Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tihamer
tihamer 2020. 12. 26. 16:41
Előzmény: #102378  Murdoch
#102380
"Ha pedig a későbbiekben megszűnne a CSOK, az már bizonyosan katasztrófálisan hatna az árakra. Nem véletlenül riogat ennek lehetőségével ncseed is..."
Ha jön a baloldal 2022-ben sok minden fog megváltozni.
1. A babaváró 2022. 06 30-ig tart.
2. A moratóriumokat nem lesz ki meghosszabbítsa.
3. Azt hiszem a csók felvétel lehetősége is megszűnik.
4. Matolcsynak is lejár a mandátuma 2023. Márciusában.
Szóval ha a komcsik jönnek lesz itt ne mulass szituáció.
Murdoch 2020. 12. 26. 15:33
Előzmény: #102375  lohran
#102379
Ez igaz, viszont a fővárosi piac a járvány előtt már befagyott, újra kellett volna tervezni, de most csak megint megy az olaj a tűzre (parázsra...).
Murdoch 2020. 12. 26. 15:31
Előzmény: #102374  tihamer
#102378
Amennyiben a tömegturizmus jövőre is elmarad (és erre nagy az esély), az már szerintem instant hatással bír majd az ingatlanpiacra, a fővárosira bizonyosan. Ha pedig a későbbiekben megszűnne a CSOK, az már bizonyosan katasztrófálisan hatna az árakra. Nem véletlenül riogat ennek lehetőségével ncseed is... A CSOK-ot egyébként biztosan igénybe fogom venni (amennyiben találok ingatlant), de ebben a formában speciel károsnak tartom. 
Murdoch 2020. 12. 26. 15:12
Előzmény: #102376  kszsah1
#102377
Alapvetően egyetértenék, de az ikerházas őrület miatt nincsenek, vagy értelmetlenül drágák. 
kszsah1 2020. 12. 26. 15:06
#102376
Telkeket kell venni , a lakások ára csökkenöben van
lohran 2020. 12. 26. 14:04
Előzmény: #102373  Murdoch
#102375
A politika ma a legfontosabb meghatározó tényező.
Lsd.brutális családtámogatások ( egyeseknek ) ,lsd. államilag finanszírozott kereskedemi bankrendszer, lsd.moratórium ilyen ami most van.
lsd.adópolitika
Ezek együttesen eredményezik 90%-ban a ma kialakult viszonyokat
tihamer
tihamer 2020. 12. 26. 13:41
Előzmény: #102373  Murdoch
#102374
Jövőre, 2021-ben nem lesz jelentős turizmus Magyarországon a külföldi turisták számára.
Tehát a gödör alján kell vásárolni. A gödör alja hol van, még nem tudjuk. Lehet hogy 2022-tol mélyül csak el mégjobban, pláne ha a komcsik hatalomra jutnak. ( Lásd Budapest). Megszorítások, gyermek étkeztetés +10% emelés.
A globális hangulat (USA) se a a fidesznek kedvez.
Ne adj isten tovább mutalodik a korona vírus ( mondjuk Angliában hogy tudott mutalodni mikor még oltások sem voltak, akkor mi ellen mutálódott?).
Meglátjuk, mindenesetre figyelni kell szinte minden befolyásoló tényezőt.
Murdoch 2020. 12. 26. 13:08
Előzmény: #102370  tihamer
#102373
A politikába nem akarok belemenni, a hátam közepére kívánom az ellenzéket, de a mostani csapat mutatványai is megérnek egy misét. A moratórium valahol érthető, de ettől függetlenül, szerinted mennyire lesz vonzó így az utazgatás?
https://www.portfolio.hu/uzlet/20201222/csak-oltasigazolassal-mehetunk-majd-be-egy-sor-helyre-magyarorszagon-is-462848 ;
Jó eséllyel tavasszal kap pár oltóanyag hatósági engedélyt, utána kezdődhet a tömeges oltás (szerintem min. őszig tart), addig turizmusnak továbbra is kampó (most elsősorban a bulinegyed(ek)re gondolok). 
Murdoch 2020. 12. 26. 12:57
Előzmény: #102371  CyrusTheGreat
#102372
Persze ez így is van, de mehet a tendencia később a letelepedés irányába is. Csak a közeli ismerősöket, évfolyamtársakat tekintve legalább 10-15 már kinti állampolgár (USA, Kanada, Hollandia, Anglia, Ausztrália). A mostani fiatalok jelentős része már középiskola után tervezi a továbbtanulást, az én generációmban ez inkább egyetem után volt jellemző. Ez régi forrás, az egymillió valószínűleg kamu, de már 2014-ben is húzós számok voltak:
https://index.hu/gazdasag/igazamiigaz/2014/06/09/egymillio_magyar_dolgozik_angliaban/
Mondjuk így nem csodálkozom, hogy ezrével állnak üresen a lakások.
CyrusTheGreat 2020. 12. 26. 12:07
Előzmény: #102369  Murdoch
#102371
De aki ingázik, az itthon is lakik valahol. A leírt jelenséggel egyetértek, de a számokat én is túlzónak gondolom. 
tihamer
tihamer 2020. 12. 26. 12:05
Előzmény: #102367  Murdoch
#102370
"te is leírtad már 100x, hogy válságban vásárolni, csak éppen még nem jött össze, ha jól sejtem..."
Igen még nem jött össze a következő ingatlanom, mert megszegték a szabályokat a hitel nem törlesztés moratóriummal és a hitelfelmondási moratóriummal. Ha ezeket nem alkalmazták volna, akkor még nagyobb lett volna az ingatlan ár csökkenés, mint amit a cikk leír.
Ráadásul meghosszabbították mindkettő moratóriumot. (Aminek mondjuk haszonélvezője vagyok Tibor78- al egyetemben).
De nekem jobb lett volna a moratóriumok nélküli világ. Arról nem is beszélve, hogy ezeket a moratóriumokat a 2022. évi választásokig meghosszabítják. Hisz már így is rezeg a léc a szivárvány koalíció javára. A közvélemény kutatások szerint 1 hónapja 3 %-al vezettek, most meg már 7%-al. Úgyhogy maradnak a moratóriumok a választásokig. Addig is tőke felhalmozás és ingatlan vadászat árajánlatokkal megspékelve.
Az mondjuk egy másik téma a jövőre nézve, ha a komcsik nyernének. Belegondolni is rossz. Mindjárt lenne ingatlan adó, sávos szja, stb.
Murdoch 2020. 12. 26. 11:52
Előzmény: #102368  Batiszkáf
#102369
Akik kint maradnak. És kb. háromszorosa lehet, akik ingáztak. De ez csak Anglia, van még pár ország.
Murdoch 2020. 12. 26. 10:59
Előzmény: #102366  tihamer
#102367
Nem nagyon indulnék ki az elmúlt évtizedekből. Csak Angliába kb. 400e ember költözött ki, jelentős részük már kint is él/marad. Ez lesz a trend, nem az, hogy 30 éves hitelre vehessen egy fiatal pár felújítandó kelenföldi panelt. Vagy lekövetik a bérek a lakásáremelkedést, vagy csökkenni fognak az árak a keresleti szinthez. Ellenkező esetben hosszú ideig csak kínlódás lesz, te is leírtad már 100x, hogy válságban vásárolni, csak éppen még nem jött össze, ha jól sejtem...Ez meg nem éppen a vízszintes sík:
https://ingatlanhirek.hu/penz/csak-nalunk-allt-meg-a-lakasar-novekedes-az-eu-ban/
tihamer
tihamer 2020. 12. 26. 10:39
Előzmény: #102365  berlini
#102366
Így van, mindketten jól látjátok.
Vagyis az ingatlan árak, -amíg Fiat pénz rendszer van,- mindig emelkedni fognak. Hisz emelkedik a munkadíj és az építő anyag árai is. Igaz lépcsőzetesen, de emelkedni fognak hosszú távon. Esetleg ha tényleg érvényesül a nagy globális RESET, ami mögött sok minden elképzelhető, például hogy visszatérjen az aranyfedezetü pénz, akkor változhat a helyzet.
Jelenlegi helyzetben a lépcső fokozat vízszintes síkján vagyunk egy darabig ingatlan ár szempontjából.
Jól írta Nceed, az ingatlan mindig drága lesz egy átlagos alkalmazottnak. Ha viszonylagosan drágák az ingatlanok , akkor több hitelt kell felvenni. Ha meg viszonylagosan olcsóbbak, akkor félelemből mindenki tartalékol, már aki nem munkanélküli.
Szvsz. lassan megérik a válságban vásárolni szituáció.
berlini
berlini 2020. 12. 25. 23:57
Előzmény: #102364  scs1980
#102365
Akkor egyetértünk.
scs1980 2020. 12. 25. 23:23
Előzmény: #102360  berlini
#102364
A nettó pénzügyi vagyon növekményre hivatkozva állítottad a következőt:"Badarság lenne azt várni, hogy közben folytatódik a lakásárak lassú árcsökkenése" 
Csupán arra reflektáltam, hogy a nettó pénzügyi vagyon alakulásából nem lehet következtetni rövid távú tendenciákra. Amit te irsz, azzal nincs ellentétben az, hogy a következő pl. fél-1 évben stagnálás, vagy lassú csorgás lesz jellemző a budapesti lakások piacán általánosságban (a beszélgetés ebből a szegmensből indult ki, természetesen ezen belül is lokáció/típus/állapot szerint nagy különbségek lehetnek). 
Hosszú távon egyértelmű a növekedés.
Egyébként egyetértek, hogy a magyar háztartások pénzügyi kulturája / kockázatvállalási hajlandósága (ami részben következik az első faktorból) miatt az ingatlan nagyobb súllyal fog szerepelni még jó ideig a portfoliójukban, mint részvény/kötvény/származékos termékek. 
berlini
berlini 2020. 12. 25. 21:49
Előzmény: #102361  Ebadta
#102362
Nagy tévedés.
2008 előtt a hiányzó önerőt és a kevés rendszeres jövedelmet pótolta a laza hitelezés.
A hitelezés szigoritása azzal most azt eredményezte, hogy 2008-hoz képest csak kb felannyi hitelfelvevő van most. 
Az hogy ők fel tudtákhajtani a lakásárakat 2015 óta, annak pont az az oka, hogy nagyot nőtt a vásárló erő.
Ma már gyakoribb, hogy valaki nem 10%-os önerővel vesz lakást, hanem akár hitel nélkül is.
(Én is úgy vettem most és a házam vevője is kp-ban fizetett októberben.)
Ebadta
Ebadta 2020. 12. 25. 21:41
Előzmény: #102360  berlini
#102361
Az ilyen lakásár rallykat nem a lakosság vagyonnövekedése szokta okozni, az nem elég gyors, hanem a hitelezés felfutása.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek