Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 13. 11:33
Előzmény: #97417  JeGeMeLOV
#97420
Nem annak szántam! Csak érthetetlen számomra hogy sokan nem akarják még mindig megérteni: a lakásáresés olyan negatív gazdasági összhatások mellett jön csak össze amit a politika (főleg a jelen alacsony kamatkörnyezetben) tűzzel-vassal meg fog próbálni akadályozni mert káros lenne a nép nagy többségének egy 99% saját lakástulajdonlású országban! Hogy mennyire sikerül az majd kiderül!
***
Évek óta teljesen egyértelműen látszik a kormányzati irány, de a többség dacolva szembe fordul a szélnek és utána sír hogy micsodás lett a gatyája!
Törölt felhasználó 2020. 10. 13. 11:33
Előzmény: #97418  ncseed!
#97419

A 230e forintos pösti medián bér mellett (ez egy becslés egy szaklap által egy korábbi adat alapján, ennél pontosabbat úgyse talál senki) mivel tudnád megindokolni a 35-40m-os kelenfődi panyel árakat? Még a békási 25m is irreális és azt se lehetne indokolni.
A panyel és a normális tégla kéglik között vissza fog állni a békebeli kb 40%-os árdifferencia és mivel az árak felfele nagyon erős korlátba ütköznek a fizetőképes kereslet miatt, ezért elindul a differenciált ármozgás.
Ez olyan mint amikor nyáron ülünk a kertben és látom a vihart, hogy jön már, látni a sötét felhőket, de még nem történik semmi. Aztán egyszercsak ideér a vihar.
Na a panyelekre most ez vár. Én nem bánom, mert így fognak a zárak szinkronba kerülni a fizetőképes kereslettel és befektetői szemmel a lakáspiacból kitermelhető hozammal is.
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 13. 11:26
Előzmény: #97405  CyrusTheGreat
#97418
" pesti átlagos tranzakciós árak és a belvárosi átlagos tranzakciós árak között egyre jobban zárul az olló, mit gondolsz,  megvesz valaki egy pestszentlőrinci lakást vagy inkább hozzátesz még 2 milliót és beköltözik a VI-ba?"
Mint írtam most kerülnek a helyére a dolgok! A belvárosban semmi nem indokolta a korábbi árakat az rbnb/turizmus felfutása nélkül, nem is voltak. Van egy "természetes" árkülönbség ami bármely piaci helyzetben indokolt, válságban és konjunktúrában is de nem az amekkora az utóbbi években volt. Majd meglátjuk hogy alakul a vírus/turista/rbnb helyzet de ha tovább eszkalálódik akkor lehetnek olyan eladások a belvárosban amik olcsónak nm árúnak tűnhetnek sokaknak a külvároshoz képest. főleg ha a nagy lakások közül is el kezdenek adogatni a sztárbefektetőink. A kis lakásokat még csak-csak ki tudják (merik) adni f*ng pénzért, de a nagyokkal meg vannak lőve! Sok pénzt kerestek eddig, szerintem bele kellene férni egy év állásnak is de nem vagyok biztos benne hogy mindenki addig nyújtózkodott közülük ameddig a takarója ért! 
***
Ott tévedsz az elméleteddel hogy azt hiszed akinek van 31 milcsije panyelra az simán hozzátesz egy tizest és megy a belvárosba.... ezek a büfik lennének de azok most még messzire elkerülik a belvárost!!! Úgyanúgy tévedsz amikor azt hiszed mindenki rohan a panyelből a belvárosba bérelni 90-100ezeré lyukakat rendes konyha nélkül fél (!) évre.
***
Kérdezem, hány év mostani állapot után ismernéd el hogy nem úgy alakultak a dolgok ahogy vártak? 
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 10. 13. 11:21
Előzmény: #97412  ncseed!
#97417
Ne legyél lekezelő, látom megy és igazad lett, igazad lesz. Itt normális lakásban nem lesz esés, újak rakéta, talán a régi lepukkantakra lehet lőni. Nekem ez maradt. 
elemerorsos 2020. 10. 13. 11:16
#97416
Felhívtam három projektet, ahol 27%-os áfa van most a lakásokra. Megkérdeztem, mi várható januártól. A válasz mindhárom esetben: 0 Ft-ot fognak csökkenteni. Sokféle indoklás volt, megdrágult az építkezés, volt ahol azt mondták, hogy számítottak erre és idén nem is emeltek emiatt így most nem is csökkentenek, így sem sok eladó lakás van már, stb. Azt mondták, amire számítani lehet, azok esetleg akciók, pl. ingyen beálló bizonyos lakásokhoz. Szóval ennyit az árcsökkenésről, és a nagy lehetőségekről.
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 13. 11:11
Előzmény: #97414  OlafGrof
#97415
Tovább lehet vinni másik újépítésű lakásra....
OlafGrof 2020. 10. 13. 11:10
Előzmény: #97410  JeGeMeLOV
#97414
Ezt nem kell kiszamolni kerdezz meg valakit aki most akar csokot felvenni tetszik e neki a valasztek amit nezegethet. Mert hogy 50 millas ujepitesu lakasban nem jut mind3 gyereknek szoba abban biztos lehetsz. Budapestrol beszelek, videki arakat nem igazan ismerem. 
Addig jo a csok amig nem kell teljesiteni a gyerekeket, utanna hirtelen szukos lesz amit belole vehet. 
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 13. 11:09
Előzmény: #97411  macisajt
#97413
Na, akkor úgy sincs semmi gond, ugyi? 
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 13. 11:08
Előzmény: #97410  JeGeMeLOV
#97412
Te tényleg ennyire nem látod hogyan működik a gazdaság és a politika? A jelek szerint nem...
macisajt 2020. 10. 13. 11:01
Előzmény: #97386  Törölt felhasználó
#97411

"Amit a portfólió leírt abban ami újdonság a korábbiakhoz képest, hogy az 5% áfát vissza lehet igényelni."
.
Pontosan! Ennyi....
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 10. 13. 10:58
Előzmény: #97409  macisajt
#97410
Tehát új lakások jövőre +20 millió, hiszen az adófizetők úgyis agyatlan barmok Magyarországon, hagyják ezt. 8 millió ember fizeti a 200 ezer kiválasztott család  luxus költségeit. Csodálkozom, hogy még senki se számolta ki korrekt modellekkel, hogy mi lett volna, ha a Fidesz békén hagyja az ingatlan piacot. Jobb lenne-e csók nélkül, mint csókkal és egyéb ellopott adóforintokkal. 
macisajt 2020. 10. 13. 10:50
Előzmény: #97397  tihamer
#97409
Elfelejtetted hozzátenni, hogy mindez az ÚJ azaz ÚJ lakásokra vonatkozik!!!
katmandu 2020. 10. 13. 10:37
Előzmény: #97397  tihamer
#97408
"Döbbenet, penz eső" Rög-pénz eső.
Törölt felhasználó 2020. 10. 13. 10:37
Előzmény: #97404  ncseed!
#97407

Azt szólom, hogy hallgasd meg csédé korábbi podcastját. Csak a felújított, jó állapotú lakások az eladhatóak, értelemszerűen ezeknek magasabb az ára valamivel, de úgy néz ki, hogy a felújítás költségének egy részét lehet most érvényesíteni a zárban. A vevők is tudják, hogy milyen iszonyatos macera a felújitás.
Az persze egy jó kérdés, hogy parasztvakító felújítás volt-e vagy tényleges, de hát erre úgyis csak később jön rá a vevő.
A társadalom elöregedése együtt fog azzal is járni, hogy a kiadási biznicc egy zsugorodó piac lesz. Ezért rágom én is a dolgot, hogy csak a kifejezetten jó helyen levő kégli éri meg és olyan áron, ami szinkronban van az elérhető hozammal.
Magáncélú vásárlási piac is zsugorodó és hamarabb, mint sokan gondolják, mert nem kell még fogyni se a népességnek, elég ha elöregszik és máris nem akarnak annyian vásárolni saját célra.
A rövidtávú kiadás mint üzleti terület meg finoman szólva is kockázatos.
Ez nem pesszimista jövőkép, hanem realista. Ha egy piac zsugorodik, akkor zsugorodik, nincs mit tenni.
A qrmány meg kitalálhat újabb és újabb a világ legeslegesleges legnagyobb családtámogatási programot, de ki az aki, már nincs béklyóba verve BV, csók, falusi csók által és potenciálisan hozzá tudna férni ezekhez?
Egyre kevesebben.
Persze van egy csoport, akiket úgy lehetne körülírni, hogy nem hitelképes, de sok gyereket vállalók. Őket helyzetbe lehetne hozni, de ott már csak a támogatás jöhetne szóba, mert nem hitelképesek.
Egyszer kérdeztem a kőműves vállakozótól ezt, hogy eladná-e az ikerházát ilyen népes családnak, ha a qrmáyn kifizetné neki. Azt mondja röhögve, simán, de csak akkor, ha már az első ikerházat eladta :)
Ugye a NER haverock nem örülnének ennek a vásárlói csoportnak, ha a puccos újépítésű kéglijeikben megjelennének mint vásárlók, mert akkor utána kinek adják el a maradék lakásokat? :)
katmandu 2020. 10. 13. 10:34
Előzmény: #97402  Törölt felhasználó
#97406
A csetresz az mit jelent, és milyen nyelven? Csak nem lovári?
CyrusTheGreat 2020. 10. 13. 10:24
Előzmény: #97399  ncseed!
#97405
Miből telt el több mint 1 év? Maximum a MÁP+ bevezetése óta. Azóta szépen megfagyott az ingatlanpiac, sokszorosára emelkedett a kínálat (eladó és kiadó egyaránt), a bérleti hozamok a béka fenekét kezdik el megcélozni. Plusz, az eddigi rövidtávú lakáskiadás is kapott 1-2 év kényszerszünetet. Pontosan úgy alakulnak a dolgok, ahogy azt vártam (a vírust nem vártam, de igazándiból pontosan ugyanazt a hatást érte el, mintha befeszültek volna a kerületek a rövidtávú kapcsán, amely vírus nélkül is eljött volna).
Egy dolgot nem vártam, de amíg nincsenek itt a konkrét tervek, addig feleslegesnek tartom róla beszélni: a CSOK-hoz/BV-hez fogható, nagymértékű ingyenpénzt. Majd meglátjuk, mi lesz. Azt azért a figyelmedbe ajánlom, hogy a pesti átlagos tranzakciós árak és a belvárosi átlagos tranzakciós árak között egyre jobban zárul az olló, mit gondolsz,  megvesz valaki egy pestszentlőrinci lakást vagy inkább hozzátesz még 2 milliót és beköltözik a VI-ba?
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 13. 10:14
Előzmény: #97402  Törölt felhasználó
#97404
Persze Tibi, úgy lesz minden ahogy mondod! Már át is áraztam a paneljeimet két euróra! Talán elmennek... 
**
Inkább arról nyilatkozz mit szólsz a panel árak visszapattanásához? 🙄😂
Törölt felhasználó 2020. 10. 13. 10:10
Törölt hozzászólás
#97403
Törölt felhasználó 2020. 10. 13. 10:09
Előzmény: #97392  mr_bob
#97402

A demográfia kérdése sokkal összetettebb, mint azt sokan itt képzelik. Elég csak az olasz helyzetet megnézni, ahol sikerült kitolni a várható élettartamot, rengeteg nyugdíjas van. Májusban volt a forduló napjuk, amikortól már több nyugdíjasuk van, mint aktív dolgozó.
Maga népesség szám nem csökkent drámaian, mert tovább élnek. Tehát aki csak népességszám csökkenésben gondolkodik, az elfelejti a másik hatást, hogy közben elöregedik a társadalom, növekszik a várható élettartam de vele együtt a társadalom is elöregszik. Ennek minden hatásával együtt, a fogyasztásra, de az ingatlanpiacra is hatással lesz ez, már jóval hamarabb, mint a tényleges népességcsökkenés.
Vége-hossza nincs az 1 EURos házaknak, mint ajánlat az Olaszoknál, csak költözzön már oda fiatal, családos ember. Illetve a lakásárak simán hasonlíthatóak a pöstihez. Öregek minek vennének? Ott akarják leélni az életüket, ahol addig is éltek. Nem fognak azok semmilyen árat támasztani, de még a felújítás se érdekli őket csak amit nagyon muszáj azt csináltatják meg.
Ugye én is látom magamon, hogy 45 évhez közeledve már nem ugranék bele szívesen egy 20 éves hitelbe. 50 évesen meg már egy 15 évesbe se.
Ez azt jelenti, hogy még csak nem is öregekről beszélünk, de már 45-50 év körül is az van, hogy ezeket a zembereket nem lesz könnyű ilyen mega méretű és hosszú futamidejű hitelekbe beleugratni, bármennyire is szerenét a Matolcsy.
10-15 évre meg értelemszerűen kisebb összegű hiteleket lehet és szokás felvenni, mert a törlesztő nagyon magas lenne.
Egyértelműen csökken ennek a népességnek az aktivitása, hitelfelvételi kedve, de már egy költözés is macerásabb.
Látom az 50-60 közötti rokonaimon, hogy hegyekben áll a csetresz. Van aki a kocsijával nem tud beállni, mert a garázsajtót alig bírja becsukni. Költözni? Azt mondja az egyik egyszer, hogy fél évig kéne pakolnia :) de ettől függetlenül is esélytelen. A bútorok úgy lettek kiválogatva a házhoz vagy legyártatva, minek költözzön ha jól érzi magát és itt lakik már sok éve? Hova? Mitől lesz neki ott jobb?
45-50 évtől kezdve már rohamosan csökken az ingatlanpiaci részvételük. Esetleg a gyerekeiket támogatják, de az a gond ezzel, hogy ezzel a generációval eléggé kib.sztak, ugyanis nyugdíj 15-20 év múlva csak valami pocsék várható és sokat kéne félretenniük, de közben a kisnyugdíjas szüleiket is támogassák meg a gyerekeiket is. Ez így már túl sok szerintem a többségnek, hogy még a gyerekeiknek is odanyomjanak egy hatalmas összeget. Van aki meg tudja tenni, a többség szerintem nem.
A befektetési kedvet is kinyírták ugye a rövidtávú haldoklásával és azzal, hogy rázúdult egy csomó lakás a hosszútávúra. Az árak meg a piacból kitermelhető hozamhoz képest egészen irreális mértékűek.
Kell a piacnak 3 év legalább, ha a Novák féle brigád megerőszakolja valamivel újra, akkor meg 5 év. Kb a MAP+ lejárati idejéhez igazodva lehet majd normális áron befektetési lakásokat vásárolni. Én így látom a helyzetet.
Törölt felhasználó 2020. 10. 13. 10:07
Törölt hozzászólás
#97401

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek