Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 20:29
Törölt hozzászólás
#89740
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 20:29
Törölt hozzászólás
#89739
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 20:29
Törölt hozzászólás
#89738
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 20:29
Törölt hozzászólás
#89737
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 20:28
Törölt hozzászólás
#89736
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 20:28
Törölt hozzászólás
#89735
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 20:27
Törölt hozzászólás
#89734
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 20:27
Törölt hozzászólás
#89733
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 20:27
Törölt hozzászólás
#89732
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 20:27
Törölt hozzászólás
#89731
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2020. 09. 16. 20:26
Előzmény: #89727  Wuff
#89730
Sztem jó dolgokat írtál, de aki csak az egyetemistákra apellál, az már eleve rossz pályán indul: döntő többségük nagyon rosszul van anyagilag eleresztve, s bár amúgy nem egy rossz célcsoport, de náluk is elvileg ki lehet fogni bitang rosszakat, pl. trehány, stb. albérlőket. Ezzel szemben pl. a fiatalok, akik multinál vagy akár csak a közszférában dolgoznak, valamint a családosok hasonló munkakörben, mint a fentiek, stb. - na ők már igen remek célcsoport. Egyébként az egyetemisták túl nagy része finoman szólva is nem igazi entellektüell, szóval én inkább adok ki mondjuk (ha nincs fenti célcsoportokból jelentkező) dolgozó egyedülállóknak (elsősorban hölgyeknek, bár a párokat inkább preferálom). 
Az új építésű esetében én némiképp pozitívabb tapasztalatokkal rendelkezem, viszont sztem fontos lehet még a társasház MÉRETE, tehát hogy mennyi albetét van. A túl sok sem jó, mondjuk én a kisebbeket kedvelem, és van, akinél pont fordítva... 
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 20:21
Előzmény: #89636  Joker123
#89729

Kb itt vannak még a szempontok, Berlini is ezeket hozta fel, ez meg további gondolat ébresztőnek lesz jó.
https://ingatlanmuhely.reblog.hu/a-penznyelo-ujlakasok
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 20:11
#89728

Ingatlanműhelyes most azokhoz is szól, akik nem tudják eladni az ingatlanukat a megálmodott áron.
https://ingatlanmuhely.reblog.hu/ertekalapu-szemlelet-aralapu-dontes
Wuff
Wuff 2020. 09. 16. 20:03
Előzmény: #89636  Joker123
#89727

Azon felül, amit Cyrus már leírt a #89642 kommentben:
Nem írtad a lényeget, hogy magadnak tervezed venni vagy befektetés/kiadás szempontjából. Mert ezek a szempontok sokszor ellentétesek egymással. Például egy belvárosi lakás bef. szempontból értéktartónak számít (de azért nem szabad a csúcson beleugrani, mert annak is tud esni az értéke), szép a környék, minden van a közelben, jó közlekedés stb. De főleg befektetők vesznek ilyen tömbökben, ami azt jelenti, hogy egy/több AirBnB (részeg brit legénybúcsúsok, hajnali szerenáddal), "arab buliherceg" biztos lesz a lépcsőházban, ami a nyugalmas életet kizárja. Aztán eszi az ember a kefét, hogy a több mint 1 milliós nm ár ellenére hajnal 2-kor nem tud aludni... Ennek a "budget" változata az egyetem közeli lakás, amit főleg diákok vesznek ki: olcsóbban, de relatíve stabilan kiadhatóak, de szerencse kell egy buli mentes tömbhöz.
További kockázat, hogy mennyi futó/tervezett project van azon a környéken, ami épp abba a kategóriába tartozik, amilyet te is venni akarsz, mert simán lehet, hogy megsokszorozódik a kínálat az évek során, ami masszív bérleti díj csökkenést, sőt akár fél éves üresjáratot is okozhat.
A saját vételre kb. azokat írnám én is, amiket Cyrus is említett. De saját tapasztalat alapján írom, hogy saját vételre az új építésű a szomszédok miatt mindig hatalmas lutri (tudom, hogy régebbi épületnél is lehet költözés), valamint az esetek jó részében kiderül, hogy "kispóroltak" valamit, ami akár évekkel később derül ki, mert csak bontáskor látható).
Murdoch 2020. 09. 16. 19:59
Előzmény: #89724  upgrayeddAKS
#89726
Mert már qrvára el van mindenki kényelmesedve és várja a sült galambot.
https://profitline.hu/Facebook-Google:-a-100-millio-dollaros-csalas-%E2%80%93-megelozheto-lett-volna-363430
berlini
berlini 2020. 09. 16. 19:51
Előzmény: #89716  upgrayeddAKS
#89725
53%
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2020. 09. 16. 19:45
Előzmény: #89719  Murdoch
#89724
A GM miért szállt be kb. 2 milliárddal? Lehet, hogy ruletteznek, de érdemes volna kideríteni. Elvégre meglehet, sokkal jobb short lenne a NKLA a TSLA-nál :) -utóbbit battery day-ig ne shortoljátok, onnan meg majd meglátjuk :) amúgy én megnéztem, és elég drága is a short TSLA-ban, legalábbis a long put opciók esetében. A market maker bid/ask spread-je néhol 100% körüli, jobb esetben 4-5.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2020. 09. 16. 19:38
Előzmény: #89721  JeGeMeLOV
#89723
Abszolúte egyetértek... sőt, rá is tromfolok: én nem érzem magam sikeresnek, hiszen (bár szeretem nagyon a tőzsdét), én azért nem azt csinálom, amit a legjobban szeretek. Sőt, a tőzsdén sem csak azt csinálom, pl. diverzifikálni nem jószántamból div.-kálok, hanem mert úgy hatékonyabb, legalábbis egy bizonyos mértékig. De pl. pont az ingatlan portfolióm meg olyan, hogy lényegében már teher. Más kérdés, hogy szerintem fogok rajta belátható időn belül változtatni (eladni ezt-azt). Vannak ráadásul egyéb megkötések is, mint mindenkinek az életében... Ergo kevesebb időm jut egy sereg olyan dologra, ami fontosabb, mint az anyagiak, stb. Persze el is keztem "tolni a skálát" azok irányába, de a tehetetlenségi nyomaték, az adózás, stb. miatt ez is átfutással megy. Szóval nem 1xű az élet. Ha most 20 éves lennék, sok mindent másképp csinálnék, túl sok időm és energiám ment el a fa...kalapokra például. (kivételesen most nem a maffiózó férgekre gondolok, hanem hétköznapi fa...kalapokra...)
copa 2020. 09. 16. 19:08
Előzmény: #89719  Murdoch
#89722

Régen is voltak átverések, csak most ez is globalizálódott.
Van amiben más a világ, van amiben ugyanaz, fontos tudni különválasztani.
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 09. 16. 19:01
Előzmény: #89718  upgrayeddAKS
#89721
Az utolsó mondattal remélem senkit se sértettem meg, szerintem mindenki érzi, hogy nem azért van itt, mert már elérte az életcélt és unatkozik. Nincs ezzel semmi gond, csak ne legyen nagy a mellény. Jól írod, egy sikeres portfolio iszonyatos munka és még több szerencse eredménye. Ehhez hasznos a fórum, amíg az ember a siker útján elindul. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek