Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 11. 20. 21:47
Törölt hozzászólás
#100740
Törölt felhasználó 2020. 11. 20. 21:37
Törölt hozzászólás
#100739
CyrusTheGreat 2020. 11. 20. 21:35
Előzmény: #100737  Törölt felhasználó
#100738
Ösmerem, nem linkelem, vedd meg.
Törölt felhasználó 2020. 11. 20. 21:27
Előzmény: #100735  CyrusTheGreat
#100737
Ja, ja!
Első V. ker lakás nézés ever.
Közel a margit szigethez, nem udvari, magas emelet, 40-es évekre jellemző már kevésbé nagy, de azért a későbbiekhez képest még sokkal jobb bm.
Erősen gondolkodóba ejtett, de eléggé a büdzsé vége, és méretben a práterhez közeli, attól hajszállal nagyobb, ha az erkélyt nem nézzük(ebben nincs). :).
Egyébként ahogy eddig felületesen nézegettem egészen a kínálat alján van, így parázok is meddig lesz meg, de nem tudom belefogjunk-e.
mephisto5 2020. 11. 20. 21:16
#100736
érdekességként, az általam szisztematikusan követett 700+ 11. kerületi téglalakás hirdetési árának változása (ami változott) az elmúlt 1 hónapban:  http://www.kepfeltoltes.eu/images/2020/11/20/707lakasar_diff.jpg
CyrusTheGreat 2020. 11. 20. 20:13
Előzmény: #100734  Törölt felhasználó
#100735
Törölt felhasználó 2020. 11. 20. 20:00
Előzmény: #100733  CyrusTheGreat
#100734
Nem tudom miről kéne meséljek, csak érdeklődtem, hogy az újépítésű ÁFA törvénybe foglaltatott-e.
CyrusTheGreat 2020. 11. 20. 19:04
Előzmény: #100732  Törölt felhasználó
#100733
Lehet, hogy csak nekem volt hosszú a nap, de ezt most nem értem.
Törölt felhasználó 2020. 11. 20. 15:01
Előzmény: #100731  CyrusTheGreat
#100732
Nincs újépítésű, csak érdekelt, hogy azzal lett-e már vmi konkrét.
CyrusTheGreat 2020. 11. 20. 14:43
Előzmény: #100723  Törölt felhasználó
#100731
ne csapkodd magad, inkább az újépítésűről mesélj.
Murdoch 2020. 11. 20. 14:05
Előzmény: #100729  ncseed!
#100730
Már többször írtam, a XXII-ben féltucatnyi komoly jelentkező volt az egyik házra, hasonló ársávban most van 25 db. új (ebből a képek alapján van ami tető alatt). Tavasszal jönnek ki majd a használtak is, meglátjuk. Nem hinném, hogy az menti meg a gazdaságot, hogy a helyi tag rádob +20%-ot a korábbi hirdetési árra, vagy feltesz vmi gyerekrajz szintű projektet, én speciel az ilyet biztosan kihagyom. Szerencsére tavaly az egyik ismerős ezt a kört lefutotta, jól le lett húzva,  de ha elviszik a többit így is, legyen, nekem nem éri meg, legfeljebb 2021Q1-ben újratervezek. 
ncseed!
ncseed! 2020. 11. 20. 13:24
Előzmény: #100725  Murdoch
#100729
Te magad írtad hogy kész új ház gyakorlatilag nincs, csak épülő és tervasztalon levő.... ezt nem nevezném annyira vevőbarát felállásnak. Pont ezért vitte vissza a kormány az áfát hogy legyen értelmezhető kínálat... szívesen!
***
Izmozhatsz az eladókkal tovább ahogy egy éve teszed ami alatt TE elmondásod szerint 75 milcsiről 110 milcsire ugrottak a hirdetési (vételi?) árak de ne gondold hogy mindenki annyira ráér mint te és lesznek olyanok akik olyan fázisban is beszállnak amikor te nem mersz. Legfeljebb addig nem áll neki az építtető amíg az egyik felére nincs legalább leszerződve.
ncseed!
ncseed! 2020. 11. 20. 13:17
Előzmény: #100727  CyrusTheGreat
#100728
Mivel MINDKÉT OLDAL számára ismert az csokos illetékkedvezmény hatályba lépési ideje (hiába nem hozta le még a közlöny) ezért ez nem gond. Gyenge másfél hónapot szerintem tudnak az eladók is várni akkor amikor amúgyis gyenge a piac. Én inkább azok helyében csapnék most még le akiknél nincs gyerek de éven belül költözni akarnak... persze lehet spekulálni továbbra is áresésre de akkor ne legyen neki fontos hogy a közeljövőben költözzön. Szerintem.
CyrusTheGreat 2020. 11. 20. 12:31
Előzmény: #100724  ncseed!
#100727
Persze, áraz a piac és verbális intervenció, csak ezek értelmezhetetlenek egy olyan, nem kifejezetten likvid és transzparens piacon, mint az ingatlanpiac vagy a felújítási szolgáltatások. A jegybanki verbális intervenció eredménye látszik, amit eddig a kormánytól "kaptunk" CoVid kapcsán pedig nem különösebben - legalábbis arra jó volt néhány eleme, hogy befagyassza az amúgy sem túl pörgős bp-i piacot.
MethYou 2020. 11. 20. 12:23
Előzmény: #100715  CyrusTheGreat
#100726
Én néztem ezt pár hete vagy hónapja, de hasonló árakra emlékszem. Akkor is 1M körül volt egy m2.
Murdoch 2020. 11. 20. 10:11
Előzmény: #100724  ncseed!
#100725
A XXII. kerületi ikerházakkal akkor példálózz, ha majd kereslet is lesz rá, mert egyelőre csak duplázódott a kínálat. Ipartelep, meg pince fölé épített házak még covidos időkben sem vonzóak. Én is inkább biztos lakásban üldögélek, mint hogy egy vállalkozó húzzon le, nem véletlenül már csak azokat a házakat keresik, amik készen is vannak. 
ncseed!
ncseed! 2020. 11. 20. 08:58
Előzmény: #100722  CyrusTheGreat
#100724
Hallottál már arról a fogalomról hogy valamit "áraz a piac" vagy "verbális intervenció"?
Na ez van most. Okoskodhatsz hogy "törvényerőn" nincs sok minden, de még melós haverja is jobban vágja ezt a témát mint te a diplomáddal mert már azonnal beemelte a munkadíját attól is függően milyen kocsi áll a garázsgan. A XXII kerben az építtetők is jobban vágják akik elkezdték emelgetni az ikerházak árát. A légkondiszerelő is jobban vágja mint te mert már emelt és jövőre már még magasabb áron köt le csak időpontot. Azok is vágják akik (valamiért) áttették jövő januárra az adásvételt... Hogy értsd: mindenki vágja mi van akit érint a téma de a jelek szerint te nem.
***
De te nyugodtan üldögélj a belvárosi lakásodban és ne láss azon túlra.
Törölt felhasználó 2020. 11. 20. 08:30
Előzmény: #100721  ncseed!
#100723
Ingyenes parkolas....
Most en csapkodom a terdem a rohogestol 😆😆
CyrusTheGreat 2020. 11. 20. 08:26
Előzmény: #100721  ncseed!
#100722
Válasszuk szét CV előttre és utánra a dolgokat.
CV előtt: CSOK, BV, 5% Áfa, Falusi CSOK, istenharagja. Pro-ciklikus gazdaságpolitika, erős ingatlanpiaci keresletet generálva. Egyértelműen fókuszban volt az ingatlanpiac, folyamatos állami beavatkozással. Ezek tények, senki sem cáfolja.
CV után: eddig egyetlen egy törvényerőre emelkedett intézkedést tudunk mondani (moratórium), az konkrétan semmilyen állami plusz forrást nem jelentett, kizárólag a fogyasztás szintentartása volt a cél (az ingatlanpiacra 4-5 év mire kikerül egy bedőlt hitel, ezzel felesleges számolni). Aztán lássuk csak mi volt még... törvényerőn semmi, belengették a felújítási támogatást (a híres-neves biankó szerződést és egyéb feltételeket még senki sem látta), volt illetékmentesség és 5%-os ÁFA (amivel csak az idei ingatlanpiacot sikerült teljesen megfagyasztani). Törvényerőn nulla. 
Bértámogatás, kurzarbeit, akármi, ami máshol meg volt - ezeknek híre nincs. 
CoronaVirus időszakban egyet tudunk mondani: nem különösebben törte magát a kormány, hogy bármit is próbáljon az elmúlt évek eredményeiből "menteni".
- - - - - 
franc0 kollégának is válaszolnék: alapvetően semmilyen támogatásnak nem örülök, a vita onnan indult, hogy mennyit tesz meg a kormány, és lám ny-EU-ban és US-ben is folyamatosak az intervenciók. Én erre állítottam, hogy külföldön igen, itthon pedig még törekvés sincs. Az ingatlanpiac ezek mellett meg abszolút kikerült a fókuszból.
ncseed!
ncseed! 2020. 11. 20. 08:13
Előzmény: #100718  CyrusTheGreat
#100721
Most én is azt mondom mint tegnap valaki neked: eddig tök értelmesnek tűntél még ha sokmindent máshogy is látunk, de MI VAN??? Nem tett semmit az állam?? ÉVEK ÓTA azt hallhgatom itt hogy minek szól bele mindenbe az állam (a lakásáresést váróktól) erre te közlöd hogy semmit se csináltak? Hol a kandi kamera?
***
Szerinted miért vitték le az áfát ismét? Hogy legyen munkájuk a vállalkozásoknak és az abban dolgozók családjainak legyen megfelelő jövedelmük és ne tudjátok ti áresésvárók a munkadíjakat lenyomni.
Szerinted miért adnak max 3 milliót annak is akinek tengerimalaca van meg mellé fel akar újítani? Pont ugyanezért. Itt dörzsölték már többen a tenyerüket nyáron hogy már a szakik hívják őket akik eddig elhajtották simán. Na most mi van? DUGÓ. Miért? Mert a kormány aki szerinted semmit se tett beavatkozott. Illetékkedvezmény? Babaváró? CSOK? Falusi CSOK? Már követni sem tudom annyi lóvé hullik a nípre. Na persze nem mindenkire. Na akkor lenne csak nézés ha mindenki kapná... 
Hitelmoratórium? Az smafu... szerinted hány rövides dőlt volna be ha ez nincs? Hány családnál lettek volna gondok vagy a hiteltörlesztéssel vagy ha az még menne is akkor a fogyasztással (életszínvonal) ha nem lett volna? Ha nem fogyasztanak hogy hatott volna a gazdaságra?? Miért van vajon hogy sok jóval gazdagabb NY EU országban jóval nagyobbat esett a lakossági fogyasztás mint nállunk? NA? 
Mit gondolsz miért nem csökken nálunk az infláció? Mert maradt pénz a lakosságnál fogyasztásra! Na és miért? Mert em kell rettegnie senkinek hogy úszik a lakása?
Az MNB szintén támogató környezetet biztosít a kormánynak.
***
Ezek mind-mind direkt vagy indirekt gazdaság és/vagy ingatlanpiaci támogatások! És igen, ez is a dolga a kormánynak! Hogy jók-e az intézkedések az lehet vita kérdése, de az irány egyértelmű!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek