Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
fogpaszta
fogpaszta 2021. 01. 17. 17:06
Előzmény: #104475  berlini
#104480
Igen jól tudid! A Radayban alig estek az árak.
Pont azt figyeled?
Benzedrine
Benzedrine 2021. 01. 17. 17:05
Előzmény: #104470  flyati
#104479

" Ez az évi 4%  nagyon kevés szerintem"
Egymilliót normális ember diverzifikál és nem egy eszközbe fektet. Vettem volna belőle néhány ilyen lakást, az akkor sokat hozott volna, egy éve semmit. Nyugat-európai ingatlancégek és REIT-ek osztalékait alig érintette a válság. Bankok, energiacégek szintén csökkenették az osztaléot, most kezdenek visszajönni. Csak azt akarom szemléltetni, hogy nem olyan egyszerű egy milliót befektetni úgy, hogy az minden helyzetben hozzon 4% körüli osztalékot.
ncseed!
ncseed! 2021. 01. 17. 16:59
Előzmény: #104465  Törölt felhasználó
#104478
A belváros elesett.
Ha csak a rövidezést szüntették volna meg kisebb árcsökkenés lenne a belvárosban mint amit most látunk, meg még ami lesz ha fennmarad hosszabb távon a vírushelyzet hatásai! Szinte mindennek annyi amitől a belváros jó helynek számított! Eltűntek az éttermek, szórakozóhelyek, bezártak a színházak, stb, stb. ami azzal is járt hogy sokezer munkahely megszűnt, sokuk örökre. El nem hiszem hogy az ott élők szerint most jobb ott élni mint egy éve ha mindent egybe veszünk!
A tényleges pusztítás az árakban még sehol nincs a moratórium miatt.
***
Ezzel szemben a város többi részén mit változott az élet? Töredékét a belvároshoz képest. Szerinted miért van hogy ha annyira jó hely a belváros akkor majdnem egy évvel a vírus beütése után még mindig ezerszámra kínálják a kiadó lakásokat sokszor olcsóbban mint a külvárosban és mégsem akarnak odamenni a nípek???? Miért van az hogy amennyiért én adok ki panelt az alatt árban 3000+ kiadó lakás van a belvárosban és mégsem akar senki elmenni tőlem meg az ismerősi körömből sehonnét???
***
Nem érted a piacot. Akinek van 50 milcsije az általában gyerekes és nem a 60nm-es lakásokat nézi a Rádayban hanem a 100nm lakásokat/házakat, abból meg kevés van a belvárosban ennyiért! Van felvevő rétege ettől még ezeknek a lakásoknak is csak nem annyiért mint korábban amikor a rövid hozama volt a benchmark az árazásban. Akiknek meg jó lenne azoknak meg jellemzően nincs rá pénzük megvenni.
szlacikaa 2021. 01. 17. 16:36
Előzmény: #104463  Murdoch
#104477

Tisztelt Murdoch! Nekem sem tetszik minden, sőt. De ettől még most ez van, és aki most igénybe veszi, kívánom, hogy sikerüljön, amit elgondolt. A problémám inkább az, hogy ha majd lesznek gebaszok (már pedig lesznek), akkor is mutogatni fognak az előnyt most élvezők, hogy ő máshogy gondolta, meg kéne ám menteni. Nem kell sok időre visszatekinteni és mindenki láthatja. Eddig a lakáskasszán kívül nem vettem igénybe semmit, pedig lett volna rá lehetőség. És ez nem panaszkodás, máshogy is meg csináltam, mert kihívás volt.
A pedagógus bérekről van véleményem, de egyben biztos vagyok. Pár hónap és mindketten a feleségemmel 30 éve dolgozunk ebben a "szakmában" ez durván 460 nettót jelent. Nézőpont kérdése, hogy sok vagy kevés. Én inkább azt mondom, hogy van akinek rengeteg és van akinek semmi a teljesítményéért. Ami nekem inkább probléma, hogy láthatóan a mindenkori hatalomnak az a lényeg, hogy a pedagógusok egymással legyenek elfoglalva. Persze nem csak ők. Majd nézd meg mi lesz, amikor az új pedagógus 25 év alatt többet kap, mint a 15 éve tanító.....
Igen, a gyerekeim tanultak külföldön, nem is egy helyen és több évig. Kaptam is hideget meleget a kollégáimtól. De az életem legjobb befektetése volt. Erre még hitelt is vettem fel. Biztosan végződhetett volna rosszul is a történet, de a gyerekeimben megbízok és mindig azt akartam, hogy minél szélesebb legyen a látókör. Bár tudtak meglepetést okozni, mert az 1. egy év helye  nem volt meglepetés, de azért a 2. mondjuk már Közép-Amerika volt, és 17 évesen...
De a hozzáállás már megérte: a kicsivel még beesünk a 25 év alá az új felújítós dologba. Kinézte, hogy a tárolót fel lehetne újítani könyvtárnak. Szerintem legyen, tervezd meg.  Örömmel tölt el a gondolkodásmód, rögtön meg is ígértem, hogy a vissza kapott összeg felét könyvekre és oda való eszközökre költheti. Nekem ezek a csillogó szemek mindent megérnek.
Placi82 2021. 01. 17. 16:28
Előzmény: #104467  csdy
#104476
Mi véleményünk nem számít. Majd a feleségedé, mikor szid, hogy a 4 ikre kell menni terhesen, vagya pici babát és a babakocsit felcincalni egyedül. Na az fog szamitani:) 
berlini
berlini 2021. 01. 17. 16:25
Előzmény: #104465  Törölt felhasználó
#104475
Ugyancsak egy vélemény:
1. belvárosi lakások. Nem mentek le a Ráday u.-ban az árak 30-40%-kal. (Ugyanis ha úgy lenne ahogy állitod, akkor a tip-top állapotuak 1,2 millió körül kellett volna hogy forogjanak 2 évvel ezelőtt.)
2. Szigorubb elbirálás alatt lesznek a rövidtávú kiadások? Ezt miből gondolod? Már 10 hónapja lehetősége lenne a kerületi önkormányzatoknak ezt szigorubban szabályozni. Szerinted, ha ezt eddig nem tették meg, akkor miért tennék meg ezután?
3. eggyel egyetértek. Ha a belvárosi lakásokat féláron lehetne kapni, akkor biztosan azt vennék nem a kispesti panelt. De ki beszél erről? (Azokon kivül akik erről álmodoznak.)
4. Hol kerülnek lepukkant külvárosi lakások többe mint a belvárosban? 
5. A panel tényleg egy külön kategória. Nem véletlenül átlagban olcsóbbak mint a téglaépitésűek.
6. Ha továbbra is álomvilágban élsz, akkor mindig a vételi oldalon maradsz.
Benzedrine
Benzedrine 2021. 01. 17. 16:24
Előzmény: #104473  Murdoch
#104474
Az első 160 centis vagy kisebb és fényérzékeny vevőnek ár feléért jó is lehetne.
Murdoch 2021. 01. 17. 16:19
Előzmény: #104468  Murdoch
#104473
Azért ránéztem a Ráday-ra, úgy látom sokan menekülőre fogták a dolgot...Atyaég, mik ezek, na ezért (is) rühellem a rövidtávot...
https://ingatlan.com/ix-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/31792628
https://ingatlan.com/ix-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/27198239
Törölt felhasználó 2021. 01. 17. 16:18
Előzmény: #104469  Benzedrine
#104472
A konvektor nem a 60-as évek inkább?
Benzedrine
Benzedrine 2021. 01. 17. 16:17
Előzmény: #104469  Benzedrine
#104471
Legfölső emelet, lapos tető. Nem zavar a fölötted lakó, nyáron viszont készülj fel 40+ fokokra éjszaka, a biztosíték nem biztos, h elbír egy klímát.
flyati 2021. 01. 17. 16:14
Előzmény: #104462  Benzedrine
#104470
 Ez az évi 4%  nagyon kevés szerintem . A Covid elött   külföldi  turisztikai helyen lévő ingatlanokkal több hozamot lehetet elérni.
Benzedrine
Benzedrine 2021. 01. 17. 16:10
Előzmény: #104467  csdy
#104469
80-as évek noszalgiafilmet le lehetne forgani benne:) Konvektoros, 4. emelet lift nélkül. Ettől függelenül, ha fiatal lennék inkább ezt venném első lakásnak min egy panelt. Ezt könnyen el lehet adni, ha szebb lakásra akarod cserélni.
Murdoch 2021. 01. 17. 16:03
Előzmény: #104465  Törölt felhasználó
#104468
Nincs ezzel semmi gond, jó ideje Cyrus is ezt mondja, kíváncsi leszek már én is, hogy mi lesz a vége. Egy nagyon jó belvárosi lakáson én is elgondoznék, főleg, hogy a tömegturizmus belátható időn belül nem valószínű hogy visszaáll.  
csdy 2021. 01. 17. 16:02
#104467
Erről mi a véleményetek?
https://m.ingatlan.com/31968721
Ispani 2021. 01. 17. 15:59
Törölt hozzászólás
#104466
Törölt felhasználó 2021. 01. 17. 15:53
#104465
Régóta olvasom én is ezt a topikot, sok jó és hasznos gondolatot látok.
Én az egész ingatlanpiacról azt gondolom, hogy elég jó indikátor a lakáspiac robbanásáért felelős rövidtávú lakásos jelenlegi árazása. Többnyire ők voltak a felelősek a nagy piaci bummért, most ők lesznek a felelősek a piaci durrért is. Szándékosan nem írtam nagy durrt, mert nyilván nem lesznek 2013-as árak szerintem.
A Ráday utcában két éve 1.000.000 Ft/nm ár alatt egy lerobbant rókalyukat sem lehetett kapni. Jelenleg 800.000 Ft/nm áron tiptop lakásokhoz lehet hozzájutni. Nem véletlen, a pandémia után lesz létjogosultságuk továbbra is, de sokkal szigorúbb elbírálás alatt lesznek. Kvázi olyan nagy profit már egészen biztosan nem szedhető ki legálisan a jövőben egy ilyen kiadás esetén.
És hogyan érinti ez a külső kerületi lakásárakat? Ha egy tiptop belvárosi lakás szignifikánsan olcsóbb, akkor bizony aki (elsődlegesen nem gyerekkel és nem zöldövezetet preferáló) most nézelődik, az inkább fogja a jobb lokalizációval rendelkező lakást vásárolni olcsóbban és nem lepukkant állapotban. (Akik korábban kiszorultak a gyors emelkedés miatt)
Tehát a kevesebb kereslet még alacsonyabb lesz a külvárosi lakások (melyek lepukkant állapotban is jelenleg magasabban vannak a belvárosi lakásokhoz képest), mert a nézelődök közül többen fogják újra a belvárosi lakásokat választani.
A paneleket nem említem, számomra az külön kategória. Vagy szereti valaki vagy nagyon nem. :) Saját részre soha nem vennék, maximum kiadás céljából, ahhoz viszont nagyon drágának találom jelenleg őket. 
Ez egy gondolat a több száz közül. Nyilván máshogy látják az eladók és máshogy a vevők. Én leendő vásárlók táborát erősítem. Kezeljétek is úgy a véleményem. ELFOGULT 
Ispani 2021. 01. 17. 15:52
Törölt hozzászólás
#104464
Murdoch 2021. 01. 17. 15:52
Előzmény: #104461  szlacikaa
#104463
Bizony, bizony sok furcsaság van. Mint például az, hogy a több tízmilliós családtámogatást felveheti az is, akinek Budán van (több) lakása, csak hogy legyen lakásártámasz. Ha már itt tartunk, az nem zavar, hogy a pedagógusi bértábla rendezésére viszont nincs keret? Persze mindegy is, mert külföldön taníttatod a gyerekeidet.
Benzedrine
Benzedrine 2021. 01. 17. 15:46
Előzmény: #104458  CyrusTheGreat
#104462

Kb 4%-ot lehet keresni ingatlannal/REIT-tel, osztalékos nem nagyon kockázatos részvényekkel vagy etf-ekkel, ez adó után inkább 3%. Azaz, ha van egy millió euród, az évente 30e nettó jövedelem ami havonta 900e Ft, kb létminimum egy négytagú családnak Magyarországon.
szlacikaa 2021. 01. 17. 15:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#104461

Tisztelt Ispani! Az, hogy ezt a hozzászólást pár perc alatt 9-en pozitívan értékelték, sajnos mindent elmond a kis hazánkban lévő állapotokról. A történelmi hagyományokat meg minden egyéb hülyeséget hagyjuk. Az emberek 95 %-a meg van arról győződve, hogy annak akinek több sikerült valamiből (mindegy hogy panelbáró vagy más), mint neki az lopta, csalta, hazudta. Ha valaki segíteni szeretne, akkor rögtön ott a hátsó gondolat: na vajon milyen előnye lesz ebből? Ezért jut a többi nemzet előrébb, mint mi. Hiába van valaki külföldön, egy román a románnal összefog, de a magyar..... Nagy tisztelet a kivételnek.
Nagyon örülök, hogy van pár olyan ember a környezetemben, akikkel hasonlóan gondolkodunk és furcsa, de még örülünk is a másik sikereinek. Remélem majd egyszer feltűnik pár embernek, hogy a személyes jólét nem csak a pénzről szól, hanem egy gondolkodásforma. A határ viszont nagyon vékony, mert a személyes szegénység is egy gondolkodásforma.... 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek