Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 09. 17. 08:47
Előzmény: #89778  CyrusTheGreat
#89780
 Kedvenc tömböm kicsit odébb, de nem is olyan messze: https://goo.gl/maps/pvpQzVXVUW3AkSiA8
A villamoskapcsolatos lakások.
CyrusTheGreat 2020. 09. 17. 08:27
Előzmény: #89777  Törölt felhasználó
#89778
Négyemeletesben sem különösebben. Hiába van "kerted", azt bármikor teleszemetelik, szétrúgják, ha kiülsz, mindenki hallgatja, mit beszélsz, pihenni különösebben nem tudsz, mert hallgatod, ahogy a feletted lévő három emeleten élnek. És mindezek mellé ráadásul "élvezed" a földszint minden hátrányát: fényhiány, hideg, vizesedés, bejárati ajtó csapódás és sípolás. Nagyon nem az a dolce vita, de tényleg IMHO.
Törölt felhasználó 2020. 09. 17. 08:21
Előzmény: #89776  CyrusTheGreat
#89777
Persze, de nalunk eleve a 10esek meg az annal nagyobbak vannak tobbsegben.
Ott meg meg ha lenne se feltetlen akarna kertkapcsolatot az ember IMHO.
CyrusTheGreat 2020. 09. 17. 08:07
Előzmény: #89775  Törölt felhasználó
#89776
Kápmegyeren egy csomó földszinti, kertes lakótelepi lakást láttam, de megyeszékhelyeken is sok ilyet láttam. Talán még Békásról is rémlik valami ilyesmi. 4-emeletes paneleknél szokott ez előfordulni.
Törölt felhasználó 2020. 09. 17. 07:59
Előzmény: #89767  HerrLudwig
#89775
Segíts már légyszi, a kertkapcsolatos lakásokat keresném a képen:
https://goo.gl/maps/7vaJazsaoEUGxAQD7
Előre is kösz :)
Nyilván volna alapja annak amit mondasz, csak azok nem a magyar átlaglakótelepekre jellemző fszt-i lakások.
berlini
berlini 2020. 09. 17. 07:55
Előzmény: #89765  ncseed!
#89774
nagyon jó!
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 16. 23:51
Előzmény: #89770  ncseed!
#89773
Én egy kicsit ott rekedtem meg a vételekkel ( ha egyáltalán lehet ezt mondani) hogy 13 után ( pont amikor a nagy boom kezdődött ) építettem a családi ház melle egy kishazat ( szauna helyiség és futópadnak stb) plusz kocsibealloval ezen kivul a házhoz plusz egy szobat fürdővel. Jött a 3-ik gyerek... Ezekre elég sok love elment..
-
És innentől vettunk lakásokat részben hitelből. De nem bántam meg.. Persze ehhez kellett az is amit írsz hogy nagyon ismerni kell, hogy hol mennyiért, milyet vesz vki..  Arra mennyit költ és mennyiért adja ki., stb..
-
Úgyhogy most egyenlore lakást én sem tervezek venni ( vennék amúgy ) de mi most nyaralót a project 
berlini
berlini 2020. 09. 16. 23:43
Előzmény: #89771  3d
#89772
 Szerencsére van választék az épitőkben.
Csak olyat szabad választani,ahol lehet menetközben változtatni.
Különben egy amúgy olcsó árú lakásból gyorsan drága lehet.
3d
3d 2020. 09. 16. 23:39
Előzmény: #89764  berlini
#89771
Én a szanitereket sem tudtam módosítani amikor még a válaszfalakat rakták. Kértem, hogy akkor ne tegyék bele mert úgy is lecserélem, de anélkül meg nem kap használatbavételit..
Következő helyet már én akarom összerakni.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 16. 23:37
Előzmény: #89768  fogpaszta
#89770
Nem tudom megmondani neked miért, de tényleg eszembe sem jutott hogy korábban vegyek ingatlant hitellel mit KP-re később. Ha szigorúan nézzük a hitellel vásárlás is spekuláció valamire... a devizahiteles meg aztán mindennek a csúcsa. Az se jutott eszünkbe hogy az első (teljesen átlagos vidéki) lakás után amikor lett pénz nagyobbat vegyünk vagy szebbet vagy házat, automatikusan kiadásra kerestem lakást. És még ezután sem úgy vettünk házat hogy egyiket/mindkettőt eladtuk és beforgattuk az árát a házba hanem megvártuk, hogy arra is összejöjjön a pénz és a lakások megmaradjanak!
Tudom rohadtul nem átlagos a hozzáállásunk a témához, de ez van!
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 16. 23:31
Előzmény: #89767  HerrLudwig
#89769
Csak mert panelnál nincs ilyen, én meg abban nyomulok. Van egy réteg aki ilyet keres de jellemzően kisállatosok/nagycsaládosok. Egyik sem preferált bérlői kör nálam bár nem is zárom ki automatikusan őket. A kerttel csak a gond van ha a bérlő nem foglakozik vele és a többség nem akar ha már lakásban lakik. Ez inkább a saját lakhatásra vásárlók fétise... érthető okokból!
**
Mint írtam nem mindenre kiterjedő az írás, inkább csak gondolatébresztő. Mostanság úgyis kevés on topic komment van. 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 16. 23:24
Előzmény: #89683  ncseed!
#89768
Elég hasonló utat jártunk be, annyi a különbség, hogy én vettem fel hitelt,  de az első lakásokhoz én sem. 2012 körül meg baromi drágák voltak a hitelek..
HerrLudwig 2020. 09. 16. 23:22
Előzmény: #89765  ncseed!
#89767
Érdekes, hogy kizártad a földszintit, pedig egy kertkapcsolatos lakás ötvözi a családi ház meg a lakás előnyeit - van kerted, ahova kimehetsz grillezni és a bringákat/babakocsit sem kell felcipelni az emeletre, viszont nem kell költened csomó dologra, amikre háznál de (tetőfelújítás, fútés stb). Szerintem nagy királyság ám.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 16. 23:15
#89766
Közben a FED is bejelentett:
"LEGALÁBB 2023 VÉGÉIG A JELENLEGI SZINTEN MARAD MAJD AZ ALAPKAMAT."
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20200916/itt-a-fed-dontese-449034
Érdemes ezt is számításba venni mert akkor az EKB-nek sem lesz mozgástere szigorításra! Az MNB meg megy utánuk a lehető legalacsonyabb kamatszintel és unortodox árfolyamvédelemmel! Szerintem.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 16. 23:07
Előzmény: #89693  jocinet
#89765
Na, ha már kérdezted akkor pár gondolat. Előre bocsátom mindenkinek: nem szentírás, csak a véleményem a témában, nem teljeskörű. Általánosságban beszélek lakásárszinttől függetlenül és elsődlegesen kiadásra kihegyezve, nem lakásár növekedésre spekulálva! A tévedés jogát fenntartom.  
***  
Lokáció: Én alapvetően úgy gondolom olyan helyen érdemes befektetni amit ismersz, praktikusan a lakóhelyed környékén de nem kizárólagosan ha tényleg képben vagy. BP-n belül én Budát preferálom több okból is, azon belül szerintem az I, II, XII (azaz prémiumnak mondott kerületek) kiesnek mert ezek inkább saját lakhatás szempontjából vonzók, nem kiadásiból. Ez nem jelenti azt, hogy ott nincs kiadási piac, de nem ideális. Nem ezek a sokak által keresettek és én a tömeg igényekre megyek. Kisebb összegű beruházást igényel, nagyobb megtérülés, hamarabb kiadható, kevesebb állásidő azaz „likvidebb”. Amik fontosak: közbiztonság, minőségi munkahelyek száma, közintézmények száma (bölcsitől az egyetemig), közlekedés, tömegközlekedés, szórakozóhelyek, plázák, jövőbeli közlekedési fejlesztési tervek (ezt mondjuk nem kell kp-nek venni), stb. Ha már Pest akkor talán XIII ami tetszene, IX, a külsőbb kerületeket nem ismerem, belváros nekem felejtős (nem ismerem) különösem a mostani helyzet tükrében (vírus, rövidezés esetleges korlátozása). Próbálok olyan helyen lakást kiadni ami nem egy (szűk) rétegnek lehet csak ideális mint egyetemisták, külföldiek, turisták, stb. mert hamar meglepetések érhetik az embert ha beüt valami (távoktatás, határzár, rövid korlátozás). A homeoffice hozhat némi változást de szerintem nem gyökerest, az élet többről szól mint a munkahely közelségéről!
 ***
 Típus: Nálam az újlakás alapból felejtős (legrosszabb hozam, nagy lelakási kockázat) kivéve ha brutál jó beker árral veszed de ekkor is van használt ami még olcsóbb. Tégla csak ha 1990 utáni, konvektor kizárt, elektromos fűtés kizárt, egyedi fűtés hátrány (karbantartás macerás és költséges), házközponti vagy távfűtés előny! A lényeg hogy ha gond van a fűtéssel ne neked kelljen vele foglalkozni mint bérbeadó. Oldja meg a távhő vagy közös képviselő és fizesse ki a bérlő a közös költségben inkább! Ablakok legyenek kicserélve műanyagra (komfort+alacsonyabb fűtés). Panel lehetőleg 1980 utáni legyen, jó ha szigetelt  de nem baj ha nem csak mindenképpen legyen egyedi mérés a fűtésben (ez nagyon fontos)! Háznak legyen rendezett a környezete, lépcsőház, postaládák, lépcsők. Lehetőleg legyen kamerarendszer, a ház pénzügyileg rendezett legyek, közös képviselőtől a múlt év pénzügyi beszámolója elkérhető. Közös költségre mértékére, várható jövőbeli közös beruházásokra odafigyelni!!! Emelet: Itt csak panel esetében tudok nyilatkozni: 1-2-3 a nyerő nálam (tízemeletesben a 4-5 is elmegy) több okból is, földszint/zárószint kizárt akkor is ha olcsóbb, magasabb emeletek inkább hátrány mint előny (többségében) de mindig van aki ezt keresi.   
***
 Lakásméret, elrendezés, állapot: Hát ez nehéz ügy. Ház totál felejtős, csak lakás! Én a 40-75nm kategóriát preferálom mert leginkább ez fedi le a tömegigényeket. Minimum 1+fél, maximum 2+fél/három szoba. Ha a lakás 55-60nm közé esik akkor az 1+2fél a legjobb de a kettővel sincs gond. Elosztásban a panelek híresen jók, a belvárosi 100 évesek többsége meg híresen sz@r. Erkély nagy pozitívum, ajtóval lezárható előtér szintén (babakocsi, bicikli tárolása)! Mindig a lakásméretnek ideális mennyiségű embernek add csak ki! Ne csábulj el +10ezerért mert utána lelakják jobban. Én a bútorozatlanul kiadást preferálom, de ha már mindenképpen bútorozva akarsz kiadni akkor a teljes bútorzatra öt-hét év amortizációval számolj, ennyivel kell többért kiadnod hogy megérje. Lerobbant lakást ne vegyél meg mert sokkal kevesebbért lehet kiadni arányaiban mint egy normálist. Túltolni sem kell mert azt meg nem fizetik meg. Ha ránézésre olyan állapotban van hogy 10 évig ki lehet adni akkor az OK. Én nem szeretem ha 1-3 hétnél több felújítási munka van vele kiadhatóság előtt mert ott már a felújításon felül bejátszik az elmaradt lakbér is mint költség. Légkondi erősen ajánlott, nem akkora költség és a hiánya fájó tud lenni. Gépesítés: normális konyha/fürdő/wc!!!Utóbbi kettő lehetőleg külön.  Ennek a három helységnek az állapota legfontosabb és legköltségesebb változtatni rajta! A szobákat maximum kifested meg laminált azt jó napot. Mosó-mosogatógép ha igénylik megveszed de itt is 3-5 év amortizációval számolj, ennyivel többért kell akkor kiadnod.   
 ***
NE magadnak akarj lakást venni hanem a potenciális bérlőknek, nem kell hogy beleszeress a lakásba! Akkor ne fektess lakásba ha szükség lehet az árára belátható időn belül! Ha nem tudsz kiülni 3-5 év lakásár esést, ugyanennyi ideig 10-20-30%-al csökkentett bérleti bevételt vagy fél-egy év üresen állást akkor lapozz.   
 Hirtelen ennyi! Ha van még kérdésed írj!      
berlini
berlini 2020. 09. 16. 22:13
Előzmény: #89763  berlini
#89764
Én például a lakást alaprajzlag teljesen átalakitottam:
- nagyobb lett a nappali,
- nagyobb lett az egyik fürdő
- lett egy kis gardrob
és mindez a közlekedők méretének csökkentésével.
Ennek megfelelően átalakitott gépészet (plusz bidé, nagyobb zuhanyzó) és villamos áramkörök (rejtett világitás, múdositott dugalj kiállások stb.)
Meleg burkolatok egy része helyett hidegburkolat (közlekedők, nappali)
Ha mindezt úgy akartam volna megcsinálni, hogy először megveszem a lakást és utána állok neki rombolni, akkor az ötszörösébe került volna
berlini
berlini 2020. 09. 16. 22:04
Előzmény: #89729  Törölt felhasználó
#89763
Még annyit fűznék hozzá, hogy ha a vevő jól sinálja, akkor azért nem úgyvan ahogy az ingatlanműhely leirja.
Lakást célszerű épités közben lefoglalni. (Persze megbizhat ingatlanfejlesztőnél.)
Ennek előnyei:
- tudsz még alaprajzi változtatásokat is kérni, aminek a felára azért nem orbitális, mert nem kell hozzá bontani.)
- tudsz a gépészeten , villamos körökön is áttervezni
- lehet burkolatot választani
Igy nem kell szétrombolni az új lakást, ahogyan ezt a cikkben irják.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2020. 09. 16. 20:33
Előzmény: #89725  berlini
#89762
THX
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 20:31
Törölt hozzászólás
#89761

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek