Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Benzedrine
Benzedrine 2021. 01. 21. 17:46
Előzmény: #104979  berlini
#104980
Ha ingatlanos adja el a lakásom, ebben is képviselni fog? Nem vagyok analfabéta de nincs túl nagy tapasztalatom adásvételi szerződések szakértésében.
berlini
berlini 2021. 01. 21. 17:29
Előzmény: #104978  berlini
#104979
Tehát az én javaslatom:
alaposan meg kell nézni a saját ügyvéd tervezetét is, hiszen az is hibázhat.
De a vevő ügyvédjét és annak tervezetét jobb úgy szemlélni mintha azt a vevő csinálta volna.
berlini
berlini 2021. 01. 21. 17:27
Előzmény: #104977  Andy01
#104978
Ez igaz!
De a gyakorlatban számtalan apró trükköt lehet beépiteni a szerződésbe, ami nem jogszerűtlen.
Mindenmegállapodás kérdése.
Egy apró példa az én esetemből:
vevő ügyvédeje késedelmi kötbéreket állitott be a szerződésbe:
eladó fizet késedelmes átadásért napi x ft-ot.
vevő fizet késedelmes részfizetésért x/2 forintot.
Vevő elállhat és foglalót duplán visszakövetelhet egy hónapnyi késedelmes átadás esetében
Eladó ugyanazt megteheti de csak 2 hónapnyi késedelmes vevői részletfizetésénél.
Ezek nem jogszerűtlenek, de láthatóan a vevőnek kedveznek.
Andy01 2021. 01. 21. 17:20
Előzmény: #104961  berlini
#104977
"Mert a vevő ügvédje, miközben kötelezett mindkét fél részére elfogadható tervezetet letenni az asztalra, azért a vevő érdekeit képviseli. (Hiszen ő fizeti.)"
A mondat elso fele rendben van, igy igaz.
Ami a masodik felet illeti:
Tudomasom szerint az ingatlan adas-veteli szerzodesnel a szerzodest szerkeszto es alairo ugyved felel az ugylet jogszerusegeert. Mindket fel fele egyforman felel, fuggetlenul attol, melyik fel fizeti.
Törölt felhasználó 2021. 01. 21. 17:18
Előzmény: #104975  szlacikaa
#104976
Nálad a pont, teljesen egyetértek!!!
Én Viega -val szerelek, és imádom amikor hozza a tulaj a török csövet, hogy az majd jó lesz mert olcsóbb.
Hajrá, de ha gond lesz vele, az NEM az én felelősségem.
A villanyszereléshez mindenki ért. Igaz, hogy tavaly nyáron megváltozott a szabvány és már jóval több áramvédő kapcsolóra van szükség, mint eddig (megjegyzem, eljött az RCBO-k korszaka), tehát egy normál panel lakásban a kapcsoló doboz tartalma simán 70-120.00 Ft, mindenféle extra nélkül!
Csodák nincsenek!
szlacikaa 2021. 01. 21. 16:53
#104975
Szerbusztok!
Elnézegetve egy pár bejegyzést nem kis fogalom és egyéb zavarok vannak az erőben. Szerintem, ha valaki akármekkora kis összegekben is ingatlanozni szeretne, fektessen egy kisebb összeget pár alapfogalom körüljárására. Meg fog térülni a befektetett összeg!
A felújításos témára visszatérve. Láttunk itt egy 3x nm-es lelakott lakást. Ha erre 2,5 M forint van és teljes felújítást szeretnénk közepes árkategóriájú anyagokkal, akkor a tapasztalatok szerint mostani árfolyamon kb. 110 és 120 E magyar forint 1 nm-re. Ez alatt biztosan bukó! Természetesen vannak kivételek: pl. majd én magam csinálom! Most mondom ez nagyobb bukó, mint a 2,5 M! Persze ez nem vonatkozik egy arra ha egy építőipari vállalkozó maga a saját csapatával végzi! Ha jól emlékszem volt egy 200E ft-os villanyszerelés! Ez még a nagy építőanyag áruház ECO modell szerelvényeivel sem jön össze! Más kérdés, hogy ezt senki nem fogja elvállalni, mert ennek a szerelési ideje egy normálhoz képest 3x-os idő! Ha sikerül!
Mégis nekem a legszebb, hogy én veszem az anyagot és a szaki megcsinálja. Biztosan van ilyen munkafolyamat, de nem sok! Megnézem amikor kis fittingeket egy fűtésszerelőnek a laikus megvesz és így tovább. Most a minimál építőipari rezsi óradíj 4800 Ft. Én szeretem ezeket a dolgokat, mert hozza a tulaj az anyagot, de az állásidőt én kiszámlázom minden munkásra és minden órára. Ha egy nap a 4-5 ember ezért áll 2-3 órát, hát a megrendelő biztosan el fogja hagyni a haját a végén. (nem beszélünk a megrendelő idejéről, üzemanyag, gépjármű költség stb.)
Ilyenkor mondom általában, hogy igaz hogy belefektettem az ajánlatba pár órát, de nem! És ez a tulaj érdeke! Ilyenkor 99 %-ban elvesztem a munkát, bár nem 1-2 alkalommal utólag mégis csak mi csináljuk a javítást és a befejezést. Csak közben a tulaj éveket öregszik!!
Egyébként sok sikert mindenkinek!
berlini
berlini 2021. 01. 21. 16:51
Előzmény: #104973  Törölt felhasználó
#104974
Nem ismered Te sem a pontos élethelyzetét.
Ha van egy stabil ismerős, barát, aki biztositja a konstrukciót akkor miért ne.
A mai bérleti piac nem ugyanaz mint ami a következő években ujra lesz.
(Természetesen őrültségnek tartanám ugyanazt a tervet egy olyan Kelet-magyarországi kisvárosban ahol minden második lakás üresen áll.)
Törölt felhasználó 2021. 01. 21. 16:26
Előzmény: #104972  berlini
#104973
Emlékeztetőül: topiktársunk szobát tervez kiadni abban a lakásban, amire fel akar venni vételár 80%-nyi hitelt...
A mai bérleti piacon ez a szoba árának az egy havi díja lenne + két havi kaució.
Nagyon kecsegtető ajánlat.
A mai piacon amúgy is gondolom sorbanállás van a csepeli kiadó szobákért...
berlini
berlini 2021. 01. 21. 16:20
Előzmény: #104964  Törölt felhasználó
#104972
ez igy van.
De nagy különbség van a normál eset és eközött.
A lakáskiüritési per eltarthat akár egy évig is, mig a végrehajtási eljárás csak hetekig.
Törölt felhasználó 2021. 01. 21. 16:14
Előzmény: #104966  ncseed!
#104971
Nem is értem berlinit, tapasztalt öreg rókának tűnik, de úgy látszik jó ügyvédje nincs :).
De ez nem is igazán jó ügyvéd kérdése, hanem érdekérvényesítő képesség és helyzetfelismerés.
Ingatlanosnak is szerződéskötéskor fizetsz, nem szaladsz utána, hogy hát bocsi, de visszatáncolt a vevő...
CyrusTheGreat 2021. 01. 21. 16:07
Előzmény: #104968  Benzedrine
#104970
1-2M-s foglaló 60-80M-ós ingatlanoknál? Ez most valami vicc? Lényegében 3 havi bérrel mennél foglalózni, komolytalan az egész.
ncseed!
ncseed! 2021. 01. 21. 16:06
Előzmény: #104968  Benzedrine
#104969
Talán azé' hogy egyik fél se szórakozhasson következmény nélkül? BINGÓ!
Benzedrine
Benzedrine 2021. 01. 21. 15:57
#104968
Miért van szükség 10% foglalóra? 1-2 millió 2-4 hétre már elég komoly összeg, hogy ne szórakozzon a vevő.  
Benzedrine
Benzedrine 2021. 01. 21. 15:40
Előzmény: #104963  Törölt felhasználó
#104967
A foglaló definíció szerint semmilyen esetben (kivéve vis major) nem jár vissza, ha a vevő visszalép. Az előleg az ami visszajár, ha meghiúsul a szerződés. 
ncseed!
ncseed! 2021. 01. 21. 15:37
Előzmény: #104963  Törölt felhasználó
#104966

Eleve amit két fél ír alá abba mindketten beleszólhatnak mert csak akkor kerül aláírásra, mindegy ki fizeti.
***
Másik: a foglaló azért foglaló mert nem teljesítés esetében duplán jár vissza (néhány extrém esettől eltekintve). Sz*rok én rá ha nem kap hitelt! Akkor ne foglalózzon hanem előleget fizessen, DE ez esetben jogom marad eladni bárkinek bármikor az ingatlanomat ha akarom vagy tudom! Mondjuk egy kp-nek vagy magasabbat ajánlónak vagy akár meg is gondolhatom magam és nem adom el!
Ha ezt a vevő nem akarja akkor foglalózzon de akkor ő is futja a kockázatot ha nem tud fizetni!
***
Ez a ne adhassa el másnak de én azért elálhassak ingyé' ha nem kapok hitelt tipikus proli hozzáállás, ahogy a bérletnél a bérbeadó ne tehessen ki a határozott lejárta után de én bármikor felmondhassak előtte is! No comment!
XisCixis 2021. 01. 21. 15:36
Törölt hozzászólás
#104965
Törölt felhasználó 2021. 01. 21. 15:30
Előzmény: #104962  berlini
#104964
Tévhit: A közjegyző előtt kötött szerződésekre nem vonatkozik a téli kilakoltatási moratórium
A közjegyző előtt kötött szerződésekre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az ügyvéd közreműködésével vagy két tanú aláírásával kötött szerződésekre. Az egyetlen különbség, hogy a közjegyzői okiratba foglalt szerződés megszűnését követően a bérbeadónak nem kell lakáskiürítési pert indítania a lakó ellen, elég mindössze végrehajtási eljárást indítania.
http://utcajogasz.hu/szakmai-anyagok/lakhatas-es-lakcim/tenyek-es-tevhitek-a-berbeadasrol/
Törölt felhasználó 2021. 01. 21. 15:28
Előzmény: #104961  berlini
#104963
Mi az, hogy nem szólhat bele?
Mi az, hogy nem érdeke?
Ha én közben a foglalóból elindítok egy másik ügyletet nekem az az érdekem, hogy azt a foglalót ne kelljen visszaadnom, és ne bukjam el a másik ügyletet.
Nyilván van olyan szituáció, amikor az eladó elfogadja ezt a feltételt, mert nem tud válogatni a vevők közül, nem sürgős neki az ügy, és/vagy szimplán nem vár nagyobb piaci mozgás aközben, hogy egy másik vevőt kell ezesetben találni.
berlini
berlini 2021. 01. 21. 15:26
Előzmény: #104959  Törölt felhasználó
#104962
Ezért célszerű közjegyző által hitelesitett bérleti szerződést késziteni, amiben a bérlő már előre beleegyezik a - ha kell- kényszer kilakoltatásra.
berlini
berlini 2021. 01. 21. 15:24
Előzmény: #104958  Törölt felhasználó
#104961
Ebbe, rendes ügyvéd előtt irt meghatalmazás esetében - az eladó nem szólhat bele. (Nem is érdeke.)
Viszont a szerződést annak az ügyvédje irja, aki erre a megállapodás szerint kötelezett.
Ez szokásjog alapján a vevő. Hiszen ő is fizeti.
Viszont a vevő ügyvédje által készitett szerződéstervezetet az eladó átnézi (ha nem ért hozzá átnézeti).
Mert a vevő ügvédje, miközben kötelezett mindkét fél részére elfogadható tervezetett letenni az asztalra, azért a vevő érdekeit képviseli. (Hiszen ő fizeti.)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek