Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Zoltán42 2021. 01. 14. 13:31
#104080
Elég nagy az őrület ahogy látom XXII ker kapcsán, én korábban már irtam vírus előtt is  hogy XXII ben nagy felértékelődési potenciál lehet, én is nézegettem arra felé főleg Budafok-Rózsvölgy, de végűl máshova esett a választás. Azonban jó párszor voltam kint, és azért elég érdekes arcok vannak arrafelé, mivel korábban az olcsóbb kerületek között volt, így azért kerülhet az ember ott kellemetlen környezetbe
Törölt felhasználó 2021. 01. 14. 13:24
Előzmény: #104077  ncseed!
#104079
Szerinted hol a határ az eladó és a balekfogó között?
Másik oldalon a turista és a vevő között?
Pl. aki nem tud eladni/venni x idő alatt? Vagy aki 10%-nál többet alkuszik mint vevő, avagy nem alkuszik sose mint eladó? Szerinted?
ncseed!
ncseed! 2021. 01. 14. 13:20
Előzmény: #104076  1kor13
#104078
nem láttam amit írtál mégis megválaszoltam az alábbi kommentemben... 😉
ncseed!
ncseed! 2021. 01. 14. 13:18
Előzmény: #104075  Törölt felhasználó
#104077

Alapvetően igen, eladó vagy.Ha a te logikádat néznénk és csak az számítana eladónak aki tényleg eladja akkor mindig ugyanannyi vevő és eladó lenne hiszen mindkettőből egy-egy kell az adásvételhez. Ennek meg nincs sok értelme.
*****
Miért, a piacon aki diót árul 4000-ért az nem eladó? Csak az aki 2500-ért rakja ki???
A használt Mercit amit a szalonba kiraknak 32 milcsiért az nem eladó csak mert neked nincs elég pénzed megvenni??? Másnak van. Legfeljebb ott áll egy évig mire elviszik. Vegyél akkor Suzukit 5 milcsiért!  
Az 1000 forintos kenyér sem eladó a boltban csak a 250-es??? Mindenki az veszi amit felér! INGATLANBAN IS!
*******
Ha nincs pénze vkinek a BP akármilyen áron meghirdetett lakásokra az vegyen vidéken (vagy ahol tud) harmadannyiért! Vagy építsen magának mert ugya az sokkal olcsóbb... vagy nem.
1kor13
1kor13 2021. 01. 14. 13:13
Előzmény: #104072  ncseed!
#104076
Akkor légy következetes. Te is összekevered az eladókat a hirdetgetőkkel. Az eladó is csak akkor eladó, ha értelmes idő alatt eladja a lakását. Tehát ha van olyan vevő, aki kifizeti. Ha meghirdetem a paradicsomomat 5 milláért, akkor nem vagyok eladó, nem akarom eladni, csak hirdetgetek. Tehát vannak nézelődők, hirdetgetők, vevők, eladók. Meg van ncseed, aki se nem akar venni, sem eladni. És így már nem olyan nagy a különbség.  
Törölt felhasználó 2021. 01. 14. 13:11
Előzmény: #104072  ncseed!
#104075
Van 3 ingatlanunk, egyben lakunk, kettő meg csak van. Ha a másik kettőt a hasonló adottságú hirdetések +30%-on piacra dobom, hogy ha véletlenül jönne egy tökkelütött, akkor talán eladom neki, akkor én mi vagyok? Eladó? Az tényleg kínálat? Ez tényleg túlkínálat? Nem alkuszom egy fillért se, mert nem vagyok rászorulva, ha nem fizeti ki, akkor nem adom el, és kész.
Ember nincs, aki megmondja minden hirdetett lakásról, hogy az valódi kínálat vagy csak balekfogó.
ahihetetlengyula 2021. 01. 14. 13:07
Előzmény: #104071  Alexander_Greybeard
#104074
Hagyd, ez tul magas ennek az amobanak. O negy emberbol az egesz tarsadalomra ki tudja vetiteni a helyzetet.
ncseed!
ncseed! 2021. 01. 14. 13:06
Előzmény: #104071  Alexander_Greybeard
#104073
"az emberek nem azért várnak esést mert jó lenne olcsóbban venni és a maradékot befektetni, hanem azért mert ilyen drágán nem tudják megvenni?"
DEHOGY NEM! Cyrus is tudna venni, Murdoch is, a kiszámolón kommentelők jó része is csak NEM AKARNAK!!!!
Felteszem neked is ismét a századszor feltett kérdésem: Ha most olcsóbb az ingatlan (általánosságban) akkor miért nem vesznek többen mint amikor drága volt???? Vagy fordítva: drágábban miért vettek többen?
ncseed!
ncseed! 2021. 01. 14. 13:03
Előzmény: #104069  Törölt felhasználó
#104072
"100 potenciális eladóra jut kb 300 potenciális vevő"
Ezeket az arányokat honnan vetted? Kizárt hogy legyen erre hiteles adat. Választottál egy neked tetszőt??
Te összekevered az érdeklődőket (és álmodozókat) a vevőkkel! Vevő az akinek meg van a pénze az ingatlanra és akar is venni mert kell bármi okból neki! Ha nincs meg a pénze akkor az nem vevő!
************
Elárulok valamit: használt piacon mindig több az eladó mint a vevő! Ezt hívják túlkínálatnak!
Találkoztál már olyan oldallal ahol a vevők eladó lakásokat keresnek mert nincsenek és nekik kell felkutatni az eladókat? A jelenlegi portálok ellenkezőjére gondolok. Nem. Akkor?
Alexander_Greybeard 2021. 01. 14. 12:57
Előzmény: #104065  ncseed!
#104071
De azt ugye tudod, hogy az emberek nem azért várnak esést mert jó lenne olcsóbban venni és a maradékot befektetni, hanem azért mert ilyen drágán nem tudják megvenni? Nagyon nagy különbség. Ezért van az, hogy alig van tranzakció és minden normálisan árazott ingatlan napokon belül elkel. A többit meg árulgatják és nézegetik, aztán majd lesz velük valami, csak ki kell várni. Ez történik azokon a piacokon, ahol nincs miért esni az áraknak de növekedni sem tudnak már hova, cserében nincs fizetőképes kereslet.
Törölt felhasználó 2021. 01. 14. 12:56
Előzmény: #104067  ncseed!
#104070
Itt van egy poszt a témáról.
https://ingatlanmuhely.reblog.hu/hello-budapest
"Azért drága a budapesti lakás, mert keveset adnak el = Nincs túl magas lakásár csak túl kicsi lakáspiac. Egyre drágább, mert egyre kevesebb cserél gazdát 2016 óta. Nem tulajdonosnak lenni privilégium Budapesten. A 2016 után eladott lakások volt tulajdonosai egy elit klub tagjai. Az új klubtagok száma folyamatosan csökken. 2020-ban is biztosan kevesebb új eladó lett a tagja, mint 2019-ben. A budapesti lakások átlagos négyzetméterára úgy néz ki 2020-ban is magasabb maradhatott a 2019-es áraknál. A KSH által – egyelőre elég kevés – feldolgozott adatok ezt mutatják.""Az eladott budapesti lakások ára nem a kereslettől függ. A vevők számának folyamatos csökkenése az eladott budapesti lakásárakban nem jelenik meg. A vevők száma nem befolyásolja egy társasházépítés vagy egy lakás felújítási költségét sem. Az építőipari folyamatok a lakásárakban nagyobb súllyal vannak jelen, mint azt általában gondoljuk. 2020-ban drágább volt építkezni és felújítani, mint 2019-ben volt? 2021-ben drágább lesz? Mind a két esetben a válasz egy határozott igen.""Minden egyes eladott lakás ára számít Budapesten, de egyetlen egy el nem adott lakásé sem"
"A budapesti adásvételi átlagárárak pont azért tudnak folyamatosan nőni, mert azok rendre alacsonyabbak a lakáshirdetési átlagáraknálA budapesti lakáspiacot egy régi rossz szokás a lakáshirdetéseken keresztül megközelíteni. Egy évben a meghirdetett budapesti lakások kb. hány százalékát adhatják el?"
"Budapesten sokkal több vevő mondja 2016 óta, hogy nincs mit megvenni, mint azt, hogy szerinte minden túl drága, azért nem tud vásárolni. Kételkednek, ugye? Pökhendi?Az utóbbiakat nem biztos, hogy érdemes minden esetben vevőnek tekinteni. Kevés a pénzem és ezért nem tudok vásárolni a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem vagyok fizetőképes és akár hitelképes sem.Aki nem fizetőképes és hitelképes, az nem piacképes és nem is vevő a lakáspiaconHa valakinek van elég pénze, fizetőképes és hitelképes a budapesti lakáspiacon, de nem tud vásárolni, na az ilyen történet hívja fel a figyelmet a valódi lakáspiaci korlátra Budapesten. A budapesti lakáspiacon az adásvételek száma = a piac mérete, nem az áraktól, hanem inkább a fizetőképes vevők igényeitől függ." 

Törölt felhasználó 2021. 01. 14. 12:42
Előzmény: #104067  ncseed!
#104069
A válasz egyszerű, 100 potenciális eladóra jut kb 300 potenciális vevő, de ezek közül kb 50 ingatlant végül eladnak-megvesznek. Marad 50 elégedetlen potenciális eladó, és 250 elégedetlen potenciális vevő.
johai 2021. 01. 14. 12:39
Előzmény: #104066  mr_bob
#104068
Igen,a moratórium is,azon kívül Matolcsy forintgyengito tevékenysége is szerepet játszik az ingatlan ár stabilitasaban...már simán kiveszik a map+ pénzt,és vesznek rajta ingatlant.
Vagy Tesla részvényt,ezek mindig felfelé mennek:))
ncseed!
ncseed! 2021. 01. 14. 12:37
Előzmény: #104066  mr_bob
#104067
OK. Akkor miért nem azt olvassuk itt a fórumon meg mindenhol hogy a r*hadék vevők nem akarják megfizetni az árát a zingatlanoknak??? Miért a állandóan a vevők panaszkodnak mikor az ingatlanpiac általánosságban mindig túlkínálatos? Miért nem olvassuk az eladók sirámait mikor még többen is vannak?
****
Azt hiszed csak most megy a rinya amior 'drágák' a zingatlanok???
Nagyon tévedsz! Legalább ennyire ment a vevők részéről a sírás 2011-2014 között, sőt még jobban!
Ha annyira olcsónak találták akkor az alacsony árakon miért nem vásárolták fel?????? Miért akkor volt az évtizedes mélyponton az országos adásvételek száma????  Azt hiszed ha most beesne a lakások ára akkor megugrana a tranzakciók száma mert olcsóbban sokkal többen vennének? NEM!!!
mr_bob
mr_bob 2021. 01. 14. 12:20
Előzmény: #104065  ncseed!
#104066
"Idő kell amire elfogadják a "vevők" hogy nem esik úgy ahogy várták!"
-
én pont az ellenkezőjét olvastam ingatlanosoktól más oldalakon, illetve magyar ingatlanpiaci szereplőktől az elmúlt fél évben, hogy az eladók nem fogták még fel, hogy már nem lehet a 2019-es csúcs árakon, 20-30%-al túlárazva eladni mindent. lehet, hogy fordult a kocka nem tudom megmondani. a moratórium a kulcs, különösen az, hogy mi lesz utána.
-
kereslet mindig is volt, de a fizetőképes kereslet egyre fogy (lásd tranzakciószámok) szerintem.
ncseed!
ncseed! 2021. 01. 14. 12:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#104065
Olvassátok el a kiszámolós cikk alatti kommenteket!
Százból 99 venni akar valamit... és akkor nincs kereslet? Dehogy nincs, csak még megy a húzd meg ereszd meg játék. Idő kell amire elfogadják a "vevők" hogy nem esik úgy ahogy várták!
****
Egy jó kis kommentet berakok:
"Lala
2021-01-14 at 10:08
Ez az ingatlan téma örökzöld úgy látom.
Én most éppen nem akarok venni se eladni, de látom, hogy akik venni akarok hogyan élcelődnek a tulajokon, akik meg makacsul tartják az árakat.
Pont egy ismerősöm jut az eszembe ilyenkor, aki ugyanezt csinálja. Szeretne nagyobba költözni és szidja a sok kapzsi g.ci eladót. Közben megörökölte vidéken a szülei sok sok éves, felújítást talán 2 évtizede látott kádár kockáját és ott meg eladóként van jelen, aranyáron persze . Ott meg a mocsok g.ci vevők vannak akik csak sz.vatják őt és nincsenek tisztességes vevők. A tisztesség alatt ő azt érti, hogy a eléggé túlárazott kéglijét megvegye valaki a kikiáltási áron vagy csak kevéssel alatta 🙂"
ncseed!
ncseed! 2021. 01. 14. 11:54
Előzmény: #104063  CyrusTheGreat
#104064
jaja!
CyrusTheGreat 2021. 01. 14. 11:52
Előzmény: #104062  Törölt felhasználó
#104063
A Mester arra célzott, amikor felvetetted, hogy az elmúlt évek 300%-os emelkedése és keresleti piaca után nem biztos, hogy ördögtől való lenne egy tartósabb kínálati piac 25%-os csökkenéssel, nem biztos, hogy ez lenne az új magyar apokalipszis.
Törölt felhasználó 2021. 01. 14. 11:18
Előzmény: #104042  ncseed!
#104062
Mit adok oda kinek?
Murdoch 2021. 01. 14. 11:10
Előzmény: #104058  ncseed!
#104061
Amúgy valóban más. Van egy moratórium, ami sok mindent elfed. Van egy járvány, amelynek a kimenetelével kapcsolatban nagy a bizonytalanság. Jönnek ugyan a vakcinák, de én pl. még az idén nyáron erős nemzetközi turizmussal nem kalkulálnék. Ha nem lesz meg a megfelelő átoltottság (őszre saccolnám), akkor jöhet a harmadik hullám. 
Valóban nincs eladási kényszer, de még1x, végül is moratórium van, viszont a bp-i kínálatot tekintve egyértelmű növekedés van. Az más kérdés, hogy pl. a jóárasított, minőségi házakat azonnal viszik és nincs árcsökkenés.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek