Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 11:43
Előzmény: #89659  ncseed!
#89660
Én olyan formájú korrekciót várok, ahol a kecske is jól lakik és a káposzta is megmarad.
Szerinted ilyen nincs, szerintem meg van, sőt uram bocsá mások szerint is létezik ez.
Kiboldítsak vmit én is, hogy jobban értsd?
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 16. 11:34
Előzmény: #89655  mr_bob
#89659

Ők semmit se kívántak senkinek (se olcsó lakásokat, se gazdasági összeomlást hogy ez eljöjjön) csak életek az élet által eléjük rakott lehetőséggel! Beleadtak a gazdaságba, munkahelyeket teremtettek, munkanélküliséget csökkentettek, fogyasztást növeltek, gyereket szültek, biztosították a nyugdíjrendszer tovább fenntarthatóságát, stb. tudod amikért az MNB is küzd! Az hogy más ezt támogatás nélkül is megtette külön jó...
***
Ha ti nem kívánnátok a lakásáresést hanem csak vennétek amikor eljön a kutya nem szólna rátok egy rossz szót sem hiszen nektek is jogotok van élni a lehetőségekkel!! (ahogy anno én is éltem vele, persze akkor még kevesen látták ezt lehetőségként csak utólag) Akkor is ha másnak ez szívás lesz. 
De kívánni hogy másnak szívás legyen hogy nektek jó az egészen más tészta!!!
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 09. 16. 11:30
Előzmény: #89653  copa
#89658

 Egy dolgot azért nem veszel figyelembe: szülői segítség nélkül csak komoly lemondások árán lehet ugyanazt az életszínvonalat elérni. Lényegesen több stressz, kevesebb családdal töltött minőségi idő.
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 11:26
Előzmény: #89655  mr_bob
#89657
Lassan járj, tovább érsz!
berlini
berlini 2020. 09. 16. 11:23
Előzmény: #89636  Joker123
#89656
Gondolom megnézted akkor azt is, hogy:
- milyen iskola, óvoda
- orvosi rendelő
- bevásárlási lehetőségek
- piac
stb van a közelben
ha berendezted a lakást, akkor megnézted, hogy az elképzelt berendezéshez
-  hol kell dugalj,
 - milyen világitás lenne jó, 
- a TV -nek mind a gyenge mind az erősáramú csatlakozása stimmeljen.
- megtervezett konyhához hova kell a kivitelezésnél a gépészeti és villamos csatlakozásokat tetetni. (Nem elfelejtkezni az elszivó helyéről és jó méretezéséről. ma már 150-es elszivó csőátmérőt kell biztositani a modern elszivő ernyőkhöz, de ha nem szólsz kapod a 120 mm-eset.)
Az átvételnél legyen veled hozzáértő. Próbáljatok ki mindent. Amit nem lehet az legyen benne a jegyzőkönyvben. (Készitsetek fotókat és a dokumentációt küldjétek majd át a Vállalkozónak.
Én a szerződésben kikötném az utolsó részletfizetés előtt nemcsak a műszaki átadást, hanem ahasználatbavételi engedély meglétét sőt az albetétesitést is.
mr_bob
mr_bob 2020. 09. 16. 11:12
Előzmény: #89646  ncseed!
#89655
"Napnál világosabb ez mégis itt vitatkoznak vele itt sokan csak mert olcsó beszállót keresnek évek óta az ingatlanpiacon és pont lesz@rják hogy a többi embernek milyen ára lenne ennek csak nekik legyen jó!"
-
amikor az elmúlt pár évben a csok+babavárósok és a befektetők az ingyenpénzből csinálták a rakétát, akkor ők kikre gondoltak? gondoltak a többségre, hogy ők majd emiatt kiszorulnak budapestről, vagy éppen az első lakás vásárlást (talán még gyerekvállalást is) el kell halasztani évekkel? vagy csak arra gondoltak, hogy nekik legyen jó? kétélű fegyver ez a fajta érvelés...
1kor13
1kor13 2020. 09. 16. 11:00
Előzmény: #89651  ncseed!
#89654
Ha baromságot írnak, akkor inkább ne linkeld (másold be), és akkor nem lesz vita.
copa 2020. 09. 16. 10:50
Előzmény: #89633  ncseed!
#89653

Azzal mindenki egyetért, hogy jobb ha van szülői anyagi segítség, mintha nincs.
DE ez csak egy tényező.
Akiknek nincs ilyen segítség, és azt hiszik csak ezen múlik minden, nem veszik észre a többi lehetőséget, és ezen a ponton feladják.
Ebből következik aztán, hogy nem fogják sokra vinni.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 16. 10:48
Előzmény: #89650  ncseed!
#89652
A lényeg meg annyi volt a MAI helyzetre nézve, ha ugrásszerűen és jelentősen kamatot emelnek (bármi okból is) akkor az odaver a gazdaságnak és azon keresztül a népnek, életszinvonalnak, mindennek. Akkor is ha buborék volt előtte és akkor is ha nem! És pont ezért vonakodnak is megtenni a fejlett világ nagy részén... a kisebbik rosszat választják ami hogy-hogynem még politikailag is jobb nekik!
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 16. 10:44
Előzmény: #89648  Törölt felhasználó
#89651
bocs hogy csak azt tudm linkelni amit leírtak az ujságírók. Én kérek elnézést helyettük is...
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 16. 10:44
Előzmény: #89649  1kor13
#89650
Nem én írtam hanem az ujságírót idéztem.
Amit meg írtak az 1990 körül volt Japánra vonatkozott... Te tudod milyen gazdasági környezetben milyen kamatok voltak ott akkor? Mert én nem.
1kor13
1kor13 2020. 09. 16. 10:41
Előzmény: #89647  ncseed!
#89649
Rendben, egy elbulvárosodott kifejezést használtam, ezért elnézésedért esedezem. Alapvetően a buborékra gondoltam, buborékot akartam írni. A választ viszont továbbra is várom. Ha a buborékot nem lehet leereszteni, akkor mit akart a jegybank leereszteni? Ezt írtad ugyanis: "A laza monetáris kondíciók és a korábbi évtizedek töretlen növekedése fűtötte optimizmus miatt tőzsdei és ingatlanbuborék alakult ki. Ezt a jegybank megkésett kamatemeléssel próbálta leereszteni."
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 10:38
Előzmény: #89647  ncseed!
#89648
Az általad linkelt cikkben is rosszul használták, akkor meg ne használd mint hivatkozási alap :D.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 16. 10:31
Előzmény: #89641  1kor13
#89647
Tudom nehezen fogod fel, csak neked megint: a buborékok durranak, nem eresztenek...
A lufi az meg nem egy gazdasági kifejezés hanem szleng, akkor is ha előszeretettel használják elbulvárosodott gazdasági oldalakon mint clickbait.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 16. 10:27
Előzmény: #89640  Törölt felhasználó
#89646
Amikor 2008-ban hozzányúltak az alapkamathoz akkor sem pukkadt ki semmi mert nem is volt buborék a lakáspiacon... Most sem azért nem nyúlnak hozzá mert attól félnek hogy X év alatt csökkenne 20-25%-ot az ingatlanár (tudod amivel szerintetek választást lehet nyerni), hanem mert hazavágná a gazdaságot és az emberek TÖBBSÉGÉNEK az életét! Napnál világosabb ez mégis itt vitatkoznak vele itt sokan csak mert olcsó beszállót keresnek évek óta az ingatlanpiacon és pont lesz@rják hogy a többi embernek milyen ára lenne ennek csak nekik legyen jó! A legdurvább az, hogy ezt még úgy adjátok elő mintha az a közjót szolgálná! Döbbenet!
***
 Értem hogy ez nektek nagyon rossz hír, de ez van, jobb ha hozzászoktok mert egy ideig maradni fog az irány ha jó, ha rossz. Én csak annyit tettem hogy évekkel ezelőtt valószínűsítettem hogy ez lesz és ennek megfelelően vettem fel pozit. Nem állítottam soha hogy ez a rendszer jó vagy rossz!
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 10:24
Előzmény: #89643  Törölt felhasználó
#89645
Ha kalapács van a kezedben minden szögnek látszik mintájára ha rakétaárus vagy mindent fel akarsz lőni?
CyrusTheGreat 2020. 09. 16. 10:24
Előzmény: #89643  Törölt felhasználó
#89644
Nekem tetszik a villamosvezető megközelítés: 
https://en.wikipedia.org/wiki/Trolley_problem
Törölt felhasználó 2020. 09. 16. 10:23
Előzmény: #89641  1kor13
#89643
Oszt mikor azt mondom, hogy villamosvezető gondolkodásmód, akkor még túloztam is durván, hisz ott is vannak néha váltók, lekanyarodási lehetőségek :)
CyrusTheGreat 2020. 09. 16. 10:17
Előzmény: #89636  Joker123
#89642
Lőportári (Kassák utca - Lehet utca környéke) kalandozásaim során bennem az alábbiak merültek fel (a környéken egymás hegyén-hátán új építésű tömbök épültek/épülnek, van még pár üres telek, mindenhol kint a beruházó táblája, hogy mi épül):
- vannak-e gyalogtávolságban diszkontok/szupermarketek/drogériák, amelyek kiszolgálhatják a körülbelül 5000 embert.
- ugyanez játszóterekkel, zöldövezettel, hova mész ki lazítani, hova zavarod ki a kölköket.
- az épületek alatt található mélygarázs beállókból az autóhad milyen utcákon át tud kimenni főútvonalra, hogy bekapcsolódhasson a közlekedési vérkeringésbe (ha a te ablakod alatt, az azért eléggé hátrányos).
- az új építési területeken jelzett új projektek körülbelül hány évig járnak zaj- és környezeti ártalommal, tervezel-e annyi ideig ott élni, hogy azt mondd, nem érdekel, ha 3-4 évig folyamatos az építkezés, mennyire változtatja meg az eddigi infrastruktúra terhelést, ha újabb 500-1000-2000 ember beköltözik a környékre.
- mekkora volumenben adnak át/építenek lakásokat, a jövőbeli értékesítéskor milyen konkurenciával érdemes számolni (ez nyilván akkor kérdés, ha nem ez lesz a "végső" lakás - habár azt inkább a koporsóra mondják).
- A körülötted lévő lakások mennyire CSOK-kompatibilisek. 3 gyerekes CSOK-hoz 60 nm-es lakás kell, sokan képesnek gondolják magukat 64 nm-en 3 gyerekkel élni, szerintem ez szomszédság szempontjából erősen szuboptimális.
1kor13
1kor13 2020. 09. 16. 09:52
Előzmény: #89638  ncseed!
#89641
Ezt írtad:"A laza monetáris kondíciók és a korábbi évtizedek töretlen növekedése fűtötte optimizmus miatt tőzsdei és ingatlanbuborék alakult ki. Ezt a jegybank megkésett kamatemeléssel próbálta leereszteni,"
Ha a lufiról csak utólag derül ki, hogy lufi, akkor mit akartak kamatemeléssel leereszteni? Kipukkad a lufi, és aztán még eresztik? 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek