Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
keljfeljancsi2000 2020. 09. 11. 12:43
Előzmény: #88758  Murdoch
#88760
Persze, ahogy itt írtátok azért mert 90-ről 140 lett az albi ára... JA NEM AZÉRT!
Ha 90 maradt volna az albérlet ezek 99%-a akkor is lépett volna... csak ugye ez nem népszerű elmélet szóval tegyük is a fiókba és keressünk valakiket akire kitűzőt lehet tenni!
keljfeljancsi2000 2020. 09. 11. 12:41
Előzmény: #88755  keljfeljancsi2000
#88759
Ja és ez a példa a két szélsőérték között van számolva amikor a LEGNAGYOBB volt a különbség. Ha megnéznénk 2005-2006 vs ma között akkor jóval kisebb lenne. Direkt nem 2007-2008-al jöttem mert akkor meg mégkisebb és én nem akarok megtéveszteni senkit...
Murdoch 2020. 09. 11. 12:39
Előzmény: #88755  keljfeljancsi2000
#88758
Nem nagyon nézheted a házakat... Az lehet, hogy nem ment +200%-ot, de ami meg van, arra kifizetheted egy lakásfelújítás árának az 5-10x-sét. Az utolsó mondat meg ne sikkadjon el, azok meg általában rögtön csomagolnak és irány a reptér. Főleg MSc, PhD szinten, ők idővel hiányozni fognak a rendszerből.
Törölt felhasználó 2020. 09. 11. 12:35
Előzmény: #88754  keljfeljancsi2000
#88757
Ha az a tizenpárezes lakás soroksáron lett volna valószínűleg kisebb általános hatása lett volna az ingatlanpiacra.
És igen, a sajtó is strófolta a piac oda az árakat, ahol vannak, abban pont annyi szerepe volt, mint hogy szerinted valamiféle enemy-ként tekintenek primkóék az airbnb-re, vagyis részben a média is lovallta bele a népeket, hogy hát miután idővel a földszinti dohos szart is 20 milkákért el tudták pattintani majd akkor az én kutyaszaros utcára néző fosomat se fogom 30 alatt eladni.
Én nem tudom feltűnt-e amúgy nemzetgazdaságilag még akár jónak is tarthatnám az airbnb-t, de nem sikerül vele mégse 100%-ban azonosulni az előző kommentjeimben említett okok miatt.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 11. 12:31
Előzmény: #88749  Törölt felhasználó
#88756
Ja és ismétlem: NEM A HIRDETÉSI ÁRAKBÓL KELLENE KIINDULNI amikor példákkal jössz és elméleteket gyártasz. Irrelevánsak! Eladási ár.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 11. 12:30
Előzmény: #88749  Törölt felhasználó
#88755
Duplán is lódítasz...
1.10M lakásból nem szoktak 40M ingatlanba átmenni, főleg nem ha a lakáson is volt hitel
2. A házak ára közel sem ment annyit mint a lakásoké, kb inkább jó felét (ha lakás +200% akkor ház inkább +100%) A nagyon drága házak meg még annyit sem!
***
Na szóval a reális példa inkább úgy szólna hogy korábban tehermentes 20M lakásból menni 40M házba 20M hitellel (diff 20M) vagy most 55M lakásból 80M házba szintén 20M hitellel (diff 25M). Szóval 5M többlet költség öt év alatt úgy, hogy emelkedtek a reálbérek mint állat és olcsóbb lett a hitel is. NA???
***
Lehet sokaknál az igazság a kettő szcenárió között van de inkább az én példámhoz közelebb!
Levezethetem panel vs tégla lakásra is, hasonló eredmény jön ki. A panel százalékosan sokkal többet emelkedett de alacsony bázisról míg a tégla jóval kevesebbet de sokkal magasabb bázisról. Eredmény: az árkülönbség jóval kevesebb százalékban nőtt mint a laksár... + reálbér emelkedés + olcsóbb hitel. Persze, akinek nem volt ingatlana ott más a gyerek fekvése, az megszítta. Ez van. 
***
ENNYIKE!
keljfeljancsi2000 2020. 09. 11. 12:20
Előzmény: #88748  Törölt felhasználó
#88754
Szerintem ez az rbnb hatás is túl van tolva részben a sajtó miatt részben meg az emberek eccerű gondolkodása miatt: azaz ellenség KELL mindenáron!! Találni kell valaki(kike)t, lehetőleg gazdag kisebbséget akire lehet ujjal mutogatni mint minden bajok okozója és hergelni ellenük a népet. Ha emlékeim nem csalnak akkor 1930-as években volt egy bajszos ember aki hasonlóképpen járt el egy bizonyos népcsoportal...  Ha itt a fórumozókon múlna szerintem simán megszavaznák hogy egy sárga, lakás alakú kitűzővel kelljen járrni a panelcsászároknak meg a rövid kiadóknak az utcán!
***
Azért mert tizenpárezer lakás fokozatosan lekerült a lakáspiacról az évek alatt egy 1,75 milliós városban ahol hegyekben állnak még ezután is üresen az ingatlanok önmagában nem okozott volna különösebb tragédiát. Kiadó lakások voltak MINDIG szép számmal, akkor is amikor felfutott az rbnb szóval miért is az rbnb miatt emelkedett volna a bérleti díj. Valami ráhatása volt biztos de az emelkedésben kis szerepe volt. Amúgy meg a bérleti piac összességében mindig túlkínálatos, ha valakinek nem esett volna le eddig...
***
Rendbe kellene tenni a kiadást szabályozó törvényeket és bőven megférne a rövid mellett a hosszú kiadás és bónuszban sokan döntenének az üres lakás kiadása mellett! Védeni kellene mind a KORREKT bérlőt mind a KORREKT bérbeadót, a trógereket és nemfizetőket meg elkaszálni két hónapos határidővel és hatóságilag kilakoltatni. Na, itt kezdődnek a problémák politikailag!!! Mivel ezer százalék hogy szép számmal lennének utóbbiak amiről a sajtó, FB, YT videók számolnának be ezért ez NEM KÍVÁNATOS POLITIKAILAG! 
Szerintetek miért nem rakják ki évek alatt (se) a nemfizető ócsai/önkoris bérlőket??? Na ezért! 
***
Szóval marad minden ahogy van, lavírozás mindkét oldalnak és a trágya kiadók nyakába tolása bármilyen bérlői probléma esetén!
Murdoch 2020. 09. 11. 12:15
Előzmény: #88749  Törölt felhasználó
#88753
Így látom én is, ismerős 90M körül vett ikerházat, a következő, szinte készen lévő azonnal 108M-ra árazódott be, csak úgy. Annak meg esélyét sem látom, hogy megvegyék az olyan 90-100M-ba kerülő házakat, ahol még több tízmilliónyi felújítás is befigyel. Ezeknél másfél-kétszeres covidos szorzó van, felejtősek.
berlini
berlini 2020. 09. 11. 12:10
Előzmény: #88733  Placi82
#88752
Ezt irtad hétfőn: (miután meséltél egy jól kereső párról, akik fel tudnak venni 80 milliós kölcsönt de nincs pár hónapnyi tartalékuk sem:
"Tegnap beleolvastam a másik ingatlanos topikba, ahol ez a Berlini is van, ott már a portfólió moderátor írt be hogy be  fogják zárni a topikot, mert állítólag napi 20 feljelentés megy tőlük a moderatorokhoz és nem bírják már elbiralni.:)). Komolyan mint az oviba. Nagyon lekezeloen, és alazoan beszélnek ott mindenkivel ez a pár panelbaro. De hagyom is ezeket. "
Csak azt nem értem, hogy miért kell ide is beirnod (ugyanazt a hozzászólást) mint a másikba?
Miért nem maradsz ott inkább?
Törölt felhasználó 2020. 09. 11. 12:07
Törölt hozzászólás
#88751
Murdoch 2020. 09. 11. 12:01
Előzmény: #88748  Törölt felhasználó
#88750
Ez valóban nagyon érdekes téma. Ami lényeges, hogy airbnb nincs a fapadosok nélkül. Viszont a fapadosoknál az a kérdés, hogy mekkora támogatással, vagy éppen hátszéllel üzemelnek. Azt még véletlenül se higgye senki, hogy 5000 forintért lehet bárhova is repülni. Ha viszont haveri alapon működik, lásd ugye a kínai maszkos járatok esete, akkor az már rég nem tekinthető nemzetgazdasági tényezőnek.
https://www.portfolio.hu/uzlet/20200704/koronavirus-7-milliard-forintot-kaphatott-a-wizz-air-a-vedofelszerelesek-behozatalaert-439980
Törölt felhasználó 2020. 09. 11. 12:00
Előzmény: #88743  Murdoch
#88749
10 évvel ezelőtt valaki eladta a 10 M-ós lakást, és vett egy 40 M-ós házat, ehhez 30 M különbözetet kellett összeszednie.
Ma eladja a 30 M-ós lakást, és az a bizonyos ház már 120 M, ehhez 90 M különbözetet kell összeszednie.
Kb itt meg is áll a történet a legtöbbnél. Mert akármennyire is fantasztikus volt a béremelkedés az elmúlt 10 évben, azért ez a 90 M különbözet elég meredek dolog.
Mindehhez tegyük hozzá, hogy egy felújítás költsége is megtöbbszöröződött az elmúlt 10 évben. Rengeteg olyan ház van, amire az elmúlt 10 évben nullát vagy szinte semmit nem költöttek. Láttam olyan eladót, amelyik a szétment zsindelytetőnek csak egy részét cserélte ki lemeztetőre (gondolom, ahol legjobban beázott, és a létező legolcsóbb megoldást kereste, aminek eredményeképp a ház még csúnyább lett, mint volt), de a házra még véletlenül se költött semmit sem, még állagmegóvásnak se nevezném ezt a hozzáállást. Ezek az emberek most reménykednek a csodában, hogy majd valaki beleszeret a házba, megveszi tőlük, és rákölti azt a 30 milliót, amit az elmúlt 20 évben neki kellett volna, hogy ne úgy nézzen ki, ahogy.
Lakást venni még úgy ahogy muszáj. Házat venni nem.
Törölt felhasználó 2020. 09. 11. 11:41
Előzmény: #88736  fogpaszta
#88748
Nyilván nem kivánom senki munkanélkülivé válását, vagy munkanélküli státuszának fennmaradását mégha egyesek ezt is szeretik sugallni.
Ezen belül mondjuk kényes téma, hogy az airbnb lakásokhoz mit szóljak, ami részben tudjuk mihez vezetett, ha tippelnem kéne egyébként nemzetgazdaságilag nagyobb az airbnb hozadéka, minthogy emiatt mások azt a kárt szenvedik el, hogy rosszabb lokációjú és vagy minőségű otthonba kényszerülnek(utóbbi nyilván részben az airbnb árfelhajtó hatása - ami tegyük hozzá semmihez sem hasonlítható a korábbi konjunktúrákhoz majd az azt követő recessziókhoz képest, vagyis megint egy nem elhanyagolható szempont, ami miatt a pusztán statisztikai megközelítést miért nem tudom elfogadni -  miatt alakult ki).
De erről meg részben ott fejtettem már ki a véleményem, hogy az már erősen megkérdőjelezhető, hogy mennyire kellene támogatni azt a modellt és milyen szinten, amit jelenleg a fapadosok tolnak, illetve úgy általában az olajipar nyom.
Ez a kérdés meg hát igen messzire vezet.
CyrusTheGreat 2020. 09. 11. 11:31
Előzmény: #88746  vlacika
#88747
Nem véletlenül ferdítettem el a nevet.
vlacika 2020. 09. 11. 11:18
Előzmény: #88735  CyrusTheGreat
#88746
Durván 15 éve kerültem Vácra és utána évekig ott éltem.
Jó nagy baleknak kell lenni, h ott vegyen vki vmit, mert nagyjából TÓPARK city 2.0 a tröténet.
Vagyis egyrészt szar helyen (Vácon belül is), illetve a válság előtt megakadt a project és így kb 15 éve van kitéve az időjárás viszontagságainak...
StandardnSpoor 2020. 09. 11. 11:16
Előzmény: #88729  1kor13
#88745
Ezt olvastam már én is, sokat gondolkoztam rajta. Azt gondolom ez a jelenség az első körben működik, de ahogy a város kicsit le, (élhető) vidéki részek kicsit fel, úgy egyre kevesebben tudják meglépni értelemszerűen. ("A magas ár megoldása a magas ár, az alacsony ár megoldása az alacsony ár.")
Budapest esetében ez a jelenség csekélyebb lesz, mint friscoban. Vegyünk egy átlagos budapesti lakást, nézzük meg mit és hol kapni belőle kertest. Talán még most az első körösök kapnak valamit itt-ott, de az se az az élére állított amerikai kertváros, amit a filmeken látunk. Van ilyen is itthon, egy ilyesmire inkább 50-80 millió a belépő, alatta meg inkább nagymama feeling.
  (Megyeszékhely 3. emeletére meg megint nincs sok értelme kiköltözni, életminőségben semmi változás nem történt, megmarad egy kis zsebpénz, kérdés ezért megéri-e.)
Összességében azzal egyetértek, h bp kicist le, jobb vidéki helyek kicsit fel, de nem gondolnám, hogy bp. elnéptelenedik, a fentebb vázolt problémamák miatt sem.
Murdoch 2020. 09. 11. 11:12
Előzmény: #88740  Placi82
#88743
Valahogy így. Azért a lepukkant családi házak tulajdonosai nem fognak évtizedekig várni, aztán meg majd összedől a porta. Egyébként ezeknél egyértelmű félreárazás figyelhető meg. Másrészt viszont a külvárosi részeken lévő (tényleg) luxus ingatlanokat sem kapkodják el (ez legyen mondjuk a 150M+ kategória), van amit több éve hirdetnek, ezekkel mondjuk nem tudom mi lesz a terv. Szóval marad a jó lokáció + minőségi ingatlan, a többinél nem lesz kereslet, talán még féláron sem.
Törölt felhasználó 2020. 09. 11. 11:09
Törölt hozzászólás
#88742
Placi82 2020. 09. 11. 11:08
Előzmény: #88738  fogpaszta
#88741
Amiről nincs itt szó, és messzire kerüli minden politikus, az 1 szó. Adósság válság. Minden szinten. Ezt nem fejtem ki, mert nem akarok sokat írni. Aki érti érti, aki nem, annak meg hiába magyaráznom. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek