Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2021. 01. 10. 12:40
Előzmény: törölt hozzászólás
#103540
Ezt elég könnyű kiszámolni. 
BV-nél itt vannak az összegek, ha nem jön össze a gyerek:
https://www.portfolio.hu/befektetes/20190619/szuperallampapirt-venni-babavaro-hitelbol-az-evszazad-befektetese-328233
5. évben visszafizetendő egy összegben: 2M - ezt biztosan ki kell csengetni. Plusz, még 7M-ót szintén ki kell csengetni, ha teljesen végtörleszted, megszabadulnál a BV-től, tehát összesen 9M-ót kellene rendezni.
Nem tudom, milyen bekerüléssel jött össze a 28.000 EUR, de tegyük fel, hogy évi 4%-os a forint gyengülés öt éven keresztül, akkor bekerüléstől függetlenül körülbelül 2M HUF-ot lehetne realizálni az árfolyamgyengülésen - ebből a BV állami támogatás része egy összegben visszafizethető. 
Marad még 7M, ami kellene a végtörlesztéshez. Ekkora növekményt kellene elérni az ingatlan értékesítéséből legalább, az önerőn felül.
Ezeket szépen felírod egy Excel-táblában és lefuttatod pár scenarióra (mekkora átlagos éves forintgyengülésre számítasz 5 éves távon, mekkora átlagos éves ingatlanáremelkedésre számítasz, figyelembe veszed a BV törlesztőjét, az önerőt).
XisCixis 2021. 01. 10. 12:24
Törölt hozzászólás
#103539
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2021. 01. 10. 12:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#103538
remélem, megbocsátod nekem (ironizálok) azt, hogy csak úgy elhúztam, és nem vártam meg azt a tizenakárhány percet, amire neked leesik a tantusz, hogy nem találod, miközben valójában megtaláltad :) amúgy meg peace bro, ezt fordítsd le :) gondolom, vagy annyira önálló, hogy ilyen szituációkban feltaláld magad. ha nem, akkor segítettem abban, hogy így legyen... nem tudni, mikor jön még jól a későbbiekben :) szóval az a helyzet, hogy nem érkezett néhány percen belül reakció, ergo elhúztam... c'est la vie...
CyrusTheGreat 2021. 01. 10. 12:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#103537
Ezt részleteznéd egy kicsit? Megvan a lakásra a pénz EUR-ban vagy még nincs meg, folyamatosan tennél még hozzá? A Babavárót már felvetted vagy tervezed felvenni?
XisCixis 2021. 01. 10. 12:13
Törölt hozzászólás
#103536
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2021. 01. 10. 12:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#103535
Talán ilyen esetekben 2 úton is el lehetne induni, nem? 1. megnézni a 4., 5., talán a 6. találatot is. :)  2. google fordítóval lefordítani a már meglevő találatot magyarra (angolról kifejezetten jól fordít)
CyrusTheGreat 2021. 01. 10. 12:13
Előzmény: #103533  lohran
#103534
EUR-ban futom az általános inflációt (amit rövid kötvényalappal egyébként kinullázok).
A gazdasági várakozásaim pedig:
- folytatódik a HUF leértékelése évi pár százalékkal (ezt folyamatosan megnyerem az EUR-ban tartott pénzzel)
- a már évek óta a fundamentumok felett árazott budapesti ingatlanárak HUF-ban vagy stagnálni fognak vagy csökkenni (inkább csökkenést látok)
A fentiek alapján az EUR-ban tartott pénzem szempontjából a budapesti ingatlanpiac egyre olcsóbb lesz, ugyanezt a tendenciát várom folytatódni a következő 2-3 évben. Ha meg nem jön össze, akkor sem esek kétségbe, mert van EUR-om, amellyel két dolgot is tudok tenni:
- mivel hitelképes vagyok, ezért HUF-ban fogok eladósodni, a törlesztőt pedig röhögve kifizetem az EUR-ból (adott esetben pusztán az éves forintgyengülésből is)
- ha jön egy tényleg prémium lakás a piacra és valaki már direktben EUR-t kér érte, akkor megajánlok érte EUR-t.
lohran 2021. 01. 10. 12:05
Előzmény: #103530  CyrusTheGreat
#103533
Ezt nem értem.
Ha 355-360 at vársz akkor 3 év alatt max 4% hozam jön össze.
Akkor mi értelme átváltani.MÁP 4,95
Törölt felhasználó 2021. 01. 10. 12:04
Előzmény: #103530  CyrusTheGreat
#103532
Egyetértek. Visszanéztem, 2000 óta ha a HUF az egyik évben 10%+ gyengült, akkor a következőben nem gyengült. Most amolyan lokális csúcs van, aztán persze nominál értékben hosszabb távon gyengülni fog a HUF, de elég kicsi az esély, hogy 2021-ben is 10%+ legyen a HUF gyengülés.
CyrusTheGreat 2021. 01. 10. 12:01
Előzmény: #103528  lohran
#103531
Ne vicceljünk a pénzváltóval, itt komoly összegekről van szó, felhívod a bank Treasury-jét, hogy spot devizakonverziót végeznél 30-40-50M-val és akkor kapsz rendes árfolyamot. 1 HUF-on belül volt a marzsom a bankközi spot ratehez képest.
CyrusTheGreat 2021. 01. 10. 11:59
Előzmény: #103527  Törölt felhasználó
#103530
355-360-at. 
Ha beindulnak az oltások akkor év közepére 350-355-ös sávot várok, amely a tervszerű leértékeléssel kerül a 355-360-as sávba. De ez a "normál" scenario, nem számolok újabb BV-vel, CSOK2.0-val, reggeli erekció után dobott 5M-s bugyipénzzel, tökömtudja mivel. Ha megint elkezdenek minden idiótához 10M-ós összegeket hozzávágni, akkor 370.
Megjegyezném, hogy idén NEM vettem még EUR-t, egy rahedli forinton ülök sajnos. 355-körül elhatároztam, hogy veszek, mire telefonálhattam volna, már 358-360 volt, véleményem szerint ebben a sávban csak úgy érdemes venni, hogy 2-3 évig nem akarsz hozzányúlni. 
350 alatt még akkor is érdemes venni, ha esetleg átmenetileg visszaerősödik 340 közelébe - nem kell foglalkozni vele.
Nem látom, hogy különösebben elindulna a monetáris szigorítás, a jegybank nem kifejezetten olyan üzeneteket küld. A német autógyárak már régen megkapták a rabszolgatörvényt és társait, a forintban mért beruházás-támogatás egyre kevésbé vonzó, a bérköltségek folyamatos leértékelését tudná még nyújtani a kormány Merkeléknek. 
Dióhéjban ennyi.
Törölt felhasználó 2021. 01. 10. 11:58
Előzmény: #103524  mr_bob
#103529
Balla éveken át azt folyton csak azt mondta, hogy na innen már csökkenni fognak az árak.
lohran 2021. 01. 10. 11:57
Előzmény: #103525  CyrusTheGreat
#103528
2019.január 320 körül volt az Euro ,most 360 körül.
Az átváltási marzs nagyon sok,hacsak nem pénzváltónál intézed.
Törölt felhasználó 2021. 01. 10. 11:52
Előzmény: #103525  CyrusTheGreat
#103527
Milyen EUR árfolyamot vársz 2021. december 31-re?
XisCixis 2021. 01. 10. 11:46
Törölt hozzászólás
#103526
CyrusTheGreat 2021. 01. 10. 11:20
Előzmény: #103523  Benzedrine
#103525
Nem forintban, hanem EUR-ban van a pénzem. 2019-hez képest 15%-ot nyertem csak az árfolyamon és nagyjából 5-8%-ot a forintban mért nominális ajánlati árcsökkenésen. Ha 2019-ben volt egy panelre való HUF-od, beváltottad EUR-ra, akkor egy mostani visszaváltással 20%-kal olcsóbb számodra az egész (ha meg esetleg még az illetékmentességre is játszol, akkor még olcsóbb).
mr_bob
mr_bob 2021. 01. 10. 11:20
Előzmény: #103522  ncseed!
#103524
igen, ez is egy vélemény. hallottatok már olyat ingatlanhálózat vezetőtől, hogy "az ingatlanárak csökkenni fognak, ezér érdemes kivárni pár évet a vásárlással"? szerintem nem, és azért nem, mert nem érdekük ezt mondani. az különösen érdekes, hogy a covid előtti 2019-es lassulást/befagyást (budapest) még mindig sokan próbálják a covid nyakába varrni. érdekes, hogy a másik véleményt nem másoltad be ncseed, de akkor megteszem helyetted:
-
"A célzott állami támogatásoknak köszönhetően mindenképpen lesz forgalomélénkülés, több adásvételre kerül majd sor, ám ezek várhatóan nem változtatnak a tendencián, a korábban már említett lakáspiaci konszolidáción, a lassan csökkenő, a reálishoz közelítő lakásárakon" - monta Balogh László
Benzedrine
Benzedrine 2021. 01. 10. 11:13
Előzmény: #103522  ncseed!
#103523
Mivel tavasszal választási év kezdődik, valószínű, h ez lesz, azaz nyomják ki a pénzt ami a csövön kifér, csok, bv. stb. formában. Azután ezen a pénzen az oligarcha elvtársak dollárt és eurót vesznek, mert az offshore számlák nem forintban vannak, ez látszani fog a forint árfolyamon. Akinek nem forintban van a pénze az 2-3 év múlva szerintem olcsóbban vehet lakást mint most. Nominális ingatlanár csökkenés nem túl valószínű.
ncseed!
ncseed! 2021. 01. 10. 11:03
#103522
https://www.igylakunk.hu/blog/ez-varhato-iden-a-lakaspiacon
Csak egy vélemény persze, kezelje mindenki e szerint! Vagy bejön vagy nem.
"Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatanhálózat alapító-tulajdonosa úgy véli, a helyzet folyamatosan javulni fog és őszre ismét elérheti a járvány előtti szintet az adás-vételek száma. Mint fogalmazott, az emberek továbbra is az ingatlanbefektetést tartják a legbiztonságosabbnak, és aki esetleg arra vár, hogy majd elkezdenek zuhanni a lakásárak, csalódni fog.Elmondta, hogy tapasztalatai szerint a járvány kezdete óta sok vásárló vár arra, hogy elkezdjenek csökkenni az ingatlanárak, de szinte kizárt, hogy ez megtörténjen."2021 harmadik negyedévében olyan nagy lesz a kereslet, hogy az magával húzza a kínálatot és így az árakat is, tehát ha valaki addig nem mer lépni, valószínűleg rosszabbul jár, mintha nyár végéig nyélbe ütné az üzletet. Az elkészült koronavírus-vakcináknak köszönhetően apránként elkezdhetünk haladni a régi életünk felé, és ez egyben azt is jelenti, hogy az ingatlanpiacra is visszatérnek majd a vevők" - mondta."
Benzedrine
Benzedrine 2021. 01. 10. 10:57
Előzmény: #103520  tihamer
#103521
Főleg azt nehéz megmondani, hogy most éppen válság van vagy mánia. Két év múlva utólag már tudni fogjuk, mit kellett volna csinálni.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek