Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed!
ncseed! 2021. 02. 05. 11:45
Előzmény: #106438  Zsuga
#106440
A volatilitást várod hogy ki tudd csavarni más kezéből olcsón az ingatlanát... megértelek, de azt előadni hogy ez milyen jó lesz a nípnek ahogy sokan teszik itt.... khmmmmm
ncseed!
ncseed! 2021. 02. 05. 11:43
Előzmény: #106437  mr_bob
#106439
"azért kicsi a kereslet, mert a sok ingyenpénz miatt olyan mértékben emelkedtek az árak, hogy azt már nem tudja az átlag ember megfizetni"
Azt értsd már meg amit ezerszer leírtam: az új lakásoknak az építőanyaga szinte nemzetközi árú és lesz*rja a magyar átlagkeresetet! Ergó MINDIG DRÁGA LESZ ÚJ LAKÁST ÉPÍTENI ami meg húzza magával a használtak árát. Az hogy a gazdasági ciklusok miatt volt hogy kénytelen volt pár kivitelező eladni ár alatt az nem azt jelenti hogy annyiból meg lehet építeni. Nem, nem lehet.
***
Te, az üzzemanyag miatt miért nem prüszköl az átlag hogy ugyanannyi mint a nímeteknél??? Ehhez képest még a lakásárak istenesek itthon mert fele sincs mint kint! Akkor mi a drágább itthoni fizetésből a benzin vagy a lakás????
Zsuga
Zsuga 2021. 02. 05. 11:37
Előzmény: #106436  ncseed!
#106438
Ez így van!De ha kell esetleg neki a pénz akkor nem kap érte annyit.Soha nem tudhatjuk,hogy mit hoz a sors.
mr_bob
mr_bob 2021. 02. 05. 11:35
Előzmény: #106427  ncseed!
#106437
"Az ingatlan árak nem azért emelkednek mert mindenki meg tudja venni és ezért akkora a kereslet rájuk amit vissza kell fogni kamatemeléssel! Pont fordítva: olyan kicsi a kereslet hogy ösztönözni kell ingyenpénzel!"
-
szerintem lehet fordítva is nézni a dolgot. azért kicsi a kereslet, mert a sok ingyenpénz miatt olyan mértékben emelkedtek az árak, hogy azt már nem tudja az átlag ember megfizetni. ott tartunk, hogy az állami támogatások 1-nél nagyobb szorzóval épülnek be az árakba, tehát még a jogosultak is távolabb vannak forintban mérve a céljuktól, mint ha nem lett volna állami támogatás egyátalán. a nem jogosultakról nem is beszélve, ők totális szembeszélben küzdenek. szerintem nem azzal kell a keresletet ösztönözni, hogy eszközbuborékot hozunk létre, amit egy szűk, államilag támogatott rétegen kívül kevesen tudnak megfizetni. a bérekkel kellene valamit kezdeni, meg a forint "erejével", de az meg nem érdek a nyugati multik miatt. ezzel a kör be is zárult :)
ncseed!
ncseed! 2021. 02. 05. 11:31
Előzmény: #106432  Zsuga
#106436
Na látod... Aki nem ad el nem is bukik válságban! 😂 Te se buktál a maradék lakásoddal! 
Andy01 2021. 02. 05. 11:30
Előzmény: #106402  macisajt
#106435
Macisajt, nem kiserted figyelemmel a temat.
 Ez az allitas volt a beszegetes  kiindulopontja, melynek a valosagtartalmat megcafoltam:
"De ha akarnék most luxuslakást bérelnék a valódi belvárosban 100 körül vagy a legjobb hegyvidéken." 
Ez az, amivel nem ertek egyet, nem felel meg a tenyleges piaci helyzetnek.
A hivatkozott lakasok 100 ezer Ft koruli berleti dijert a Belvarosban lepusztult, 20-25 eve nem felujitott lakasok. Ezek nem luxuslakasok, hanem igenytelenek, mert nem fordit a tulajdonos penzt a felujitasukra. Tobbnyire regen voltak kifestve, regi butorzat, es a tisztasag sem az, amit a mai korszeru igenyekkel rendelkezo fiatal elvar.
Ne legyunk mar igenytelenek , ha fizetunk akar csak 100 ezer Ft koruli berleti dijat.
A "luxuslakasok" a hivatkozott Belvarosban es a Hegyvideken nem ennyibe kerulnek, hanem joval tobbe.
signal2
signal2 2021. 02. 05. 11:28
Előzmény: #106427  ncseed!
#106434
Is. Kínálati és keresleti sokk veszélyét is látom. Egyrészt valóban akadoznak az ellátási láncok, másrészt hatalmas elhalasztott fogyasztás zúdulhat a piacra a járvány után. Éttermek, szállodások, szórakoztatóipar biztosan szeretné megkeresni azt a pénzt, amit a járvány alatt nem tudott, így 20-30%-os áremelésekre számítok, ha újra beindul a cucc.
ncseed!
ncseed! 2021. 02. 05. 11:28
Előzmény: #106431  Zsuga
#106433
Akkor mit izgulsz? 
Zsuga
Zsuga 2021. 02. 05. 11:26
Előzmény: #106430  ncseed!
#106432
A short szó gondolom nem ismeretlen számodra :) 2008ban eladtam az egyik lakásomat 23millióért,majd visszavettem egy nagyobbat jobb helyen  4év múlva 6millióval olcsóban.
Zsuga
Zsuga 2021. 02. 05. 11:22
Előzmény: #106427  ncseed!
#106431
Első döfés az lesz a piacnak ha megszünteti a csókot majd szépen megvonják a támogatásokat a covid okozta recesszióra hivatkozva.Az Orosz Kínai tőke nagy része kivonult az ingatlanpiacról,ez sem túl jó jel a jövőre neézve.
ncseed!
ncseed! 2021. 02. 05. 11:17
Előzmény: #106428  Zsuga
#106430
Akik itt venni akarnak régóta a többségüknek van már ingatlana. Olvastad tőlük valahol hogy milyen rossz lesz ha a meglévő ingatlanuk a felét fogja érni?? NEM. Miért? Mert nem akarják eladni csak venni mellé másikat OCCSÓN. Ők is tudják, a szomszéd néni is tudja meg a sültbolondok is hogy utána emelkedés lesz csak ki kell várni....
ncseed!
ncseed! 2021. 02. 05. 11:15
Előzmény: #106426  Zsuga
#106429
ÉS?
Mit bukott az aki nem adta el az ingatlanát??????? SEMMIT!!!!!
A devizahitel miatti bukás meg nem inatlanpiac specifikus, mindenhol buktak akik abban adósodtak el!
Zsuga
Zsuga 2021. 02. 05. 11:14
Előzmény: #106416  Benzedrine
#106428
London, Párizs, München, Zürich??Ez komoly?Magyarország sajnos a nyomukban sincs ezeknek az országoknak,és jó ideig nem is lesz!
ncseed!
ncseed! 2021. 02. 05. 11:14
Előzmény: #106421  signal2
#106427
A kérdés miért szabadul el az infla? Ha azért mert a vírus miatt leállnak/akadoznak az ellátási láncok akkor arra nem lehet monetáris eszközökkel válaszolni mert ettől nem lesz olcsóbb és nem is indokolt mert nem oldja meg az ellátási problémát. Ha azért mert túlpörög a gazdaság és már mindenki Dom Perignon-al öblíti le a kaviárt akkor igen, arra lehet szigorítással válaszolni. Szerinted ez utóbbi van most??? Akkor tudod is miért nem lesz nagy szigorítás mostanság... később meg azért amit írtam.
***
Az ingatlan árak nem azért emelkednek mert mindenki meg tudja venni és ezért akkora a kereslet rájuk amit vissza kell fogni kamatemeléssel! Pont fordítva: olyan kicsi a kereslet hogy ösztönözni kell ingyenpénzel!
 Ergó nem is fogják a hitelezést a földbe állítani külső kényszer nélkül...
***
Szerntem egy háború kell ahhoz hogy ebből a körből ki tudjanak lépni a kormányok/jegybankok azt meg senki normális ember nem akarhatja...
Zsuga
Zsuga 2021. 02. 05. 11:11
Előzmény: #106425  ncseed!
#106426
Sok ilyen "okos" ember volt 2008ban is,aztán jött a felező!!De mindenki saját maga dönti el,hogy vesz vagy elad.
ncseed!
ncseed! 2021. 02. 05. 11:07
Előzmény: #106422  macisajt
#106425
Semmit sem tudok, csak használom a fejem és nem az egyéni érdekem szerint látom csak a világot és azon folyamatokat veszem észre belőle ami nekem tetszik. Én csak nagy vonalakban vázoltam mi várható.
***
Igen, van ingatlanom és nekem kedvezne azokhoz képest akiknek nincs ha így alakulnának a dolgok, de nem azért írtam hogy ez várható! Hanem évekkel ezelőtt azért vettem mert már akkor is ezt vártam!!!
Zsuga
Zsuga 2021. 02. 05. 11:05
Előzmény: #106420  ncseed!
#106424
Be fog dölni ezt nyugodtan boritékolhatod!Magas lóról lehet nagyot esni!És sokan magas lovon ülnek..
Törölt felhasználó 2021. 02. 05. 11:01
Előzmény: #106421  signal2
#106423
Arról most még fogalmuk sincs. Badarság azt képzelni, hogy a monetáris politikát irányítók előre megírnak scenariókat, és ahhoz igazítják a cselekedeteiket.
Egy biztos, hogy az inlfáció ellen egyelőre nem kell küzdeniük, és ha egyszer majd kell, az bizony reaktív küzdelem lesz.
macisajt 2021. 02. 05. 10:59
Előzmény: #106420  ncseed!
#106422
Hogy te mi mindent tudsz előre...5-ös lottó számait esetleg megsúgnád?
signal2
signal2 2021. 02. 05. 10:52
Előzmény: #106420  ncseed!
#106421
A kérdés, hogy egy elszabaduló infláció hogyan lesz kordában tartva.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek