Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tihamer
tihamer 2020. 09. 15. 12:00
Előzmény: #89498  Placi82
#89500
Az arany erősödéséből a Barrick Gold is profitálhat 
Az arany árfolyamának emelkedésével a Barrick Gold elmúlt éves eredményei és jövőbeli kilátásai is javultak. A vállalat sikere nagyban függ a nemesfém árfolyammozgásától, így a vállalat részvénye azoknak lehet érdekes, akik hisznek abban, hogy fenntartható a mostani, vagy akár az ennél magasabb aranyár. Az elmúlt hetek kötvényhozamokban látott nagymértékű csökkenése, a negatív reálhozamok egyre szélesebb körű terjedése, és a jegybanki kamatvágások az arany elleni érveket jelentősen gyengítik, emiatt pedig érdemes lehet az aranybányákat is szemmel követni..
Én ingatlanban utazom, ezt tudom kontrollálni, ellenőrzés alatt tartani. 
Fontos a havi cashflow.
TitusPullo
TitusPullo 2020. 09. 15. 12:00
Előzmény: #89497  Törölt felhasználó
#89499
és a hitelnyújtási kedv is csökken, forever moratórium, céltartalékképzés árnyékában, készül lassan a fekete leves. az áht hiány 10x-ese lesz a tervezettnek, adóemelés lesz (unortodox vagy szitokszó szja emelés), illetve a máplusz mellé hozni kell vmit, nagyobb, jóval nagyobb kamattal, vagy marad a piac, letelepedési ktv 2.0 :) ekb és imf.
Placi82 2020. 09. 15. 11:55
Előzmény: #89496  tihamer
#89498
Egy barrick gold al jobban jarsz:)) 
Törölt felhasználó 2020. 09. 15. 11:52
Előzmény: #89477  Hathor
#89497

2004-től meg stagnálás volt a CHF ellenére 2008-ig mondjuk.
Tudok olyan fehérvári házat, amit 2008-ban teljesen befejezve, de még a kert is jól nézett ki, nem bírtak csak annyiért eladni, mint amennyit bekínáltak nekik 2003-ban nagyjából 90%-os készültséggel, de már lakottan, tehát használt házként. Forintra annyit kaptak érte. Sőt 2003-ban többet is kapott volna érte, ha új építésűként árulta volna lakhatási előtt.
Ez egy eset persze, de a statisztika is hasonlót mutat, stagnálást 2004-2008 között.
90-97-ig, mondjuk azt csak hallomásból tudom, de ment a rinya a rokonságomban, hogy nem lehetett piacin eladni a kégliket, meg hogy egy alsó-közepes autó többe került, mint egy egyszobás panel.
Most 2020 az autók az ERU/HUF miatt drágulnak.
A reálbérek nőnek, statisztikában, mert a jobban keresőknek maradt meg a munkája, miközben 6 számjegyű ember lett munkanélküli és soknak ugrott a másodállás vagy egyéb pénzkereseti forrás.
Illúzió csupán és akkor nézhetjük azt is, hogy az infláció meg is ette az emelést vagy nagy részét.
Ahogy emeled az árakat, ha nem biztosítod hozzá a vevőkört, akkor az egy halott üzleti modell.
Mindenki a 2014-2019 évek bűvöletében él és azt képzeli, hogy az ingatlan árak rugalmatlanok és megjön a balek, csak elég drágán kell adni, nix kótyavetye.
Én értem, hogy az ingatlanosok még az eget is világosabb kékre festenék, hogy motiválják a vásárlásokat, de ez nem ilyen egyszerű. Távolról sem.
A demográfia szintén egy kérdés amivel kapcsolatban úgy tesz mindenki, mintha nem létezne, pedig létezik, nagyon is. 50 éves emberkék nem fognak hitelért rohanni meg mega hiteleket felvenni, de már költözni se szívesen költöznek. Mindenki meglátja ezt hamarosan, mert a legnépesebb generáció érkezik az 5. x hez hamarosan.
Lesz itt olyan reccs, hogy el se hiszi senki, csak amikor már megtörtént. Olyan szakadékszerűen csökken majd a lakáshitel felvételi kedv, érthetően, mert ki szeretne még a nyugdíjaskorán is túlnyúlóan hitelt? Ha ad a bank egyáltalán. Meg 50-es embereknek iszonyú nehéz visszakerülni hasonló fizetéssel, ha kirúgják őket, mert sokkal többet keresnek, mint egy pályakezdő és a vállalkozónak úgy néz ki a képlet, hogy egy munkavállaló ki egy meg be, ugyanannyi embere van, ezt is megénekelték már sokan és sokfelé.
tihamer
tihamer 2020. 09. 15. 11:51
Előzmény: #89494  ncseed!
#89496
Én nem bízom a forintban.
Minél előbb ingatlanba akarom áttenni a kp-ét a MÁP+-ból.
tihamer
tihamer 2020. 09. 15. 11:48
Előzmény: #89492  Placi82
#89495
Hát igen, lassan, elnyújtva történik a forint leértékelése hosszú évtizedeken keresztül, ahogy a múltban is. 1965. 1 CHF= 2,69 HUF.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 15. 11:44
Előzmény: #89489  tihamer
#89494
RELAX! A forintot megfogják ha kell, de nem az alapkamattal! 
Placi82 2020. 09. 15. 11:43
Előzmény: #89492  Placi82
#89493
Most meg mondom uraim, hogy a luxus ingatlanok piaca elit helyen az nő. A többi reál értékben csökkeni fog. Ismétlem reál értékben. :) 
Placi82 2020. 09. 15. 11:38
Előzmény: #89489  tihamer
#89492
Ilyenkor, csak viccelsz, vagy azért nézed a monetáris folyamatokat is. Politikailag 1 hiperinfla, akkora bukast hozna, hogy Gyurcsány bukasa, diadalmenet lenne hozza képest. 😀. Minden mindennel összefügg. 400 as eur al mindenki kivenbe a mapot és összeomlana a hazai finanszírozás, pedig ez a cél nem ok nélkül. Lehet infla és eur huf csökkenés, de csak nagyon lassan és óvatosan. Már úgy is a határon táncolnak. 
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 15. 11:37
Előzmény: #89487  ncseed!
#89491
Na és ugye mostanra mindenki megtanulta hiába kicsi az új lakás részesedése a piacból (szóval az új lakások árakit/kínálat változását tessék nézegetni mindenkinek aki használtat akar venni mert EZ fogja a távolabbi irányt megmutatni a piacon. Ha itt nem lesz esés akkor használtban sem nagyon.... nyilván nem minden típusú használtra egyformán érvényes a kijelentésem!
Placi82 2020. 09. 15. 11:33
Előzmény: #89483  LJG
#89490
Hogy mi megy el, azt hidd el nem tudhatod. Volt olyan ismerősöm, aki 4 szer tette fel a lakását az ingatlan.comra és bizonytalansági faktorok, családi, és tovább lépés lehetősége miatt(mert nem talált igényének megfelelőt). 4 szer vette le a hirdetés. Meg mindig ott lakik abban az Újbuda lakásban. A BP tranzakció szám a nav adatokból mutatja a valóságot a többi csak duma és feltetelezgetes. :)) 
tihamer
tihamer 2020. 09. 15. 11:30
Előzmény: #89484  Placi82
#89489
Jövőbeni hiperinfláció, esetleg brutális forintgyengülés?
macisajt 2020. 09. 15. 11:29
Előzmény: #89476  tihamer
#89488

Gondolod , hogy az eladó megmondja ha áron alul adta el? :))
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 15. 11:29
Előzmény: #89479  Murdoch
#89487
Azért mert kivárnak ahogy TE is! Tudod, megírtam hogy egy jelentős rétegnél erre ösztönöz a lakásárcsökkenés de hát le lettem hurrogva, vannak még akik nem tudnak vagy nem mernek venni most mert be vannak f*sizva hogy mi lesz és maradnak akik eleget vártak már és kell nekik a lakás ezen az áron is. Szerencsére igazán sok eladó lakás arányaiban nincs mert volt annyi gógyi hogy nem eszetlenül építettek (lásd Győr). Szóval akciózni se kell nagyon épp csak annyit hogy a figyelmet magukra vonzzák. Nem úgy mint 2008 után...
https://cdn.portfolio.hu/articles/images-o/l/a/k/lakasok-atadasi-ideje-396292.png
Most meg alapjárat van, várják hogy a kormány/MNB bedobjon valami ösztönzőt és akkor megint elindulnak majd. Az meg ugye tudjuk mivel jár az árakat illetően. Kár hogy így is jelentős ideig alig lesz majd fizikailag is átvehető új lakás...
***
Na és ugye mostanra mindenki megtanulta hiába kicsi az új lakás részesedése a piacból (
tihamer
tihamer 2020. 09. 15. 11:28
Előzmény: #89483  LJG
#89486
Tavasszal volt egy jó lehetőségem egy másfél szobás lakásra.  
20 %-os alkuval tettem ajánlatot. 1 héten belül elvitték kb 10 %-os alkuval.
 Így utólag belegondolva jó vétel lett volna, azóta is termelné a bérleti díjakat. Egy nyugdíjas nénike bérli, míg utólag megtudtam.
TitusPullo
TitusPullo 2020. 09. 15. 11:27
Előzmény: #89477  Hathor
#89485
mind igaz, eddig, de a reálbér növekedésre innentől kíváncsi leszek.
Placi82 2020. 09. 15. 11:27
Előzmény: #89477  Hathor
#89484
Tisztelettel lenne egy kérdésem. Ha Budapesten az új építésű ingatlanok, amelyek nem kőbányan, vagy Pesterzsébeten vannak, azok túl is haladja az 1 millió per m2. Tehát egy 65m2 és lakásocska kb 65-67 Misi, a garázzsal együtt kb 71-72 millió. 11, 13, stb kerületekben. Én tényleg nem ertem, de se befekteto szempontból a 3%ot se éri el évente a megterulese, se pedig magánszemélyként ott lakásra, (kaptár feeling) nem éppen csodás lehetőség ezen az áron. Tényleg kíváncsi vagyok, hogy milyen lehetőséget nem veszek észre ebben a story ban?? 
LJG 2020. 09. 15. 11:24
Előzmény: #89473  tihamer
#89483
Alapvetően nekem is ez a tapasztalatom. Több kerületben is nézelődök, alapvetően 2 és 1+2-es lakásokat (nem panel). Ami használható ajánlatnak tűnt, azt mind elkapkodták. Több esetben el se jutottunk oda, hogy megnézzük, már foglalózták. Volt olyan, amit megnéztem, szerintem egy 10%-kal túl volt árazva, de a tulaj max 3% alkuban lett volna benne. Ott hagytuk, két héten belül elment.
tihamer
tihamer 2020. 09. 15. 11:22
Előzmény: #89477  Hathor
#89482
😒
1kor13
1kor13 2020. 09. 15. 11:17
Előzmény: #89477  Hathor
#89481
Erről van stat, forrás? Hol nőttek? Mennyit adtak el? Mennyi idő alatt? Mennyivel adtak el többet, mint korábban? 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek