Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2020. 10. 18. 17:34
Előzmény: #98225  CyrusTheGreat
#98240
Hát annyiban azért különbözik a dolog hogy az érdi projekt 68 a Budafok meg 84 lett volna indulóban. De sajnos érden is pont ugyanazt érzem, amit mindenhol máshol, hogy a használtak szinte egy árban mozognak az új építésűekkel, mire az ember mondjuk a saját ízlésére alakítja. Illetve az érdi projektnél azért lenne esélye annak hogy megmarad végül a befektetési is. Vagy ha nem, akkor tehermentessé tehetem a sajátomat. A budafokinál a panel is ment volna és még kb. 25M körüli hitel...
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2020. 10. 18. 17:29
Előzmény: #98223  OlafGrof
#98239
Köszi a tippet, megnézem őket. Igen, nekünk is szimpatikus még mindíg Budafok, csak sajnos a jelenlegi árszinteken inkább tartom túlvállalásnak a részünkről. Az elméletem szerint most jobb lenne kimenni agglóba valahova és hitelt felvenni, vagy a hitelt visszafizetni a panel eladásából és tehermentesíteni a lakhatási célút. Aztán megnézni hogy merre megy a piac és kitalálni hogy milyen befektetési ingatlant vegyen az ember.
-
Ha felújítandót keresnék, akkor is jó lenne inkább valami 2000 utánit találni, aminek az elrendezése és az alapja jobban rendben van. Találtam is pl. egy 160nm-es (dupla garézsos) 2005-ös építésűt Érden ami pont jó alapanyag lenne, csakhogy ha arra ráköltök 12-13M-et akkor kb ott vagyok pénzben hogy megvehettem volna az új építésű ikerházat. Mondjuk ha biztosan tudnám hogy jogosultak leszünk a 3M felújítási támogatásra akkor lehet jobban hajlanék a használtra...
Béla2021 2020. 10. 18. 17:20
#98238

Mivel a lakáspiac mostani állapotában a fidesz ámokfutása és módszerei döntő szerepet játszottak, így a rakátapálya számításakor igen fontos tényező a következő választások kimenetele:
https://index.hu/belfold/2020/10/18/fidesz_2022_valasztas_gulyas_kocsis_varga_indulas_egyeni/
-
Én csak azt nem értem, miért nem imádja a fideszt minden budapesti, ha elvileg ekkora a gazdagsági fejlődés és ennyire jól jártak az ingatlanárak felrobbanásával. Meg párszor olvastam itt, hogy "soha ilyen jó nem volt még a helyzet, mint most". Még a végén kiderül, hogy csak egy szűk réteg járt jól a többség kárára? Még csak azt sem lehet mondani, hogy az albérletben élőkön múlt a polgiválasztás, mert a többség biztosan nem BP-en szavazott...
Murdoch 2020. 10. 18. 16:25
Előzmény: #98236  OlafGrof
#98237
Igen, az egészen barátságos, csak az árból gyanítani lehetett, hogy van 2-3 súlyos probléma is :) Amikor nincs a házról külsős fotó, akkor vmi nem stimmel, eddig mindig így jártam.
OlafGrof 2020. 10. 18. 16:21
Előzmény: #98230  Murdoch
#98236
Azt nem tudtam hol van, csak a belso kepek tetszettek meg a szamok... 
Murdoch 2020. 10. 18. 16:05
Előzmény: törölt hozzászólás
#98235
Ezt látom én is problémának, gyanítom, hogy egyre kevesebben fognak bevállalni tízmilliós hiteleket.
Placi82 2020. 10. 18. 16:04
Előzmény: #98226  Wuff
#98234
Amúgy annyival egeszitenelek ki, hogy mivel egy picit belelatok a felsőbb vagyoni osztályba, az elit helyen lévő ingatlanokra nincs rahatassal, azok amit mondtál, nem egy belváros kategória, vagy perem kerület, mert nekik annyi 100 millió mint nekunk 5 vagy 10 millió:)) . Vki beirta a fórumon a németvölgy residencet laza 2 milliós /m2 árral, hogy 2 db eladó 50m2 és lakás van eladó, és én is láttam, az autobol mikor vezetek, hogy a xii kerület hegyvidéki és 2.ik kerület épülő projektjein az a tábla van hogy minden lakás elkelt már szerkezetkész fázisban laza 2 millios/m2 áron. Szóval ez egy más világ. De a többi stimmt. 
Törölt felhasználó 2020. 10. 18. 16:02
Törölt hozzászólás
#98233
Wuff
Wuff 2020. 10. 18. 15:55
Előzmény: #98231  Alexander_Greybeard
#98232
Ez igaz, valamiért azt hittem, hogy már kész/átadás előtt van. Amúgy megsúgom, hogy akkor megy ám a spórolás (a nem szem előtt lévő részeken), amikor még vevő sincs, mert azt aztán senki sem ellenőrzi. Csak a festő és burkoló legyen jó...
Alexander_Greybeard 2020. 10. 18. 15:46
Előzmény: #98226  Wuff
#98231
Olyan házra, ami még épül, nem alkudozunk mert a fejlesztő a minőségen fog spórolni, ha mégis nekünk adja el.
Murdoch 2020. 10. 18. 15:42
Előzmény: #98223  OlafGrof
#98230
A 79M-sat én is néztem, a XIII. u./62 lesz, utcafronti, telekhatáros, düledező valami, sajnos az értéktelen kategória. Telekként jó lenne (feléért).
mocskos_spekulans
mocskos_spekulans 2020. 10. 18. 15:40
Előzmény: #98226  Wuff
#98229
Átmegy a hang a födémen is meg a padláson.  Ikerház az zsákutca annak aki családiba vágyik a falszomszédok elől.
Törölt felhasználó 2020. 10. 18. 15:33
Törölt hozzászólás
#98228
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 18. 15:13
Előzmény: #98218  Dwayne.Hicks
#98227
A fórumtársaktól eddig úgy tudtam csak eladási kényszer létezik... de az nagyon.
Ezek szerint van vételi is? Ki hitte volna?
***
El kellene tudnod végre döntened mit akarsz és kitartani mellette tűzön-vízen át! Ne a fórumról kérj véleményt hanem az asszonnyal üljetek le és beszéljétek át! Itt nem ismeri a te élethelyzeted senki! Két milcsit már bebuktál a bizonytalanságod miatt...
***
Csatlakozom az előttem íróhoz: százszor inkább a XXII. ker mint Érd.
Wuff
Wuff 2020. 10. 18. 14:50
Előzmény: #98218  Dwayne.Hicks
#98226
Nem írtad, hogy mi a baj a panellel. Ha az áthallás, akkor én ikerből csak olyat vennék, ahol csak a garázsok vannak közös falon, egyéb esetben meg fogtok őrülni, ha egy 3 gy.s Csokker lesz a másik félben. Sok ismerős panaszkodik a zajokra az 1-2 éves, 80-100M ikrekben... Az ún. 20 cm hangszigetelő tégla csak csillapít.
Nem ismerem az érdi piacot, a lakás méretét, színvonalát stb., ezért csak saccra mondom, hogy 65-re alkudd le, különben még várj.
Használttal ugyanez: jó adottságút keresni (1. lokáció, 2. alaprajz), a felújítási költséget pedig érvényesíteni az ajánlatban (még jó eséllyel nem mennek bele).
A panelt jó eséllyel csak rosszabb áron tudod eladni, de próba szerencse (nézz szét a comon, mennyiért mennek). Ha jól ki tudod adni, akkor fedezheti a másik hitelét.
Én most a helyedben hagynám a bef. célú felújítást, pláne úgy, hogy csak 50% önerő van az sh.-ra is. A felújítási támogatás jó eséllyel kötött lesz (gyerek, lakcím, és ki tudja mikor lehet eladni ld. CSOK esetén), ezért is várnék.
CyrusTheGreat 2020. 10. 18. 14:41
Előzmény: #98218  Dwayne.Hicks
#98225
Csak ellenőrzésképpen, hogy jól értem, kiszállták a rózsavölgyi ikerházból, asszem minimális veszteséggel, hogy aztán fél évvel később egy érdi ugyanolyan projektbe beszálláson gondolkozz? Emlékeim szerint, akkor is a panel eladásból szerettél volna plusz önerőhöz jutni. Most miben lenne más a szituáció? Kimaradna a hitelfelvétel?
Béla2021 2020. 10. 18. 14:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#98224
Hogy mennyire volt jó ötlet az elmúlt 2-3 évben egymásra licitálni, az majd kidrül a következő 3-6-10 évben. :) Viszont amennyi pénzt eddig kiszórtak szó szerint a semmire (meglévő és beígért gyerekre), ahhoz képest abszolútértékben és az ajánlatot tekintve is kb. semmi az 50% visszajár egy egy drágább felújításból.
Azt mondod, jársz vidékre, szerinted egy átlag vidéki városban hány családnak van annyi pénze, hogy most 6-ot felújításra költ, ha eddig sem volt sürgős? Most, mikor már eladósodni sem érdemes, mert fizetése se olyan esetleg, meg pláne nem az emelést várja januártól. Abban nem bíznék, hogy majd az eladódk tömegesen felújíttatnak, mielőtt kiteszik az "eladó ékszerdoboz" táblát. Jobb ajánlat olcsóbban eladni 3 millióért, mint várni, hogy a 6-ból majd 4et kifizet a vevő.
-
Sokkal inkább valószínű, hogy a babavárót elszórják erre, tehát nem új hazikó lesz, hanem maradnak a meglévőben és arra költenek. Ebben az esetben a tranzakciószám csökken és mivel az (általában felelőtlen) melóshoz meg az építóiparibeszállító multihoz megy a lóvé, így még egy következő lakás sem lesz belőle. Tehát nem plusz 2 tranzakció, hanem sok esetben nulla. Vagy beköltöznek a nagyszülő házába, azt szigetelik + nyílászáró + ezaz, a visszakpott 2-3 millió meg kiad egy autót. Esetleg plusz egy szoba, ilyesmi. El is ment a 10 milla nagy része.
-
Bármi lehet, de ez nem önmagában nem lesz nagy megtámasztás.. annál sokkal-sokkal komoly problémák vannak és egyre fogyatkozó szingli tömeg, akiknek még oda lehet lökni a lóvét. Hamarosan pedig jönnek a válások is... vagy legalább a hírek a cimboráktól, hogy rohadtul nem érte meg a házasság...
OlafGrof 2020. 10. 18. 14:25
Előzmény: #98218  Dwayne.Hicks
#98223
Par gondolat, ha 70 misid van sajat ingatlanra akkor nem Erdi ikerhazban gondolkodnek, nem szamolnek azzal hogy a befektetesre vett lakasra ki lehet hasznalni majd a felujitasi tamogatast, csokot se kap minden 3 gyerekes, lesznek itt meg megkotesek. Meggondolnam, hogy mar most hirdetem a panelt, mert nem hinnem hogy olyan konnyu eladni mostansag, max az atmeneti idoszakra beretek. Mar sokszor belinkeltem de ezek amik most szerintem 70 korul megerik, lehet van vele munka de 100xinkabb ezt valasztanam mint az erdi ikerhazat: https://ingatlan.com/szukites/elado+haz+csaladi-haz+xxii-ker+77-79-mFt
Wuff
Wuff 2020. 10. 18. 14:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#98222
Igen, hasonló ez a tőzsdéhez a maga specialitásaival (ld. háziasszony fázis). És igaz, hogy funda nélkül itt sem tarthatók fent a magas árak. Szvsz. ezen a piacon 2féle ember van (saját haszn. és befektető).
A saját használatú árakat főképp a fizetőképes kereslet (gazd. helyzet + állami beavatkozás) és az építési költségek, míg a befektetési célú árakat az elérhető hozam (ár növekvény + kiadási bevétel) határozzák meg.
A 2 piac részben összefonódik, mert pl. felívelés idején a fiz. kereslet is nő ill. a kiadási bevételek is, amik UP irányba mutatnak, de az építési költségek is nőnek, amik a sh. esetében egy küszöbig további UP-ot, míg bef. esetben inkább DOWNt jelentenek.
Így szvsz. a mostani recessziós helyzetben az állami élinkítés csak azt éri el, hogy az sh. új építésű alszegmensében TALÁN szinten marad a kereslet, ami azt eredményezi az új, 3 milliós felújítási támogatással karöltve, hogy a szakik melója megmarad, vagyis az építési/felújítási költségek magasak maradnak. De ennek következménye, hogy a sh. használt ill. a teljes bef. szegmens magasan maradt költségek mellett csökkenő bevétellel (kevesebb fizu vagy meló) ill. megtérüléssel (csóróbb bérlők, no turista) szembesül. Vagyis perpill használtat csak muszájból vesznek sh.-ra, míg a büfik kivárnak. Ezt pedig jól tükrözi a csökkenő tranzakció szám (részvényes hasonlattal: alacsony likviditás). A következő lépés a hosszú lecsorgás továbbra is alacsony forgalom mellett...
Törölt felhasználó 2020. 10. 18. 14:14
Törölt hozzászólás
#98221

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek