Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2021. 07. 21. 12:29
Előzmény: #125637  lohran
#125640
Én is kiváltságos vagyok, de ez így is fog maradni. Max havi 1 napra mennék be, de az se lenne hatékony.
alexander7 2021. 07. 21. 12:26
Előzmény: #125637  lohran
#125639
"Kiváltságos vagy ha home officeban dolgozhatsz" - ez nem igaz, sőt inkább erős ferdítés. Van rálátásom több szektorra, start-up-ra, nagy multira, ssc-re, vaskalapos bankra és mint ahogy írtam állami CÉG-re is, de valószínűleg teljesen más szeletét látjuk a piacnak.
lohran 2021. 07. 21. 12:09
Előzmény: #125637  lohran
#125638
Odamegyek egy állásinterjúra és látom sokszor mint a heringek össze vannak zárva.
A padlásterekről, alagsorokról nem beszélve.
lohran 2021. 07. 21. 12:03
Előzmény: #125636  alexander7
#125637
Én most nem ezt tapasztalom.
Államnál szinte alap a bejárás de a többinél is max pár cég emleget 1 napot home officeban munkakörtől függően.
Kiváltságos vagy ha home officéban dolgozhatsz
alexander7 2021. 07. 21. 11:58
Előzmény: #125612  lohran
#125636
Hibrid módszerre igen (2-3 nap itt vagy ott), de már ezt is puhítják, mert sokan köszönik szépen nem kérnek a felnőtt napköziből (ugyanazt csinálják mint otthonról, telekonfoznak a csapat többi tagjával és dolgoznak a laptopjukon). Napokban volt egy megkeresésem állami cégtől és már ott is ezt a 2-3 napot emelik ki azzal, hogy fog ez még tovább puhulni. Nem érdemes irodista munkakörben várni, hogy visszaáll a heti 5 bejárás.
alexander7 2021. 07. 21. 11:52
Előzmény: #125634  Benzedrine
#125635
Az ideális egy USA vagy Ny-Eu szintű idősotthon lehet, ahol van egy kis apartmanod, 0-24-es ellátás, programok, társaság, mindezt megfelelő minőségben, színvonalon és igényesség mellett. Na egy ilyen az USA-ban nagyjából 5.000 dollár / hó. Cserébe az utolsó évek valóban tartalmasak, színvonalasak és senkinek nem vagy a terhére. Hogy ezt mekkora réteg teheti meg még ott is, nem tudom, de gondolom nem lövök nagyon mellé ha a népesség 10-20-%-t becsülöm.
Benzedrine-el részben egyetértek. Nálunk a szüleim nagyon lelkiismeretesen ápolták a nagyszüleimet amikor szükség volt rá, de ez tényleg sokszor másnak, vagyis a mi kárunkra ment. Értsd, még 10 éves alatti gyerek mellett ez egészen más, mint 16 vagy bizonyos kor felett amikor már "elvan a gyerek".
A Budapestre költöztetés megint sokrétű. Egy kiüresedett faluból ahol már senkije nincs vagy egy megyeszékhelyből ahol még vannak barátai, van élet, infrastruktúra. Utóbbiból idősen már nem sokan nyitnának egy zsúfolt Budapestre egy kis szobába. Ha fejlőd(ne)ik a vidék, a megyeszékhelyek, munkalehetőség, jövőkép, sokkal inkább az lenne a kérdés, hogyan költöznek visszafelé, akár a (nagy)szülők irányába, akik pedig tudnak támogatni gyereknevelés mellett.
Benzedrine
Benzedrine 2021. 07. 21. 11:22
Előzmény: #125633  Törölt felhasználó
#125634
Mindenkinek más a prioritás, én pl nem szerettem volna, ha más neveli fel a gyerekeim azalatt a  nyolc év alatt amikor ápolásra szorultak szüleim. 
Törölt felhasználó 2021. 07. 21. 10:59
Előzmény: #125630  unidentified user
#125633
Aki lelkiismeretes, az még szociális otthonban sem tudja elképzelni az idős szülő/k életét, nemhogy elfekvőben. Kelet-magyarországi 24 órás ápolói szolgáltatás havi 450 ezer Ft. Ha jó körülményeket szeretnél biztosítani a szülő/k-nek, akkor te magad gondoskodsz róla (természetesen, ha meg tudod oldani). Így nyilván az az ideális, ha veled együtt lakik. Én így tettem és mindent háttérbe szorítottam (munka, gyerek, stb., hogy minél több időt töltsek Vele), mert ebben a helyzetben csak Ő számított. Ő is ezt tette anno, amikor kicsi voltam. Ez a minimum, amit egy gyerek megtehet, szerintem. Nem könnyű, de megéri...
Törölt felhasználó 2021. 07. 21. 10:55
Törölt hozzászólás
#125632
Törölt felhasználó 2021. 07. 21. 10:38
Előzmény: #125626  Benzedrine
#125631
Nem fognak rá licitálni, az biztos.
unidentified user 2021. 07. 21. 10:35
Előzmény: #125628  Benzedrine
#125630
Tíz-húsz éve még tipikus volt, hogy a legkevésbé amiciózus gyerek úgy választott pályár, hogy a szülő közelében maradhasson és idős korában naponta, de legalább hetente többször ránézhessen személyesen.
A vidéki munkalehetőségek beszűkülése óta ez egyre ritkább, a fiataloknak Budapest vagy külföld a reális opció.
Tehat szerintem igen, egyre több idős kényszerül majd Budapestre költözni. Kevésbé tehetőseknél a gyerek kisszobájába. Ez meg mindig a kisebbik rossz kényelemben és penzben is, mint akár heti többször (este munka után is) 200 km-re leautózni az idős szülő segíteni a napi teendőkben, vagy bedugni a mamát elfekvőbe (ami vidéken egyébkent máig hatalmas szégyennek számít a gyerekre nézve).
mr_bob
mr_bob 2021. 07. 21. 10:11
Előzmény: #125626  Benzedrine
#125629
nem vagyok a környéken járatos, de ránézésre 35-nél többet nem adnék érte. nem tűnik egy kihagyhatatlan ajánlatnak
Benzedrine
Benzedrine 2021. 07. 21. 10:09
Előzmény: #125625  Törölt felhasználó
#125628
Vidéki szülőt felhozni Bp-re ápolni a felső egymillió luxusproblémája, a többieknek marad a rokonság meg az elfekvő. Általában nem akarnak költözni az idősek, a fiatalok meg nem tudják megoldani a költöztetésüket.
ncseed!
ncseed! 2021. 07. 21. 09:59
Előzmény: #125625  Törölt felhasználó
#125627
Ismerősöm pont most vesz panel lakást egyedül maradt szülőjének BP-en közel hozzájuk... Vidékről jön fel a szülő. Nyilván csak egy vétel, de létezik a jelenség amit említettél. 
Benzedrine
Benzedrine 2021. 07. 21. 09:54
Előzmény: #125624  mr_bob
#125626
Ez szerintetek reális? 60 éves ház.https://m.ingatlan.com/xiii-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/32332801
Törölt felhasználó 2021. 07. 21. 09:48
#125625

Van egy érdekes téma, ami látszólag nem idetartozik, de ha belegondolunk, akkor mégis.
https://index.hu/belfold/2021/07/20/idosek-otthonapolas-gondozo-onkormanyzat-egyhaz/
Ha a magyar demográfiai és belső vándorlási folyamatokat nézzük, akkor elég sok embert érinthet, hogy jó távol vannak az idős szülei, akik egy idő után gondozásra szorulnak. Az egyik megoldás ezt valahogy távolról menedzselni (aki nem próbálta, el se hiszi, milyen nehéz feladat), a másik, hogy valahogy magához vagy a közelbe költözteti az ember az idős szülőket. Sokszor a szülői ház értéke (ha egyáltalán eladható) még egy budapesti plusz szoba árát sem fedezi, pedig a lehetőség kb ez:
- eggyel több szoba a lakásban (ez a tényleg alapeset, rendkívül kellemetlen minden családtagnak, akár hosszú éveken át),
- egy különálló lakrész ha családi házban lakik az illető,
- egy kis lakás a közelben.
Úgy látom, hogy ez a fajta motiváció elég sok vásárlásnál meg fog jelenni a jövőben, és felértékeli a viszonylag olcsó, liftes házakban levő vagy földszinti lakásokat. Mi a véleményetek?
mr_bob
mr_bob 2021. 07. 21. 08:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#125624
nem az a kérdés, hogy eddig remete módon élted-e a 20-as éveid, hanem hogy ez-e a terv a következő 20 évre is?
XisCixis 2021. 07. 21. 08:22
Törölt hozzászólás
#125623
Törölt felhasználó 2021. 07. 21. 08:09
Törölt hozzászólás
#125622
Törölt felhasználó 2021. 07. 21. 08:08
Törölt hozzászólás
#125621

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek