Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2021. 05. 03. 18:24
Törölt hozzászólás
#116320
siemens 2021. 05. 03. 17:28
Előzmény: #116317  Törölt felhasználó
#116319
Nem tudom, mit válaszolhatnék erre. Nem tudom milyen élethelyzetben vagy, felelőtlenség volna részemről bármit tanácsolni. 
greenman76
greenman76 2021. 05. 03. 17:22
Előzmény: #116316  Zoltán42
#116318

Ismerem azt a részt, nem az a baj, hogy nem a legjobb a közlekedés, hanem, hogy gyakorlatilag semmi sem megy arra!
Újszerűeket belső Óbudán nézegettem, az sem rossz környék!
A kerület elhelyezkedése egyébként tényleg jó, sok ismerősöm lakik arra és nagyon szeretik!
Törölt felhasználó 2021. 05. 03. 17:08
Előzmény: #116315  siemens
#116317
Ezt értem, csak nem vágom annyira ezt a befektetői szemléletet, hogy mi az, amit megengedhetek magamnak és valószínűleg normálisan el is tudom adni pár év múlva :D 
Zoltán42 2021. 05. 03. 17:06
Előzmény: #116307  greenman76
#116316
III kerületben futnak/futottak kisebb lakásszámú barátságosabb projektek is Harcsánylejtő Aranyhegy stb (tudom nem a legjobb a közlekedés,) amik 9 ker külső árakon hirdetnek, illetve a bérbeadás eléggé pörög a rengeteg panel ellenére is, sokan választják szeretik mert közel van a Váci úti irodafolyosó és a természet is és nem kell átmenni Pestre ha szórakozni akar valaki. Szóval 3-ik kerületet inkább azoknak lehet előnyös akik újjépítésűeket keresnek vagy hosszú távozni akarnak. A hegyvidék meg a Római ősfás negyed hasonló mint a többi budai elit hely, nincs kínálat ha van az sz&r.
siemens 2021. 05. 03. 16:52
Előzmény: #116314  Törölt felhasználó
#116315
Igazad van, nehéz. De, sajnos nincs más választásod!
Az nem egy ideális, normális helyzet, hogy pl. Angyalföldön, vagy a IX. vagy az itt számomra érthetetlenül túlpreferált XXII. kerületben, de mondhatnék más kerületet is ugyanannyiba kerülnek az ingatlanok, mint Budán......... (tudom a XXII. kerület is Buda, és nem Békásmegyerre gondolok mikor Budáról beszélek)
Törölt felhasználó 2021. 05. 03. 16:40
Előzmény: #116309  siemens
#116314
Ebben egyetértek, csak nehéz érzelemmentesen dönteni, meg én pl még nem annyira ismertem ki ennek a befektetői oldalát.. hogy mi az, amit mindig könnyen el lehet majd adni, vagy ki lehet majd adni. Főleg, hogy mindenki mást mond :) 
greenman76
greenman76 2021. 05. 03. 16:27
Előzmény: #116309  siemens
#116313

Nem is rájuk értettem, hanem legfőképpen saját magamra!
Ha nagyon ki van centizve az ember, és fiatal, akkor nyilván nem lehet azonnal a "csúcsra" ugrani, minden vásárlásra úgy kell tekinteni, hogy azt egyszer jól lehessen eladni és lépni a következő lépcsőfokra, azaz befektetői szemmel!
Nos én mindezeken már túl vagyok, több befektetésnek szánt lakással rendelkezem (nem is szándékozom ezeket eladni), én már a "csúcsra" szeretnék ugrani, úgymond az "állom lakást" keresem, és nem sürget semmi!
Az általam célul kitűzött lakásra, én lennék az eladó számára a "hülye vevő", ha pl. 10-20 millióval túl lenne árazva, nem különösebben érdekelne, mert KELL! Nyilván nagyon nem a belépő kategóriára fenem a fogamat!
De mielőtt totál hülyének nézel érdekel pl a belváros is, de ott (már) nem akarok lakni, és nagyon elővenném patikamérleget...!!:-)
LJ91 2021. 05. 03. 16:26
Előzmény: #116311  kszsah1
#116312
Bezzeg a telkeké!
kszsah1 2021. 05. 03. 16:20
#116311
sajnos lufi árak vannak még mindig a lakás piacon , vissza rendezödésre lehet számitani , hogy a lakások ára reális legyen
lohran 2021. 05. 03. 16:17
Előzmény: #116294  Törölt felhasználó
#116310
Nekem az egészből az a lényeg ,hogy 39 milliós garzont vettél 5 millió kp vel.
Szép lufi.
siemens 2021. 05. 03. 15:56
Előzmény: #116308  greenman76
#116309
Nem (teljesen) értek egyet. Van itt a fórumon két kollega is, akik az első lakásukat szeretnék megvásárolni. Minimális háttérrel. Az Ő esetükben pont, hogy érzelemmentesen kellene dönteniük. Befektetői szemmel. De nem szeretnék belemenni értelmetlen vitákba, ezért inkább hagyjuk is. Van egy bölcs közmondás, érdemes szem előtt tartani!
greenman76
greenman76 2021. 05. 03. 15:34
Előzmény: #116306  siemens
#116308
Ha lakhatási lehetőséget nézel, ez olyan mint a szerelem, szerintem főleg érzelmi kérdés, másod sorban racionális, ha szimplán "csak" befektetni szeretnél, akkor csak racionális, semmi érzelem....!!! :-)
greenman76
greenman76 2021. 05. 03. 15:30
Előzmény: #116305  Zoltán42
#116307

Alapvetően Budát jól ismerem, de a III. ker. - a hegyi részek és belső Óbuda kivételével - számomra valahogy kimaradt!
Mit néznél itt és merre, ami szerinted jó?
'70 -es kocka vagy újszerű?
Talán még a Rómait néztem, de ott is majdnem nulla a kínálat, a hegyi részek dettó!
siemens 2021. 05. 03. 15:27
Előzmény: #116301  greenman76
#116306
Mintha magamat olvasnám....... Nagyon hasonló történet.
Az én esetemben nyílt nap volt, az az 1 nap állt rendelkezésre. Akkor és ott kellett dönteni. Folyamatosan jöttek-mentek az érdeklődők. Nem is én voltam a nyertes. De tudtam mit kell csinálni. Végül sikerült. (közel lakhatunk egymáshoz)
Más. Több, mint két éve szeretnék megvásárolni egy lakást. Nem elírás! Szintén ezen a környéken. Nincs hirdetve - reményeim szerint nem is lesz. Nem az árról megy a vita....... Ilyen ingatlant, ilyen adottságokkal még nem láttam. Teljesen meg vagyok hülyülve. (Az első eset, amikor nem tudok higgadtan, érzelem nélkül dönteni. Nem is ismerek magamra) Egyszerűen KELL!
Zoltán42 2021. 05. 03. 15:19
Előzmény: #116301  greenman76
#116305
igen, sokan azt hiszik, hogy Budán csak gazdagok laknak főleg Rózsadombon és társain, pedig ez nem így van, főleg idős nyugdíjasok laknak és a legtöbb háznak nincs semmilyen megtakarítása, ráadásul sok helyen még elővásárlási joguk is van a lakóknak, de ezek a legjobb lokációk aki teheti oda költözik és az új vevő már vagyonos, bár lassan zajlik le a generáció váltás főleg, hogy Budán az átlagéletkor is 10 évvel több mint Pesten és az új beköltözők se akarnak a hely miatt mozdulni előbb utóbb a generáció váltó vagyonosabbak megcsinálják majd a szükséges felújításokat
Zoltán42 2021. 05. 03. 15:19
Előzmény: #116301  greenman76
#116304
igen, sokan azt hiszik, hogy Budán csak gazdagok laknak főleg Rózsadombon és társain, pedig ez nem így van, főleg idős nyugdíjasok laknak és a legtöbb háznak nincs semmilyen megtakarítása, ráadásul sok helyen még elővásárlási joguk is van a lakóknak, de ezek a legjobb lokációk aki teheti oda költözik és az új vevő már vagyonos, bár lassan zajlik le a generáció váltás főleg, hogy Budán az átlagéletkor is 10 évvel több mint Pesten és az új beköltözők se akarnak a hely miatt mozdulni előbb utóbb a generáció váltó vagyonosabbak megcsinálják majd a szükséges felújításokat
greenman76
greenman76 2021. 05. 03. 15:03
Előzmény: #116302  berlini
#116303
Nem csak a budai "elit" társasházakban van ilyen, hanem pl, XIII. ker, Zugló, a felkapott balatoni településekről már nem is beszélve...
berlini
berlini 2021. 05. 03. 14:52
Előzmény: #116300  greenman76
#116302
Igy már érte.
de ezt előre lehet tudni.
ha valakinek nem igénye, az ugy sem egy ilyen szuper társasházban vesz lakást.
greenman76
greenman76 2021. 05. 03. 14:48
Előzmény: #116297  Zoltán42
#116301

Az általam felsorolt helyek egyikében lakom (Törökvész), és tényleg nulla a kínálat, kihalásos alapon lehet jó lakáshoz jutni, (kb 100 nm, nagy terasz, csendes, emeleti, full panoráma) és legfőképpen ismeretségi körben!
Kb. 8 évet keresgéltem előtte amikor megvettem (2015), a meghirdetés után 2 nappal kp -ben, és amikor az eladóval tárgyaltunk, 1 óra alatt, kb 10 -szer csöngött a telefonja, akkor volt rá az érdeklődés!
DE! Aki jól ismeri ezeken a helyeken a lakosság összetételét, az tudhatja, hogy túlnyomó részt idősek lakják, akik innen halnak meg, és gyakori, hogy a társasházak osztatlan közös tulajdonban vannak/voltak sokáig!
Mostanában zajlik le a generációváltás, és jönnek a tehetősebb új lakok, és szembesülnek, hogy kb 30 évig nem volt pl közös költség, semmi karbantartás!
Lényeg a lényeg, az általam jó lokációként felsorolt területek közös jellemzője, hogy a lakásállomány elhanyagolt, a házak jórészt szigeteletlenek (ez az én problémám is), nagyon kevés '90 -es évek után épült lakás, amire esetleg én is váltanék, viszont a hely miatt nehezen mozdulna az ember!
Az új lakások viszont már tényleg már- már megfizethetetlenek, kb 2,2-2,5 millió/nm!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek