Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
XisCixis 2020. 10. 26. 10:02
Törölt hozzászólás
#98920
CyrusTheGreat 2020. 10. 26. 09:53
Előzmény: #98918  Törölt felhasználó
#98919
Mihez képes relatíve drága? 
Törölt felhasználó 2020. 10. 26. 09:46
Előzmény: #98900  CyrusTheGreat
#98918
Ez a nagy bajom, hogy abszolut ertekben olcso, de relative meg draganak tunik.
CyrusTheGreat 2020. 10. 26. 09:43
Előzmény: #98904  berlini
#98917
Az, hogy önmagában a Bp-n benyújtott hitelek hány %-ához igényeltek CSOK-ot, nem jelent túl sokat, amíg nem ismered meg a teljes Budapesti hiteligénylések tendenciáját, valamint a darabszámokat. Ha teszem azt, egy drasztikusan elapadó hitelkereslet mellett növekedik a CSOK-osok aránya, attól még bőven csökkenhet/stagnálhat a CSOK-ot igénybe vevők száma. A beidézett mondatból pontosan ugyanannyira alaptalan a kifulladás ellen és mellett is érvelni.
Törölt felhasználó 2020. 10. 26. 09:32
Előzmény: #98910  Adamsky1976
#98916
És mik a terveid vele?
macisajt 2020. 10. 26. 09:27
Előzmény: #98904  berlini
#98915
Az illeték elengedése is megdobja a vásárlást, ebben az évben még kivárnak az eladók is.
Törölt felhasználó 2020. 10. 26. 09:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#98914
A DH kifejezetten jó abban, hogyan is kommunikál. Már ott látványos, hogy furcsamód a hónap 1-jén nagy csinnadrattával közlik a tranzakciószám becslést, ha éppen szerintük emelkedés van (országosan, természetesen!). Ha meg nincs emelkedés, akkor csendben lapítanak, mint szar a fűben.
Van annak jó oka, hogy sosem adják meg a budapesti tranzakció szám becslésüket.
mr_bob
mr_bob 2020. 10. 26. 09:26
Előzmény: #98911  berlini
#98913
a sok kérdésedre a válaszom: marketing, reklám. nekik egy ilyen PR cikk megírása valószínűleg pár óra, de ha 10-20 eladás/vásárlás bejön belőle, akkor már bőven megérte. én a havi riportjukban sem feltétlen hiszek, a várakozásban meg főleg nem. nekem meg azok a várakozásaim, hogy jövőre esik minden 20%-ot. várakozni bármit lehet. múltkor írta valaki itt, hogy a kalmáros facebook csoportban is osztotta őket a többi ingatlanos, hogy ők egy teljesen más ingatlanpiacot látnak, mint ami a dh riportokban van. nekem gyanúsak és igen bevallom, előítéletes vagyok velük szemben.
Törölt felhasználó 2020. 10. 26. 09:21
Törölt hozzászólás
#98912
berlini
berlini 2020. 10. 26. 09:14
Előzmény: #98909  mr_bob
#98911
Persze, hogy mindenki szubjektiv. A Duna House is.
De azért kérdezlek:
a DH havonta közöl elemzést. Ezeket nemcsak vissza lehet keresni, de ők is folyamatosan mutatják, hogy a későbbi statisztikák mennyiben igazolták a várakozásaikat (vagy inkább a saját statisztikáikból kikövetkeztetett trendeket)
Én nem látom hogy miért érdekük hiteltelenné válni.
A másik oldalról.
Mi történik, ho az emberek "bedőlnek" nekik és több lakást vesznek az év végéig mint tervezték még tegnap?
Biztosan meggazdagodnak azon a pár lakások amit Budapesten ők többletként közvetitenének?
Megérné az egész?
Csak kérdezem.
Én nem voltam soha ingatlanos. De valahogy úgy érzem ott a hitelesség fizetődik ki leginkább hosszútávon.
Én például a Ballásokkal szóba sem áltam szeptemberben a ház eladásánál. Annyira hiteltelenekké váltak a szememben a főnökük éveken keresztül tartó folyamatos felsülései miatt. (A gazdasági rádióban és máshol is Balla ur volt a kedvenc guru éveken kersztül.)
Adamsky1976
Adamsky1976 2020. 10. 26. 09:12
Előzmény: #98895  Törölt felhasználó
#98910
A környékről: Már 17 éve nyomom a Sárkány utcában. Eleinte jó volt, örültem, hogy van egy újépitésűben egy 1.5 szobás legénylakásom. Aztán azóta már irritálnak az éjjel hangoskodó dakoták (erre járnak haza), meg a kutyaszart otthagyó prolik. Tök jó a közlekedés, az autóm zárt helyen áll. Ott az Orczy kert amit jól megcsináltak. A sarkon most is kollégiumot építenek, ezért a kiadásra vett lakások kapnak egy kis konkurenciát. Egyébként a Dugonicsban lakó ismerősöm  szerint az egész kerületből egyetemista negyedet akarnak csinálni. A házban a lakók fluktuációja az utóbbi 2 évben rendesen megnőtt, főleg albérlők jelentek meg. 2019 elején a cca 50 nm lakásokat 35-36 milliókért árulták,  azóta már 31-32 körül kínálják.  
mr_bob
mr_bob 2020. 10. 26. 09:04
Előzmény: #98904  berlini
#98909
te komolyan adsz egy pozícióból beszélő duna house-os "elemző" "várakozásaira"? (nem véletlen a két idézőjel)
tihamer
tihamer 2020. 10. 26. 09:04
Előzmény: #98904  berlini
#98908
Kíváncsi leszek a jövő évi adásvételek számára. Mennyire fog bekeverni a covid.
🦠👀
tihamer
tihamer 2020. 10. 26. 09:04
Előzmény: #98904  berlini
#98907
Kíváncsi leszek a jövő évi adásvételek számára. Mennyire fog bekeverni a covid.
🦠👀
Törölt felhasználó 2020. 10. 26. 09:02
Törölt hozzászólás
#98906
berlini
berlini 2020. 10. 26. 09:01
Előzmény: #98903  tihamer
#98905
Erre lehetne azt is irni, hogy az ujlakás- kinálati oldal az ÁFA csökkenéssel olyannyira megizmosodik, hogy hatalmas áresések lesznek.
Szerintem azonban a jelenlegi nagyon visszaesett újlakáséptési projekt helyzetben, tekintettel arra, hogy az új inditások leaglább 1 évig eltartanak, először a kereslet növekedését vesszük észre áremelkedés formájában és legfeljebb egy idő után láthatunk stabil árakat a növekvő konkurencia hatására a legtöbb kerületben.
Többen leirták azt is, hogy a belengetett intézkedések beszakitják a használt lakások piacát. Tovább csökkentve a tranzakciószámot és ezáltal a kényszereladók kénytelenek lesznek mostmár keményebb árengedményekre.
Szerintem azonban ennek kevés az esélye olyan körülmények között, ahol az újlakások ára (egy ideig legalábbis) ujra megindul felfelé.
Valahol ez mégis egy piac és a kedvezményezettek köre továbbra is szük marad. A többieknek marad a használt lakáspiac.
berlini
berlini 2020. 10. 26. 08:50
Előzmény: #98902  tihamer
#98904
Ebből idézek:
"Az idei év utolsó negyedévében a Budapesten benyújtott hitelügyletek 14 százalékához igényeltek csokot is a vásárlók, ami a várakozások szerint jövőre 20 százalék fölé is emelkedhet"
Ennyit arról, hogy többen itt a CSOK-os felvételek (támogatásom +hitel) kifulladásáról beszéltek.
tihamer
tihamer 2020. 10. 26. 08:44
Előzmény: #98902  tihamer
#98903
"újépítésű kedvezményes lakásáfa a kínálati oldal erősödésében, míg a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) átalakítása a támogatási forma népszerűségén és így a fizetőképes kereslet pozitív elmozdulásában fog megmutatkozni. A kereslet a kedvezménnyel érintettek körében 10-20 százalékkal is nőhet 2021-ben."
mr_bob
mr_bob 2020. 10. 26. 07:41
#98901
"Az MNB szerda reggel teszi közzé második negyedéves lakásárindexét, amire érdemes lehet figyelni, hiszen a KSH statisztikája rég látott árcsökkenésről számolt be."

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek