlini 2021. 07. 29. 21:29
Előzmény: #126854  kkpp
#126861
Ugyanabban az álomvilágban élsz min Lohran.
Ő is azt hiszi hogy a 13 ft-os fúzelék meg a 10ft-os feltét forintját tartja a kezében.
És ehhez költitek oldalszámra a nyavajgásokat, hogy túlárazott romhalmazokat akarnak adni a Ti értékes nehezen megkeresett forintotokért.
Pont azt kapjátok az ingatlanpiacon mint amit ér a pénzetek.
Szart.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek