Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Murdoch 2020. 11. 19. 14:33
Előzmény: #100657  franc0
#100660
Kínálat alulmúlja a keresletet, hol? 
Murdoch 2020. 11. 19. 14:15
Előzmény: #100646  CyrusTheGreat
#100659
A cikkek lényegtelenek, de a neten megtalálod azonnal mindennek az ellentétét is.
ncseed!
ncseed! 2020. 11. 19. 13:56
Előzmény: #100657  franc0
#100658
Hú ez nagyon tetszett! 😂 😂 😂 
Én is azt mondom nekik állandóan hogyha drágállják akkor építkezzenek, de valamiért nem nagyon akarnak azt se.  Talán mert ők is tudják hogy az is drága lenne. 👍
franc0 2020. 11. 19. 13:48
Előzmény: #100656  CyrusTheGreat
#100657
"a kért pénzért a megfelelő értéket nem kapod meg"
.
Az átlagos magyar ember egyszerűen nincs tisztában a piac fogalmával. Te okos gyereknek tűnsz az itteni megnyilvánulásaid alapján, de ebből a félmondatból látszik, hogy te sem tetted még magadévá teljes mértékben.
A piac fogalmát talán a legegyszerűbben a párválasztással lehet megérteni.
A párválasztás is egy piac. Tini korból emlékszük, hogy az osztályban minden lány ugyanabba a 2-3 fiúba volt szerelmes. Huszas éveinkből pedig tudjuk, hogy a nők 80%-át a fiúk felső 20%-a kúrja le (alfahímek).
Ugyanez van a lakáspiacon is. Minden eladó a leggazdagabb vevőkkel akar "kúrni", várja a gazdag balekot. Meg is tehetik, mert a teljes állománynak csak töredéke cserél gazdát évente. (ha jobban forogna, alacsonyabb lenne az ár)
Ilyen helyzetben (amikor a kínálat messze alulmúlja a keresletet) egyetlen racionális cselekmény van: építkezni. 
Szóval ezt hívják piacnak. Akinek tetszik, szavazhat a liberálisokra, akinek meg nem, választhat a nemzeti bal és nemzeti jobb között. Ennyi.
CyrusTheGreat 2020. 11. 19. 13:31
Előzmény: #100655  ncseed!
#100656
Azt nem tudom, hogy hányan mondták, hogy nincs pénz, én azt szoktam mondani, hogy a kért pénzért a megfelelő értéket nem kapod meg - nagy különbség (és itt mindegy, hogy a kemény munkával megkeresett pénzt vagy a jövőbeli fogyasztás terhére felvett hitelt értem, bár ez utóbbi esetén hajlamosabb az ember félrenézni).
ncseed!
ncseed! 2020. 11. 19. 13:29
Előzmény: #100653  CyrusTheGreat
#100655
Valóban nem, de akkor miért írják itt sokan hogy nincs pénz? Főleg azok írják ezt akik sok tízmilliókkal ki vannak tömve.... 😂 😂 😂 
flyati 2020. 11. 19. 13:24
Előzmény: #100652  ncseed!
#100654
 Én úgy gondolom hogyha a pénz  romlik akkor menekül a vagyontárgyakba (assets)  mint ingatlan , antikvitás ,oldtimer , más valuta  ,arany stb .  Ez növelheti az árakat hosszútávon  szerintem  .Ki az a hüle aki forintban ül  ? 
CyrusTheGreat 2020. 11. 19. 13:16
Előzmény: #100652  ncseed!
#100653
Egyértelműen mennek majd feljebb az árak, emiatt én sem aggódok. Én arra reflektáltam, hogy a megtakarítások növekedése nagyjából semmilyen relevanciával bír a csökkenés/növekedés hosszára és kifutására. Úgy tűnik, azokat egészen más erők vezérlik (ország jövőjével kapcsolatos érzések, aktuális piaci-árazási helyzet, hitelbőség/likviditás, pénztermelő képesség).
ncseed!
ncseed! 2020. 11. 19. 12:44
Előzmény: #100651  CyrusTheGreat
#100652
Igen, ez valóban így van, de pont emiatt garantált a jövőbeli áremelkedés is :)) Az nem megy hogy a fizetések, vagyon emelkedik folyamatosan az ingatlan meg majd esik csak. Tudjátok ezt ti is csak adjátok a h****t....  a rossz hír hogy azok is tudják akik el szeretnék mostanában adni és szívósabban kitartják emiatt. 
***
Ezért vagy azért sokan lemaradtak az előző hullám aljáról és most ki-ki vérmérséklete, élethelyzete alapján hisztizik mert nincs ideje kivárni a következő mélypontot ami ki tudja mikor ki tudja mekkora csökkenés után lesz. Amúgy nem tartom a korábbi 20 év lakásár volatilitását normálisnak, ezt állami behatással csökkenteni kellett volna. BTW pont ezt teszi most a kormány nagyon helyesen...   Ráadásul a kamatkörnyezet, infláció is jóval alacsonyabb mint 10-15-20 éve azaz jóval kisebb kilengések várhatók az ingatlanában mindkét irányban a jövőre nézve. Kivételek persze mindig vannak mint most a vírus miatti turistastop, esetleges rövid korlátozás, stb. Ezek a részpiacok reagálhatnak hevesebben.
CyrusTheGreat 2020. 11. 19. 12:27
Előzmény: #100650  berlini
#100651
2012 és 2015 között évi 2-3MRD-os növekményt mutattak fel a háztartások évről évre (2015-ben például évi 4MRD-s volt a növekmény), úgy, hogy közben végig csökkentek az ingatlanárak. 
Egy idő után nyilván az ingatlanpiac bizonyos szegmensein megjelenik ez a pénz, de rövidtávon önmagában a megtakarítások növekedése semmilyen befolyással nem bír - legalábbis az eddigi tapasztalatok alapján. Hiába nőttek a megtakarítások, mit láttál az elmúlt egy évben ebből az ingatlanpiacon?
berlini
berlini 2020. 11. 19. 12:08
Előzmény: #100633  CyrusTheGreat
#100650
Ha a megtakaritások továbbra is évi 4 ezer milliárddal nőnek 8még egy ilyen járványos évben is,) akkor szerinted mennyi esély van arra, hogy az ingatlanárak folyamatosan csökkenjenek?
Törölt felhasználó 2020. 11. 19. 10:57
Törölt hozzászólás
#100649
Törölt felhasználó 2020. 11. 19. 10:57
Törölt hozzászólás
#100648
Törölt felhasználó 2020. 11. 19. 10:56
Törölt hozzászólás
#100647
CyrusTheGreat 2020. 11. 19. 10:55
Előzmény: #100629  Murdoch
#100646
Izé, Róna Pétert mikor felejti már el a magyar média?
Lipio89 2020. 11. 19. 10:44
Előzmény: #100632  Murdoch
#100645
Igen, plusz mikor tobb ingatlaniroda hirdeti kulonbozo aron, mert meg nem aktualizálta mindegyik:) nekem az ilyet latva mar a kedvem is elmenne az uzlettol.
Mindenki a konnyen jott extraprofitra hajt. 45 dbos ujepitesus kinalat egy alapvetoen csaladi hazas keruletben szerintem nem nagy, foleg hogy tobb projekt ugyanahoz a befektetoi körhöz tartozik.Tobb uj projekt is indult, en is lattam. Sokan akarnak szerintem egy lakasbol egy mini kertes hazba koltozni, igy szerintem idovel elfogyogatnak ezek. Nezd csak meg a Bibic projektet, ott is szep lassan elkoptak a lakasok+hazak. Pedig az se jo helyen nincs, sem nem a legolcsóbb, de ez a kinalat ebbol lehet valasztani. A 100 mft feletti kategória mas vilag, annak létjogosultságat annyira nem latom (ikerhaz kis telekkel, kozepesen jo keruletben parameterekkel)
HerrLudwig 2020. 11. 19. 10:38
Előzmény: #100642  elemerorsos
#100644
Ugyanez elmondható a részvénypiacra is és ugyanúgy nem következik belőle semmi.
Rohamosan leértékelődő forint mellett nem különösebben teljesítmény, hogy csak kismértékben csökkennek az árak. Ha átváltod normális pénzre, mondjuk euróra, akkor igenis van áresés a magyar ingatlanpiacon (az más kérdés, hogy ahol havi nettó 1000 euró már jó fizunak számít, a mostani árszintek is magasak)
XisCixis 2020. 11. 19. 10:32
Törölt hozzászólás
#100643
elemerorsos 2020. 11. 19. 10:05
Előzmény: törölt hozzászólás
#100642
Azt nem látják itt a fórumban sokan, hogy az ingatlanpiacon az általános áresés (legyen az eladási vagy kiadási ár) senkinek sem érdeke!! Még annak sem, aki venni szeretne (az is azt szeretné, hogy amíg veszi legyen olcsó, de aztán menjen fel :-)))
XisCixis 2020. 11. 19. 09:55
Törölt hozzászólás
#100641

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek