Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Béla2021 2020. 09. 15. 13:47
Előzmény: #89518  ncseed!
#89520
A pesti bérleti árak csökkennek, a fizetőképes kereslet pláne. Azok részaránya meg rohamosan nő, akinek épeszű ember nem ad ki lakást. Hiszen ők maradnak ki a nagy pénzosztásból újabban. Szóval a vágyálmok kivetítésén kívül, meg az egyre kevesebb épülő lakáson kívül mi tudsz még mondani? Ami nem önmagad ismétlése. Az jöhet, a többit már olvastuk 100szor.
Törölt felhasználó 2020. 09. 15. 13:39
Előzmény: #89513  Béla2021
#89519

A vidéki ember is ugyanazt a 10 milliót kapja, mint a pösti. Ki kell énekelni a zsebéből, amire mi alkalmasabb, mint egy, mint egy, mint egy almás telefon, amitől menő lesz még a nézése is :) Na jó, ez vicc, de egy kéglivel  ki lehet énekelni a zsebekből a könnyen jött pénzt.
Meg sietniük kell, mert jövőre tényleg durván nőnek a zárak, 5%-os áfa már csak a rozsdásoknak marad meg, az előírások meg sok plusz tartalmat követelnek meg.
Jövőre nagyon durván elszakadnak az árak a fizetőképes kereslettől. Lehet bízni a BV 2-ben, magasabb csókban vagy a matolcsy hitelben, de szerintem ezekből semmi nem lesz. A matolcsy hitel arra lesz jó, hogy a gazdagok olcsó hitelből tudjanak kacsalábon forgó nyaralót építeni a Balatonon. Szükségük van rá, hát hogyne.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 15. 13:39
Előzmény: #89517  Béla2021
#89518
A piaccal vitatkozol és ellenérvet akarsz? Érdekes.
Van élet BP-en kívül is ha esetleg drágállod itt a bérleti díjakat... ja, ott is a piac alakította ki az árakat! Kellemetlen.
Béla2021 2020. 09. 15. 13:33
Előzmény: #89516  ncseed!
#89517
Micsoda ellenérv. Leülhetsz, egyes. ;)
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 15. 13:30
Előzmény: #89515  Béla2021
#89516
Nem kell aláírni semmit ha nem akarsz, ad abszurdum mehetsz akár a saját lakásodba is lakni...
Béla2021 2020. 09. 15. 13:20
#89515
Érintett vagyok a budapesti albérleti piacban, elég gyakran nézem. Értem én, hogy a lakás jó befektetés, meg máshová nem lehet tenni a pénzt, de könyörgöm. Beteszi a pénzt és várja, hogy az üres lakás majd többet ér, évről évre? Diák egyre kevesebb, külföldi zéró, az őket kiszolgálókra nincs szükség, hány száz/ezer lakás áll most is üresen vajon olyan részeken, ahol közben csilliárdokért akarják eladni a szomszédos lakást?
A covid halálok hetekkel, hónapokkal később tetőzik a tömeges megbetegedés után. Most nem zárnak be az egyetemek, de mi lesz, ha elkapja 100ezer fiatal, közülük 500nak szar az immunrnedszere és mondjuk 25 lélgeztetőgépre kerül vagy meghal. Akkor is az lesz, hogy dehogy zárnak be az iskolák és egyetemek újra?
Ha mindez megtörténik, mi állítja meg a bérleti árak zuhanását azonnal és a következő ősszel? Ki lesz olyan hülye, aki ezentúl aláír egy évre? Horror áron?
LJG 2020. 09. 15. 13:17
Előzmény: #89512  TitusPullo
#89514
Erre szolgál a CT képzés. Csak ahogy említettem, bár részben ez most valós jövőbeni várható veszteséget takar, de én a pénzintézetek helyében - nevezzük így - konzervatív szemlélettel becsülnék. A moratórium miatt a számviteli veszteség alapból idén kerül elszámolásra, így ez az év már "kuka". 
Béla2021 2020. 09. 15. 13:15
#89513
Vidéki kisvárosban élek, ahol 10 év alatt alig épült 1-2 új ház. Most van olyan utca, ahol egyszerre 2 is. Érdekes módon, az elmúlt fél évben indult be az élet, mióta szórja a pénzt az állam boldog-boldogtalannak a nemlétező gyerekekre. EL sem akarom hinni, hogy olyan településen épülnek most a 20-30 milliós házak, ahol ha bevernek egy 100 ft-os szöget a fába, akkor utána 50 ft-ot ér, mert egy elöregedő, eletnikumosodó, keleti koszfészek. Mindenki tudta eddig is, hogy itt nem érdemes építeni, de most meghülyültek az emberek. Aki azzal jön, hogy idén tavasztól lett több pénze az embereknek, az nem 100as. Ezek már tavaly ősszel, idén tavasszal eldöntött beruházások. Az építtetők fel sem fogják, hogy milyen ostobaságot csinálnak. Még a dunántúlon lenne is értelme, de itt?!!!
TitusPullo
TitusPullo 2020. 09. 15. 13:05
Előzmény: #89510  LJG
#89512
a moratórium főleg ha hosszabbítják - nem nézve a könyvelési szemszögöt - eltakarja a valódi visszafizető-képességet. így annak eredmény hatása is várat magára.
TitusPullo
TitusPullo 2020. 09. 15. 13:03
Előzmény: #89510  LJG
#89511
tény és való, nekem is ismerős ez a CT technika, műkszik, ha valójában nincs mire megképezni. de ez egyszer lehet hogy lesz alapja.
LJG 2020. 09. 15. 12:50
Előzmény: #89499  TitusPullo
#89510
Ennél kicsit bonyolultabb a dolog. A CT képzés valójában egy számviteli trükk, jól meg lehet etetni vele a befektetőket. Mindenki úgy van vele, hogy ez az év kuka, akkor már lapátoljunk be minden veszteséget. El lehet adni, korona, moratórium, gazdasági visszaesés, hát persze, hogy szar évünk van. Aztán a következő években még majd lehet visszaírni, és szép rekordnyereséget kimutatni. 
A moratórium is csak az IFRS logikája miatt jelent most számviteli veszteséget, ami ráadásul vissza fog csöpögni a működési eredménybe a következő években. Ha nem lesz tőkeelengedés, még jól is kijöhet nem ebből a pénzintézetek a jövőben.
LJG 2020. 09. 15. 12:44
Előzmény: #89490  Placi82
#89509
Ebből egy darab volt, ahol nem a tulajdonossal beszéltem (vagy az ingatlanossal ha volt), hanem abból következtettem, hogy Facebookon kitették az "ELADVA" táblát. Ez pont a legutolsó példa, amit én drágának találtam. Miért hazudnának? Tudom, itt mindenki összeesküdött, hogy árakat magasan tartsák... Ugye ezt nem gondoljuk komolyan? :) 
Nagyrészt ebben a kategóriában azt látom, hogy kisgyerekesek hirdetik ezeket a lakásokat, vagy családalapítás előtt állók, akik most a bezártság hatására menekülnének az aggloba. Sajnos nehéz emiatt egyezkedni velük, mert a bezártság nagyon megtámasztotta most az agglos árakat, nekik meg "ennyi pénz kell, hogy még tudják venni a házat" és pont. Nyilván nem a belvárosban nézelődök, lehetséges, hogy ott tömegével menekülnek az ingatlanból a befektetők. 
Törölt felhasználó 2020. 09. 15. 12:44
Előzmény: #89501  tihamer
#89508

A 0%-os hitel passzív házakra lesz. Itt a pösti felhúzott 90m + telek kb 12-15m (ennek a pontos árát nem tudom, mert még egy autót is adtak részben érte, szóval ment a csencselés, ki tudja mennyiben állt meg neki) egy 2x kb 100nm ikerházat, "korszerű" 30cm blokk + szigetelés és kifogytak a pénzből. Az öreget látom néha, hogy flexeli a járólapot, mert egy csomó helyen elmaradt a burkolás és ő próbálkozik meg vele. Ákciós obis járólap, ránézésre, meg egy vagy több ujja bánni fogja, ahogy a flexel bánik, de az ő dolga.
Ez 5% áfával, mindent beleraktak az öregek meg a fia családja, amilyük csak volt, 2 pösti panyel, de az egyik garzson, BV, talán csók is. Rákérdeztem, de nem szívesen válaszol és inkább kitér, nem erőltetem.
Az összeget egy ott dolgozó májsztertől tudom.
Na most jön a matolcsy féle 0%-os hitel, 27% áfával (kivéve a rozsdás pesti építkezések), magas rakott építési mércékkel, gépészet, szigetelés, megújúló energia stb.
A telekár szórni fog 10-50-100m attól függ, mennyire messze megy valaki a centrumtól, de az építkezés maga horrorisztikus árú lesz.
Azt el tudom képzelni, hogy májszterek még rátesznek, mert a p.rasztnak van ingyen hitele, kibírja az fizetni alapon.
A BV még felvehető mellé meg a csók támogatás, a csók hitel már szerintem nem, mert annak kamata van, igaz hosszabb futamidő, de szerintem azt már nem veszik fel.
Akkor ott vagyunk, hogy egy 100nm passzív házat megépítenek neki 60-70m-ért vidéken, aglóban, pesti külső kerületkben 90-150m (telek ár és attól függ, mennyire lehúzós májsztert talál a szerencsétlen építtető, meg persze a belső igényessége)
Tehát vidéken is 20-30m-os hitelt kéne a zembereknek az átlagos 2x200e nettó fizetésből felvenni, pesten meg a 2x320e ből 60-70m-t.
Ez annyira matolcsys, mint az életkezdési hitel.
Ebből az lesz, hogy azok a gazdagok, akik építettek volna saját erő (akár eladott kégli)+bv+csók támogatás+csók hitel+banki hitel kombinációval azok építkeznek majd saját erő+bv+csók támogatás+matolcsy nullás hitelből és megköszönik szépen az évi 500e-1m kamatelőnyt, amit a matolcsy nekik biztosított.
Lehet, hogy az a terve bejön a matolcsynak, hogy nagyobb házat építenek így. Ez lehetséges.
Most is nagyon alacsonyak a kamatok, nem a kamatok tartják igazából vissza a zembereket, hogy ilyen sok tízmilliós hiteleket felvegyenek.
Bár Matolcsy szerint meg igen, de az lesz ebből, hogy a gazdagok kacsalábon forgó villáit megépítik ilyen nullás hitelből, de ezek valószínűleg mindenképpen megépültek volna.
Én nem látom azt reálisnak, hogy ilyen kib.szott nagy hiteleket felvetessenek a zemberek nagy tömegeivel.
Ráadásul 10 év futamidőről beszél (hogy még elviselhető legyen az MNB kamat vesztesége) és az inkább rövid időnek számít lakáshitelnél és igen megemeli a havi törlesztőt is.
Egyértelmű, a gazdagok, akik amúgy is építettek volna, majd építenek valami szebbet, nagyobbat talán és megköszönik a kamatelőnyt.
StandardnSpoor 2020. 09. 15. 12:39
#89507
(elnézést a helyesírásért gyorsan potyogtem)
StandardnSpoor 2020. 09. 15. 12:30
Előzmény: #89505  Törölt felhasználó
#89506
"Valami trükk lesz benne, hogy ne lehessen könnyen átugrani map+-ból vagy ne érje meg "
Ezhez meg csak trükk sem kell a sávos kamatozas miatt. Amikor a mappal már 5%korul jársz, nem szívesen fogod eldobni a magasabb kamatozású map2ert, ami mondjuk 4%rol indul, hogy aztán előről kezdd.
Törölt felhasználó 2020. 09. 15. 12:24
Előzmény: #89499  TitusPullo
#89505

Szja emelés nem lesz, mert az olyan, mint az alapkamat, szent és sérthetetlen. Csak csökkenhet.
Lesz helyette minden más, például tranzakciós illeték emelés, amit csak a kivételesen gazdag és kiemelt ügyfeleknek nyelnek már csak le a bankok.
Cigi, pia, üzemanyag, csipsz, ezek majdnem biztosan megkapják a maguk részét a gazdaság egyenesbe hozatalából :)
Áfát is szívesen emelnének szerintem, nem is tartom teljesen lehetetlennek, 28%, 27% helyett, talán, ha nagyon nagy a gáz, akkor meglépik ezt. Hozzászoknak a zemberek hamar. Az ÁFA nem szent tehén és majd azt mondják, hogy csak átmenetileg, de olyan jól sikerülhet, hogy marad.
A nagyobb kamatozású kötvény azért trükkös, mert akkor mindenki átugrana bele a MAP+-ból, benyelné a 0,25%-os veszteséget.
Valami trükk lesz benne, hogy ne lehessen könnyen átugrani map+-ból vagy ne érje meg vagy úgy tünjön, hogy megéri, de mégse érje meg :)
A moratórium 2.0 az csak a nemfizetőknek lesz. Adósmentés, de nem biztos, hogy most is olyan jól járnak, mint a CHF hitelt nemfizetők. Gondolom, ha nem lesz látható jövedelm és lejár a 3 hónapos munkanélküli, akkor élhet a moratóriummal valaki. Általános moratóriumot már nem akarnak tovább.
Azért ez is ilyen milyen dolog már, hogy én fogtam és betoltam a moratóriummal megtakarított pénzt map+-ba. Pár emberről tudom, hogy élt a moratóriummal, de egyikük se rakta félre a pénzt. Lett belőle laptop a gyereknek, hogy tanuljon (jó ez végül is nem annyira rossz cél és befektetés), de nyaralásra is biztos futotta így sokaknak.
Azért akik a nyáron több százezres balatoni vagy külföldi nyaraláson voltak, biztos, hogy egy jókora részük a moratóriumi pénzt égette éppen és játszotta a nagymenőt.
Ha nem lesz mély válság csak elhúzódó, akkor végül is nem fogják megérezni, de ezt ki tudja most komolyan előre, hogy nem lesz-e nagy szükség arra pénzre jövőre? Én úgy voltam ezzel, minek kockáztatni. ebben a helyzetben bármi is lehet jövőre, inkább félreteszem a suskát
StandardnSpoor 2020. 09. 15. 12:20
Előzmény: #89492  Placi82
#89504
"400 as eur al mindenki kivenbe a mapot"
Ezt már nagyon sokszor elmondták, hogy nem venne ki senki semmilyen mapot ha baj lenne. Utoljára leírom én is megint. Ha a  pdf-et is elolvasod, hogy mire is szerződsz, nagyon szépen le van írva, hogy a kibocsátó, azaz a magyar állam a futamidő lejárata előtt nem váltja vissza a kötvényt. Azonban a papírok forgalmazója (akk zrt) szerződésben vállalja  hogy idő előtt visszavaltja neked az állam helyett. Azonban ez csak egy cég, kettő perc alatt "csődbe megy" es máris megoldva a tömeges visszaváltas, es ez még mindig nem államcsőd, csak egy cég csődbe ment. Ha úgy tetszik a magyar állam stróman cége.  
Valamiért a likviditás esszenciajakent azonosítjátok a map+-t. Hát igen a reklámok ereje.
Nem kell tartani ettől a zombi apokalipszis forgatokonyvtol, csak érdemes tudni erről is, viszont elvakultan  hinni egy reklámban, és nem tisztában lenni a kockazatokkal, ugyanolyan abszurd. Nem hülyék, tanultak a múltból, a postabank panikbol. És jól is van ez így, a magam részéről szívesebben adok kölcsön okos gazembereknek, mint ostoba gazembereknek. Szóval a map+ jó dolog, csak legyünk tisztában vele, hogy ez egy 5 éves, nem infláció követő kötvény. :)
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 15. 12:13
Előzmény: #89501  tihamer
#89503
Mit szól? Örül neki mint mókus az erdőtűznek! 😝🤣😘
TitusPullo
TitusPullo 2020. 09. 15. 12:11
Előzmény: #89501  tihamer
#89502
kuszaszemnek lassan lejár az ideje, egyszerűen nincs miből 0%-ot adni, üres a kassza, ha lesz is, az marketing, mint az elektromos autóké 15 percre elég, és érdekes valahogy a tűz közeli önkormányzatok szereztek be a e-autókat, biztos nekik, 1 perccel előbb nyílt a pályázati ablak.
tihamer
tihamer 2020. 09. 15. 12:06
Előzmény: #89497  Törölt felhasználó
#89501
Matolcsy mester 0 %-os hiteléhez mit szólsz?
Szerinted mennyire befolyásolja a jövőbeni ingatlan árakat?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek