Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2021. 07. 29. 20:27
Törölt hozzászólás
#126860
Törölt felhasználó 2021. 07. 29. 20:21
Törölt hozzászólás
#126859
kkpp 2021. 07. 29. 20:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#126858
"tenyleg kiraknad 40ért ha mindenki a kornyékeden 55ért hirdeti ? "
A magyar ingatlanpiac fostalicskaságának a másik lábáról beszélsz. Teljesen igazad van. Az emberek (aka eladók) nagyrésze ilyen nettó hülye. Ugyanúgy a vevők is, persze. De ez _objektívan_ kijelenthető a jelenség alapján. Azt értem, hogy ezzel együtt kell élni, de attól még ez nincs így jól, és ezt szóvá tenni nem nyavalygás senki részéről.
Egyébként emiatt sem értem, amikor az okos emberek elmondják, hogy de hát a magyar ingatlanpiacnak van még hová emelkednie, mert alulértékelt a nyugati árakhoz képest. Csak arról feledkeznek meg a nagyokosok, hogy kint van _minőség_, és ehhez társuló ár/érték arány. Egy dózerolni való budapesti romhalmazt ne hasonlítsunk már egy nyugati nagyváros kínálatához csak amiatt mert mindkettő egy ország fővárosában van. Legalábbis ez így lenne a normális.
Törölt felhasználó 2021. 07. 29. 20:11
Törölt hozzászólás
#126857
Törölt felhasználó 2021. 07. 29. 20:04
Törölt hozzászólás
#126856
Törölt felhasználó 2021. 07. 29. 19:59
Törölt hozzászólás
#126855
kkpp 2021. 07. 29. 19:49
Előzmény: #126841  berlini
#126854
"Ugyanis attól semmi sem lesz jobb ha becsavarodom a NER értelmetlen és kapcsi gazdaságpolitikáján."
Azt értem, hogy lohran állandóan nyavalyog és azt lepontozzátok, de azt nem értem, hogy amikor vki megemlíti, hogy a magyar ingatlanállomány szar, az le van pontozva a sárga fenékig. Rád reflektálva, attól nem lesz jobb, ha becsavarodok attól, hogy a magyar ingatlanállomány túl nyomó része szar és az adott tulaj aránytalan áron akarja eladni, de attól még objektíven szar. És ez nem nyavalygás. Ha építészmérnök vagy, akkor tudnod kell. Nekem sem az a bajom, hogy a kínálat nagyrésze romhalmaz, hanem az a gáz, hogy ezeket aránytalanul drágán hirdetik a tulajok, és még ők vannak megsértődve, ha szóvá teszi ezt a vevő. De hogy értsd: ha van nagyjából azonos helyen, hasonló adottságú ingatlanok. Ha az "újabb" építésű, tényleg jóállapotú ingatlanok 60M-ért mennek, akkor egy vizesedő falú, 40 éves, teljes felújítást igénylő kecót ne 55M-ért áruljon már a kedves tulaj, hanem max. 40M-ért. Nem is önmagában az a baj, hogy szarok az ingatlanok, hanem hogy az eladók azt képzelik bele bármilyen hulladékba, hogy az "jó állapotú", "felújtott", "csak tisztasági festés kell". És ezt van pofájuk a hirdetésekben is leírni, amikor a fotókból látod, hogy jobb lenne neki a dózer.
berlini
berlini 2021. 07. 29. 19:23
Előzmény: #126848  lohran
#126853
Ha az inflációt meghaladó kamatot igér egy biztonságos befektetés akkor a többségnek most azt javasolnám.
Én viszont ilyet nem ismerek.
Ami most reálhozamot igér annak mindnek van kockázata.
Ugyanúgy van a részvénynek mint az ingatlannak.
Hosszú távon viszont mindegyik kockázatos kategóriájú befektetés magasabb hozamot fog hozni mint az infláció.
Mi szól az egyes befektetési eszközök mellett vagy ellene?
- Részvények: (vagy hasonlók): történelmi tapasztalatok alapján tényleges reálhozam, de az egyes részvényekben mindig ott van a kockázat, amit kellő diverzifikálással kell (Pld ETF) csökkenteni
- arany: történelmileg általában értéktartó, de a befektetők inkább csak a befektetéseik kis részét tartják benne. 
- ingatlanok: hozama hosszú távon legalább infláció függő, de csak akkor ha a lokáció válságálló. Milliónyi ingatlan ér ma annyit forintban mint amennyibe 20-30 évvel ezelőtt lett épitve. (Azaz olyan mintha folyószámlán tartottad volna kamat nélkül.) Sorrendben 3.-nak emlitettem, mert átlagban(lásd előző mondat) még infláció követőnek sem mondható. Hozama annyi, hogy ha nem lenne akkor bérleti dijat kellene fizetni. tehát ez is hozam. 
Ami miatt azonban ma is érdekes befektetés, az a ötös impulzus:
1. Infláció alatti THM-ek, azaz a hitelrésze a vételnek akár még hozamot is hoz igy, ha a kiváltott kp máshol magasabb hozamot hoz.
2. ingyen pénzek hatása (egy részük csak ingatlanra forditható, de beépül az ingatlan értékébe, tehát mégis ajándék hozam)
3. ingatlanvásárlásnál sokan tudnak családi segitség bevonásával (önkizsákmányolás) értéket növelni egy ingatlanépitése közben vagy egy felújitandó lakás megfelelő szinvonalra hozásával. Ez is beépül ai ingatlan értékébe. (Márha megfelelő szinvonalú a munka)
4. család gyermekei jövőjének biztositása (lelki kényszer). Ez még akkor is szerepet játszik, ha - számomra értelmetlen módon- a kinézett ingatlan jövőbeni várható értéknövekedése kérdéses. De van azért pár magyar város, ahol ez logikus lépés lehet. (Vegyünk egy panelt, addig kiadjuk amig a gyerek nem nősül meg. Aztán ha Németországban köt ki, akkor legfeljebb eladjuk.) 
5. Magyarországon nincsenek megfelelő pénzügyi, befektetési ismeretek. kevesen biznak bármiben. Legkevésbé részvényben. jellemző módon bankbetétben és folyószámlán jóval többet tartanak a háztartások mint akár államkötvényben. pedig a kamat nulla. Aminél azért a MÁP sokkal többet hoz.
lohran 2021. 07. 29. 19:08
Előzmény: #126851  lohran
#126852
Ha valagki tud jobbat ami 9-10 et hoz pici kozkázattal jelentkezzen
lohran 2021. 07. 29. 19:06
Előzmény: #126848  lohran
#126851
Egyszerűjen nem tudok lémondani a jó kamatrúl.
Nem látok most olyan lehetőséget.
Évi 5,47% ellenében kb 9-10% hozam köllene ,hogy lemondjak
macisajt 2021. 07. 29. 19:04
Előzmény: #126849  macisajt
#126850
az=a
macisajt 2021. 07. 29. 19:01
Előzmény: törölt hozzászólás
#126849

Lesznek majd gondok a könnyen felvett CSOK-kal, ha nem teljesítik a 3 gyerkőcöt 😲😲😲
Az folyamatos alapkamat emelés is tesz majd még az büntetésre!
....
"7-9 milliós bírságbomba robban azoknál, akiknél mégsem születik meg a CSOK-hoz vállalt 3 gyerek"
....
"A támogatást ugyanis büntetőkamattal együtt kell visszafizetni, ami a mindenkori alapkamat ötszörösét teszi ki a nem teljesült három gyermek esetén. Így a júniusi kamatemelést követően, a 0,9 százalékos irányadó ráta már 4,5 százalékos éves büntetőkamatnak felel meg."
lohran 2021. 07. 29. 18:56
Előzmény: #126838  berlini
#126848
Ha Te államkötvényben tartanád és komoly kamatot kapnál ,kiváltanád és ingatlant vennél ?
lohran 2021. 07. 29. 18:19
Előzmény: #126837  berlini
#126847
Most néztem a rántott szelet 13-14 ért volt nem 15-16 ért a önkiszolgáló bisztrókban.
Törölt felhasználó 2021. 07. 29. 18:09
Törölt hozzászólás
#126846
Törölt felhasználó 2021. 07. 29. 18:02
Törölt hozzászólás
#126845
Törölt felhasználó 2021. 07. 29. 17:56
Törölt hozzászólás
#126844
berlini
berlini 2021. 07. 29. 17:56
Előzmény: #126839  Törölt felhasználó
#126843
Én igyekszem tárgyszerű vitát folytatni azzal akinek a témában tárgyszerű tudása halmozódott fel és azt osztja meg velünk.
Sokmindenben nem értettünk eddig egyet Veled sem, de nagy baj lenne az ellenkezője.
Azokból kezd elegem lenni, akiknek minden megnyilvánulása sugárzik a nulla ismeretről.
Amúgy is utálom a cimkézést. Az aki azt hiszi hogy egy ilyen sokrétű piacot mint a budapesti egy mucsaji cimkével relative pontosan le lehet irni, azt sajnos nem tudom komolyan venni.
Törölt felhasználó 2021. 07. 29. 17:52
Törölt hozzászólás
#126842
berlini
berlini 2021. 07. 29. 17:49
Előzmény: #126830  lohran
#126841
Öreg korodra tanulj meg valamit.
Van egy mondás aról, hogy hogyan őrizd meg lelki békédet és jól érezd magad a bőrödben.
Ez többféle módon terjedt el, de én Assisi Szent Ferenc imájából idézek:
"Uram, adj türelmet, hogy elfogadjam amin nem tudok változtatni,
adj bátorságot, hogy megváltoztassam, amit lehet, és 
adj bölcsességet, hogy a kettő között különbséget tudjak tenni."
Az én értelmezésemben.
Ha szavazok, akkor élek demokratikus jogaimmal és megpróbálok változtatni azon amit rossznak itéle.
Ha fiatalbb lennék akkor talán többet is tennék ennek érdekében.
De most már csupán azt tehetem, hogy nem dühöngök azon amin nem tudok (vagy képtelen vagyok) változtatni.
Ugyanis attól semmi sem lesz jobb ha becsavarodom a NER értelmetlen és kapcsi gazdaságpolitikáján.
És közben remélem, hogy elegendő bölcsességem maradt dönteni, hogy mikor kell megpróbálni változtatni és mikor pedig marad az elfogadás. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek